Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio IV Estate - 0.9 TCe - Dynamique

Hunab
post 1 Dec 2014, 09:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




In data de 29.11.2014, cu ajutorul unuia dintre colegii nostrii de pe forum, am reusit sa achizitionez masina din descriere. Varianta de echipare este Dynamique, fara alte optiuni, singura optiune fara de care nu concepeam sa am aceasta masina (biggrin.gif), a fost alegerea culorii - Rouge Flamme.

Mi-am propus sa deschid acest topic pentru cei care detin aceast model (Estate), aceeasi motorizare (0.9 TCe) si aceeasi varianta de echipare (Dynamique) si pentru cei care doresc sa vina in ajutorarea noastra, cu informatii pertinente si cu umor.

Masina, prin spirjinul colegului nostru, a fost ridicata de la sediul concesionarului si echipata cu anvelope de iarna. Pentru ca bugetul este limitat, am preferat ca anvelopele de iarna sa aiba dimensiunea celor de vara, folosind aceleasi jenti. Pe viitor, in limita bugetului disponibil, vor veni jenti noi, senzori de parcare si posibil folie omologata pentru geamurile spate si haion.

Nu am dorit crearea unui Jurnal de Bord in sectiunea dedicata (si sper ca voi avea intelegerea moderatorilor) pentru ca vreau sa fie o discutie libera, a noastra, nu a celor care detin alte modele de masini.

In 2 zile am mers circa 350 km, un mers lejer, mixt oras-afara. Masina are o tinuta de drum peste asteptari. Cea de-a doua masina a mea este un Astra G Caravane, acest lucru permitandu-mi sa ma obisnuiesc rapid cu "dimensiunile".

O sa revin pe parcurs cu alte impresii si comentarii.


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 1 Dec 2014, 09:38
Post #2


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Cat au fost anvelopele de iarna pe 16?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darian01
post 1 Dec 2014, 20:05
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 7 July 13
From: Hunedoara




Salut Hunab!

Ei, cum ti se pare acest 0.9 tce?
E lesinat, vibreaza si e zgomotos, precum spun ,,adevaratii cunoscatori"?

Ai putea face o comparatie cu Astra din dotare (tinuta drum, acceleratie, confort)?
Fireste o parere critica, nu laudativa.
Cu siguranta, pentru o imagine de ansamblu cat mai corecta, cred ca orice opinie conteaza.
Cu siguranta, sunt si alti potentiali cumparatori, care doresc sa-si faca o parere.

This post has been edited by Darian01: 1 Dec 2014, 20:10


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2021 / 1.3 TCe - nr. rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 1 Dec 2014, 22:40
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




QUOTE(ssilviu @ 1 Dec 2014, 09:38)
Cat au fost anvelopele de iarna pe 16?
*



Anvelopele sunt Barum Polaris 3 si este cca 300 lei/buc. Montajul si echilibratul l-am avut ca bonus de la concesionar.

QUOTE(Darian01 @ 1 Dec 2014, 20:05)
Salut Hunab!

   Ei, cum ti se pare acest 0.9 tce?
   E lesinat, vibreaza si e zgomotos, precum spun ,,adevaratii cunoscatori"?

   Ai putea face o comparatie cu Astra din dotare (tinuta drum, acceleratie, confort)?
   Fireste o parere critica, nu laudativa.
   Cu siguranta, pentru o imagine de ansamblu cat mai corecta, cred ca orice opinie conteaza.
   Cu siguranta, sunt si alti potentiali cumparatori, care doresc sa-si faca o parere.
*



1. "Adevaratii cunoscatori" vorbesc ori din presupuneri ori din comparatie cu alte motoare. Am avut o Skoda Fabia 2 1.4 TDI. Era in 3 cilindri si era foarte sgomotos. La relanti vibra foarte tare. Acest motor are o vibratie abia perceptibila, silentios. Sotia mea ma intreba la semafor, daca am activat start&stop, pentru ca nu auzea motorul, fiind obisnuiti un 1.7 DTI. Nu este lesinat deloc. Este chiar fasnet pentru greutatea masinii. Acum, daca vrei sa il compari cu 160 CP de pe alte masini, este o mamaliga de motor....dar daca esti fan bemve, clar nu-ti iei 0.9 Tce.

2. Tinuta de drum este net superioara. Astra G este cunoscuta ca avand scaune neconfortabile. Am condus acesti km fara sa-i simt. Pentru accelaratie nu pot face o comparatie pentru ca am avut un stil de condus lejer, fara accelaratii rapide. Dar...mi se pare mai rapida, mai usor de condus. Sta foarte bine pe sosea, in curbe. Trebuie sa ma obisnuiesc cu directia. La 110 km/ora, poti purta o coversatie cu partenerii de calatorie fara sa ridici vocea.

Este prea devreme sa vin cu un comentariu...Ma bucur ca am facut aceasta alegere....dar nu imi pare rau de ea biggrin.gif Daca nu venea vremea rea, o mai alergam putin. Datorita traficului din Bucuresti, cu toti speriatii lui smile.gif, prefer sa o stiu in parcare, linistatita.

Prietenii mei, care au vazut masina au ramas uimiti de noua fata a lui Clio. Au recunoscut ca nu o stiau.

This post has been edited by Hunab: 1 Dec 2014, 22:43


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remesh
post 2 Dec 2014, 09:07
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 May 08
From: Braila




Ma bucur ca esti incantat de masina. Astept cu interes feedback


--------------------
Renault Megane 3 ST 2013 / ex M2 2007 / Ex. Clio 2
decat mult si fara rost, mai bine putin dar prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 2 Dec 2014, 09:38
Post #6


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(Hunab @ 1 Dec 2014, 23:40)
Anvelopele sunt Barum Polaris 3 si este cca 300 lei/buc. Montajul si echilibratul l-am avut ca bonus de la concesionar.


Pe 185 65 R15 erau 190 de lei plus 110 lei janta de tabla de logan ajungeai la acelasi pret, dar cu doua seturi complete de roti. Plus cauciucurile mai inguste care sapau in zapada mai ok si confortul crescut pe timp de iarna smile.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 2 Dec 2014, 09:43
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




QUOTE(ssilviu @ 2 Dec 2014, 09:38)
Pe 185 65 R15 erau 190 de lei plus 110 lei janta de tabla de logan ajungeai la acelasi pret, dar cu doua seturi complete de roti. Plus cauciucurile mai inguste care sapau in zapada mai ok si confortul crescut pe timp de iarna  smile.gif
*




Intervine problema erorilor date de senzorul de presiune si jantele de tabla de la logan (cele after market)...no comment...o sa fie si setul 2.


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 2 Dec 2014, 09:53
Post #8


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Vezi ca se pot reseta erorile iar jantele de tabla sunt originale.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 2 Dec 2014, 10:19
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




iar un topic de jurnal de bord?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 2 Dec 2014, 10:38
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




QUOTE(Hunab @ 1 Dec 2014, 09:16)


Mi-am propus sa deschid acest topic pentru cei care detin aceast model (Estate), aceeasi motorizare (0.9 TCe) si aceeasi varianta de echipare (Dynamique) si pentru cei care doresc sa vina in ajutorarea noastra, cu informatii pertinente si cu umor.


Nu am dorit crearea unui Jurnal de Bord in sectiunea dedicata (si sper ca voi avea intelegerea moderatorilor) pentru ca vreau sa fie o discutie libera, a noastra, nu a celor care detin alte modele de masini.


*




QUOTE(b76bgaarh @ 2 Dec 2014, 10:19)
iar un topic de jurnal de bord?
*



Nu. Nu va fi jurnal de bord.


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMM
post 25 Jul 2015, 17:59
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 14 September 06




Buna seara,

Am comandat si eu un Dynamique Estate 1.5 dci energy, gri platine, 90 cp, euro 6. Exceptand norma de poluare, masina este cam aceeasi cu cea actuala.

Am mai pus optionale Tableta R-Link, Clima si Pack Lux (scaune incalzite si camera mers inapoi).

Am incredere in masina ca fiind simpla constructiv, economica si motorul fiabil.

Poate, cei care aveti un model asemanator, puteti veni cu ceva sfaturi, experiente suplimentare.


--------------------
Audi A3 Sedan 1.4 tfsi Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 21:05
Dacia