Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages « < 17 18 19 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Noul Clio IV

clau79
post 4 Oct 2013, 12:26
Post #541


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 9 September 13
From: Bucuresti




Pretul de 8300 este obtinut dupa scaderea tichetului rabla


--------------------
DACIA/RENAULT SANDERO 1.6MPI/CLIO ESTATE 0.9 TCe 2009 Laureate/2013 Expression - B04KZH/B53JNW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihailco
post 4 Oct 2013, 17:16
Post #542


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 19 June 06




QUOTE(barichello @ 9 Jul 2013, 13:40)
o modificare biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif
*



@barichello : ce dimensiuni au jantele ? ma intereseaza ET si distanta intre gauri , vreau sa iau jante de tabla + cauciucuri de iarna .Ms


--------------------
Renault Megane GT, 205 CP
Kill them all !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 4 Oct 2013, 17:31
Post #543


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




QUOTE(vallixx @ 2 Oct 2013, 11:07)
Si cam ce crezi ca ai gasi la aceeasi bani, cu dotari similare?


Ia vezi, un Aveo la ce bani e? Si ce dotari are?


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanIV
post 7 Oct 2013, 10:09
Post #544


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 7 October 13




Salutare!
Are cineva tableta R-Link si climatizarea automata pe masina?
Apare pe pagina principala iconita cu nivelul de poluare?
Din ce am inteles de la service e ca iti comuta automat pe reciclare cand nivelul de poluare este mare (la mine nu s-a intamplat niciodata, desi treceam prin zone cu mult fum).


--------------------
Renault Clio 4 2013/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 7 Oct 2013, 10:12
Post #545


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




QUOTE(vallixx @ 2 Oct 2013, 11:07)
Si cam ce crezi ca ai gasi la aceeasi bani, cu dotari similare?
Dar pe bune, nu "am auzit ca un Hyundai e 10 mii", ci intrat pe site, facut un configurator, adaugat dotari optionale daca e cazul....
Nu de alta dar eu n-am gasit preturi si dotari comparabile.


*



Nu am auzit, chiar am cumparat Skoda Octavia 2 face lift, motorizare 1,2 TSI, varianta business, plus tempomat, scaune fata incalzite, computer de bord marit, ESP, si alte dotari la 14900 EUR (aici am pus si costul celor 3 tichete rabla pe care le-am achizitionat de la dealer). Deci toata achizitia m-a dus la 14 900 EUR, max.
Eu nu studiez netul, eu actionez. In fata dealerului se obtin reduceri serioase, daca stii sa negociezi fata in fata.
La fel a fost si la Hyundai, la Elantra si la I30.
Daca stai acasa si studiezi netul, fara sa vorbesti cu dealerul, normal ca ti se pare ,,ca ai auzit ca un Hyundai I 30 e 10 000 EUR''.
Dar daca actionezi si nu vorbesti din auzite, se schimba lucrurile.

oferte la 14 900 EUR au fost si la Skoda Rapid la Brady Trade, la motorizarea 1,6 tdi, au fost si la Mazda 3, chiar la preturi mai mici...au fost si la Toyota Auris Gold, dar, asa cum am spus, daca nu studiezi piata, normal ca nu auzi de ele....
Faptul ca nu auzi de ele nu insemna ca nu exista.

This post has been edited by theodor2004: 7 Oct 2013, 10:16


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 7 Oct 2013, 11:42
Post #546


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Vorbim discutii. Lasa negocierile cu dealerul sau tichetele rabla.
Vorbim strict de pretul de lista pentru Clio 4 versus concurenti.

Plec de la afirmatia ta: am vazut...la 14 300 EUR eu m-as fi uitat si la ofertele concurentei. E totusi mult pt un Clio..
Nu te-am contrazis aici. Si mie mi se pare mult pt. un Clio. Insa la ce oferte ale concurentei te uiti? Intreb pt. ca poate ai vazut ceva ce n-am vazut eu.
Nu zic ca nu gasesti. Ce gasesti?

Clio de 1.2 are 120 CP.
O Octavia cheala, cea mai ieftina, varianta ACTIVE de 86 CP e 14200, iar cea de 105 CP e 15100. Ambele 1.2 TSI.
Daca ii mai pui optionale pe ea, fara 16-18 nu discuti.
Preturi vabile azi pe Skoda.ro.

Deci Octavia dotatata ca si Clio e cu minim 3 mii peste Clio.
Deci intrebarea ramane: ce crezi ca poti lua la aceeasi bani cu dotari optionale similare?

Bun, negocierea si tichetele rabla se pot face si la dealerul Skoda si la dealerul Reno.
Daca prinzi niste oferte speciale .....iar se schimba datele.
De exemplu eu am primit oferta pt Megane 1.6 de 10 mii si un pic.
Asta nu inseamna insa ca Megane-ul e o masina care costa "vreo 11 mii".

Deasemenea nu discut de ideea: ce merita? Sa dau 14 pe Clio sau 16-17 pe Octavia? Ce costuri ulterioare sunt mai ieftine. In care masina bag mai multi bani dupa aia. Aste e chestie de optiune.

Aveo da, este vreo 12-13 mii, dotarile nu sunt insa similare.
Din start motorul pe benzina cel mai mare, 1.4 ofera 100 CP.
Clio de 1.2 are 120 CP.

This post has been edited by vallixx: 7 Oct 2013, 11:54


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 7 Oct 2013, 13:02
Post #547


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Eu am vorbit serios, vad ca tu glumesti.
Un Aveo e 11000, cu dotari mult peste Clio.

AVEO sedan LT+ 1.4 benzina start-stop - 9500 euro + 200 euro tichetul remat.

Attached File  AVEO_4DR__NEW__LT__1_4_100_CP__MT_5_2013.doc ( 375k ) Number of downloads: 73


Iar eu ca multi altii prefer motor ASPIRAT.
Daca vrei cai mai multi este un 1.6 115 cai.

This post has been edited by balanel: 7 Oct 2013, 13:04


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 7 Oct 2013, 15:19
Post #548


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




eu nu vorbesc discutii si nu vorbesc din ce am auzit. Ti-am spus ce am cumparat, in urma negocierilor. La pretul de 17 000 EUR de la Octavia, (pret de catalog pt varianta buisiness) se ajunge la 14 900 EUR, cost efectiv (si stiu si persoane care au negociat si mai bine). Varianta de dotare e cel putin la fel de buna ca a lui Robespiere, mai putin sistemul de navigatie.
Robesbiere, asa cum a declarat mai sus, a dat 14 300 EUR, cost efectiv, (cu tot cu reducerea dealerului si programul rabla) pe Clio IV, deci nu e vorba de mii de euro diferenta, ci de max. 600 EUR diferenta.
Eu nu vorbesc de pret de lista, pt ca nu el e important, si cu cat cumperi masina efectiv.
In mai am negociat pt un Mercedes C classe, varianta avangarde, pana la 26 000 EUR (pret de catalog 36000 EUR). 8 000 EUR a fost reducerea importatorului, si 2000 EUR a dat directoarea de la vanzari. Deci, daca stii sa privesti dincolo de preturile afisate, poti obtine reduceri substantiale, am facut asta de multe ori anul acesta.


This post has been edited by theodor2004: 7 Oct 2013, 15:26


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 7 Oct 2013, 15:48
Post #549


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




iti dai seama cat face mertzu' ala in realitate daca ei isi permit sa scada 10 000 de eur si tot sa castige?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 7 Oct 2013, 15:51
Post #550


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@balanel: Cam dubioasa lista aia de dotari cu de toate la Aveo...si jante de tabla si jante de aliaj, si oglinzi electrice si cu reglaj manual, etc...asta vizavi de dotari "cu mult peste clio". Sa-si ia Aveo cine-o vrea, overall masina e inferioara clio-ului, de aici si pretul.

7 Oct 2013, 16:55:
Bai uxe lasa gargara, cand o sa-ti mai permiti o masina noua il iei pe theo2004 sa ti-o cumpere, o sa ramai cu jumatate din bani si n-o sa stii ce sa faci cu ei. laugh.gif

This post has been edited by hellcat: 7 Oct 2013, 15:55


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 7 Oct 2013, 16:08
Post #551


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




ooo ce bine ar fi.. dar nu e gargara.. e adevarat totusi smile.gif era o paranteza la ce adaosuri nesimtite se pun la masini


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 7 Oct 2013, 16:35
Post #552


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




QUOTE(hellcat @ 7 Oct 2013, 15:51)
@balanel: Cam dubioasa lista aia de dotari cu de toate la Aveo...si jante de tabla si jante de aliaj, si oglinzi electrice si cu reglaj manual, etc...asta vizavi de dotari "cu mult peste clio". Sa-si ia Aveo cine-o vrea, overall masina e inferioara clio-ului, de aici si pretul.



Vezi aici lista oficiala de dotari.

Adevarul ca platforma GM Gamma 2, care va fi folosita pentru Corsa din 2014, dupa ce a fost testata si imbunatatita din 2011 pe Aveo, e inferioara ciorbei reincalzite Clio 4, bazata pe platforma de Clio 3.

Poti sa ne explici si noua, nestiutorilor, de ce zici ca ar fi mai buna Clio?

La o masina mai conteaza si costurile de intretinere. La Radacini este un card de reducere 10% la revizii, pentru marca Chevrolet, pentru cei care iau masina de la ei (si mai mult la marci mai scumpe). La Renault nu dau astia nimic in sensul asta.



--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 7 Oct 2013, 18:02
Post #553


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Printre dotarile lui aveo se numara si: Carcasa oglinzi, biggrin.gif


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian2011
post 7 Oct 2013, 20:06
Post #554


Membru autentic


Group: Members
Posts: 693
Joined: 30 August 11
From: Isle of Man




chiar se obtin reduceri substantiale la pretul de catalog(gen mii de euro) dar atunci cand se cumpara mai multe masini(pentru flota unei companii).doar pt 1 buc sa iti scada din pret asa mult....e cam cusuta cu ata alba,sincer.


--------------------
Renault Symbol 2011 Collection 1.2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 7 Oct 2013, 21:33
Post #555


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Aveo de acum nu se compara cu vechea generatie. E o masina mult mai buna, lucru care se vede si la pret. Dar, nu e la nivelul lui Clio IV. Nu are nici calitatea interiorului comparabila, nici cine stie ce dotari moderne, dar ce e mai important e ca nu are niste motoare competitive. Cele pe benzina sunt de generatie veche, mari consumatoare de combustibil, iar dieselul de 1.3 e mai slab din toate punctele de vedere decat 1.5 dci. Singurul avantaj al lui Aveo e ca are airbaguri cortina, in timp ce Clio are prostiile alea de airbaguri mixte, utile doar pentru cei din fata.

In momentul de fata, Clio IV e o masina cu adevarat competitiva in clasa ei, dar pretul mi se pare cam mare. La aceiasi bani, o Fiesta, fie ea si fara R-link (un gadget fain, dar fara de care se poate trai) e o masina mult mai reusita, datorita motorului 1.0 Ecoboost cu 2 clase peste 0.9 tce. Peste vreo 2 ani, cand or sa inceapa francezii sa il cheleasca pe Clio, va fi oferit la preturi foarte bune. Asa au facut cu Clio 3, probabil ca asa vor face si cu asta.

@adrian2011: Se obtin reduceri substantiale si pentru o singura masina cumparata. Totul e sa te informezi bine, asta face mai mult decat orice talent de negociere. Si mai depinde si ce cumperi. La o masina de 15.000 de euro nu o sa obtii niciodata de la dealer o reducere de 5000. La o masina de 35.000 de euro, se poate obtine mult mai usor o astfel de reducere, sau chiar mai mult. Si nu ma refer la masini care stau prin curtea dealerului de ani de zile, ci la masini care inca n-au ajuns in tara smile.gif Dar depinde foarte mult de dealer, unul dintr-un oras mic de provincie care vinde 4 masini pe an nu are cum sa iti ofere acelasi pret ca unul din Bucuresti care vinde 4 masini pe zi.

This post has been edited by Synyster: 7 Oct 2013, 21:42


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 7 Oct 2013, 22:01
Post #556


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




QUOTE(diesel_power @ 7 Oct 2013, 18:02)
Printre dotarile lui aveo se numara si: Carcasa oglinzi ..., biggrin.gif
*


... negre la LT, respectiv in culoarea caroseriei la LT+.

Motoarele astea vechi sunt superbe la condus.
Au distributie variabila pe admisie si evacuare, NU au EGR, si trag inclusiv in treapta 5 de la turatia de relanti.
Consumul la cel de 1.4 start-stop e 5.3 %, emisii CO2 125. Iar start stop la un motor aspirat e ok, la umul turbo e crima!

Eu am condus si Clio si Aveo, si asa, ca o parere sincera de papagal, pot spune ca Clio e o .... pe langa Aveo.

Pretul masinii nu e nici un mister. Asta e pretul la dealer, fara nici o reducere speciala. Oricine se duce acolo va primi oferta respectiva. Aveo e deja de cativa ani pe piata, nu mai e o noutate, de aceea are discount mai mare. Clio si Captur sunt de-abia iesite, si inca au discounturi mici, gen 300-400 euro. Exact cum TRAX nu are nici el discount, fiind model nou. Avantajul de a cumpara un model care e de cativa ani iesit este faptul ca deja s-au rezolvat defectele tineretii.

This post has been edited by hellcat: 7 Oct 2013, 22:15


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 7 Oct 2013, 23:02
Post #557


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




QUOTE(RazvanIV @ 7 Oct 2013, 10:09)
Salutare!
Are cineva tableta R-Link si climatizarea automata pe masina?
Apare pe pagina principala iconita cu nivelul de poluare?
Din ce am inteles de la service e ca iti comuta automat pe reciclare cand nivelul de poluare este mare (la mine nu s-a intamplat niciodata, desi treceam prin zone cu mult fum).
*




Salut. Da am un preiten cu versiunea cu R-link si clima automata si ii apare pe ecran si nivelul de poluare. O sa il intreb daca ii comuta automat pe reciclare, desi nu cred.


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau79
post 8 Oct 2013, 12:03
Post #558


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 9 September 13
From: Bucuresti




Vad ca voi comparati un hatchback sau wagon cu un sedan?? De ce nu comparati hatchback cu hatchback.
Aveo hatchback vs. Clio hatchback?


--------------------
DACIA/RENAULT SANDERO 1.6MPI/CLIO ESTATE 0.9 TCe 2009 Laureate/2013 Expression - B04KZH/B53JNW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian2011
post 8 Oct 2013, 15:12
Post #559


Membru autentic


Group: Members
Posts: 693
Joined: 30 August 11
From: Isle of Man




criteriul de comparatie era mai mult pretul,deci poti compara Clio4 si cu o dubita care are acelasi pret smile.gif


--------------------
Renault Symbol 2011 Collection 1.2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 8 Oct 2013, 23:23
Post #560


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Criteriul era asa.

Ce masini poti cumpara la bani mai putini decat un Clio 4 si cu dotari aproximativ la fel.
Si odata gasita o masina la acelasi dotari, dar bani mai putini intervine problema 2.
Merita sa o cumperi sau e vreo plesnitoare care-ti da totul pe tava, iefitn, dupa care te rupe la costuri ulterioare?

Evident ca discutia a degenerat, ne-am apucat sa scadem cupoane Rabla, sa ne laudam cu talentul de negociator........
Maine poimaine incepem sa aducem poate in discutie: "decat un Clio 4 nou mai bine un Mercedes sehascanou", evident al unei batranici care-l tine in garaj si-l plimba "decat" duminica la biserica....

Eu vorbeam strict de preturile de catalog, valori fixe, nu de oferte speciale sau negocieri, alea sunt niste variabile pe baza carora nu poti face un studiu cat de cat relevant.
Era o discutie simpla pentru cine intelegea despre ce e vorba si chiar era interesat de subiect.
Daca vrem sa ne apucam de postat aiurea doar asa ca sa ne aflam in treaba, atunci venim cu propuneri de genul: "mergem la dealerul Mercedes, alegem un model de vreo 30 de mii si ne apucm sa negociem. Ii facem si un sex oral dealerului, ii facem rost si de curve, daca e cazul ii lasam nevasta gaj , ii ducem gunoiul, ii facem curat in casa, dam cu mopul pentru juma de an prin showroom si daca avem talent adevarat il scoatem in 14 mii. Deci voila, masina peste Clio dar mai ieftina.....

Deocamdata singura propunere realista a fost un Aveo LT+ parca.
Care cam cade, pentru ca versiunile mai iefine decat Clio sunt destul de chele, iar cele ceva mai dotate sar de pretul unui Clio.

This post has been edited by vallixx: 8 Oct 2013, 23:38


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 9 Oct 2013, 09:24
Post #561


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




1)[quote=UXE,7 Oct 2013, 15:48]iti dai seama cat face mertzu' ala in realitate daca ei isi permit sa scada  10 000 de eur si tot sa castige?
*

[/quote]
Era vorba de un C Classe, nivel de dotare Avangarde, cutie manuala, motor 2,2 cdi 136 CP. Era o oferta a importatorului, (nu a dealerului) redus cu 8000 EUR, si directoarea de vanzari de la AutoKlass ne-a mai lasat ea 2000 EUR. Am vrut sa iau si pt mine, mai ales ca e motorina, dar este cam inghesuit pt fizicul meu (nu am loc la picioare, si in spate nu prea e loc, comparabil cu Octavia). In plus trebuia sa ma indatorez, asa ca am lasat-o balta.
ma rog, pana la urma am aflat si motivul reducerii: masinile statusera pe stoc cam 1 an de zile.
Oricum, sa ma scuze moderatorii de off topic, dar eu masina cu prestanta la drum ca Merecedesul nu am mai condus (nu zic ca nu exista). Parca pluteste pe asfalt.

2)Daca tot suntem la capitolul comparatii, hai sa prezint o oferta care poate sa concureze un Clio IV, (Clio IV cu pret de achizitie 14 600 EUR (cum a luat Robespiere))
Am in fata o oferta de la DAB Auto, din luna septembrie:
-noul Hyundai I30, 1.6 mpi, 120 CP, (motor aspirat, fara turbina, benzina)
-nivel de dotare Highway: clima automata cu doua zone, computer bord, ESP, 6 airbaguri (frontale, laterale fata, cortina), alarma, servodirectie cu 3 moduri de functionare, inchidere centralizata cu telecomanda, faruri de ceata, oglinzi electrice, torpedou cu refrigerare, volan si schimbator in piele)+alte dotari
-punte independenta spate (Clio IV ma indoiesc ca are)
-garantie Hyundai 5 ani
-pret vanzare la catalog: 14 884 EUR (inclusiv TVA)
Daca se scade si cuponul remat, si se mai scade si ce da dealerul ca reducere, ajunge la 12 800 EUR. E oferta reala, o am pe hartie in fata mea.
Fiecare alege ce crede
3)sexul oral cu dealerii nu e metoda de negociere..

This post has been edited by theodor2004: 9 Oct 2013, 09:25


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Oct 2013, 09:51
Post #562


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Gata tati, asta vroiam.
In sfarsit ai inteles.

Da, Hyundaiul ala chiar e o varianta.
Iar 1.6-le aspirat...eu oricand l-as prefera unui 1.2 turbo.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 9 Oct 2013, 11:25
Post #563


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Alta oferta (tot de la DAB):
-Hyundai Elantra 1,6 mpi, benzina, 132 CP.
-varianta de dotare Highway (adica cu aceleasi dotari ca I30 de mai sus)
-5 ani garantie
-pret de catalog: 15 486 EUR. Daca se scade cuponul remat si reducerea dealerului, se ajunge la pret efectiv de achizitie de 13 350 EUR
Masina are o dinamica mai buna decat I30 (am mers cu amandoua).

cat despre motoare, (adica aspirat versus turbina si injectie directa), se poate discuta la alt topic.

<span class='edit'>9 Oct 2013, 13:24:</span>
Inca o oferta (e luata de pe site-ul Brady Trade, nu e primita de mine direct):
-Skoda Rapid motorizare 1.2 tsi 105 CP (motor benzina cu turbina si injectie directa)
-varianta de dotari Elegance (adica cea mai avansata de la Skoda: dublu climatronic, jante aliaj, ESP, proiectoare ceata, oglinzi electrice, maxidot)
-pret de catalog: 14 705 EUR
daca suntem mai putin pretentiosi, luam varianta Ambition (varianta intermediara, care are AC si nu climatronic). Pret de lista 13 582 EUR
Preturile sunt cele de catalog, cu tot cu tva, fara programul remat sau reducerea dealerului.

Deci, daca ai bunovointa si rabdare, gasesti concurenti seriosi pt un Clio IV, cu pret de achizitie de 14 700 EUR .

9 Oct 2013, 13:48:
QUOTE(vallixx @ 7 Oct 2013, 11:42)
O Octavia cheala, cea mai ieftina, varianta ACTIVE de 86 CP e 14200, iar cea de 105 CP e 15100.  Ambele 1.2 TSI.
Daca ii mai pui optionale pe ea, fara 16-18 nu discuti.
*



nu te-ai uitat unde trebuie. Trebuia sa te uiti pe site-urile celor 3 mari dealeri din Bucuresti (Porsche, Avia Motors si Brady Trade).
O Skoda Octavia3, varianta de dotare Drive plus costa 14 937 EUR. E vorba de motorul 1,2 TSI, 105 CP.
Drive plus inseamna dotari f bune: dublu climatronic, proiectoare ceata, cheie tip briceag, ESP, computer de bord (varianta simpla, nu maxidot), oglinzi electrice si incalzite, la care se mai adauga 4 ani garantie Skoda.
Avand in vedere ca masina are si un portbagaj de 590litri, tip haion, eu zic ca un concurent mai mult decat serios pt Clio IV.

This post has been edited by theodor2004: 9 Oct 2013, 13:48


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calimana
post 31 Mar 2015, 14:06
Post #564


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 8 January 15




Buna ziua,

Nu stiu daca am nimerit sau nu (scuze) topicul dar am si eu o intrebare.
Sunt fericitul posesor a unui Renault Clio 4 Estate care a intrat in posesia mea doar de vinerea trecuta si am citit cartea de intretinere. Problema cu care ma confrunt este urmatoarea:
- haion (usa) de access la portbagaj nu se deschide din telecomanda si nu se deschide nici cand deschid masina din telecomanda.
Acest haion se deschide doar dupa ce pornesc si opresc motorul.
Am zis sa intreb aici smile.gif decat sa ma fac de ras pe la dealer?
Ma poate ajuta cineva cu o sugestie sau trebuie sa merg la reprezentanta?
Multumesc!



--------------------
Renault Clio 4 Estate 2014 / Clio 4 Estate - CJ-30-AAC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darian01
post 31 Mar 2015, 14:34
Post #565


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 7 July 13
From: Hunedoara




Salut.
Deschiderea haionului nu are nici o treaba cu pornitul motorului. Asa ca... direct la reprezentanta, ca de-aia are garantie.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2021 / 1.3 TCe - nr. rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 31 Mar 2015, 14:52
Post #566


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




Incerc sa explic putin procesul la Estate-ul sotiei:
Se descuie masina din telecomanda, apoi se apasa pe butonul de pe haion pentru deblocarea yalei si deschis.
Cum zice si Darian, nu are legatura cu pornitul / opritul motorului.
Cumva ti s-a montat alarma after market la dealer?


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 2 Apr 2015, 06:48
Post #567


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




@calimana - vreo veste?


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calimana
post 3 Apr 2015, 13:32
Post #568


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 8 January 15




salut,
da am fost la reprezentanta Renault azi si au descoperit "primul caz" de buton la haion stricat asta dupa aproape 4 ore de invetigatii.
Multumesc.


--------------------
Renault Clio 4 Estate 2014 / Clio 4 Estate - CJ-30-AAC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19 Pages « < 17 18 19
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 15:07
Dacia