Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scartait de scaun la Symbol, exista remediu?

O.A.N.A.
post 13 Mar 2008, 21:55
Post #1


$,"!!@#^%R$##@....parerea mea...


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 March 07




Mai demult am dat masina unui coleg de munca, o balena de om... dupa 2 zile cand mi-a inapoiat-o am observat ca scartaia scaunul de la sofer. Initial nu m-a deranjat, dar dupa ceva vreme scartaitul a devenit enervat. Acum se aude foarte rau, si ciudat, uneori nu se aude deloc. Nu imi dau seama care sunt factorii ...ori pozitia scaunului ori frigul?
Problema pe care o am eu poate parea amuzanta, dar la cate gropi sunt in Bucuresti va spun ca nu e amuzant deloc.
Exista ceva ce se poate face? Inafara de muzica data tare.....
Multumesc


--------------------
fara masina ! ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasilers
post 13 Mar 2008, 21:59
Post #2


Bucurati-va de ce aveti!


Group: Members
Posts: 30
Joined: 20 October 07




... la mine a inceput sa faca asa dupa 1000 de km, condusa doar de mine si am numa' 80 de kg, .... ceapa lor de turcaleti...


--------------------
Renault Symbol Phase 4 2007 Fidji 1.5 DCI/85 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
O.A.N.A.
post 13 Mar 2008, 22:06
Post #3


$,"!!@#^%R$##@....parerea mea...


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 March 07




sad.gif


--------------------
fara masina ! ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crn
post 13 Mar 2008, 22:06
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 1 September 05




Sfaturi neprofesioniste...

Esti sigura ca scirtiitul este de la scaun? Poate fi de la suportul centurii de siguranta, lucru despre care s-a mai discutat... ar trebui sa ungi cu ceva (spray WD40 de ex.) in interiorul casetei in care se introduce centura. Poti testa atunci cind stai pe loc cu centura pusa sa o misti sau sa te misti pe scaun.

Daca problema nu este data de centura apleaca sau coboara spatarul scaunul din rozeta de reglaj si s-ar putea sa ai noroc. Mai poti incerca sa dai scaunul un pic in spate sau un pic in fata, poate face numai intr-o anumita pozitie sau sa-l dai complet in fata si complet in spate si poate se misca ceva pe acolo. Este posibil ca acea persoana sa fi schimbat pozitia initiala a scaunului pentru a putea sta, cind ai primit-o inapoi ti s-a parut ca nu mai stai ca inainte?

...sau service


--------------------
Renault Symbol 2005
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 16v (98CP), 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
O.A.N.A.
post 13 Mar 2008, 22:10
Post #5


$,"!!@#^%R$##@....parerea mea...


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 March 07




logic ca a schimbat pozitia scaunului. Chiar si-asa...am incercat tot ce ai descris tu mai sus. Acum poate o sa radeti, dar femeile isi trag mai in fata sau mai in spate scaunul, in functie de ce au in picioare. Daca am tocuri automat il dau mai in spate pt ca stau cu calcaiul mai sus. Deci recunosc, e un scaun zapacit zilnic. Scartaiul e clar de la scaun si nu se aude de la incheietura sezut/spatar, pur si simplu se aude de sub el.

In service la Meridian replica a fost "n-avem ce sa-i facem...."

This post has been edited by O.A.N.A.: 13 Mar 2008, 22:12


--------------------
fara masina ! ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crn
post 13 Mar 2008, 22:17
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 1 September 05




Daca se aude de sub el, eu zic ca poti incerca sa dai scaunul complet in fata (fara sa stai pe el) si sa ungi cu vaselina sau cu altceva sina pe care aluneca si apoi il dai complet in spate si repeti operatiunea cu vaselina...

Asta daca nu e din scaun, adica din incheietura dintre spatar si sezut.

PS. Chestia cu centura nu gluma, eu am avut aceeasi impresie ca si tine pina mi-am dat seama ca suportul respectiv era de vina. Si apropos verifica si suportul pasagerului din dreapta ca poate fi si de acolo.

O intrebare... pe scaunul din dreapta sta cineva cind se aud scirtiiturile enervante?

Chestia cu service-ul e clasica... eu i-as intreba daca lor li se pare normal sa scirtiie scaunul... nu are voie sa faca asa ceva, nu conteaza ca este "doar" un Clio.

This post has been edited by crn: 13 Mar 2008, 22:20


--------------------
Renault Symbol 2005
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 16v (98CP), 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
O.A.N.A.
post 13 Mar 2008, 22:19
Post #7


$,"!!@#^%R$##@....parerea mea...


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 March 07




nu, al meu scartaie...
multumesc oricum


--------------------
fara masina ! ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 13 Mar 2008, 22:23
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




Exista o solutie, am trecut prin asta, daca vorbim de aceeasi problema.

E posibil ca scartaitul sa provina de la structura metalica care exista sub perna scaunului, structura care intra in rezonanta la contactul cu buretele (nu ma intreba cum, ca nu-mi explic nici eu). Cel mai simplu mod de testare este sa apesi cu ambele maini pe perna si daca scartaie ai gasit buba.

Daca scartaie spatarul, e mai complicat dar sunt mesaje pe forum despre cum se desfac lucrurile pe acolo.

Solutia pentru situatia cu perna: dai scaunul complet in spate, pui niste ziare sub el si dai cu tupeu cu WD40 (spray-ul minunte) peste tot unde exista contact dintre metal si burete. Stergi excesul dupa ce ai terminat operatiunea, eventual mai lasi sa se scurga (desi WD40 nu ataca textila - e folosit si la scos guma de mestecat lipita pe scaune) si gata.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
O.A.N.A.
post 13 Mar 2008, 22:26
Post #9


$,"!!@#^%R$##@....parerea mea...


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 March 07




da...pai am vrut sa intreb de mai demult, dar am zis ca na...vorba lui CRN "e doar un Clio". Numai ca azi mi-a pus capac. M-am trezit injurand in gura mare si aveam geamul deschis, si la cum se uita nenea de langa mine nu cred ca a fost tocmai elegant. Si de obicei nu ma deranjeaza ca dau muzica mai tare si asta e. Dar cand merg cu cineva in masina si vreau sa port o conversatie...e penibil...scartaie ala de zici ca cine stie ce fac sau mai rau zici ca sunt si eu vre-o balena. Cred ca-i dau foc.


Pai da, ca perna practic scartaie, si treaba cu mainile pe perna scaunului am testat-o. O sa-mi fac de lucru in weekend cu ocazia asta.
Multumesc.

This post has been edited by O.A.N.A.: 13 Mar 2008, 22:29


--------------------
fara masina ! ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditasse
post 13 Mar 2008, 22:34
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 15 November 07
From: P I T E S T I




Poti incerca sa indepartezi scheletu metalic de burete si sa pui ceva intre ele.. (daca se poate. nu stiu cum este scaunul de clio )


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004/ 1.6 16 v - ag 77 tas
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 14 Mar 2008, 09:07
Post #11


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




La mine spatarul din dreapta (defapt ceva "arcuri" ce sunt pe acolo) scartaie uneori dupa ce am "transportat" o persoana de 135kg sad.gif ... dar nu am ce face ... stiam ca ceva nasol se va intampla ... bine ca nu a trebuie sa urc si sa cobor borduri ... O.A.N.A. cred ca numai daca desfaci putin scaunul si indesi ceva pe acolo sau il schimbi se rezolva sad.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleks
post 14 Mar 2008, 11:23
Post #12


membru corespondent


Group: Members
Posts: 253
Joined: 7 July 06
From: Iasi




To'arșa O.A.N.A., ia uită-te puțin la d-l cmandrei cum a vorbit despre persoana de 135 kg și apoi remarcă suavitatea limbajului mătăluță referitor la persoanele supraponderale (de altfel, faza cu înjuratul în gura mare m-a lămurit).

Ești, cumva, blondă ? Îți plac bancurile cu blonde ? Ești, cumva, femeie ? Îți plac misoginii ?

Acuma, e rîndul tău (la cîtă minte ai) să mă întrebi: Ești, cumva, balenă ? Îți mărturisesc, cu sinceritate, că nu (mai) sunt. Dar țin minte foarte bine cum era pe cînd eram. Și-ți mai pot spune că nici măcar dispreț nu pot simți pentru cei ce judecă oamenii după aspectul fizic. Scîrbă. Hm ... Da, poate scîrbă.

Și cam cum le spui mătăluță celor bătuți de soartă, cu cevașilea handicap locomotor sau psihomotor ? Retarzi, cumva ? Legume, momîi, zăbăloși ? Da' miopilor, cum le spui ? Bicicliști, cumva ? Zi-i, luminează-ne, dragă. Nu te sfii, că doar n-are ce-ți face nimeni pe-aici, nu ?


Later edit: Și cu asta, am încheiat discuția (sau monologul, whatever).

This post has been edited by Aleks: 14 Mar 2008, 11:25


--------------------
Renault 11 86/GTX/F3NB718/1709/55/GPL BRC/AT90/STAG100 - 126.000 km
Am întrebat, n-am dat cu parul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
O.A.N.A.
post 14 Mar 2008, 11:45
Post #13


$,"!!@#^%R$##@....parerea mea...


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 March 07




este un topic in care se discuta problema scaunului de la Clio. Topicuri pentru frustrati exista in alta parte.


--------------------
fara masina ! ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 17:55
Dacia