Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sisteme audio pentru Renault Talisman

brotakul
post 11 Aug 2018, 14:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 16 April 09
From: Timisoara




Buna,
Deschid acest topic pentru ca vad cu uimire cat de putine informatii gasesc pe internet despre sistemele audio instalate pe noua gama de auto Renault si in particular modelul Talisman.
Inteleg ca Renault monteaza 4 sisteme audio diferite pe masina asta:
- radio-ul de pe versiunea de baza (Life), despre care nu stiu nimic dar nici nu m-am interesat sincer
- Arkamys instalat stock pe versiunea Zen: Arkamys 3D SoundStage
- Focal instalat stock pe versiunea Intens: Focal Music Confort Version 6.0 IFR 165-4 + IFR 156-2
- Bose optional pentru versiunea Intens: BOSE Surround Sound System for Renault Talisman

Despre Focal si Bose am aflat cate ceva, dar informatii destul de putine (in mare doar configuratii si dimensiuni de speakere, caci specificatiile tehnice - puteri, impedante, raspuns in frecventa, sensibilitate
-lipsesc cu desavarsire). Aceste sisteme sunt OEM, special create pt Renault si deci nu gasesti info despre ele in alta parte decat la producatori pe site. Iar acestia sunt foarte secretosi...

Eu am versiunea Zen cu Arkamys. Sistemul "se aude" pe cat de incet, pe atat de prost, fapt ce m-a determinat sa ma gandesc la un posibi upgrade. Am auzit si sistemul Focal montat pe un Megane Intens si nici acela nu e cu mult mai breaz, nu face cinste brandului Focal. Alte persoane din mediul online sunt nemultumite chiar si de sistemul Bose, ceea ce ma face sa cred ca aceste sisteme se folosesc puternic de hype-ul brand-ului ca marketing, insa defapt ofera solutii net inferioare versiunilor lor aftermarket, probabil tocmai pentru a beneficia de pe urma vanzarii acestora din urma.

Mai departe ma voi raporta la sistemul Arkamys, pentru ca pe acesta il am.

Locurile disponibile pentru difuzoare si popularea lor, in atasamente (am marcat in galben configuratia de la Arkamys pe Zen).

Asta inseamna ca avem cateva pozitii disponibile pentru eventuale upgrade-uri: pozitia 1: difuzor central de 8mm, pozitiile 6 si 7: 2 x difuzoare rotunde 7cm si 2 x difuzoare ovale 6"x9".

Toate acestea sunt legate la un Head Unit custom by LG for Renault. Probabil ca sunt mai multe versiuni ale aceluiasi head unit, cu procesoare audio diferite in functie de sistemele audio instalate (Arkamys, Focal, Bose): Link echipamente OEM Renault - vezi codul 4 si multele MPN-uri, intre care nu stiu ce diferente sunt.
Bineinteles, am fost curios de detalii despre aceasta unitate si am cautat-o pe net, am reusit sa gasesc poze cu ea, inclusiv cu partea de conexiuni, ce din pacate pare absolut custom (vezi atasamente).

Deci nu se pune vorba de inlocuirea unitatii, mai ales ca ea se ocupa, pe langa de partea de audio, si de controlul diferitelor functii ale masinii precum climatizarea, masajul in scaune, MultiSense, etc, dar in acelasi timp inseamna si ca nu este oferit semnal audio de linie (pre-amplificator, sau semnal neamplificat) necesar unui aplificator aftermarket ce sa utilizeze o calitate buna a sursei. Astfel, singura varianta ramane gasirea diagramei de wiring pentru unitate, identificarea iesirilor de difuzoare si utilizarea unui convertor Hi-Low. Sau pastrarea amplificarii unitatii originale, care eu cred, dupa ce imi dau seama, ca nu depaseste ceva de genul 4x15W RMS.

Pe usi fata/spate avem montate 2 sisteme cu componente (woofer + tweeter) si probabil cate un crossover pentru ele. Trebuie sa specific ca nu am demontat nimic pe masina sa pot confirma si din pacate nici nu am gasit pe net pe cineva sa o fi facut. Altfel lucrurile erau mult mai clare. Nu stiu tipul de conectare a difuzoarelor si nici impedanta rezistiva a lor.

Cam asta e ceea ce am gasit eu pana acum despre aceste sisteme. Daca ati facut upgrade la sistem si ati avut ocazia sa aflati mai multe, va rog sa impartasiti aici parerile/descoperirile.

In orice caz, modul in care sunt dezvoltate aceste sisteme all-in-one pe noile masini fac extrem de dificila inlocuirea (swap-out) componentelor fara a sacrifica diverse functii ale masinii sau a periclita integritatea sistemului. Momentan nu am fost la o firma de sonorizari auto, probabil ei ar sti mai multe si ar putea ajuta, insa am plecat de la premisa ca nu poate fi asa greu. Se poate sa ma fi inselat.

11 Aug 2018, 16:49:
Aici gasiti codurile originale pentru diverse componente ale instalatiei audio OEM:
https://partsouq.com/en/catalog/genuine/uni...69&uid=36876&q=

Puteti vedea de asemenea, pentru sistemul BOSE, cum arata difuzoarele de pe spate, cele de 6x9 inch, cautate dupa codul original: https://www.google.ro/search?q=281577S200&s...bih=947#imgrc=_

De aceea spun ca, desi poarta numele unui brand cunoscut si respectat, solutia pentru OEM este de 2 lei cu rest cu tot.

This post has been edited by brotakul: 11 Aug 2018, 16:49


Attached thumbnail(s)
soundConfig.jpg ( Size: 152.97k ) Number of downloads: 692
2.jpg ( Size: 37.34k ) Number of downloads: 730
3.jpg ( Size: 42.06k ) Number of downloads: 701


--------------------
Renault Talisman 2016 Zen 1.6 DCi 130CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
henrywallace
post 11 Aug 2018, 19:33
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 28 November 17




Eu am Bose pe Talisman iar sistemul se aude demential. Din punct de vedere al fidelitatii si puterii se aude exceptional. Poate critici au fost legate de lipsa unor setari custom extra.
Bose, apropos, nu face publice puterile sistemelelor lor. La fine de luna ne putem intalni sa-ti arat masina (intens tce 200 4control, bose etc).


--------------------
Renault Captur 2017 zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brotakul
post 11 Aug 2018, 19:54
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 16 April 09
From: Timisoara




Ma bucur ca esti multumit, personal nu am auzit cum suna BOSE, doar Arkamys si Focal, am vazut doar poze cu difuzoarele, care, dupa aspect, nu mi-au insirat incredere. Daca tu spui ca suna bine, asa sa fie. Insa celelalte 2 siseme le-am auzit si acolo imi asum declaratia, ca nu se ridica la inaltimea renumelui brand-ului. Poate unii sunt multumiti si de acestea, este deci o parere a mea personala.

As propune sa discutam posibilitati de upgrade ale sistemelor, pentru cei interesati.
Eu am observat cateva oprelisti:
- unitatea audio nu pare sa poata fi inlocuita
- nu sunt iesiri cu semnal neaplificat pentru subwoofer, deci trebuie folosit emnalul de difuzoare, ceea ce inseamna din start calitate scazuta


--------------------
Renault Talisman 2016 Zen 1.6 DCi 130CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
henrywallace
post 11 Aug 2018, 20:09
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 28 November 17




Pai ai sistemul audio de baza, nu stiu cum ai fi vrut sa ai iesiri pentru woofere si altele. Arkamys se bazeaza pe un sunet 3d digital, e un soft...
Daca vrei alta unitate, se gasesc o gramada, dar ele sunt tot format tableta (vezi allienexpress). Daca nu, esti fortat sa ramai cu ce ai.
Nu prea inteleg , insa, altceva: ai auzit sistemul Focal pe Talisman, dar nu ai auzit Bose (despre care afirmi ca e de doi lei)! Unde ai ascultat Focalul in conditiile in care nicaieri in RO el nu e pe masini Talisman?
smile.gif
LE: ai ascultat pe Megane. Megane nu e Talisman!!

This post has been edited by henrywallace: 11 Aug 2018, 20:16


--------------------
Renault Captur 2017 zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brotakul
post 12 Aug 2018, 06:52
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 16 April 09
From: Timisoara




Da, am auzit Focal pe Megane, dupa cum am si specificat. Am spus despre cum suna acel sistem, nu cred ca e relevant ca nu e pe Talisman, discutam despre brand in sine. Nu m-as astepta sa fie o uriasa diferenta intre 2 sisteme ale aceluiasi brand montat pe 2 modele de masina diferite. Cel putin nu la capitolul SQ.
Cat despre Arkamys, am spus de la inceput ca se aude incet si ii lipseste fidelitatea, in plus intra rapid in distorsiuni. Nu am avut pretentii de la Arkamys, ci de la Focal mai degraba. Daca Bose (pe care personal nu l-am ascultat) spui ca se aude bine, e ok, nu te contrazic pentru ca nu pot, eu nu l-am auzit. Am specificat ca sunt altii pe internet care spun ca acest sistem nu este ce trebuie. Ii cred si pe ei cum te cred si pe tine, deci e subiectiv.

Ideea era ca ma uit dupa variante de upgrade si avand in vedere sistemul OEM, variantele sunt limitate. Cu siguranta nu as monta un sistem chinezesc in locul lui R-link 2, nu-mi inspira incredere acele constructii. Si atunci ramane doar de gasit diagrama de wiring originala si de intercalat amplificatoare pentru diverse configuratii de difuzoare.

In prima faza m-ar interesa, daca cineva stie, ce fel de crossovere sunt folosite pe componentele instalate si impedanta pe difuzoare, pentru a sti cu ce difuzoare se pot inlocui cele originale si modul de conectare. De aceea am postat, pentru a afla daca sunt deja persoane care au facut modificari la sistemul audio si pot recomanda ceva.

This post has been edited by brotakul: 12 Aug 2018, 07:30


--------------------
Renault Talisman 2016 Zen 1.6 DCi 130CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
henrywallace
post 12 Aug 2018, 11:51
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 28 November 17




E foarte simplu sa auzi live Bose. Mergi la dealer si au acolo o gramada.
Info despre ce ar suporta mai mult sistemul audio de pe Talisman, ca si hardware, nu o sa gasesti. O data pentru ca nu prea sunt useri de Talisman, a doua oara pentru ca tiparul de cumparator de Talisman nu e genul care sa faca improvizatii sau modificari audio.
Eu as lasa asa sistemul cu e.

This post has been edited by henrywallace: 12 Aug 2018, 11:52


--------------------
Renault Captur 2017 zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NordicN
post 13 Aug 2018, 09:50
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 11 April 17




Subscriu ca BOSE se aude demential, sunetul fiind redat clar la orice treapta de volum.
Comparand cu sistemul audio de pe VW CC (basic), care se aude foarte bine pana la lv 14/35, BOSE de pe Talisman e crema. Cu alte sisteme de pe Talisman nu pot compara, pentru ca nu am auzit. Informatii tehnice nu am, domeniul depasindu-mi cunostintele.
Si eu as lasa tot unitatea OEM, fiecare dintre noi acceptand-o cu bune cu rele atunci cand am cumparat masina. Nu se astepta nimeni (sper) sa depaseasca in performanta unitati de pe marcile mai premium. (iDrive, chiar si Discover Pro).


--------------------
Volkswagen CC 2015 2.0 TDI BlueMotion - ..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 13 Aug 2018, 18:55
Post #8


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(brotakul @ 11 Aug 2018, 14:13)
Alte persoane din mediul online sunt nemultumite chiar si de sistemul Bose, ceea ce ma face sa cred ca aceste sisteme se folosesc puternic de hype-ul brand-ului ca marketing, insa defapt ofera solutii net inferioare versiunilor lor aftermarket, probabil tocmai pentru a beneficia de pe urma vanzarii acestora din urma.
*



Nu exista sisteme Bose aftermarket. Nu stiu cum se aude in Talisman, dar in a mea suna decent, chiar si la volum maxim (testat pentru o foarte scurta perioada de timp si cu un geam deschis, just in case). Prin urmare, ma astept ca si in Talisman sa fie cel putin la fel.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 13 Aug 2018, 20:14
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




Ar fi bine de spus, mai ales de cei care considera Bose exceptional, daca au auzit si sisteme mai bune. Ca daca asta e cel mai bun ... e clar. Eu am auzit Bose in Talisman, e simpatic la volum pana in mediu, se aude plin, e ”eye candy” dar dupa 50% volum incepe sa distorsioneze tot mai mult iar spre maxim vibreaza toate plasticele prin el. Spre comparatie, am vazut sistem aftermarket pus pe alta masina cu insonorizare facuta inclusiv, cu 1000 de euro bagati in audio care se aude clar mult mai puternic si mai bine la volum mare.


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 13 Aug 2018, 21:07
Post #10


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




E adevarat ca nu scrie Panaray pe sistemul Bose din Talisman, dar e vorba si de pret. Or, la 500 euro, calitatea oferita e foarte OK. Stiu ca exista si Bang & Olufsen, Bowers & Wilkins sau Mark Levinson (pe asta l-am auzit in Lexus), dar vorbim de (multe) mii de euro.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 14 Aug 2018, 09:27
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Nu ma pot abtine si trebuie sa raspund mai ales unora care isi dau cu parerea desi nu au vazut ceva pe viu sau vorbesc din invidie.
Pe faiton aveam varianta premium dyanudio ce se laudau cu 1000w, pe a8-ul care l-am frecat ceva timp aveam bang&olufsen si ar mai fi si alte sistemepe care le-am auzit prin masini dar nu pe mai mult de 1000km. Aaa..uitasem de nebunia de minim 1000 de euro cu hertz-uri puse prin masina cu amplifuri si procesatoare de sunet pe una din masinile anterioare.
Pe talisman sunetul e super ok, nu distorsioneaza ca celelalte sisteme prezente pe masina in variante inferioare, se aude clar si frumos, echilibrat. Niciodata nu am simtit nevoia de a da mai tare de 50% din volum dar cand am dat s-a auzit bine.
De regula, la cum ascult in masina, consider ca se aude mult prea bine luand in consideratie si banii dati dar si alte masini. Daca as avea de ales intre a da banii pe optiune sau sa nu dau si sa montez ceva aftermarket, categoric dau banii pe optiune. Merita!
Concluzia e ca da, sunetul e demential fata de multe alte variante posibile. Si da, din cauza ca e mai bine antifonat sau ca e spatiul interior altfel, bose de pe m4 se aude usor mai rau decat in talisman, dar peste altceva pus de reno. Cand zic usor mai rau, e vb de senzatia produsa...de incinta usor schimbata. In rest, numai de bine.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 14 Aug 2018, 13:28
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(clio4edc12 @ 13 Aug 2018, 21:14)
Ar fi bine de spus, mai ales de cei care considera Bose exceptional, daca au auzit si sisteme mai bune. Ca daca asta e cel mai bun ... e clar. Eu am auzit Bose in Talisman, e simpatic la volum pana in mediu, se aude plin, e ”eye candy” dar dupa 50% volum incepe sa distorsioneze tot mai mult iar spre maxim vibreaza toate plasticele prin el. Spre comparatie, am vazut sistem aftermarket pus pe alta masina cu insonorizare facuta inclusiv, cu 1000 de euro bagati in audio care se aude clar mult mai puternic si mai bine la volum mare.
*




daca la talisman mai faci inca o mica insonorizare si nu de 500 de euro ca sa ajungi la formidabila suma de 1000 euro o sa te intreb
care se aude clar mult mai puternic si mai bine la volum mare?


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brotakul
post 14 Aug 2018, 20:51
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 16 April 09
From: Timisoara




Wow, thread-ul asta a devenit unul de pro si contra Bose smile.gif
Pentru asta probabil eu ar trebui sa-mi cer scuze fata de voi, nu asta mi-a fost intentia cand l-am deschis. Tot ce am vrut sa zic a fost ca se gasesc nemultumiti indiferent de sistem si cat a costat, insa voiam sa discut cu focus pe sistemul Arkamys pe care am spus ca il am eu, dar poate au fost prea multe referiri la Focal si Bose si am deturnat subiectul smile.gif
In fine, inca o data va cer scuze...

Poate cea mai mare frustrare a mea este legata de imposibilitatea de a inlocui unitatea centrala cu una aftermarket, de mai buna calitate. Mi-e ca schimband doar difuzoarele voi castiga putin la calitate, insa vor fi foarte limitate de output. E putin cam enervant ca trebuie sa te limitezi la ce-ti ofera Renault, parca s-a dus vremea HU-urilor Alpine care se incingeau prin bord... Mie mi se pare sincer an end of an era... E prima masina la care am incercat un astfel de upgrade si m-am lovit de astfel de probleme. Si majoritatea masinilor de generatie noua cu “tableta in bord” par a avea aceleasi neajunsuri.

In fine, daca nimeni nu e curios sa discute posibile variante ce le-am avea la dispozitie sau solutii pe care le-au intalnit, atunci treadul nu are nici un rost si se poate inchide.


--------------------
Renault Talisman 2016 Zen 1.6 DCi 130CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:24
Dacia