Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tutorial - Reglare elemente lucioase haion, Cum sa faci ca acele placi sa nu mai atinga aripa

jbn
post 23 Oct 2017, 07:58
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Inainte de a incepe, cred ca cel mai bine era ca acest topic sa se afle intr-un subforum denumit "Tutoriale M4". Din pacate nu cred ca am dreptul de a crea un subforum si de aceea rog un moderator, daca este posibil, sa mute acest topic in eventualul viitor subforum mentionat mai sus.

Asa cum se vede in poza 1, acele elemente lucioase au o geometrie "defecta", in partea inferioara apropiindu-se foarte tare de aripa, iar la denivelari sau vibratii chiar freaca aripa. O solutie ar fi sa ridici haionul mai sus din balamale. Am incercat-o, atat la service, cat si acasa in curte (nu am fost 100% multumit cum le-a iesit la service). Insa am observat ca acele placute lucioase tot nu s-au departat suficient de mult de aripa, asa ca am hotarat sa le mut individual cativa mm mai sus (mai spre geam adica).

Pasul 1: Se desurubeaza cele 2 suruburi cu cap torx incercuite cu rosu in poza 2. In acest fel se slabeste o componenta de plastic negru (vezi poza 4), pe care este prins prin clipsare/culisare elementul lucios. De fapt, tocmai aceasta componenta trebuie mutata.

Pasul 2: Odata slabita componenta din plastic mentionata la pasul 1, se poate scoate usor elementul lucios. Pentru asta, trebuie tras de el in directia sagetii din poza 3, iar in acelasi timp trebuie miscat stanga-dreapta. Insistati putin, pana la urma va iesi. Clema principala care il tine prins pe componenta de plastic este incercuita cu verde in poza 4.

Pasul 3: Se demonteaza componenta de plastic negru. Aceasta este prinsa in corpul haionului prin 2 clipsuri tip "plan inclinat", care se afla in zonele incercuite cu rosu in poza 4. Cel apropiat de zona incercuita cu verde este la vedere si se poate declipsa usor cu o surubelnita. Celalalt este ascuns si trebuie tras cu putina insistenta pana va iesi. Acele clipsuri intra in gaurile incercuite cu rosu in poza 5.

Pasul 4: Se fac 2 saibe din plastic de aproximativ 2 mm grosime (eu le-am facut dintr-un capac de caserola veche), care vor fi plasate ca in poza 6. Practic aceste saibe vor fi plasate intre corpul haionului si componenta de plastic negru, impingand-o spre geam.

Pasul 5: Se pune la loc componenta din plastic negru, cu grija, sa nu deranjeze prea tare saibele de pe pozitia lor, astfel incat gaurile sa ramana oarecum centrate. Daca se misca prea mult, nu este panica, se pot centra ulterior cu o surubelnita introdusa pe gaurile suruburilor din poza 2.

Pasul 6: Se clipseaza elementul lucios la loc pe componenta de plastic negru.

Pasul 7: Se strang suruburile de la pasul 2.

Timp de lucru cu tot cu gasirea plasticului si confectionarea saibelor: aproximativ 40 minute.
Observati in pozele 5 si 6 si ranforsarea metalica din interiorul haionului smile.gif. Deci haionul nu este "doar" din plastic biggrin.gif.

Atentie! Saibele nu trebuie sa fie prea groase, altfel riscati sa departati prea mult placutele lucioase si acestea vor lovi/freca fie geamul, fie plasticul de tip streasina de pe haion.

This post has been edited by jbn: 23 Oct 2017, 07:59


Attached thumbnail(s)
20171021_160110.jpg ( Size: 2.51mb ) Number of downloads: 540
20171021_160017.jpg ( Size: 1.34mb ) Number of downloads: 591
20171021_160101.jpg ( Size: 2.49mb ) Number of downloads: 598
20171021_160248.jpg ( Size: 1.61mb ) Number of downloads: 595
20171021_160342.jpg ( Size: 2.29mb ) Number of downloads: 583
20171021_160654.jpg ( Size: 1.8mb ) Number of downloads: 269


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 23 Oct 2017, 09:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Foarte bun tutorial, multumim mult.

La mine sunt OK piesele alea, slava Domnului. biggrin.gif

Chiar in weekend ma uitam la haion, si intr-adevar am observat ca e din plastic. Sincer nu ma deranjeaza deloc. La urma urmei sunt sanse mult mai mici sa rugineasca in timp.

De asemenea, unul din motivele pentru care am ales Megane a fost faptul ca are aripi de plastic. La toate masinile, dupa un timp, incep sa rugineasca. Aici vor fi trainice, chiar daca poate la un moment dat va sari lacul/voseaua, macar nu trebuie sa-mi fac drum urgent la tinichigerie.

Ce-i drept, exista acum tabla galvanizata (sper ca si M4 are), si aia rugineste mai greu, dar tot rugineste. smile.gif


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hammer
post 23 Oct 2017, 10:56
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 6 June 03
From: Sighetu Marmatiei




Fain tutorial si foarte bine facut. Banuiam ca exista ranforsare metalica la haion. Daca tot e vorba de asta, probabil ca acesta structura e motivul pentru care in manual se interzice montarea unui suport de biciclete pe haion.


--------------------
Renault Megane IV GT TCE 205 - 2017
Seen it all, done it all, can't remember most of it!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 23 Oct 2017, 11:07
Post #4


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




@jbn la ce service ai incercat sa reglezi haionul? Ti-au desfacut si eleronul pentru acest reglaj?


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 23 Oct 2017, 11:39
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Gill, la Serus Bd. Timisoara. Nu au desfacut eleronul. Oricum aceasta operatiune se poate face lejer si in parcare, linistit, cu tigara in coltul gurii, daca te pricepi nitelus. Nu trebuie sa te deranjezi cu programari, reprogramari, asteptari etc smile.gif Nu le va iesi cum iti iese tie niciodata, pentru ca nu e masina lor, daca ma intelegeti...


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 23 Oct 2017, 11:54
Post #6


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




Nu vreau sa fiu carcotas si nici nu vreau sa fac reclama negativa / pozitiva, dar atat timp cat nu au desfacut si eleronul nu aveau cum sa regleze cat de cat corect tot haionul. Poti incerca si la Meridian Vest, cel putin ei desfac si eleronul - sunt mai mult suruburi din care se regleaza haionul dar nu poti sa ajungi la ele cu eleronul pe masina.


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 02:00
Dacia