Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane GT Line 220, Intrebari, curiozitati, informati

Cerese
post 2 Mar 2020, 19:23
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 18 January 16




Salutare!

Recent am inceput sa ma documentez cu privire la achizitionarea in cursul anului acesta a unui Megane 3. Am condus timp de un an si ceva un Megane 3 1.5 dCi 110 CP care mi-a placut maxim dar as vrea ceva mai potent. Dar sunt complet in ceata si nici nu am gasit mare lucru pana acum, asa ca va intreb pe voi.

Din ce am inteles motorul si sasiul la varianta coupe ar fi aceleasi ca la RS. Este adevarat?
Singura diferenta la CP este din soft? Ma refer intre variantele 220 CP si 265 CP. Mai e si vreo diferenta de turbina sau ceva de genul?

Am vazut ca se poate activa RS Monitor si pe GT Line, dar oare are toti senzorii ca RS-ul?

Mai pe scurt, din ce stiti voi, care ar fi diferentele intre RS si GT Line?

Multumesc!

This post has been edited by Cerese: 2 Mar 2020, 19:30


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCi 2018 SL Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 3 Mar 2020, 10:17
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




intr-o perioada am cautat si eu GT benzinar cu 5 usi, dar sunt rare si de aceea foarte scumpe.(era mai scump decat un cupra)
Nu cred ca este acelasi motor pe RS si pe GT , coborat doar din soft...
Nu face confuzie intre GT si GTline (GT se diferentiau prin motoare mai puternice (220cp benzina 180cp diesel) jante pe 18 si discuri marite pe fata)
Nu este acelasi sasiu la coupe RS&GT ; GT urile erau facute in Spania iar diferenta de sasiu o faceau cu arcuri mai dure si discuri mai mari pe fata. GT erau si in varianta hatch si break.
Oricum daca vrei sa te documentezi mai detaliat ,faci rost de vin de RS, de GT si de GTline, intri in programele de piese de schimb, gen catcar-info ,si verifici codurile de origine pe diferite piese, mai importante...


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Mar 2020, 11:33
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Este topic si de achizitie si de GT si de RS ... nu mai este nevoie de inca unul ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:33
Dacia