Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reparatie scaun bicorp

trickz
post 23 Oct 2011, 15:16
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 3 March 11




Recent scaunul pasagerului a abandonat sa se mai dechida. Dupa ceva panica si cateva cautari pe google am gasit doua cauze posibile: ori s-a rupt cablul ori s-a desfacut. Astazi mi-am facut curaj si am desfacut scaunul. Spre norocul meu, cablul doar se desfacuse.

TUTORIAL

Pentru inceput desfacem husa scaunului. Se trage cat mai mult in fata si apoi se pliaza. Pentru asta, am tras simultan ambele parghii (lateral si maner glisare) incat sa simuleze functionalitatea. Ne ajuta sa fie dat cat mai in fata pentru spatiu. Cu cat este mai mult, cu atat mai bine.

Sub scaun sunt doua fasii elastice care tin husa. Se trag usor, cu mana, din suportul respectiv si se ridica husa.

DSC00315.jpgDSC00316.jpg

Veti observa mecanismul si firele care par... rupte. Totusi, firul selectat de mine cu rosu trebuie pozitionat in gaura selectata cu aceeasi culoare.

DSC00317.jpgDSC00320.jpg

Pentru a reintroduce metalul respectiv, trebuie trasa (si tinuta asa) parghia care se vede in poza 3 si fortata sa intre. Pentru a finaliza treaba, eu am ales si sa lubrifiez putin zona cu WD, ca mi s-a parut ca mecanismul se misca greu. Se prinde la loc husa si va bucurati de masina!


Attached thumbnail(s)
DSC00315.jpg ( Size: 575.92k ) Number of downloads: 496
DSC00316.jpg ( Size: 752.15k ) Number of downloads: 510
DSC00317.jpg ( Size: 661.59k ) Number of downloads: 521
DSC00320.jpg ( Size: 583.6k ) Number of downloads: 526


--------------------
Renault Clio RS 2003 - B-172-VVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 18:50
Dacia