Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Inlocuire faseta torpedou cu doar 0.3 bani, De ce sa dai 65 de lei ?

Cosmin1183
post 31 Aug 2011, 14:08
Post #1


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Am facut zilele trecute o belea la torpedou, respectiv mi-am pus gentuta cu acte in el iar la inchidere nu stiu cum am apasat ca faseta a cedat de la jumatate. Vazand ca e doar un plastic mi-am zis ca nu e nimic si ca am sa-l inlocuiesc cu vreo 10 lei, dar supriza! Ma duc frumusel la reprezentanta renault sud din Bucuresti si-i explic domnului de acolo ce doresc, intra pe un program pe calculator, imi arata o schita a torpedoului, identific faseta, ii spun ca aceea este si sa-mi dea un pret. Lucru asta a si facut, dar am aflat cu stupefactie ca porcaria aia de plastic, care de fel nu e prea rezistenta ma costa nici mai mult nici mai putin de 65 de lei cu tva cu tot. Am intepenit si mi-am zis ca nu e adevarat! Asa ca am cautat solutii, iar cum romanul e inventiv am casit una, zic eu, mult mai trainica si mai rezistenta. Cu doar 0.3 bani, adica vreo trei mii de lei vechi am cumparat un soricel negru (cel pentru strans cabluri electrice), le-am inodat la un capat, iar la cel care are capul de prindere i-am taiat usor cu un cuter lateralele. Am scos faseta rupta, iar in lacasele ramase (doua gauri) am introdus in cea din torpedou partea cu acel cap, cu ajutorul unei surubelnite drepte si subtiri, iar in gaura de la usa am bagat restul de soricel, cu tot cu nod. Nodul trebuie dublat, adica dupa ce faci un nod mai faci unul dupa el. Acum pot sa pun pahare pe usa fara a se mai rasturna, iar cat priveste culisarea soricelului, acesta este foarte flexibil si intra in usa cand inchid torpedoul.
Misto, nu?!

PS: mi-am montat si lumina in torpedou direct de la baterie intrucat nu aveam fire trase din fabrica. Trebuie doar sa fii putin atent, iar pe faza, adica pe plusul de la baterie sa pui o sigurantza de 15 amperi (din aceea albastra). Soclu cu tot cu siguranta costa 5 lei, iar lampa cu bec, contactorul(adica intrerupatorul) si firele m-au dus in jur de 15 lei.

Mai jos aveti si poze cum arata in momentul de fata!


Attached thumbnail(s)
CIMG1958.JPG ( Size: 2.86mb ) Number of downloads: 2495
CIMG1959.JPG ( Size: 2.67mb ) Number of downloads: 2977
CIMG1960.JPG ( Size: 2.59mb ) Number of downloads: 2935


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Val3ntin0
post 8 Sep 2011, 23:12
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 8 September 11
From: Ploiesti




chestia cu lumina in torpedo si pe mine m-a enervat biggrin.gif BRAVO!
pana si la supernova aveam lumina in torpedo.. dar de..poate ei nu circula noaptea..francezii astia smile.gif)

This post has been edited by Val3ntin0: 8 Sep 2011, 23:12


--------------------
Renault Clio Expression 2004~1.4 / Megane 2007~1.6 16v 82kv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Symbol_RLJ
post 9 Sep 2011, 20:39
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 5 September 11




eu mi-am pus lumina in torpedou la symbol foarte simplu(cateva cabluri, o lumina cum e cea din portbagaj si un butonas de actionare luat de pe o laguna) totul a fost gratis, dar si cumparandule nu te va costa prea mult:)


--------------------
Renault Symbol 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Val3ntin0
post 9 Sep 2011, 21:25
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 8 September 11
From: Ploiesti




m-am obisnuit asa.. oricum nu tin actele acolo.. am in schimb o lanternuta mica acolo..in caz ca e nevoie vreodata sa ma uit la ceva smile.gif .. nu neaparat pt torpedou smile.gif


--------------------
Renault Clio Expression 2004~1.4 / Megane 2007~1.6 16v 82kv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitosca
post 24 Apr 2013, 09:39
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 8 July 12
From: BUCURESTI




Mi s-a rupt si mie aceasta "faseta"(nici nu stiam ca ii zice asa)

I-am dat gauri cu un cui incalzit la aragaz la capete si am introdus o saiba grover de 6 .
Ma declar super multumit de ce a iesit

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 1.07mb ) Number of downloads: 1464
2.jpg ( Size: 1.08mb ) Number of downloads: 1246
3.jpg ( Size: 1.07mb ) Number of downloads: 531


--------------------
Dacia Logan 3 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 12:38
Dacia