Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Imbunatatiri Renault Megane 2 1.5 dci 86 cp, Imbunatatiri motor, interior, exterior

salvatorebb
post 18 Jul 2020, 14:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 July 20




Buna ziua! Am cautat peste tot pe site aceste informatii si nu le-am putut gasi. Daca s-au mai scris imi pare rau si rog un admin sa ma redirectioneze.
Treaba sta in felul urmator. Detin un Megane 2 2008 1.5 Dci 86 de cai. Este motorul fara dpf, injectoare Delphi, 5 trepte, volant cu masa simpla.
Acum am mai multe intrebari de adresat:

A) Motor+Cutie
1) Cati cai se pot optine dintr-un stage 1 la acest motor
2) Se pot schimba injectoarele Delphi cu alte injectoare mai rezistente si care sa produca putere mai mare? Am inteles ca sunt destul de firave. Ma gandeam la injectoare de pe 1.5 dci de 106 cp parca erau Boch daca nu ma insel.
3) Ce turbina mai mare se poate potrivi pentru acest tip de motor? Ma gandeam la una de 1.9 Dci. Din cate stiu la 86 de cp turbina este cu geometrie fixa. Da stiu ca ele trebuie sa fie hibridizate pentru a putea face putere. Nu e un proces plug and play
4) As dori sa schimb pinioanele 4 si 5 cu pinioane de logan 1.5 dci de 95 cp cu addBlue. Se poate acest lucru se portrivesc? Sau ce cutie as putea schimba pentru a avea 6 trepte sau sa fie cutia "mai lunga"

B ) Interior
1) Doresc niste scaute mai joase. Mi se pare ca parca stau in pod cu scaunele pe care le am si sunt lasate la maxim jos. Ce scaune recomandati? Ce se potriveste cel mai bine?
2) Stiu ca unele nivele de dotare au fost instalate navigatii care intra in bord. Se pot monta si pe nivelul meu de echipare? Stiu ca este nevoie de un anumit motoras si alte componente. Care sunt toate materialele necesare? Cum se procedeaza?
3) As dori sa montez modulul de clima. Am clima manuala eu. Se poate face acest lucru? Cum se procedeaza? De ce am nevoie? Care sunt piesele necesare
4) Vreau sa schimb boxele. Boxele mici din bord se pot scoate sau trebuie sa dau tot bordul jos?
5) Cum pot sa schimb casetofonul si sa pastrez in continuare comenzile de pe volan? Trebuie ceva modul? Ce piese imi trebuie si ce recomandati
6) Pe unele modele este pus cruse control. Am inteles ca se poate pune si separat. De ce am nevoie? Cum se procedeaza?

C) Exterior
1) La exterior am o intrebare relativ simpla. Am pachet de drumuri grele. Se poate sa fac ceva sa cobor garda la sol. Sunt ceva distantiere care ridica masina sau doar sunt arcurile mai lungi si tot ansamblu? Pot sa instalez o suspensie sport si garda se lasa?

Toate aceste modificari doresc sa le realizez in timp. Nu doresc sa aud variante de genul "ba mai bine ia-ti alta" sau "nu se merita" sau "n-ai pe ce da banii". Masina este foarte bine intretinuta si nu doresc sa o schimb, si consider ca este o baza excelenta pentru un proiect.
Toate aceste modificari doresc a fi facute strict pentru propia mea placere. Fondurile financiare consider ca sunt suficiente pentru a realiza acest lucru pe un termen ceva mai indelungat.

This post has been edited by salvatorebb: 18 Jul 2020, 14:23


--------------------
Renault Megane Mk 2.2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:56
Dacia