Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vibratie si pocnitura pedala de acceleratie, dupa schimb de distributie

boggybb
post 12 Jun 2012, 10:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 27 November 08




Salutare,

Am o problema cu pedala de acceleratie in vitezele 1 si 2 - simt o vibratie si apoi o pocnitura scurta in pedala de acceleratie cand accelerez si ridic ambreiajul. Asta nu se intampla tot timpul, nu imi dau seama exact cand dar din ce banuiesc tine de pozitia pedalei de ambreiaj.
Banuiesc ca nu are nicio treaba cu schimbul de distributie dar pana la schimbul de distributie nu se intampla asta.

Aveti idee ce ar putea fi?


--------------------
Renault Clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 12 Jun 2012, 11:11
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




din cate stiu pedala de acceleratie nu mai este legata de un cablu ci de o piesa electrica (cred ca ii zice potentiometru) care transmite pozitia pedalei calculatorului care se ocupa cu turarea motorului; deci problema este localizata in sistemul de culisare al pedalei, incearca sa ungi cu putin WD40 sau daca este prea gripat se poate inlocui


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boggybb
post 12 Jun 2012, 12:29
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 27 November 08




Nu prea ma pricep...imi poti spune te rog unde se afla mai exact acest compartiment de culisare a pedalei?

Si ca sa fiu sigur..schimbarea distributiei nu avea cum sa influenteze,nu? (ceva cabluri, furtunuri neasezate corespunzator)


--------------------
Renault Clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 12 Jun 2012, 12:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




pedala face corp comun cu aceasta piesa (pedala este infipta smile.gif in acesta), incearca sa ungi mecanismul prin partea dreapta (tubul de WD40 are un "pai" sau prelungire care se poate atasa pentru mai multa acuratete)

daca distributia nu a fost montata corespunzator nu ar functiona corect motorul nu pedala

This post has been edited by MMVI: 12 Jun 2012, 13:43


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boggybb
post 12 Jun 2012, 13:40
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 27 November 08




Merci, deci pe dedesubt pe la pedala, asta vroiam sa stiu smile.gif O sa incerc cu WD40 ca am unul cu tot "pai"

De distributie am intrebat ca e curios ca a aparut chiar dupa schimbarea ei si pana atunci nu am simtit nimic.


--------------------
Renault Clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 12 Jun 2012, 14:13
Post #6


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Eu cred ca la schimbul distributiei nu ti-au decuplat bieleta preluare cuplu. Ea s-a uzat la manevrele de ridicare-coborare a blocului motor.
Daca e ce cred eu, in curand aceste zgomote-vibratii se vor accentua, si le vei simti atat la accelerare, cat si la decelerare.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiblu
post 12 Jun 2012, 21:48
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 15 January 07
From: Slatina




Salut, ti-ai raspuns singur la intrebare cateva postari mai sus: ceva cabluri, furtunuri neasezate corespunzator.[U] Este o problema care apare la multe 1,4 16V care sunt niste motoare foarte inghesuite. Incearca sa reasezi totul cum a fost din fabrica. Daca nu-ti reuseste din prima, mai insista si sigur o sa reusesti.


--------------------
Renault Clio 3 Estate 1,4 Dynamique 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boggybb
post 13 Jun 2012, 09:19
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 27 November 08




QUOTE(balanel @ 12 Jun 2012, 14:13)
Eu cred ca la schimbul distributiei nu ti-au decuplat bieleta preluare cuplu. Ea s-a uzat la manevrele de ridicare-coborare a blocului motor.
Daca e ce cred eu, in curand aceste zgomote-vibratii se vor accentua, si le vei simti atat la accelerare, cat si la decelerare.
*


Se vor accentua doar ca sunet sau exista riscul sa se si defecteze ceva? Se poate fixa sau trebuie schimbata?

QUOTE(adiblu @ 12 Jun 2012, 21:48)
Salut, ti-ai raspuns singur la intrebare cateva postari mai sus: ceva cabluri, furtunuri neasezate corespunzator.[U] Este o problema care apare la multe 1,4 16V care sunt niste motoare foarte inghesuite. Incearca sa reasezi totul cum a fost din fabrica. Daca nu-ti reuseste din prima, mai insista si sigur o sa reusesti.
*



Am facut schimbul de distributie la reprezentanta...daca nici aia nu mai stiu? Eu oricum nu ma pricep sa umblu.


--------------------
Renault Clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogatu
post 13 Jun 2012, 09:33
Post #9


Got Rhythm


Group: Members
Posts: 122
Joined: 10 October 11




Daca este bieleta preluare cuplu ar fi trebuit sa se simta foarte tare in primele trepte, dar cate putin si in celelalte. Zvacnitul ar fi trebuit sa se simta la motor. Asta am patit eu la o Bora, si nu e deloc placut. Ai impresia ca iti pleaca motorul din masina.
La tine ori e de la pedala, ori de la sistemul electronic de control al acceleratiei, care e posibil sa nu mai functioneze cum trebuie... (nu e o parere avizata)


--------------------
Renault Clio III 2008, 1.5 DCi, 70 cp - CL 88 BGT
Stefan Bogatu
e-mail: stefan.bogatu@gmail.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boggybb
post 14 Jun 2012, 08:25
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 27 November 08




La mine se simte doar in vitezele 1 si 2 si nu tot timpul. Cand plec cu demaraj e ok, dar cand tre sa plec mai incet si o tin din ambreaj atunci se simte.
Am incercat ieri varianta cu WD40 si nu simt nicio diferenta. Poate nu am dat eu cum trebuie.


--------------------
Renault Clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boggybb
post 18 Jun 2012, 20:17
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 27 November 08




Citind pe un forum ca cineva a avut o problema asemanatoare la pedala din cauza unei miscari a pozitiei cutiei filtrului de aer din nu stiu ce cauza am zis sa ma uit si eu.
M-am uitat si ce sa vad...cum nu ma pricep...am atasat o poza. Cred ca galeria de aer ii zice...e iesita din tubul care duce la cutia de aer - cred ca e rupt capacelul care le tine prinse.
Acuma vreo 3 luni cand am schimbat uleiul am stat langa mecanic si imi amintesc ca el a conectat totul la loc corect.
Poate fi problema mea din cauza asta? Si daca da..nenea ala de la reprezentanta care mi-a schimbat distributia putea sa nu observe ca era rupt/s-a rupt in timpul operatiunii de schimbare a distributiei?

Attached thumbnail(s)
clio_motor.jpg ( Size: 1.41mb ) Number of downloads: 394


--------------------
Renault Clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boggybb
post 21 Jun 2012, 08:23
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 27 November 08




Am fost la reprezentanta de au fixat galeria de admisie, au mai facut nu stiu ce reglaje cica si se simte o ameliorarea. Ei zic ca nu este nicio problema dar vibratia inca se mai simte putin.


--------------------
Renault Clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornelius
post 3 Jun 2019, 10:03
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 29 January 07




Fix dupa ce am schimbat distributia mi-au aparut si mie acele vibratii la pedala de acceleratie si la pedala de frana. Teoretic nu ar fi nici o legatura intre schimbul distributiei si cele 2 pedale. Cum spunea si balanel cu ceva posturi mai sus ar putea fi de la tamponul antibalans sau bieleta preluare cuplu. La mine stiu sigur ca nu au desfacut aceasta piesa cand au lucrat la distributie. Stiu de asemenea ca era murdara rau cu ulei de motor si chiar planui sa o schimb ca de curand.
Eu ii dau dreptate lui balanel si cred ca este de la tamponul antibalans care nu a fost decuplat la montajul distributiei si care prin urcarea / coborarea motorului a fost compromis. Acea piesa este un consumabil pana la urma, nu costa foarte mult si se poate schimba usor. Pretul ei este undeva la 180 lei originala Renault pe siteurile cu piese.


--------------------
Renault Clio III 2007 CD - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:57
Dacia