Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

2 mici probleme

Zoot
post 18 Oct 2004, 11:10
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 24 June 04
From: Cluj




Buna, am si eu 2 mici probleme, sper sa ma puteti indruma sau sfatui ce sa mai fac pentru ca eu am epuizat toate caile posibile care mi-au venit in cap.
Am luat si eu acum 1 an un nenorocit de megane 2 hatch 1.9 dci. Prima problema consta in faptul ca la numai 5000km cand am avut si eu bunavointa sa ma uit sub capota am constata ca acel capac de plastic care este deasupra motorului este crapat. Am sesizat problema si de atunci tot m-au dus cu zaharelu ca se schimba, ca sa fac poza sa le trimit la bucuresti, sa sun in stanga si dreapta la ei la bucuresti si tot asa, asta am si facut si uite ca acum dupa aproape 10 luni am primit raspuns ca eu l-am stricat si nu s-a stricat din cauza lor.

A doua problema este ca dupa 100km de la revizia de 15000km s-a bulit un senzor abs, mentionez ca am sesizat serviceul inainte de revizie ca tot se aprinde becul de abs si imi scrie service, mi-au spus ca e de la frig mai ingheatza senzorii. Bun, a crapat senzoru, a incetat sa mearga sistemul abs am mers la service, dupa lungi si chinuitoare constatari si-au dat seama ca este senzorul spate stanga si trebuie inlocuit. Problema a aparut in intervalul de 2 saptamani cat a durat sa imi aduca senzoru, desi ei au zis ca in 2 zile maxim se schimba. Intamplarea a facut sa am un drum in acest interval si un dement mi-a iesit in cale si a trebuit sa franez, ca urmare am slefuit cele 2 cauciucuri fata, recunosc vina mea, trebuia sa adaptez viteza sa zicem sau stiu eu ce, dar problema e ca eu am platit pentru optiunea abs si nu am asteptat 2 zile cat mi-au zis ci 2 saptamani. Dupa ce le-am spus ce s-a intamplat celor de la service mi-au zis pe un ton gretos ca de ce nu am tinut masina in garaj daca stiam ca are probleme.

OPC'ul nu ma poate ajuta deoarece masina este pe firma. Stie cineva cui ma mai pot adresa sau o pot lasa moarta problema ?


--------------------
Renault Megane II 2003 hatch 1.9 dci - SJ-82-ZOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zoot
post 18 Oct 2004, 11:16
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 24 June 04
From: Cluj




Va atasez raspunsul lor cu privire la aceste 2 probleme.
raspuns.jpg


--------------------
Renault Megane II 2003 hatch 1.9 dci - SJ-82-ZOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 18 Oct 2004, 11:34
Post #3


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




OPC`ul intervine indiferent daca sesizarea este facuta de o persoana fizica sau juridica


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 18 Oct 2004, 11:40
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




Din pacate, OPC reprezinta numai interesele persoanelor fizice. Si eu am facut mai demult o plangere legata de Dacia si mi-au zis ca ei nu pot face nimic, si mi-au sugerat sa-i dau in judecata. Ceea ce, evident, nu am facut.

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 16:56


--------------------
Megane Sedan 1.6 16V Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphex_daddy
post 18 Oct 2004, 12:28
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 24 May 04




O parte a problemelor tale este legata de stocul de piese de schimb al service-ului, care, ca de obicei, contine doar consumabilele care sunt inlocuite la reviziile de intretinere. Pentru reperele mecanice, se adreseaza Renault Ro, care are depozitul in Buc.

Service la care ai fost nu o sa trimita dupa senzorul tau imediat, ci doar dupa se strang suficiente comenzi de piese ca tansportul acestora sa fie cost-eficient. Nu o sa aiba in vedere interesul tau ci doar costurile lor.

Situatie concreta: comanda ferma pt intinzator curea accesorii la Mach1 - WTC, raspuns standard: dureaza 2 saptamani, doar daca nu va deplasati dvs. dupa piesa. Locatie: DN 1 - Otopeni, la 30' de service. Cost piesei: 7,5 mil. Evident ca am luat formularul de comanda si m-am dus sa ridic piesa personal.

Concluzia am dezvoltat-o pe alt topic!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 18 Oct 2004, 12:43
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




QUOTE
[...Stuff deleted...]
Dupa ce le-am spus ce s-a intamplat celor de la service mi-au zis pe un ton gretos ca de ce nu am tinut masina in garaj daca stiam ca are probleme.  

Vai de mine cum vorbesti! Niste oameni atat de draguti si saritori cei de la Suerom! Pur si simplu nu cred ca tonul era gretos! Mai degraba iti erau tie urechile infundate si privirea impaienjenita si nu te-ai uitat bine la ei sa-i vezi cat de amabili sunt si de aproape de problemele clientului! Si chiar asa: de ce n-ai putut tine masina aia in garaj (aha, iepurasule, n-ai garaj!) pana iti venea piesa aia?! Ce ti-a trebuit sa te dai cu masina numa' ca sa le faci lor si mai multe probleme decat au?! Au spus ca-ti aduc piesa, atunci o sa ti-o aduca, ai incredere si nu te mai agita psiholocomotor! SI LASA DRACULUI MASINA IN GARAJ!


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zoot
post 18 Oct 2004, 12:49
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 24 June 04
From: Cluj




si mie cine imi plateste zilele care nu am putut folosi masina? eu platesc 20 milioane pe luna pentru nenorocita asta de masina, de ce nu mi-au dat masina de schimb?


--------------------
Renault Megane II 2003 hatch 1.9 dci - SJ-82-ZOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 18 Oct 2004, 13:00
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Acuma chiar sper ca nu m-ai luat in serios cu ce am scris mai sus, nu? biggrin.gif
Bineinteles ca ai dreptate! Zilele nu ti le plateste nimeni, treaba ta cat platesti pe luna pe masina, nu ti-au dat masina la schimb pt. ca masina ta originala este renault si pe deasupra ne aflam in romania. Ca sa capeti masina de schimb ambele conditii trebuie schimbate. Din cauza service-urilor autorizate renault eu personal sigur voi schimba prima conditie, cu a doua mai vedem... :wink:

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 16:56


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zero
post 18 Oct 2004, 15:36
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 29 September 04




QUOTE
Dupa ce le-am spus ce s-a intamplat celor de la service mi-au zis pe un ton gretos ca de ce nu am tinut masina in garaj daca stiam ca are probleme.  
?


Bine ca nu te-ai dus la Auto Marcu's. Aia te luau de guler, iti dadeau un sut in fund si te dadeau pe usa afara. Service-ul Renault este execrabil. Poate cei de la Mach1 or fi mai cumsecade. Stie careva?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:37
Dacia