Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme vopsea metalizata

Hora_ce
post 18 Oct 2004, 08:13
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




Sunt disperat... :evil:
Ieri mi-am spalat masina si am descoperit ca au aparut niste pori in vopsea (Noir Nacré)... ca si cum ar fi fost mancata...

Pana acum (pe unde am putut) mi-am spalat masina cu spuma activa... (de... nu atinge masina, bla bla...) Pe dracu' nu o atinge... ba, se pare ca o atinge bine de tot...
inca nu sunt sigur 100% dar treaba e nasoala...

Ma duc azi la service... sa vad ce zic si ei...
Mentionez ca masina are aproape 5 luni, timp in care am spalat-o de maxim 7-8 ori... si de vreo 5-6 ori cu spuma activa...

Cineva tot aici pe forum zicea ca vopseaua oricum se strica la spalat, actiune chimica sau mecanica tot aia...
Cred ca pot sa contrazic... mai bine zgarieturi... decat gauri in vopsea ... care dupa x timp sigur e dusa...

a... si in spate... pe portbagaj... am gasit un punctulez de rugine... sad.gif(

ma gandeam eu ca o sa se duca vopseaua in time... dar... dupa nici 5 luni... nu se poate...

Stie careva... exista garantie la vopsea? Se poate cere Casco pe asta... sa revopseasca masina?

Ma gandesc ca o solutie ar putea sa fie... un polish or something...
Sunt tare curios sa vad ce-or zice astia in service...

Ma gandesc sa ma duc si la OPC sa vad ce zic si ei... ori vopseaua e de kk-o ori spalatoriile din cj isi bat joc de masinile clientilor... si le spala cu acid...

Scuze daca unele intrebari sunt penibile... dar chiar nu stiu ce dreak' sa fac...
sad.gif(


--------------------
Volkswagen Passat, B6, SL, 2.0tdi 140CP, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikoro
post 18 Oct 2004, 08:46
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 24 May 04
From: Timisoara




Chiar daca nu e chiar legat de subiect, nu am mai vrut sa fac un nou topic.
Am un Megane albastru metalizat si de ceva timp, niste cretini de la o hala in constructie mi-au pulverizat vopsea f fina peste masina. Era o zi cu vant si ata ete. Cu ochiul liber nu e prea vizibil dar se simte la atingere ca fiind mai abraziva.
Oricum, nu asta ma roade cel mai tare. Pb mea e ca, de la acest incident, atunci cand ploua si folosesc stergatoarele imi ramane pt cateva secunde o pojghita de apa pe parbriz si creaza un efect de lentila, de unde si dureri de cap sad.gif . Adica nu mai sterg bine stergatoarel.
Intrebare: Cu ce ar trebui sa sterg parbrizul pt a scapa de particulele de vopsea , avand in vedere ca am geam atermic, teoretic cel putin wink.gif? Un prieten zicea ca diluantul ar face ca sa ramana un strat de grasime, sau asa ceva. Idei? 8)


--------------------
Megane II Sedan 1.5dci 80 CP, 2004
Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 18 Oct 2004, 12:30
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Hora_ce:
Imi pare rau sa aud (citesc) ce ai patit dar ma indoiesc ca poate fi de la spuma activa (sau pote fi de la o spuma activa proasta sau daca baietii de la spalatorie au folosit o spuma facuta in garaj). Eu imi spal masina de aproape 1 an cu spuma activa cu o frecventa de o data pe sapt - 10 zile (deci am la activ cel putin 30 spalari) si nu am observat nici o prob. cu vopseaua, cu atat mai putin sa ajunga pana la tabla ca sa apara rugina.
Daca esti din Cluj ne putem intalni sa facem comparatie la caroserii ca banuiesc ca spalam masina in acelasi loc daca-i vorba de spuma activa :wink:
Sunt curios ce o sa-ti spuna service-ul, desi daca-i vorba de Suerom... :?


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hora_ce
post 18 Oct 2004, 13:01
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




eu acuma ma duc la service. (ti suerom) Va tzin la curent...

apropo... electriczbif unde anume o speli?


--------------------
Volkswagen Passat, B6, SL, 2.0tdi 140CP, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 18 Oct 2004, 13:05
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




La spalatoria funariota :oops: - Nova - pe Dorobantilor

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 16:55


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hora_ce
post 18 Oct 2004, 14:43
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE
...
La spalatoria funariota  :oops:  - Nova - pe Dorobantilor


Sunt mai multe pe Dorobantilor?! :oops: si eu am spalat-o pe acolo... I think... once.

In fine... am fost la service... si a venit un gagiu ce raspundea de garantzie vopsea...

si printr-o metoda foarte stiintifica... si cu niste aparate foarte speciala a concluzionat ca pe masina inca mai este ceara si ca vopseaua n-are nimic...

a... sa nu va las in ceatza... metoda si aparatura speciala?!... a se citi... zgandarit cu unghia... sad.gif

in fine... i-am zis ca de 5 luni e masina luata... si a fost de 2 ori deceruita la ridicare... (prima tura am stat acolo sa ridic masina... era dupa program... si n-au deceruit-o cum trebuie... so a doua zi am fost acolo prezent pentru inca o tura...)

se pare ca totusi... gaurelele care le-am vazut eu... sunt de fapt niste picuri de ceara... (eu nu sunt 100% convins) dar... am vorbit cu gagiul de la spalatorie... si s-a uitat si el peste... a zis ca e clar ceara... si sa ma duc maine seara... ca o rezolvam...

L-am intrebat si pe el care e treaba cu spuma activa... si a zis ca e ok.. si nici poveste sa strice vopseaua...

Acolo m-am intalnit si cu un gagiu care avea un MII tot culoare neagra... si el a zis ca de 1.5 ani o tot spala cu spuma activa si n-are nici pe dreak'

electriczbif la fel...

ce sa mai zic?!

QUOTE
a... si in spate... pe portbagaj... am gasit un punctulez de rugine...

raspuns primit: "se pare ca a fost un corp strain pe vopsea..." (whtafck)


--------------------
Volkswagen Passat, B6, SL, 2.0tdi 140CP, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 18 Oct 2004, 15:20
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




QUOTE
Sunt mai multe pe Dorobantilor?! :oops: si eu am spalat-o pe acolo... I think... once.
Habar n-am, cred ca mai este si la Mol cu perii abrazive SI spuma activa, asta ca sa fie circul complet laugh.gif
QUOTE
L-am intrebat si pe el care e treaba cu spuma activa...  si a zis ca e ok.. si nici poveste sa strice vopseaua...
Acolo m-am intalnit si cu un gagiu care avea un MII tot culoare neagra... si el a zis ca de 1.5 ani o tot spala cu spuma activa si n-are nici pe dreak'
Ati vazut mai baieti (si fete)?! Nu mai fiti ipohondrii si spalati-va masinile ca n-au nimic :wink: A, mi-am adus aminte ce intr-adevar strica lacul: caca de pasare. Scrie si in cartea masinii. Asa ca nu mai parcati sub arbori/stresini etc si daca o patiti dati cu apa!
<paranteza>
Ca sa vedeti cat de rezistenta e vopseaua: odata mi-au aruncat de pe un balcon o tigara abia aprinsa pe capota motor, si a stat acolo si a ars complet. A ramas o pata galbuie de toata frumusetea, dar care a disparut dupa ce am sters-o cu o carpa moale cu un PIC de polish. Nu se vede absolut deloc. Vopseaua aia (uscata in cuptor) rezista inclusiv la diluant (garantat de un vopsitor auto). Explicatie este ca dupa ce vopseaua s-a uscat COMPLET nu mai reactioneaza la diluant.
</paranteza>


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 20:37
Dacia