Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nu se mai pune pe Megane 2 piele pe volan si pe schimbator??

Trumansky
post 5 Oct 2004, 21:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 February 05




Ieri un prieten si-a luat un Megane2 Sedan Expresion si am vazut ca nu a venit cu piele pe volan, schimbator, frana de mana. Azi m-am uitat pe serus.ro si renault.ro si nu am mai gasit pielea respectiva nici ca dotare standard nici ca optinala. Stie cineva ceva? Nu mai vine cu piele?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 5 Oct 2004, 22:51
Post #2


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




parca pielea era la privilege?? :roll:


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trumansky
post 5 Oct 2004, 23:15
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 February 05




Un alt prieten are un bicorp dynamique cu biele pe volan etc....
M-am uitat si la privilege si tot nu apare....pe siteu. Din cate-mi aduc eu aminte....pana acum vreo saptamana-doua...pielea aparea si pe expresion si pe dymanique...la bicorp.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_linu
post 6 Oct 2004, 08:10
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 13 September 04
From: Cluj-Napoca




Nu scrie pe site-ul Renault, dar Confort Privilege este cu insertii de piele.
Sigur.


--------------------
... parerea mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 6 Oct 2004, 08:58
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




Ambianta Privilege presupune acele elemente de piele :wink:


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladus
post 6 Oct 2004, 12:52
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 22 September 04
From: Bucuresti




si Dinamique. Am eu piele pe volan, schimbator si frana de mana, dar de Privilege nu stiu nimic. La authentique sigur nu are piele.


--------------------
Renault Megane2 2004 Dinamique
Renault Megane 2 Dinamique, negru, + clima + esp + Philips Blue Vision + in curand bord albastru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coocky
post 6 Oct 2004, 13:04
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 August 04
From: Timisoara




Din cate stiu eu, cand am cautat, Expression la Sedan nu a avut niciodata insertii de piele. Existau doar la Privilege (subliniez existau), pentru ca din cate am inteles nu mai exista nici aici, la masinile fabricate dupa 1 septembrie(eu stiam ca tot ce s-a facut pe comanda dupa 15 Iulie, pe comanda inteleg ca nu erau nici macar provizionate de concesionari).


--------------------
Renault Megane II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trumansky
post 6 Oct 2004, 14:03
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 February 05




Am sunat la Mach si la Serus. Pentru bicorp pielea vine acum doar pe Dynamique iar la sedan vine doar pe Privilege cu piele pe volan, schimbator, etc...chiar daca pe siteuri nu apare.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Courage
post 8 Nov 2004, 01:31
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 6 September 04
From: Bucuresti




Pe sedan existau la privilege doar.
Dupa 1 septembrie, la privilege nu mai exista:

- piele pe usi
- oglinda electrocrom
- parbriz atermic sad.gif

Eu am luat-o din lotul dinainte, insa nu am prins culoarea dorita sad.gif


--------------------
Renault Megane 2004
Bogdan Gheorghe

=====
Renault Megane Sedan 1.5 dci 80 CP
Confort Privilege
=====
Subaru Otback 2005 3l 240 CP
VDC Limited
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 9 Nov 2004, 11:15
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




Confirm ca nici Expression nu mai vine cu oglinda electrocrom. Pe de alta parte de la 4 Oct. s-a scos legea aia prin care ii obligau pe dealeri sa dea triunghiuri reflectorizante + trusa medicala. Si acum vine ghicitoarea! Care firma constructoare de autoturisme a fost prima care a "respectat" noua lege?????
Ei bine RENAULT!!! Halal sa le fie!!! Dupa ce iti da omul 600 mil. pe o masina sa te calicesti la 800.000 Lei mi se pare o tzoparlanie ... Aaa, si nici cutia de becuri nu o mai primesti!!! Pe de alta parte pretul este neschimbat ... Si nici oglinda electrocrom nu a fost scazuta din pret ...
Dar ce mai conteaza, noi sa fim sanatosi, si ei, sa facem toti bani si eventual sa speram ca ne vom intalni din ce in ce mai rar cu nemernicii (=marlanii, atentie la accent;)) de genul asta ... Sper sa se bucure pt. "imensa reducere" de cheltuieli!
Pacat de modelele pe care le comercializeaza Renault, sunt prea frumoase ca sa fie vandute de astfel de oameni ...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanu
post 10 Nov 2004, 21:54
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Scuza-ma ca te intreb...
Dar daca trusa medicala si triunghiul nu mai sunt OBLIGATORII la livrare... tu de ce le mai vrei???

Esti exact exemplu clar de spirit balcanic - "ia uite ba cum stam noi ca prostii si au venit astia sa ne fure". Tu daca aveai firma ta si avei de ales intre a da discount 10 EURO/produs si a-i pastra pentru tine... ce alegeai?

Nu de alta, dar am carnet de 9 ani si nu am simtit niciodata in peste 300.000 km parcursi necesitatea de a plasa un triunghi pe strada sau a deschide o trusa medicala. Mai ales ca nu desfaci carburatoare si sufli jigloare in fiecare zi ca sa-ti rupi degetele. Ba chiar ma enerveaza trusa ca se balangane prin portbagaj...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 10 Nov 2004, 22:06
Post #12


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




Pai nu conteaza ca nu sunt obligati sa ti le livreze. Conform legii, tu esti obligat sa le ai :!:

@Fanu: Ia incearca sa treci pe la unguri si sa ai norocul sa te opreasca, sa vezi cum te controleaza si daca ai becuri de rezerva si stingator, nici nu mai vorbim de trusa medicala. Plus ca, doamne fereste sa ai nevoie de trusa medicala.... ca sa nu mai zicem ca e obligatia ta sa stii sa o folosesti.


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 11 Nov 2004, 09:43
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




Galileo spune bine! TREBUIE SA LE AI! Daca dai peste un politist care vrea sa-ti dea amenda asta este ultima gaselnita, fii convins! Nici ITP-ul nu il iei fara chestiile astea.

QUOTE

Esti exact exemplu clar de spirit balcanic - \"ia uite ba cum stam noi ca prostii si au venit astia sa ne fure\". Tu daca aveai firma ta si avei de ales intre a da discount 10 EURO/produs si a-i pastra pentru tine... ce alegeai?

Ceea ce ai spus mai sus, m-a deranjat pt. ca in primul rand nu ma cunosti! Nu stii cat de balcanic sau occidental sunt!

In al doilea rand nu mi se pare corect ca eu sa platesc pt. ceva ce nu mi se mai da. Si asta cred ca e valabila mai ales in vest, unde primesti rest si ultimul euro-cent, nu ca la noi unde toti se uita la tine: "Io-te-l si pe zgarcitul asta, vrea 500 lei rest!". In final sunt banii mei! Nu conteaza ca sunt 500, 1 mil sau 600 mil LEI. Mai ales ca nu am vazut nici o scadere de pret la masina: nici pt. ca nu mai este oglinda electrocrom, nici pt. ca nu mai am trusa etc. Dar sunt convins ca le-am platit, pt. ca inainte nu erau ei fraieri sa ti le dea cadou.
Ceea ce m-a deranjat este ca s-au pretat, alt cuvant nu gasesc, sa faca economii la asa ceva. Adica economii de 1 mil la 600 mil! Probabil ca porcul lor de Craciun o sa fie mult mai gras! Asta mi se pare un "exemplu de spirit balcanic"! Eu daca as avea firma care merge in castig, fara probleme, fii convins ca nu m-as mojici la 0,00166% reducere de cheltuieli pe seama clientilor. Este o chestie de obraz in final !


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanu
post 11 Nov 2004, 21:33
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Chestia cu scoaterea din standard a oglinzii electrocrom o consider minora... am vazut la Fiat cum de la o luna la alta la Stilo dispar grupe serioase de optiuni din standard (airbag-uri, aerisire in spate, sertare, compartimente utile etc) fara diminuarea preturilor.
Iar eu inca sunt uimit cum Renault poate sa dea chiar si 1200 euro discount pe Megane cand este cam cel mai bun raport pret-dotari-model din clasa...
Pentru unguri m-am dus eu si mi-am cumparat set de becuri. M-a si oprit intr-o seara pe autostrada M5 dar vroia sa vada cartea verde. Politistii erau f. simpatici, vorbeau bine germana si m-am inteles cu ei.


--------------------
Megane II.2 Bicorp Confort Expression 1.5 dCi 100 - Bleu Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 12 Nov 2004, 09:38
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




Deci problema nu sta doar la Renault. Asta nu poate sa ne incante pe nici unul din noi. Ma intreb daca in alte tari se intampla la fel ...

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 17:54


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 12 Nov 2004, 09:54
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




QUOTE
Chestia cu scoaterea din standard a oglinzii electrocrom o consider minora... am vazut la Fiat cum de la o luna la alta la Stilo dispar grupe serioase de optiuni din standard (airbag-uri, aerisire in spate, sertare, compartimente utile etc) fara diminuarea preturilor.
Iar eu inca sunt uimit cum Renault poate sa dea chiar si 1200 euro discount pe Megane cand este cam cel mai bun raport pret-dotari-model din clasa...
Hmm, minora? Daca te gandesti la pretul masinii poate sa para minora. Poate ca raportul dotari/pret este bun, dar daca te uiti un pic si la calitate (a masinii si mai ales a service-ului) lucrurile se schimba... Se schimba si daca iei in considerare disparitia pielii de pe volan/schimbator/usi si disparitia parbrizului atermic.
Si la fiat ai vazut disparitiile de dotari tot in Romania, nu? Nu ma incalzeste cu nimic faptul ca sunt si altii magari! Ce ma deranjeaza la astia e atitudinea fata de client si ca-i doare fix in cot de ce credem noi. Culmea o consider calicia de a-ti cere bani pe o cutie de becuri sau pe un triunghi reflectorizant la o achizitie de 15.000 euro.


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 12 Nov 2004, 10:05
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




Preturile la Megane Sedan sunt mult mai mici la noi decat la ei. Varianta Privilege Luxe 1.6 16V, fara nici o optiune suplimentara, care este echivalenta la noi cu Confort Privilege + senzor presiune pneuri + cd changer 6 cd, 4 x 15w + cartela hands free costa 21200 eur. La noi acelasi lucru, avand in vedere reducerile, costa vreo 12000 eur + tva = 14200 eur.

Uitati-va aici daca vreti sa vedeti ce optiuni sunt disponibile la ei.


--------------------
Megane Sedan 1.6 16V Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 12 Nov 2004, 15:13
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Tocmai am dat comanda pt un Megane II Sedan 1,6 16v Privilege si are insertii de piele pe volan, schimbator, frana de mana. Pe panourile usilor nu este piele ci o imitatie, deasemenea exista si oglinda electrocromatica.
Ca optionale am luat: clima, ESP, xenon, airbags lateral spate, si vopsea metalizata neagra, masina urmand a fi livrata dupa 10 decembrie . Am primit cadou de la dealer, Mach1, o alarma si niste vouchere cu 8% discount. Pret 15575 Euro in urma discount-ului de 1200 Euro.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanu
post 12 Nov 2004, 20:40
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




QUOTE
si daca iei in considerare disparitia pielii de pe volan/schimbator/usi si disparitia parbrizului atermic...


Piele pe schimbator si pe volan NU a fost niciodata la Confort Expression, doar la Dynamique si Privilege.
A disparut pielea de pe panourile de usi atunci cand masina e echipata cu optiunea de "tapiterie piele" si din standardul de la Privilege.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 12 Nov 2004, 23:50
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Nu mai inteleg nimic. Pana la urma ce a disparut din dotarea de baza pt Confort Privilege?! Numai parbrizul atermic si pielea de pe usi? Restul sunt zvonuri?!


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanu
post 13 Nov 2004, 08:59
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Nu sunt zvonuri.
Sunt abureli wink.gif


--------------------
Megane II.2 Bicorp Confort Expression 1.5 dCi 100 - Bleu Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enageM
post 15 Nov 2004, 09:27
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 21 October 04
From: cand la BV cand la München




QUOTE
Preturile la Megane Sedan sunt mult mai mici la noi decat la ei. Varianta Privilege Luxe 1.6 16V, fara nici o optiune suplimentara, care este echivalenta la noi cu Confort Privilege + senzor presiune pneuri + cd changer 6 cd, 4 x 15w + cartela hands free costa 21200 eur. La noi acelasi lucru, avand in vedere reducerile, costa vreo 12000 eur + tva = 14200 eur.

Masina care o descrii tu aici este cea fabricata in Frantza care banuiesc se ridica mult calitativ fatza de cea fabricata (asamblata in Turcia) - vezi pretul. Toate Megan II vandute in Europa de Vest sunt fabricate in Franta, exceptie facand Estate care este fabricat in Spania (tot cel pt europa de vest).


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.6 16V
Megane II Sedan 1,6 16V Confort Privilege, mai 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 15 Nov 2004, 13:47
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




QUOTE

Masina care o descrii tu aici este cea fabricata in Frantza care banuiesc se ridica mult calitativ fatza de cea fabricata (asamblata in Turcia) - vezi pretul. Toate Megan II vandute in Europa de Vest sunt fabricate in Franta, exceptie facand Estate care este fabricat in Spania (tot cel pt europa de vest).


NU! Pe site-ul oficial Renault spune clar:
- Hatch si Estate se fabrica in Spania
- Sedan in Turcia.

Numai Scenic si Coupe din familia Megane se fabrica in Franta ...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanu
post 15 Nov 2004, 21:17
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Cu mici corecturi:

Megane II Berlina - fabricatie Franta sau Spania
Megane II Coupe - fabricatie Franta sau Spania
Megane II Sedan - fabricatie Turcia
Megane II Estate - fabricatie Spania
Megane II Coupe Cabriolet - fabricatie Franta
Scenic II - fabricatie Franta
Megane II Renault Sport - fabricatie Franta (la Dieppe, uzina Renault Sport)


--------------------
Megane II.2 Bicorp Confort Expression 1.5 dCi 100 - Bleu Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 16 Nov 2004, 09:44
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




" Mégane break est assemblée à Palencia (Espagne), parallèlement à Mégane berline 5 portes et Mégane coupé."
Asta este fraza pe care am gasit-o la:
http://www.renault.com/default.html?/fr/pr.../berline4p2.htm

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 17:54


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_linu
post 16 Nov 2004, 10:22
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 13 September 04
From: Cluj-Napoca




La mine la firma s-au cumparat de o luna 2xMII sedan, dotarea Privilege care au piele pe usi+volan+schimbatorul de viteze si au si parbrizul atermic. Adica au tot ce trebuie sa zic asa.


--------------------
... parerea mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coocky
post 16 Nov 2004, 12:21
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 August 04
From: Timisoara




[quote="meganescu"][quote="Fanu"]Cu mici corecturi:
" Mégane break est assemblée à Palencia (Espagne), parallèlement à Mégane berline 5 portes et Mégane coupé."
Asta este fraza pe care am gasit-o la:
http://www.renault.com/default.html?/fr/pr.../berline4p2.htm[/quote]

Asta pot sa iti confirm, am asteptat dupa un Estate aproape 4 luni, si 1,5 luni din momentul in care a iesit din fabricatie. Am vazut pe ea insemnele Renault Spania + marca depozitului din Slovenia.

Chestia cu pielea era stiuta de mult, cel putin stiu ca au mai fost discutii pe tema asta, din cate stiu eu: era vorba ca tot ceea ce se comanda dupa 1 iulie, si nu era in plan... adica nu exista o precomanda, adica nu era previzionata de dealeri ci lansau atunci online comanda nu aveau parbriz, oglinda si bandouri. Ulterior am aflat tot de laei ca termenul a fost extins pana la 1 septembrie datorita fluxului redus din lunile iulie august. Am inteles ca este vorba de o politica a firmei de a satisface comenzile Europei de Vest unde aceste optiuni erau la mare cautare iar furnizorii nu puteau face fata comenzilor.

Din cate stiu eu nu s-a pus niciodata problema pielii pe volan, schimbator si frana de mana.

Informatiile sunt culese prin viu grai de la unul dintre liderii departamentului de vanzari renault in TM. Daca ei mi-au vandut gogosi mint si eu, dar facnd un calcul se cam adevereste povestea: daca s-a facut comanda in jurul date de 1 septembrie-> dureaza cam doua luni pt Sedan din cate am intelesdaca nu este nici macar previzionata, deci perioada de livrare ar fi undeva la inceputul lui noiembrie... asa ca exista posibilitatea ca un CP cu o combinatie de dotari ceva mai speciala pt care trebuie lansata o comanda expresa sa nu aiba aceste dotari, la fel de bine cum un CP clasic sa le aiba.

Sper ca nu am batut prea mult campii.

numai bine


--------------------
Renault Megane II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 01:45
Dacia