Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Confort Privilege

VladSoare
post 17 Aug 2004, 07:42
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




La Fordul meu senzorul de temperatura exterioara e in cutia de climatizare, pe unde trage aer de-afara. In felul asta senzorul e mereu la umbra si masoara doar temperatura aerului.
Probabil ca si la Passatul ala de care vorbeai e tot pe-acolo pe undeva.

Senzorul de ultraviolete stii ca functioneaza daca treci cu masina de la umbra la soare si invers si nu simti nevoia de a umbla la temperatura.
Probabil ca ai observat la A/C manual ca ti-l potrivesti cum iti place, totul e OK, dupa care iese soarele si te incalzesti si simti nevoia sa dai mai tare ventilatia.
Daca nu ti se intimpla asta, inseamna ca senzorul merge.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 20 Aug 2004, 21:12
Post #32


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




am si eu o intrebare...
ambianta confort privilege e disponibila numai pe sedan?
eu mi-am cumparat acu 2 luni..??30 iunie...un megane bicorp..de la IPSO otopeni,,unde o domnisoara f dragutza mi-a aratat oferta lor...iar dotarea cea mai inalta era Confort Dinamique...cei drept am luat-o fara nci o optionala...din mai miulte motive..1. AC automat nu imi place (are un prieten la un nissan X trail..si cand tzie lumea mai draga baga turatie maxima la ventilator itzi bate in fatza .,.ma rog)
2. ash fi vrut si yo ca tot omu...Xenon...un cabasse cu 5 cd-uri...dar tipic pt romania...vrei optionale astepti ca boul 2 luni...si culoarea o vroiam alta (adika verzuiul ala lemon asa..spre galben...)

asa ca, ca si de obicei iei ce gasesti.


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikoro
post 23 Aug 2004, 10:48
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 24 May 04
From: Timisoara




As avea si eu o intrebare:
Cum se ingrijeste tapiteria din piele? Trebuie cumva protejata si ce se intampla cu ea in timp? La fel si pentru volanul imbracat in piele, cu ce il tratez, mai ales ca el nu trebuie sa alunece?
Mersi.


--------------------
Megane II Sedan 1.5dci 80 CP, 2004
Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 23 Aug 2004, 12:59
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Eu o curatz cu solutie de spalat geamuri (din aia cu pompitza). Curata si degreseaza bine, se usuca instant si nu trebuie clatita. Deocamdata n-am observat nici un efect negativ (crapaturi, decolorare, etc). ATENTIE! Ar fi bine ca solutia sa nu ajunga pe partile de plastic metalizat (panoul cu butoanele de climatizare/radio, ramele cadranelor vitezo/turo-metrelor, placuta cap schimbator) ca am inteles ca nu le prea place alcoolul si se decoloreaza.
Daca stie cineva o solutie speciala pt. curatat piele, as fi si eu curios sa aflu amanunte.

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 17:06


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 Aug 2004, 13:06
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Am vazut la benzinarii creme pentru tapiterii din piele, dar n-am incercat din alea.
Eu folosesc o crema italieneasca pentru piele, pe care am gasit-o la Carrefour. Nu e speciala pentru masina, ci pentru orice fel de piele, inclusiv genti, pantofi, etc. Sint foarte multumit de ea, pielea arata mult mai bine de cind am inceput sa-i dau cu crema si are si un miros foarte placut. Se vede cu ochiul liber ca intra in piele si o hidrateaza, adica nu e vrajeala.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 23 Aug 2004, 13:10
Post #36


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




QUOTE
Se vede cu ochiul liber ca intra in piele si o hidrateaza, adica nu e vrajeala.


smile.gif
coccolino, nu alta..
si...cum se numeste cremutza respectiva?? poate unii dintre noi au/vor avea nevoie.. :wink:


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 Aug 2004, 13:19
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Nu-mi amintesc. Trebuie sa ma uit cind ajung acasa. sad.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 24 Sep 2004, 10:09
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




Ieri, dupa doua luni de asteptare am intrat in sfarsit in posesia masinii comandate de mine: Sedan Confort Privilege 1.6 16V Gri boreal, ESP+Climatronic+scaune incalzite+senzori presiune pneuri.

Pana acum sunt super incantat. In ciuda a ceea ce s-a scris in topicul acesta, masina are panourile usilor din piele, oglinda electrocrom si parbriz atermic. Omul de la vanzari de la Serus zice ca a vorbit el la fabrica si a rezolvat sa fie asa (marmota invelea ciocolata). Whatever.

Am facut vreo 50 km pana acum, cu un consum mediu de 11.9 ceea ce mi se pare destul de mult. Inca nu m-am obisnuit cu ea, asa ca poate o turez prea tare. O sa merg la un drum lung in weekend si o sa vad cum se comporta atunci.

Am fost putin dezamagit sa aflu ca computerul nu afiseaza presiunea efectiva a presiunii pneurilor (asa cum sugereaza pozele din brosura de prezentare) ci doar avertizeaza asupra problemelor. Bun si asa.

Pana acum am condus in mod curent un Cielo, un Matiz si un Tico si nu am avut dificultati de a trece de la una la alta. Cand m-am urcat prima oara in Megane am avut probleme serioase cu ambreiajul: are o cursa foarte lunga si punctul de cuplu foarte sus. Pentru moment mi se pare usor obositor sa fie nevoie sa ridic asa de mult piciorul ca sa cupleze. La voi este la fel, sau necesita vreun reglaj?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 24 Sep 2004, 10:57
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Matiz si Tico au o pedala de ambreiaj diferita de toate masinile pe care le-am condus pina acum. N-am mai vazut la nici o masina un ambreiaj cu o cursa atit de scurta. Ele sint de fapt exceptia, nu Meganul.

N-am condus Megane 2, insa am condus Megane 1, Clio Symbol si Clio bicorp si nu m-a deranjat niciodata ambreiajul. Plus ca nu am simtit diferente si nu am avut nevoie de acomodare cind am trecut de la Clio la Mondeo, de exemplu.

Presupun ca e chestie de obisnuinta. Daca te-ai obisnuit cu Tico sau Matiz, e normal sa ti se para ca e altfel acum, insa eu sint de parere ca asa cum e acum e normal, iar anormal era pe Tico/Matiz.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanutir
post 24 Sep 2004, 11:21
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 8 September 04




@danielh

DA si la mine este cursa destul de lunga si cupleaza aproape de final.
Eu cred ca la toate modelele Megane II este cursa asa lunga.

PS Si mie mi-ar place sa am cursa ca la masinile sport adica f f f scurt (dar se poate regla :shock: )

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 17:04


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_linu
post 27 Sep 2004, 15:00
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 13 September 04
From: Cluj-Napoca




danielh, FELICITARI SI SA AI BAFTA DE EA !
Asa ceva as vrea si eu, dar un pic mai incolo. Eu m-am gandit tot la 1,6 16v Privilege + ESP, climatronic, airbag torace spate, vopsea metalizata
O sa te rog sa-mi spui parerea ta despre scaunele incalzite.
In alta ordine de idei, contrar celor spuse aici sa inteleg ca ai primit parbriz atermic+oglinda interioara electrocrom odata cu AC automat ?


--------------------
... parerea mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 27 Sep 2004, 16:13
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




Am comandat scaunele incalzite pentru ca nu-mi place sa dardai iarna in masina pana se incalzeste motorul. Costa vreo 150 eur ceea ce raportat la pretul masinii nu e mare lucru. Cele doua scaune fatza sunt incalzite, fiecare are un comutator pe corpul cotierei centrale, langa frana de mana. Le-am testat cand afara erau peste 20 grade si in cateva secunde am inceput sa simt caldura in spate si le-am oprit. Mai mult pot spune cand o sa fie cu adevarat frig, dar nu am motive sa cred ca nu sunt eficiente.

Am aflat pe forum, si apoi mi-a confirmat si dealerul, ca incepand cu 1 septembrie, oglinda electrocrom nu mai este in nici o configuratie, pachetul AC automat nu mai include parbriz atermic si in ambianta Confort Privilege panourile usilor nu mai sunt din piele. Am facut putin scandal pe tema asta, ca nu am fost informat despre aceste modificari s.a.m.d. Dupa asta nu am mai auzit nimic de subiectul acesta pana cand mi s-a livrat masina si am constatat ca avea toate astea. In plus, un alt Confort Privilege din showroom le avea, ceea ce imi sugereaza ca modificarea nu s-a mai facut. Bineinteles, dealerul sustine ca el a rezolvat problema ca sa fiu un client multumit. In tot cazul, m-am bucurat ca in bancul ala cu rabinul si bagatul porcului in casa (dupa ce il scoti, ai mai mult spatiu). :-)

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 17:05


--------------------
Megane Sedan 1.6 16V Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 27 Sep 2004, 16:41
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




danielh, cat ai platit pentru AC automat?
Stiu ca inainte era vreo 240 EUR, cu geamuri atermice, iar eu am platit 180 EUR, tocmai pentru ca nu mai venea cu geamuri atermice...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 28 Sep 2004, 09:08
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




Am platit tot 180, dar omul sustine ca este atermic. Are vreun cod scris pe undeva ca sa verific?


--------------------
Megane Sedan 1.6 16V Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 28 Sep 2004, 09:12
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Daca te uiti de afara are o tenta mov (spre deosebire de geamurile latrerale cu tenta verde). Prin comparatie ai sa vezi imediat diferenta. Daca nu o vezi => n-ai atermic, indiferent de elucubratiile dealer-ului.

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 17:06


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 28 Sep 2004, 09:22
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
Am platit tot 180, dar omul sustine ca este atermic. Are vreun cod scris pe undeva ca sa verific?

Daca te uiti de afara are o tenta mov (spre deosebire de geamurile latrerale cu tenta verde). Prin comparatie ai sa vezi imediat diferenta. Daca nu o vezi => n-ai atermic, indiferent de elucubratiile dealer-ului.


Nu mi se pare ca are vreo tenta evidenta mov. In coltul dreapta jos, privind din afara, sunt scrise urmatoarele:

RENAULT
SAINT-GOBAIN SEKURIT
DOT 211 M107 AS1
43R-000451


--------------------
Megane Sedan 1.6 16V Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 28 Sep 2004, 09:35
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




M-am uitat pe site-ul http://www.saint-gobain-sekurit.com/ care este al producatorului parbrizului. Pe parbrizul meu exista o iconitza cu o ureche (http://www.saint-gobain-sekurit.com/anglai.../acoustique.asp) care inseamna ca este antifonat. Simbolul de geam atermic cred ca este acesta, http://www.saint-gobain-sekurit.com/anglai...s/thermique.asp dar la mine nu apare. Il are cineva?


--------------------
Megane Sedan 1.6 16V Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 28 Sep 2004, 09:43
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




Poate ar fi bine sa te mai duci o data la dealer sa-ti demonstreze ca e atermic.
Dar oglinda electrocrom o ai sigur? Ai incercat-o?
Pe asta au scos-o dar nu au facut nici o modificare de pret, deci ma gandesc ca poate era doar un zvon.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 28 Sep 2004, 09:49
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




Da, oglinda electrocrom este sigur. Se intuneca vizibil noaptea, cand bat farurile masinilor din spate.

In alta ordine de idei, sunt curios daca pielea pe care o pun ei este naturala sau "ecologica".

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 17:07


--------------------
Megane Sedan 1.6 16V Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 28 Sep 2004, 09:53
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




Aha, sencs! Sper sa-mi vina si mie tot cu oglinda electrocrom! Asa ar fi si normal din moment ce tot o platim ... Cat despre piele nu stiu ce sa-ti spun dar nu ar trebui sa-ti faci griji chiar daca e ecologica. Eu am acasa canapele din piele ecologica si pana acum s-au mentinut f bine.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 28 Sep 2004, 11:17
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




Oglinda e sigur electrocrom. Din pacate sunt o groaza de tarani care merg si cu proiectoarele de ceata si te orbesc mai rau decat daca ar avea faza lunga. Mai ales in oglinzile laterale care nu mai sunt electrocrom.

Pielea e ecologica, bineinteles.


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 28 Sep 2004, 11:52
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




Pai da dar cum altfel ar putea sa ne arate ca au avut inca 100 EUR ca sa-si puna faruri de ceata??? Ce conteaza ca sunt proaste si te orbesc, ei au faruri de ceata ... Ca sa nu mai spunem de tot felul de complexati care reusesc sa aprinda doar farurile de ceata. biggrin.gif Nu conteaza nici ca nu vad mare lucru cu ele, ceata din capul lor e mai mare.
Scuze dar e un subiect care ma enerveaza si pe mine, mai ales ca se imbina perfect prostia cu tzoparlania ...

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 17:07


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxreno
post 28 Sep 2004, 14:12
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




@meganescu

Asistand la discutia despre geamul atermic din echiparea Privilege, sunt direct interesat sa aflu cum se recunoaste un parbriz atermic, pentru ca eu a trebuit sa il schimb acum o saptamana (incasat 2 bucati pietre si crapat piatra-n patru). Desi nu cred ca dealer-ul nu si-a facut datoria. :?

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 17:08


--------------------
Megane II Sedan 1.5dCi 80CP Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 28 Sep 2004, 14:16
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




a mai fost discutia asta cu parbrizul atermic.
se pare ca doar cu climatronic se monteaza si parbrizul atermic.


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 28 Sep 2004, 14:49
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




Aparent mai nou nici cu climatronic nu mai vine parbrizul atermic. Teoria mea este ca parbrizul atermic, daca e produs de Saint-Gobain Sekurit poate fi identificat dupa o mica pictograma cu un termometru stilizat, in coltul dreapta jos.

Adica asta:

picto_Thermique.GIF

Poate cineva care stie ca are, sa confirme?

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 17:08


--------------------
Megane Sedan 1.6 16V Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hora_ce
post 28 Sep 2004, 15:57
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE

...
Teoria mea este ca parbrizul atermic, daca e produs de Saint-Gobain Sekurit poate fi identificat dupa o mica pictograma cu un termometru stilizat, in coltul dreapta jos.
...
Poate cineva care stie ca are, sa confirme?



Eu am luat masina in Mai, cu AC automat si parb. atermic (cel putin asa e pe factura)

M-am uitat acum pe parbriz... si n-am vazut nici o pictograma... sad.gif

In schimb sunt prezente valorile astea...

RENAULT
SAINT-GOBAIN SEKURIT
DOT 211 M105 AS1
43R-004552
...4

573 - in romb

E9 - in cerc


--------------------
Volkswagen Passat, B6, SL, 2.0tdi 140CP, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 28 Sep 2004, 16:54
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




Am facut o poza (cam proasta) la zona aceea a parbrizului. Pictograma de care zic e in partea de jos.

reno.jpg

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 17:09


--------------------
Megane Sedan 1.6 16V Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxreno
post 28 Sep 2004, 18:03
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




Si la mine este aceeasi pictograma, doar "urechea" dupa ce a fost schimbat parbrizul acum o saptamana. Am climatronic deci, teoretic, si parbriz atermic (masina am cumparat-o in iunie). Mai mult, cand am fost in service la dealer sa-mi schimbe parbrizul, am tras cu ochiul la soft-ul cu care a consultat baza de date si intr-un colt al ecranului a aparut scris "atermic" asa ca am stat linistit ... pana acum cand ati facut voi valuri :twisted:

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 17:09


--------------------
Megane II Sedan 1.5dCi 80CP Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hora_ce
post 29 Sep 2004, 07:20
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




La mine nu apare nimic... sad.gif(
strange isn't it!?
Poate ne lamureste MecanicuRenault? smile.gif

Oricum... la cum sunt dealeri nostri... iti vand astia si aer... si zic ca e "aur".
Nici nu vreau sa ma gandesc... parca vad cum gandesc astia... "lasa bei... la tzaran merge orice geam... amu' asta-i pe stoc... ii bun... e...<atermic>!"

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 17:10


--------------------
Volkswagen Passat, B6, SL, 2.0tdi 140CP, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 19 Oct 2004, 14:03
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Salutare,

si al meu parbriz este atermic dar nu are simbolul respectiv. Dar sun sigur ca este blindat ca GPS-ul nu mai vede aproape nimic sub el.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:06
Dacia