Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Confort Privilege

coocky
post 5 Aug 2004, 12:54
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 August 04
From: Timisoara




Buna,

Urmaresc demult discutiile acestui forum si mi-am facut o destul de buna idee despre ce ma asteapta. Trebuie sa recunosc ca a fost f. educativa lectura mesajelor voastre.

Acum sa trec la ceea ce doream sa va spun si la intrebarile de rigoare.

Mi-am comandat un Megane Estate Confort Privilege + vopsea metalizata + fileu pt bagaje + CAREG(cred ca asta e codul pentru : aer conditionat automat + parbriz atermic + senzor de intensitate solara + filtru habitaclu). Asta a fost undeva intre 5 si 10 iulie. Masina inca nici nu era pe site-ul oficial Renault Romania, era din cate tin eu minte doar la Serus in Bucuresti.

A urmat o perioada in care am fost plecat din tara si la intoarcere am gasit masina pe Site dar optiunea cu aerul conditionat automat includea doar atat.

A m vb cu Auto Europa, concesionarul din TM si mi-a spus ca toate masinile comandate dupa 13 iulie la dotarea Confort Privilege nu vor mai avea insertii de piele in tapiseria usilor, nu vor mai avea aceleasi spatii de depozitare(din cate am inteles eu tot in usi-> cred ca sunt acele mici sertarase de sub geamuri pe manerele usilor), si de asemenea adio parbriz atermic si senzor de intensitate.

Din discutia avuta am inteles ca inca am mai prins configuratia veche dar intrebarea mea este: cum pot verifica faptul ca exista acel parbriz atermic si senzorul respectiv? La usi cred ca ma descurc sa vad smile.gif

Mersi pentru raspuns.
Numai bine
PS:
Momentan am un R19 Chamade Sedan, de fapt masina care m-a facut sa imi cumpar tot un Renault. Citind despre problemele cu flansele si cu amortizoare la Sedan tind sa cred ca e o boala mai veche pt ca si mie mi s-a intamplat acelasi lucru cu actuala masina.


--------------------
Renault Megane II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 5 Aug 2004, 13:23
Post #2


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




parbrizul atermic are o tenta albastruie privit de afara, iar senzorul de intensitate a razelor solare e o mica bobalca (cam ca un drajeu d'ala mic de kko) care la megane nu shtiu unde e. (trebuie sa fie pe bord, sau la oglinda pe undeva..)

felicitari! eshti primul cu megane estate!
shi io tot pe asta am pus okiul shi, cand mai prind un pic de cheag e posibil tot la asha ceva sa ma bag (estate privilege cu vopsea met. si airbag lateral spate, poate shi cu clima - dar asta doar ptr parbriz atermic)... ash prefera totushi AC clasic, e mai facil de folosit, parerea mea..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 5 Aug 2004, 14:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




drajeul de kko e in dreptul oglinzii. aduce mai mult a picatura de apa zic eu ...
strumf, de ce ti se pare mai facil AC clasic? Eu nu mi-am luat clima si-ti spun sincer ca parca imi pare rau. E drept ca nu am avut ocazia sa vad cum ar fi cu clima. Ma refer la un drum mai lung ...


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 Aug 2004, 14:45
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




E foarte comoda. O pui pe Auto si nu-ti mai pasa de nimic. Am mers o data pina la Brasov si am avut diferente de temperatura exterioara de vreo 5 grade (erau cam 3,5 in Bucuresti si -1 sau -1,5 pe serpentinele de la Comarnic, dupa care pina in Brasov a crescut iar). Dar in masina nu simteam nimic, nici o variatie. Si asta fara sa pun mina pe vreun buton de pe bord tot drumul.

Dar e o instalatie sofisticata, cu foarte multa electronica in ea si cu multi senzori care lucreaza in conditii grele (diferente mari de temperatura, praf, etc.). Asta inseamna multe lucruri care se pot strica, iar daca se strica te costa foarte mult reparatiile, plus ca reparatiile sint foarte greu de facut (adica trebuie sa ajungi in locuri dificile, sa demontezi cutia de climatizare sau bordul, etc.) E foarte buna cind merge bine, dar e un cosmar cind ceva e in neregula.

Prin contrast, o instalatie de climatizare clasica este extrem de robusta si traieste de obicei cit masina.

Imi place ca am climatizare automata, insa daca ar fi sa-mi placa foarte mult o masina si sa aiba climatizare manuala, as lua-o fara regrete. Nu i-as simti lipsa celei automate.
Aia manuala se descurca la fel de bine, doar ca trebuie sa intinzi tu mina sa dai de un buton. Big deal!


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godaro
post 6 Aug 2004, 08:26
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 29 April 04




OFF TOPIC

singura problema pe care o am cu AC-ul manual este de ordin estetic: ma enerveaza maciucile alea de switch-uri: 1 pentru temperatura si 1 pt ventilatie

Daca (,) comanda AC-ului manual ar fi digitala, chiar nu vreau AC automat. Am vazut probleme cu sonde de temperatura habitaclu defecte din cauze de praf (cica) la Pgt 406. deci m-as lipsi de AC automat

insa ... simplitate = maciuci smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 6 Aug 2004, 09:02
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Comanda digitala inseamna tot un fel de calculator si niste circuite electronice. E suficient sa crape un circuit imprimat si gata, te-ai facut de o inlocuire totala a intregului panou de comanda, plus de o desfacere a bordului.
"Maciucile" alea in schimb traiesc o viata. Plus ca mie imi plac comenzile directe, adica butonul pe care il invirt eu sa miste direct robinetul de apa, nu sa-i dea comanda unui calculator care la rindul lui sa actioneze un potentiometru care sa deschida robinetul. smile.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 6 Aug 2004, 10:10
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




Salut,
Referitor la "ambianta" Confort Privilege, si eu am comandat un Sedan in configuratia aceasta si dealerul mi-a confirmat ca panourile usilor nu mai sunt imbracate in piele. Ei (Serus) zic ca nu mai sunt alte modificari.

La pachetul CAREG nu se mai specifica parbriz atermic pentru ca, zic ei, parbrizul nu a fost niciodata atermic si doar cu tenta albastra. Poate cineva care are asa ceva sa confirme intr-un fel ca e cu adevarat atermic?

Personal cred ca au renuntat la panourile imbracate in piele pentru ca desurajau oamenii sa mai comande tapiteria integral piele. In coditiile astea mai merita oara diferenta de 500 eur intre Expression si Privilege daca singura diferenta notabila este la jentile de aliaj de 16" care costa 300 eur la Expression?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godaro
post 9 Aug 2004, 07:46
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 29 April 04




QUOTE
. Plus ca mie imi plac comenzile directe, adica butonul pe care il invirt eu sa miste direct robinetul de apa, nu sa-i dea comanda unui calculator care la rindul lui sa actioneze un potentiometru care sa deschida robinetul. smile.gif


pai ia-ti dacie clasica frate ! smile.gif e toata numa' cu comenzi directe. maciuci peste tot. si vezi ai grija sa-i dai jos aprinderea electronica, sa nu se strice

scuze pt OFF TOPIC. promit ca nu mai fac :wink:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godaro
post 9 Aug 2004, 07:53
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 29 April 04




BACK ON TOPIC

stiam ca la noile meganuri parbrizul atermic vine NUMAI in combinatie cu AC ul automat

de unde si pana unde PRIVILEGE-ul are/avea parbriz atermic (si AC manual) ?

sau sa inteleg ca AC ul auto vine cu parbriz simplu ?

hai ca s-ar putea sa spun prostii si sa confuzam lumea


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 9 Aug 2004, 08:46
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Nu-i nevoie sa cadem nici in extrema cealalta. Nu sint impotriva electronicii, sint doar impotriva excesului de electronica.
E o diferenta. wink.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 9 Aug 2004, 09:01
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




@godaro
Cand mi-am comandat eu sedanul privilege (nov. 2003), nu se putea comanda AC automat FARA parbriz atermic, in schimb se putea comanda separat atermicul pt. AC manual. Eu am renuntat la AC automat tocmai fiindca imi bagau pe gat atermicul, care dupa parerea mea arata rau (parbriz mov combinat cu geamuri laterale cu tenta verde). Am si avut o discutie principiala cu dealerul deoarece in oferta nu se specifica nimic de aceasta obligativitate si numai cand m-am dus sa fac comanda mi-au spus: "ah, la configuratia asta va trebuie si parbriz atermic, da nu-i nici o problema, inca 60 Euro la 12700 ce mai conteaza, nu?" :shock:

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 17:01


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coocky
post 9 Aug 2004, 09:11
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 August 04
From: Timisoara




Parbrizul atermic nu este disponibil sub nici o forma, nici cu AC automat


--------------------
Renault Megane II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 9 Aug 2004, 11:29
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Acuma am intrat si eu pe renault.ro si intr-adevar parbrizul atermic nu mai e disponibil ca optional.
Si cand mi-am luat eu masina mi-au tinut guvizii de la renault romania o teorie cum ca AC automat nu poate functiona fara parbrizul atermic, ca senzorul de raze solare se da peste cap, ca computerul asa e programat, etc, etc. Stiam si atunci ca sunt barbi dar pur si simplu nu le puteam demonstra...

This post has been edited by cmandrei: 10 Mar 2006, 17:02


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 9 Aug 2004, 11:32
Post #14


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




nu o dati in diverse cu parbrizul atermic si cu climatronicul. parbrizul atermic nu se vede mov decat dintr-un anumit unghi, si este ca o reflexie nu vezi prin el mov cum se vede putin verde prin geamuri. plus ca eficacitatea lui a fost demonstrata in masina cat si in apartamente.

cat despre climatronic e un device foarte util, de care daca vrei te poti lipsi. dupa preferinte. eu prefer cu.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 9 Aug 2004, 11:33
Post #15


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




normal ca sunt barbi, dar... e mishto parbrizul atermic.. nu te mai prajeshti...

puii mei.. de ce l'au scos din "program"??


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coocky
post 9 Aug 2004, 12:45
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 August 04
From: Timisoara




"AC automat nu poate functiona fara parbrizul atermic, ca senzorul de raze solare se da peste cap, ca computerul asa e programat, etc, etc. "


Au scos si senzorul de raze solare....


--------------------
Renault Megane II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 9 Aug 2004, 12:57
Post #17


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




aaa.. deci klar!!! au renuntzat la acest senzor... a ramas doar senzorul de temp din habitaclu..

pai shi atunci ce puii mei... de ce sa mai iei AC automat?? doar "de design"??

ma dezamagesc baietzii ashtia de la reno... perspectiva unei honda civic 1.6VVT e din ce in ce mai aproape..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 9 Aug 2004, 13:37
Post #18


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




despre ce senzor de raze solare vorbiti???? sper ca nu de cel pentru faruri automate.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 9 Aug 2004, 13:51
Post #19


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




nu de ala..
de senzorul cu ajutorul caruia computeru' climei shtia cat de tare "arde" soarele, pe langa cate grade sunt afara shi in interior..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 9 Aug 2004, 14:03
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




QUOTE
nu o dati in diverse cu parbrizul atermic si cu climatronicul. parbrizul atermic nu se vede mov decat dintr-un anumit unghi, si este ca o reflexie nu vezi prin el mov cum se vede putin verde prin geamuri. plus ca eficacitatea lui a fost demonstrata in masina cat si in apartamente.

cat despre climatronic e un device foarte util, de care daca vrei te poti lipsi. dupa preferinte. eu prefer cu.


Nu am spus ca se vede mov PRIN el, ci ca de afara, de la inaltimea unui om normal se vede exact sub acel unghi si mie nu-mi place. Si atat de tare nu-mi place incat am renuntat si la el si la climatronic, care recunosc ca e util si de aceea am si vrut sa-l comand...

Acuma se pare ca au scapat de atermic exact cei care si-l doreau :?


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 9 Aug 2004, 17:15
Post #21


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




strumfadi, unde e acel senzor. noi avem 3 masini renault toate cu climatorinic. nici unu nu are asa ceva. si nici macar bmw-ul lu fratemiu 530 nu are asa ceva si are climatronic dublu.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 10 Aug 2004, 07:57
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Nu stiu de Megane unde ar fi trebuit sa-l aiba si daca ar fi trebuit sa-l aiba, insa sigur exista astfel de senzori la unele masini cu climatizare automata.
Eu am la Ford, este o pastila de culoare violet inchis plasata pe partea superioara a bordului, sub coltul din stinga jos al parbrizului.
Multi posesori de Scorpio intreaba uimiti pe forumuri "ce naiba-i chestia asta?" smile.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 10 Aug 2004, 10:22
Post #23


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




QUOTE
strumfadi, unde e acel senzor. noi avem 3 masini renault toate cu climatorinic. nici unu nu are asa ceva. si nici macar bmw-ul lu fratemiu 530 nu are asa ceva si are climatronic dublu.


vezi pe pagina 1, am intrebat shi io unde este, iar taurash a dat raspunsul..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 10 Aug 2004, 11:17
Post #24


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




hai sa ne lamurim un pic cu reno si cu senzor de intensitate solara pentru ac.

megane 2(ala dotat) are 3 senzori de intensitate luminoasa. unu pe parbriz chiar in spatele oglinzii centrale, unu in oglinda (centrala) pe fata si unu pe spate.
cel de pe parbriz (acelasi cu cel de ploaie) si cu cel de pe spate din oglinda sunt pentru faruri automate. cel de al treilea e pentru oglinda electrocromatica.

senzor de intensitate solara din cate mi-a explicat cata, are S klasse din 98. pe langa acest senzo are si senzor de umiditate si inca alte cateva nebunii. dar s klasse e limuzina de lux.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 10 Aug 2004, 16:22
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




Conform manualului de service, instalatia de AC automat a lui Megane 2 foloseste urmatorii senzori:
- sonda temperatura habitaclu, se gaseste in carcasa oglinzii retrovizoare interioare
- sonda temperatura exterioara, in oglinda retrovizoare exterioara dreapta
- sonda intensitate raze solare, in centrul plansei bordului, in spatele display-ului radioului
- sonda umiditate, tot in oglinda retrovizoare interioara

Din pacate masina mea soseste abia intr-o luna deci nu stiu cati din acesti senzori exista in realitate. Poate cineva sa verifice?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 10 Aug 2004, 16:33
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Doar un singur senzor de temperatura interioara? Cam putin. Trebuia sa fi avut macar doi, unul jos si unul sus, pentru ca sus e intotdeauna mai cald decit jos.
Si de ce e in carcasa oglinzii? Oglinda sta in soare si se incinge ca naiba. Sau poate tocmai de-aia e obligatoriu parbrizul atermic la Megane-ul cu climatizare automata?

Plasarea senzorului de temperatura exterioara in oglinda iarasi mi se pare curioasa, tot din acelasi motiv: oglinda sta in soare si se incinge.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 10 Aug 2004, 16:57
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti






--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 10 Aug 2004, 17:05
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




OK, n-am zis ca nu te cred, de fapt chestia cu senzorul de temperatura exterioara plasat in oglinda chiar o mai auzisem.
Doar ca ma miram de anumite aspecte, atita tot.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIP
post 16 Aug 2004, 16:13
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 15 June 04




In sfarsit m-am lamurit si eu ce e chestia aia rotunda de pe bord (adica senzorul de intensitate a razelor solare), in spatele afisajului pentru radio! biggrin.gif Mi se parea mie cam in plus, da' acum m-am prins...

Cat despre senzorul de temperatura exterioara, nu stiu unde naiba e pus, va cred pe voi ca e in oglinda din dreapta. Oriunde ar fi insa, e pus mai mult decat PROST! Pai daca lasi masina in soare, te sperii de ce temperatura iti arata. sad.gif Mai am un Passat din '88 (atentie, 1988!!) si nu stiu unde are senzorul, da' pot sa las masina in soare toata ziua ca tot temperatura de la umbra o arata, asa cum este normal! Deh... nemtii astia...


--------------------
Megane II Sedan 1.6 16V Gris Eclipse
Climatronic, Cabasse, Xenon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 16 Aug 2004, 22:08
Post #30


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




rip nu stiu cum e la masina ta dar la mine senzorul nu se incalzeste de la soare fiind pus sub oglinda. arata tot timpul temp de la umbra. multe masini il au tot acolo.

cat despre senzorul de intensitate solara am incercat sa vad daca face ceva cand il acoperi. nimic. la voi functioneaza???


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 23:37
Dacia