Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reconditionare volan/tapiterie piele Laguna III

Luko13
post 30 Mar 2017, 10:17
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




Salutare!

Nu am deschis topicuri pana acum si am decis sa o fac privind acest subiect. Avand in vedere ca Laguna 3 are ceva anisori sunt sigur ca sunt colegi cu aceasta problema pe acest forum. Laguna mea are interiorul crem, inclusiv volan si schimbator(CVA). Stiu ca sunt ateliere care chiar fac treaba buna dar sunt multe carora trebuie sa le duci volanul demontat. Am cautat ceva tutoriale pe net dar n-am gasit nimic concret si presupun ca procedeul nu este tocmai simplu. Este cineva care a reconditionat sau schimbat pielea de pe aceste elemente? Daca da, cum a procedat?
PS :am intrebat si la renault si se schimba volanul cu totul (fara airbag) , pret : 400 euro.

Multumesc anticpat!

This post has been edited by Luko13: 30 Mar 2017, 10:20


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Mar 2017, 10:59
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Dai volanul si/sau piesele care te intereseaza jos ... le duci/trimiti la cineva care se ocupa cu asta ... da jos pielea veche si le imbraca inapoi ... cu ce culoare si ce cusaturi alegi tu ... nimic complicat.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 30 Mar 2017, 11:14
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




Etapele nu sunt complicate, asta stiam si eu , eram curios daca a facut cineva asta, sau daca stie cum se demonteaza volanul.


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Mar 2017, 11:32
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Sunt multi pe forum care au dus la imbracat cel putin volanul ... trebuie sa cauti un pic.

Volanul ... incepe cu debransarea alimentarii cu curent, apoi dai airbag jos, apoi piulita volanului ... si tot asa .. nu am vazut sa fie un tutorial pentru asta, dar sunt siguri ca daca cauti pe net ... sigur gasesti ... trebuie doar sa cauti ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandy_tdi
post 26 Apr 2017, 11:45
Post #5


Aerial Member


Group: Members
Posts: 749
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




Salut, eu am facut operatiunea si pe m2 si pe l3.
E simplu:
rotesti volanul la 180 de grade. in spatele volanului ai o gaura in care trebuie sa introduci o surubelnita pentru a apasa pe clema care sustine airbagul.
-Dupa ce se declipseaza airbagul se trage in sus(cum stai cu volanul rotit la 180 de grade).
-Demufezi mufele din cochilia volanului de la airbag;
-Iti trebuie o cheie e-torx pentru a desface surubul de prindere de la volan (nu mai stiu masura)
-pe spira airbag eu am tras o dunga pe ea cu markerul pe suportul de volan si pe filetul volanului (iar la remontare montezi volanul in aceeasi pozitie fara sa tragi de spira de airbag ca daca o montezi prost se poate rupe)
-dupa ce ai scos surubul scoti volanul afara de pe ax si si nu invarti de spira, o lasi la fel pe pozitie

Toate astea cu baterie decuplata!

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=308...dpost&p=4616974


--------------------
Renault Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Priv3one
post 19 Aug 2017, 13:58
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 18 August 17




Dar retapitare scaun sofer? Cel care mai la toate L3 se rupe pe lateralul din exterior a facut careva? Daca da, unde, cum, ce si cat..


--------------------
Renault Laguna 2010 grandtour / dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aerius
post 19 Aug 2017, 16:26
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 224
Joined: 1 April 09
From: Bukarestburg




La Scenic III pielea e de fapt piele ecologica, adica musama.
Atelier sa repare asa ceva nu am gasit, insa ce pot sa spun e ca tapiterie sezut scaun sofer costa in jur de 1.000 lei la reprezentanta


--------------------
Cannondale CAAD12 2019 Renault Megane RS 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Priv3one
post 20 Aug 2017, 13:34
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 18 August 17




tot piele eco cred ca este si aceasta de la L3, la cele care au alcantara e posibil sa fie piele nu musama, insa la acestea cu musama, treaba e nasoala la scaunul soferului, cel putin la mine, s-a rupt si se vede atat de urat... sad.gif


--------------------
Renault Laguna 2010 grandtour / dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 20 Aug 2017, 23:19
Post #9


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Pe laterale e musama, fetele sunt din piele. La facelift au pus o bucata de material textil in zona in care crapa musamaua aia. Alcantara nu e piele, e material textil wink.gif. Scaunele de GT (hatchback si estate) au Alcantara pe sezut, piele pe margini si musama pe lateral.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 21 Aug 2017, 20:39
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Musama + piele ? Piele de ce animal ? tongue.gif In categoria asta de pret si la clasa asta de masini, "pielea" este in fapt musama. Sau cum se zice mai delicat, piele ecologica. Si nu fac exceptie nici alte branduri de volum cu ifose mai mari de marci premium. Piele de animal, doar la masinile tip supercar in serii mici si la preturi cu ceva mai multe zerouri wink.gif

Chiar nu stiu cu ce se poate ingrijii o astfel de piele ecologica, tot ce se gaseste pe piata, fie la bidon fie sub forma de servetele imbibate cu nu stiu ce ceara minune, mai mult murdaresc decat curata si intretine. Prima parte care cedeaza la scaunul soferului e partea laterala stanga a sezutului. Si la mine au aparut niste crapaturi minuscule in zona aia, ma rog un aspect de usoara uzura, cel putin comparat cu sezutul banchetei spate unde nu a stat nimeni. Si a mea are chiar putini km, poate mai mult de nefolosire sa se scorojeasca, nu stiu. Si daca se strica, nu se gasesc si la noi ateliere de tapitat ? O fii mai ieftin asa decat un scaun nou care la randu-i se v-a strica si el repede. De ce ? Pai si musamalele astea or fii pe calitati si preturi... dry.gif

This post has been edited by digioptic: 21 Aug 2017, 20:41


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 21 Aug 2017, 20:54
Post #11


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Piele de origine bovina, asta e pe fetele scaunelor (sezut si spatar). Musama e doar pe laterale si spate. Piele naturala, nu ecologica.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 21 Aug 2017, 21:03
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Nu te contrazic, dar eu nu as fii asa sigur. Merg la dezmembrari si ma uit la unul rupt si cojit si daca e piele bovina cum zici, dau o lada de bere. Daca e musama, cred ca dai matale tongue.gif

Dar sa fie scaun de leguma 3 fie ea si coupe ! wink.gif

This post has been edited by digioptic: 21 Aug 2017, 21:04


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 21 Aug 2017, 21:20
Post #13


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




De acord! La Megane II am vazut sezutul intors pe dos, era piele toata ziua, se vedea clar diferenta fata de musama, care are o panza pe interior. In toate brosurile Reno se specifica acest lucru.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 22 Aug 2017, 05:53
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Ti-am zis, nu te contrazic, dar imi este greu sa cred ca o masina de volum cum e reno, consuma vaci sau alte animale. Asta e apanajul masinilor cu preturi de la 250.000 euro in sus.

https://www.tpu.ro/beauty/buna-ce-este-piel...iele-ecologica/

Cu alte cuvinte, e asa de bine facuta imitatia, ca zici ca-i pilele naturala... smile.gif

Uite, am gasit si furnizor pentru material de retapitare:

https://www.anatex.org/piele-ecologica/

Era un filmulet pe net gen "how do they do it" cu producerea acestui material, dar nu-l gasesc...Mai caut.



--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 22 Aug 2017, 06:47
Post #15


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Dar mirosul de piele din masina nu-l simti? E piele. Uita-te bine la imbinari, o sa vezi diferenta de textura dintre musama si piele, se simte si la atingere. Nu e prea multa, dar e wink.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 22 Aug 2017, 10:31
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Mirosul, nu e un indiciu ca e piele naturala. Sunt substante care se inglobeaza in pasta de turnare a "pielii ecologice" tocmai sa nu miroase a...musama. Iti repet inca odata, nu vreau sa strivesc corola de minuni cu tine, daca tu crezi ca e piele naturala, atunci sa fie piele naturala. Imi aduc aminte cum dadeau romanii nostri navala la Istambul, si veneau cu geci, de jurai ca-i piele. Eu chiar ma bucur ca am un material ecologic, poate sunt un pic mai iubitor de animale blush.gif

Un lucru nu-l poate face o piele ecologica sa imite perfect pielea naturala. Dupa turnarea si formarea "cojii" peste materialul de suport, care de regula e o tesatura, se vine cu un tambur ce imprima un "patern" sa imite suprafata pielii naturale. Dar acel tambur se roteste, imprimand mereu si mereu acelasi desen.Paternul sau desenul respectiv, fiind destul de marunt, "fuge ochiul" si zici ca e mereu diferit. Oricare vacuta ai lua, pe oricare centimetru patrat de piele, vei gasii mereu un alt "desen" al suprafetei pielii. In fapt e ca amprentele, mereu si mereu diferite. Este si metoda cea mai sigura sa distingi ca o piele e piele sau e...ecologica. Daca poti limita o bucatica de suprafata cat un banut sa zicem cu o hartie decupata in centru, poti gasii acelasi desen si in alta parte, sau aceiasi amprenta. Asta am facut-o cu un amic la o canapea, pe care dadu-se ceva banet si care jura ca-i piele naturala, desi vanzatorul de buna credinta, i-a spus ca e...ecologica. Si noua fiind, mirosea puternic a...piele biggrin.gif

This post has been edited by digioptic: 22 Aug 2017, 10:33


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 22 Aug 2017, 10:48
Post #17


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04






--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 22 Aug 2017, 13:46
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Bine, e ca tine. Desi nu asta e scopul "dezbaterii" noastre. Posibil ca cele vandute in piata vestica sa contina loturi de piese mai de calitate. e o practica intalnita la multe branduri care diferentiaza calitatea ( a se citii costurile de productie), functie de zona pietelor unde e plasat produsul. Insa !
Niciodata nu am pus botu', sa-mi fie scuzata exprimarea neacademica, la afirmatiile sau comunicatele departamentelor de marcheting. Cand o sa am rezultate concrete, eventuale buletine de analiza la acea "piele", sau o mostra care poate fi pipaita, arsa, fotografiata, sau mai stiu eu ce test, promit sa vin si sa va spun. Pana atunci, ma bucur de ce am si atat.
Un lucru nu-mi da pace. Oricare automobil, inainte de lansare, este testat un numar foarte mare de km, poate mai mare decat ce poate face un utilizator de rand. Si sunt convins ca fundurile lor de ingineri destepti, au descoperit ca scaunul se cojeste pe parte stanga si in loc de o rezolvare prin folosirea unui material rezistent sau de calitate pentru tapiterie, departamentul de marcheting a scos perla salvatoare : Pai domnilor, avem piele la sezut ca sa nu usture fundul si inlocuitor pe lateral...Tipic reno biggrin.gif

Uite c-am gasit smile.gif :

https://www.youtube.com/watch?v=DT4yN6yIzGQ

This post has been edited by digioptic: 22 Aug 2017, 14:33


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 21:45
Dacia