Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Grand Scenic 3, Informatii Utlile

helisdava
post 11 Jun 2017, 11:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 11 June 17




Salut!

Sunt nou pe forum si am ajuns aici in virtutea faptului ca printr-o intamplare (sper fericita) am ajuns posesorul unui Renault Grand Scenic 1.5 dci din 2009 in urma cu cateva zile. Nu am experiente cu Renault, masina inlocuita fiind in 307 SW care a fost credincios timp de 6 ani.
Am fost in Germania unde am irosit 5 zile alergand din oras in oras (initial am plecat dupa x3), am vazut multe masini neconvingatoare si am fost convins imediat de un superb Grand Scenic maro care avusese un singur proprietar si era ca nou. In plus, are putini km documentati de Renault si roti de iarna de asemenea de aliaj. Dupa o proba de drum l-am cumparat si drumul spre casa a fost unul chiar placut. Mers constant pe autostrada cu 140-150 m-am simtit ca si cum am condus o canapea, consumul a fost modic (sub 6% - cutie manuala 6 viteze). Nu e rapida dar se aseaza bine la drum. Consuma ceva mai mult decat SW-ul meu care pare mai rapid oricum (1.6 hdi 110 cp) dar nivelul de comfort este diferit iar cu 2 copii in crestere, pare sa fie ce am nevoie. Mentionez ca in fiecare vara fac un tur de Europa unde fac 8-10.000 km pe calatorie.

As avea nevoie de cateva informatii va rog:

- am nevoie de un mecanic bun care stie ce face la care sa merg o data pe an sau de cate ori este nevoie. Trebuie cineva priceput, de increderee si de bun simt.

- am o curiozitate in relatia cu numarul de locuri pentru un Grand Scenic. Am luat o versiune de 5 locuri din eroare si doream 7. Credeti ca se pot adauga cele 2 in plus? Am fost sub impresia ca toate au 7 locuri iar cu portbagajul plin cu rotile de iarna, nu m-am mai uitat sub podea.

Multumesc anticipat pentru info.


Attached thumbnail(s)
IMG_20170606_103638.jpg ( Size: 206.26k ) Number of downloads: 157


--------------------
renault grand scenic 2009 - N1440K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 11 Jun 2017, 11:50
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Daca versiunea are din fabrica prinderile pentru locurile din spate....poti sa le atasezi ulterior daca le gasesti sa le cumperi!
Daca masina a iesit din fabrica cu 5 locuri(seria VIN te lamureste) atunci este mai complicat sa faci modificarea pentru ca implica multe piese/documente Renault/taxe.....si toate sunt costisitoare/dureaza.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romiro
post 13 Jun 2017, 19:47
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 13 June 17




Buna. Si eu sunt nou pe forum. Recent am cumparat un grand scenic 3 din 2010 din anglia. Inca n a ajuns acasa. Stiu ca la masinile cu volan pe dr trebuie schimbate farurile. Daca am inteles bine, sunt unele masini ale caror faruri pot fi folosite atat pt trafic pe dr cat si pe stanga. Stie cineva, pt un astfel de model e nevoie ca farurile sa fie schimbate sau nu? Apoi, pt a merge la rar, mai trebuie alte schimbari? Multumesc anticipat

13 Jun 2017, 21:39:
Revin cu o imagine

This post has been edited by romiro: 13 Jun 2017, 20:39

Attached thumbnail(s)
Screenshot_2017_06_13_21_21_18.png ( Size: 1.09mb ) Number of downloads: 140


--------------------
Renault Grand scenic III 2010, 1,5 dci privilege 5dr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 04:02
Dacia