Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 9 10 11 12 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

BECURI faza lunga si scurta, philips vs. osram sau altele

vasilecool
post 4 Apr 2015, 14:50
Post #301


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 25 March 09
From: Bucuresti




QUOTE(RazvanF @ 29 Mar 2015, 08:22)
Britanicii le numesc "parking lights"  tongue.gif  Din curiozitate, pe cutie nu aveai semnul ca nu ai voie sa folosesti becul ca si bec de pozitie? Asa sunt si ale mele numai ca sunt de la Osram 6000 Kelvin 12V 0.8W. Faza e ca pe cutie aveam semnul cu becul montat ca si bec de pozitie dar incercuit si taiat cu culoarea rosie, cum ca nu ar fi legal sa il folosesti in acest scop.
*



Parking lights si luminile de pozitie, nu inseamna acelasi lucru?
Cand se folosesc luminile de pozitie in alta situatie , decat cand esti parcat?


--------------------
renault symbol 2005 - B-46-ANU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 4 Apr 2015, 16:32
Post #302


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Era chestia ca pe videoclipul de pe youtube vorbea in engleza dar le zicea "position lights"...iar termenul in engleza este de "parking lights" sau "sidelights".


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucianm
post 4 Apr 2015, 17:08
Post #303


Membru autentic


Group: Members
Posts: 799
Joined: 13 December 06
From: Iasi




---

This post has been edited by lucianm: 4 Apr 2015, 17:11


--------------------
VW Golf 6 1.4 TSI 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kimi_ro
post 5 Apr 2015, 20:56
Post #304


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 6 May 07
From: Bucuresti




QUOTE(kimi_ro @ 4 Apr 2015, 15:33)
Buna ziua,

Poate cineva din Bucuresti sa ma ajute sa montez becul de faza scurta, din dreptul soferului? Nu imi dau seama cum sa il montez fara sa dau jos bateria.

Multumesc,
*




Revin cu rugamintea. As avea nevoie sa rezolv problema pana cel tarziu joi seara.

Multumesc,


--------------------
Renault Clio II dci 2004 Bicorp Extreme Edition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 25 Aug 2017, 09:19
Post #305


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Ce ati alege intre xtreme vision si nightbraker? Am vazut filmutele lui m3rovingian si pare ca Philips-ul are lumina mai alba si bate un pic mai mult, are ceva in plus dar intrebarea mea, in timp, xtreme vision scade in intensitate? Vallix, tu esti exemplul cel mai concrect ca foloseste Philips, oricum diferenta de pret este de 20 lei deci nu vreo avere. Ma intereseaza foarte mult si pe ploaie, pentru ca Osram standard sunt nule pe ploaie.

This post has been edited by alexgeogabriel: 25 Aug 2017, 09:32


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
merovingian
post 25 Aug 2017, 10:16
Post #306


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 22 April 14




Diferenta dintre X-tremeVision +130% si OSRAM NightBreaker Unlimited e practic nula. Amandoua lumineaza la fel, mult mai bine decat cele standard, in toate conditiile de vreme. Daca te intereseaza si calitatea, atunci as alege Philips. Daca esti la buget, atunci OSRAM NB Unlimited e alegerea mai buna. OSRAM sunt foarte puternice. Tin minte ca atunci cand le-am testat pe faza scurta (H7) si proiectoarele de ceata (H11), pe poaie torentiala, lumea intorcea capul dupa masina mea. Totusi unii au fost nemultumiti de durata de viata la OSRAM NB Unlimited, in jur de 6 luni. Altii au fost mai norocosi. Insa nici Philips XV +130% nu sunt deosebite la capitolul asta. Tin maxim 1 an. Asa ca ambele se vor arde destul de repede. Daca iei OSRAM nu vei simti o gaura in buget asa de mare, in conditiile in care vei avea sansa sa te tina 1 an.


--------------------
Renault Clio 3 Estate 2011 - BV-30-STS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxutzu
post 29 Aug 2017, 08:01
Post #307


Member of Renault Forum


Group: Members
Posts: 567
Joined: 3 December 07
From: Bucuresti




Eu am avut pe al meu clio si Osram Nightbraker si X-treme de la Philips dar varianta +100%. Parerea mea este ca Osramul este mai slab ca si putere de iluminare dar cu putin mai alb. Philipsurile le am de 2 ani pe masina si lumineaza perfect (ajuta mult si farul de clio biggrin.gif).

This post has been edited by alexxutzu: 29 Aug 2017, 08:01


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dci 90cp Chip Dec. 2007
*Alpine CDE-101RM >Hifonics Titan TXi4000 >Hifonics ZEUS ZXi 4002>Infinity 9602i >Coustic CS502 > In Phase XTP62ND >In Phase IPC1D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 31 Aug 2017, 18:23
Post #308


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Tocmai am luat Nighbreaker Ultimate, le voi vedea pe timp de noapte de ce sunt in stare si asta datorita faptului ca am vazut Philips-urile in actiune pe un Opel, dupa o anumita perioada, scade puterea aceea de iluminare, lumina devenind foarte galbena. Am mai citit treaba asta si pe net. Voi vedea ce si cum.

This post has been edited by alexgeogabriel: 31 Aug 2017, 18:25


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 4 Dec 2017, 16:01
Post #309


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Am si eu o intrebare de nepriceput: pentru ce este gaura din farul exterior (cel de faza lunga) ?
Ma uitam la masina si mi-am dat seama ca n-am nici cea mai mica idee de e gaura aia acolo...

Attached thumbnail(s)
Far_1_marcat.png ( Size: 1.8mb ) Number of downloads: 378


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 4 Dec 2017, 22:52
Post #310


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Prin gaura aia intra becul 5W5......se aprinde pe pozitie functie de tara livrare.

This post has been edited by espacern: 4 Dec 2017, 22:54


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 5 Dec 2017, 16:14
Post #311


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




QUOTE(alexxutzu @ 29 Aug 2017, 09:01)
Eu am avut pe al meu clio si Osram Nightbraker 

Am avut si eu becul asta :faza scurta lumina exact ca un bec obisnuit,pe faza lunga era intr-adevar mai luminos si mai alb;cu toate astea nu vad nici un avantaj pentru ca faza lunga nu se foloseste foarte mult.
Oricum,dupa ~1 an s-a ars pe faza scurta... radmasa.gif asa ca am aruncat becul.
De atunci folosesc doar becuri obisnuite (10 lei vs 70lei setul de NB) wink.gif


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexplus
post 5 Dec 2017, 18:49
Post #312


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 16 March 11




Salut. Care model il recomadati: PHILIPS X-Treme Vision 12972XVS2+, 130%, H7, 12V, 55W sau PHILIPS H7 RacingVision+150% 12V ?


--------------------
Dacia Duster 2, 1.5 dci, 110cp 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
plopii
post 5 Dec 2017, 20:45
Post #313


Ionescu Cezar


Group: Members
Posts: 112
Joined: 19 August 14
From: Plopii Slavitesti




Eu am PHILIPS H7 RacingVision +150%

Sunt superbe...mi-am luat și un set de rezerva...Înainte am avut OSRAM NightBreaker Unlimited...și alea bune, dar astea sunt oleacă mai faine. wink.gif


--------------------
Renault Clio (Symbol) 1.4 8v 75 CP 2003 Expression - TR-05-PSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxutzu
post 6 Dec 2017, 08:50
Post #314


Member of Renault Forum


Group: Members
Posts: 567
Joined: 3 December 07
From: Bucuresti




Daca vreti sa incercati niste becuri ieftine si surprinzator de bune, va recomand Kraft (cele albastre). O sa fiti foarte multumiti de ele mai ales ca se gasesc la un pret undeva intre 8 si 15 lei. Eu mi le-am luat de prin Cora dar nu au mai bagat in ultimul timp, as fi vrut sa mai imi iau 2 bucati de rezerva biggrin.gif. Lumina este una alba (nu galbena, nu albastra) si lumineaza excelent, facand o comparatie cu Philips si Osram.

This post has been edited by alexxutzu: 6 Dec 2017, 08:52


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dci 90cp Chip Dec. 2007
*Alpine CDE-101RM >Hifonics Titan TXi4000 >Hifonics ZEUS ZXi 4002>Infinity 9602i >Coustic CS502 > In Phase XTP62ND >In Phase IPC1D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 6 Dec 2017, 09:47
Post #315


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




La Clio nu exista sigurante care sa tina soclul cu becul, corect ? Adica nu ca la logan unde e sarma aia care iti scoate peri albi cand o pui inapoi...

Ieri dimineata mi s-a ars un bec si aseara l-am schimbat. A iesit usor, a intrat inapoi foarte greu...
Cel vechi avea capul ala negru aproape cojit... cred ca e acolo de cativa ani buni. Acum am schimbat cu unul dintr-un set luat de la Kaufland. Sa vedem cat tine.

O intrebare putin offtopic: Cele care lumineaza 120% - 150% nu deranjeaza participantii la trafic ?


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxutzu
post 6 Dec 2017, 09:56
Post #316


Member of Renault Forum


Group: Members
Posts: 567
Joined: 3 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(myhay1208 @ 6 Dec 2017, 09:47)
O intrebare putin offtopic: Cele care lumineaza 120% - 150% nu deranjeaza participantii la trafic ?
*



Atat timp cat becurile au 55W si farurile sunt reglate corect, nu deranjeaza pe nimeni.


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dci 90cp Chip Dec. 2007
*Alpine CDE-101RM >Hifonics Titan TXi4000 >Hifonics ZEUS ZXi 4002>Infinity 9602i >Coustic CS502 > In Phase XTP62ND >In Phase IPC1D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 6 Dec 2017, 10:17
Post #317


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Pai aici e problema... ca e diferenta de lumina. Daca inteleg eu bine, la 150% ai cu 50% mai multa lumina.
Adica in loc de 1000 de lumeni, ai avea 1500 lumeni la aceeasi putere. In final, intensitatea luminoasa este mai mare.

Ce inseamna reglate corect ? Mai jos ? Cat de jos ?

PS: Sper sa tinem subiectul in limite normale fara a supara pe cineva. Discutia este pentru a intelege exact care e treaba cu luminile.


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 6 Dec 2017, 10:18
Post #318


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(myhay1208 @ 6 Dec 2017, 09:47)
La Clio nu exista sigurante care sa tina soclul cu becul, corect ? Adica nu ca la logan unde e sarma aia care iti scoate peri albi cand o pui inapoi...
*


La faza scurta , H7 nu.
La faza lunga, H1, da.

QUOTE(myhay1208 @ 6 Dec 2017, 09:47)
O intrebare putin offtopic: Cele care lumineaza 120% - 150% nu deranjeaza participantii la trafic ?
*


Nope, nu deranjeaza, am eu Philips Racing Vision 150%.
12V 55W, reglaj corect, nu-s probleme.
Nu te gandi ca procentul ala de 150% chiar e real, lumineaza mai bine, asta clar, dar nu te astepta la minuni.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 6 Dec 2017, 15:25
Post #319


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




QUOTE(azaghorth @ 5 Dec 2017, 17:14)
Am avut si eu  becul asta :faza scurta lumina exact ca un bec obisnuit,pe faza lunga era intr-adevar mai luminos si mai alb;)
*



Nu stiu ce becuri ai avut tu dar inainte de a arunca cu urat mirositor in Osram nightbreaker, mai bine ai posta niste poze cu farurile tale, asta ca sa vedem si noi matuiala si galbeneala de pe ele. wacko.gif
Eu vad cu ele semne de circulatie luminate pe care inainte le vedeam cand eram in preajma lor fara a mai mentiona faptul ca erai ca in subsol fara lumina aprinsa. Am facut testul pe trotuarul din fata blocului, inainte din capatul blocului abia imi lumina pana la scara a doua, cu unlimited vad pana la scara a doua a blocului vecin. La un simplu calcul, distanta este tripla pe lungime iar fasicolul de lumina este puternic.
Intr-adevar pe astfalt ud nu prea vezi cu ele, cam la fel ca si cu cele ieftine, insa acolo cam toate becurile sunt slabe. Bolovanii care mi-au polishat farurile, mi-au reglat pe treapta 1 farul stanga si bate in vazduh, am observat cand am comutat pe 0 si primeam flashuri, asa ca momentan stau pe 2-3 pana imi ac timp sa ajung sa imi reglez farurile corect. Aviz amatorilor, pe 1 nu se regleaza deloc farul pe inaltime, eu i-am zis ca trebuie setate pe 0, mama lor de "profesionisti". Care stiti un centru unde se pot regla corect?

This post has been edited by alexgeogabriel: 6 Dec 2017, 15:42


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 8 Dec 2017, 09:44
Post #320


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Am avut exact becurile de care am zis OSRAM NIGHT BREAKER H4
Becurile respective au fost pe Twingo,care l-am vandut acum 3 ani;oricum nu vad ca are matuiala farurilor cu faptul ca s-a ars becul...Oricum,e logic sa tina mai putin ca un bec obisnuit de vreme ce se "stoarce" atata lumina din becurile super luminoase ...In fine,fiecare pune ce becuri vrea wink.gif

This post has been edited by azaghorth: 8 Dec 2017, 11:57


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 8 Dec 2017, 15:06
Post #321


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Vezi ca tu faci confuzie, noi avem 2 becuri pentru faza lunga si faza scurta, tu aveai doar h4 cu 2 filamente, mie mi se pare si logic sa tina mai putin, la fel cum mi se pare sa tina mai putin tocmai pentru ca ofera mai multa lumina. Sincer daca ti se arde un bec dupa 1 an, consideri treaba asta ca pe o pierdere? Mare investitie, 70 lei intr-un an/12, adica fix pretului unei sticle de suc.
Pai vezi ca ai dat dintr-una in alta, ai zis ca becurile Nightbreaker iti luminau ca si cele de 10 lei, ti-am cerut poza sa iti vedem matuiala farurilor, acum ai scris ca nu vezi legatura dintre matuiala farurilor si durata de viata a becurilor. Cu alte cuvinte, recunosti ca farurile erau murdare dar te-ai grabit sa zici ca-s becuri proaste. Eu unul consider ca 70 lei pe an nu imi fac gaura in buget si daca se intampla asta, ma bucur ca pot da deoparte o sticla de pepsi lunar pentru a ma bucura de luxul unei iluminari bune si sa nu fie nevoie sa aprind bricheta ca sa nu ma impiedic pe strada. Am exagerat si eu nitel cu bricheta dar nu m-am putut abtine. laugh.gif

This post has been edited by alexgeogabriel: 8 Dec 2017, 15:09


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 8 Dec 2017, 15:46
Post #322


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Daca tot esti asa curios o sa caut o poza si o sa vezi ca farurile erau ok.Daca citeai atent vedeai ca am zis ca pe faza scurta lumineaza ca un bec obisnuit iar pe faza lunga mai tare.
Dupa logica ta matuiala era doar pe faza scurta sau cum? radmasa.gif
Nu m-am plans ca n-am avut ce manca ca am dat 70lei pe un bec care s-a ars intr-un an;ce am vrut sa evidentiez dar tu nu ai prins ideea,e ca se face mult tam-tam la un bec miraculos care se arde mai repede (sau la fel) ca unul obisnuit.Din punctul meu de vedere castigul fiind nul.
Daca eu am folosit NB si s-a dus dreaq dupa 1 an,nu inseamna ca toate is naspa iar daca tu ai folosit NB si te-au tinut 100 de ani,nu inseamna ca toate is bune wink.gif.Is doar 2 experiente diferite
Sper ca acum ai inteles ce vreau sa zic!

This post has been edited by azaghorth: 8 Dec 2017, 15:56


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 8 Dec 2017, 16:01
Post #323


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Pai tocmai ca rezultatul nu este nul, am demonstrat mai sus. Pacat ca esti din vestul Romaniei, veneam la tine, montam becul vechi intr-o parte si vedeai diferenta. Da si eu ma "bucuram" inainte de becurile long life de la Osram ce nu fusesera schimbate niciodata dar la fel de mult ma plangeam de ele.
Si da, dupa logica mea, cand aprinzi si faza lunga, este normal sa ai lumina mai puternica, la fel de logic, matuiala sa fie prezenta pe far mai mult pe faza scurta pentru ca aia sta aprinsa cel mai mult si de aici matuiala pe far de la diferenta de temperaturi, basca ca ti se poate matui pe interior in dreptul becului. Ma rog, la tine e cu dus si intorc ca aveai un singur bec pe 2 faze. Insa sa nu uitam ca in cele mai multe cazuri, farul se matuieste mai repede de la jumatate in sus, poti avea norocul ca faza lunga sa fi fost intr-o anumita parte.
Sunt destul de constient ca nu este real acel procentaj de 100-150% cum se specifica pe diverse becuri insa diferenta este enorma intre un bec normal si unul mai puternic, fie ca se numeste Osram sau Philips. In plus, fiecare om percepe altfel realitatea, unul are ochii obositi, poate si ceva deficiente la vederea la distanta, etc, nici eu nu vad mereu cate minute au trecut de la trecerea metroului desi in alte dati, disting afisajul din celalalt capat al peronului.


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 12 Dec 2017, 09:50
Post #324


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Vad ca ne intelegem ca turcii...
Cand am zis ca NB pe faza lunga avea lumina mai puternica, se subintelegea desigur comparativ cu becul obisnuit...Asta parea singurul avantaj NB vs becul obisnuit,oricum minim pentru ca faza lunga nu e foarte folosita si nul pentru ca becul a avut viata scurta.
Logic ca la faza lunga ai mai multa lumina ca si la faza scurta,pentru acelasi bec.Te asigur ca farurile erau reglate bine.
Daca nici acum nu m-ai inteles,asta e....
Consider discutia incheiata.
Numa' bine wink.gif

This post has been edited by azaghorth: 12 Dec 2017, 09:56


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 12 Dec 2017, 10:29
Post #325


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Treaba sta asa. E vorba de preferinte. Ce vrei? Lumina ceva mai buna sau durata de viata mai mare? Ambele ...... nu se poate. Eu as alege de fiecare data becul cu performante mai bune, chiar daca il schimb mai des decat pe celalalt.

Eu folosesc de ani de zile Philips. Initial Xtreme Power dupa care Xtreme Vision si acum Racing Vision.
Iluminarea este clar mai buna decat un bec stock, durata de viata fiind mai mica. Cam vreo doi ani ma tin, eu consider ca este foarte bine, e adevarat insa ca nu le folosesc deloc ziua sau cand merg interurban si probabil de aia durata de viata e de aprox 2 ani.

Referitor la discutia voastra, sa-mi zici ca cu un Osram NB nu ai castig fata de un bec stock, nu-i adevarat. Am mers cu masina cu NB, am si probat cand am facut un versus Philips vs Osram ca sa ma hotarasc ce sa-mi iau eu cand am facut trecerea de la becurile stock la ceva mai bun.

Orice ai spune NB-urile sunt clar peste un bec stock sau firma NO NAME din supermarket.
Acum..cat castig ai si cat merita diferenta de pret si schimbatul mai devreme e doar algerea fiecaruia insa castig este .....si e vizibil.

NU sunt minuni, asta clar, dar diferenta e destul de evidenta.

This post has been edited by vallixx: 12 Dec 2017, 10:31


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 13 Dec 2017, 18:54
Post #326


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Lasa-l, el vrea sa zica ca pe faza scurta castigul era infim(deloc), eu de asta ma contrazic cu el, de fiecare data a intors-o ca la Ploiesti, scriam ca poate avea farurile mate, acum o da inainte cu faza lunga desi:

QUOTE(azaghorth @ 5 Dec 2017, 17:14)
Am avut si eu  becul asta :faza scurta lumina exact ca un bec obisnuit,
Oricum,dupa ~1 an s-a ars pe faza scurta... radmasa.gif asa ca am aruncat becul.
De atunci folosesc doar becuri obisnuite  (10 lei vs 70lei setul de NB) wink.gif
*



Valixe, ce te-a determinat sa iei Philips si nu Osram, erau mai puternice, mai clare, distanta mai lunga? Te intrebasem in urma cu ceva timp si nu incercasei inca Osram.

This post has been edited by alexgeogabriel: 13 Dec 2017, 19:03


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ayden_CJ
post 13 Dec 2017, 22:17
Post #327


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 28 February 07
From: Cluj




Salutare
Am avut și eu Osram NB precum și Philips, ce pot spune e că prefer să nu circul seara decît să'mi omor mîinile tot schimbînd becuri. La ambele tipuri performanțele le scad văzînd cu ochii (la propriu), poate, de n-ar trebui să stea aprinse decît atunci cînd chiar e nevoie de ele, ar trăi mai mult, dar așa... sincer nu-mi prea vine să dau 120 de lei pe un set de becuri care să nu țină un an bucata.
Desigur, voi puteți avea alte preferințe.


--------------------
Renault Symbol 2006 EX1,4 16V - CJ-x5-DXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 15 Dec 2017, 06:21
Post #328


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Osram -> 60-80 lei setul:) Eu le am din august si bat inca la fel de bine ca in prima zi, poate sunt eu mai norocos.


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 18 Dec 2017, 16:49
Post #329


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(alexgeogabriel @ 13 Dec 2017, 18:54)
Valixe, ce te-a determinat sa iei Philips si nu Osram, erau mai puternice, mai clare, distanta mai lunga? Te intrebasem in urma cu ceva timp si nu incercasei inca Osram.
*


Sincer nimic. Marketingul tongue.gif

Am avut ceva cu 110 sau 120%...nu mai stiu, de la Philips. Au fost ok m-au tinut vreo 2 ani

Dupa aia am mers pe Osram NB, nu am sesizat diferente evidente. lumineaza cam la fel, poate un pic mai alb...desi nu garantez ca nu e placebo. Posibil sa fi vazut vreo diferenta pentru ca "am vrut" eu neparat sa vad o diferenta. Dar sunt destul de similare. Chiar si daca sunt diferente, nu sunt mari.

Dupa aia au aprarut Philips cu 130%, la Osram nu era asa ceva asa ca am luat dn nou Philips. Bune si alea, nu stiu daca neaparat mai bune...dar bune. Dar au tinut mai putin, un an si ceva, vreun an si jumatate.

Ma pregateam sa iau din nou Osram dar tocmai aparusera Philips Racing Vision cu 150% biggrin.gif
Pe alea le am acum, de vreo juma de an.

This post has been edited by vallixx: 18 Dec 2017, 17:02


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liquor77
post 28 Dec 2017, 08:22
Post #330


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 20 October 14




@Ayden_CJ
Eu cred ca bati campii prietene.
Iti dau eu o solutie. Incearca becuri la 6 lei bucata de la Auchan daca esti asa nemultumit de varfurile de gama.
Bafta.


--------------------
Renault Clio 2 1.5dCI, Laguna III 1.5 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 9 10 11 12 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 12:18
Dacia