Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

1343 Pages « < 1067 1068 1069 1070 1071 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Faze de toata jena, intr-o tara de toata jena

einstein1984
post 20 Feb 2019, 14:12
Post #32041


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(AndreiMR @ 20 Feb 2019, 12:59)
Ca se ia greu permisul...cu asta n-am o problema. Am insa o problema cu faptul ca te programeaza peste 4 luni in bataie de joc. Mai ales ca stiu cazuri de persoane care au avut confirmata programarea (dupa ce au picat o data) si cand au ajuns sa dea examenul, le-a zis senin politaiul ca nu apar pe lista si a luat in masina pe altcineva. Probabil vreo pila care nu avea chef sa astepte 4 luni...Normal si corect ar fi sa fie un termen rezonabil. Pe vremea cand am dat eu era vreo 2 saptamani daca nu reuseai sa il iei, si intre timp mai dadeai si sala daca picai proba practica...acum daca ai luat sala ramane valabila pana iei si practicul. Plus ca nu mai plateai decat examinarea, nu trebuia sa mai faci sedinte extra
*


poti da examen in ce judet vrei, no problem.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 20 Feb 2019, 15:43
Post #32042


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(AndreiMR @ 20 Feb 2019, 10:12)
Asta inseamna ca intr-un an de zile ai maxim 4 incercari dupa care trebuie sa repeti scoala...deci bani dati din nou.
*


Daca nu il iei din a 4a incercare, poate nu e o idee asa rea sa faci scoala din nou. biggrin.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 20 Feb 2019, 15:47
Post #32043


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




La noi e o cultura a "nu e vina mea", deci va fi greu sa explici cuiva care a picat de 5 ori ca poate de fapt nu stie sa conduca, nu e vorba ca e politistul prea sever.

Imi aminteste de fetele care se vaita ca toti barbatii sunt naspa la facut dragoste: pai pulla mea, dupa 2758 de barbati nu ai cum sa nu te gandesti "poate eu sunt problema".


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 20 Feb 2019, 15:48
Post #32044


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Aia e altceva...eu ziceam doar ca astia de la judet de aici isi bat joc de populatie, in timp ce in alte judete lucrurile se misca normal. E valabil si la inmatriculari, si la pasapoarte, si la buletine...sunt niste cozi pe aici de necrezut. La Slatina la pasapoarte nu era nici dracu la coada, s-a rezolvat totul pe loc, functionari ok...la Pitesti se putea numai cu programare peste 100 de ani.

Altfel, si eu cred ca daca ai nevoie de mai mult de 3 incercari, ar trebui sa aprofundezi serios cursurile de condus...iar astia care incearca de 10-15 ori (sunt cazuri) probabil ca n-ar trebui sa primeasca in veci permis. Bine, in mod normal instructorul ar fi ala care ar trebui sa ii zica unui astfel de "sofer" ca n-are ce cauta sa dea examen de permis, ca soferia nu e de el...dar nu cred ca exista astfel de instructori. Daca s-ar duce vestea ca descurajeaza catastrofele sa mai incerce sa ia permisul, nu s-ar mai inscrie nimeni la ei


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 21 Feb 2019, 21:44
Post #32045


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Ma pune necuratul pe 30.08 sa depun actele pt restituirea taxei de prima inmatriculare. Pana la urma am zis ca vreo 5000 lei nu strica. Depun cererea. Prin nov-dec primesc mail ca trebuie sa trimit fact de inchidere a leasingului. Ok, logistica, fac rost de factura, o trimit. Acu' vreo 2 zile primesc recomandata cu data de 18.02 iar adresa de inaintare din plic era cu 18.01. Iar in ea scria ca daca in termen de 60 zile nu trimit actele, p.la taxa. Deci am pierdut o luna din serva. Zic, bun mai am o luna. Citesc mai departe, cum ca termenul de restituire se prelungeste cu durata intre adresa de trimitere si data la care trimit actele. In mintea mea era: ce acte?
Urmeaza bomba: intrucat nu au reusit sa identifice obiectul cererii mele-in speta, masina- sa trimit copie dupa contractul de leasing, copie dupa cartea de identitate si copie dupa op-ul care atesta plata taxei.
Ce inteleg eu de aici: e clar ca si la ei e o varza de nedescris. Numai dupa serie si gaseai tot, daca era un sistem bine pus la punct.
Acu' mai stau 3 luni. Am si uitat de dosar. Noroc ca nu stau in banii aia. Ziceam ca idee.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 22 Feb 2019, 07:29
Post #32046


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Saracii de ei ce debusolati sunt. Mai putin cand trebuie tu sa dai bani. Atunci te gasesc brusc si fara serie


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 22 Feb 2019, 09:48
Post #32047


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Un alt caz misto: intre 2007 si 2010 am avut un PFA pe care faceam consultanta penteu fonduri europene. A functionat efectiv un singur an, din 208 in 2009; din 2009 nu m-am mai ocupat de el si un an mai tarziu era dizolvat din oficiu de catre Tribunalul de pe langa Oficiul Registrului Comertului Cluj. Cu decizie de incetare, dovada de radiere de la ORC, the works.

Ei, din 2010 au continuat sa imi trimita decizii de impunere fiscala estimate in baza activitatii din 2008, desi nu doar ca nu mai aveam activitate, nu mai puteam avea activitate, PFA-ul fiind radiat. In 2011 am fost la Finante cu hartiile, am zis ca inainte sa plec din tara sa imi rezolv treburile (aveam de platit vreo 700 lei in diverse, am zis ca nu-mi bat capul, platesc dreq si scap).

Aia la ghiseu, țâfnoasa-stas, ca pe ea n-o intereseaza ca PFA-ul e radiat, ca asta e, o sa imi vina in continuare acasa decizii de impunere, ca sa-mi fac audienta la Director si sa lamuresc cu el. I-am zis ca e in inyeresul ei sa-mi ia banii, ca plec din tara si ca altii nu vede de la mine, mai ales ca n-au pe ce sa imi puna poprire sau sechestru recuperator, ca nu am conturi sau bunuri pe numele meu.
Aia, evident, o tinea ranga pe a ei.

In decembrie 2018 am fost la ANAF in Cluj sa intreb, de curiozitate, daca am ceva datorii. 11.750 lei and growing smile.gif constand din principal, majorari si dobanzi, plus impunere anuala din 2010 incoace de impozit pe venit calculat asa, pausal.

Am vorbit cu cineva din familie care e judecator si mi-a zis sa platesc un avocat cu 1000 lei, ala depune contestatie pentru sumele mai vechi de 8 ani care s-au prescris iar pentru dobanzi, majorari si impunerile din 2010 incoace, impuse dupa incetarea activitatii prin radiere, contestatie in anulare si la revedere.

Scopul postarii nu era sa ma laud in vreun fel, ci sa va dau un alt caz (daca mai era nevoie) despre cat de multa durere au adunata in fata pülii aia de la Finante.
Daca esti slab de inger, statul te incarca pana te cocoseaza si ca sa dovedesti ca esti nevinovat, cheltui bani, timp si nervi prin tribunale fara vreo consecinta pentru aia de la ANAF.
Timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim dry.gif


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Feb 2019, 10:14
Post #32048


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




AndreiMR - Sa te fereasca sfantul sa trebuiasca sa ai de-a face cu institutiile statului si cu angajatii lui mareti cunoscuti sub numele si de bugetari ... sau pierde vreme ... incapabili, miserupisti, etc, etc, etc ... de cate ori ai de-a face cu ei mi se pare ca iti fac o mare, mare favoare tie ca ei de fapt isi fac meseria ... inca oameni mai prosti, prost crescuti si cu figuri in cap ca a acolo nu mi-a fost dat sa vad ...

Ma rog, in cazul tau nu se mai aplica pentru ca deja ti-ai facut de lucru cu ei smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 22 Feb 2019, 10:40
Post #32049


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Eh, stiu cum e cu bugetarii smile.gif

Cand am vandut Alfa a fost extrem de dragut...clientul venit din Sibiu, vinerea. Eu i-am spus omului sa vina cat mai devreme posibil, fiindca vinerea e program scurt la primarie si nu apucam sa definitivam actele. A venit omul cam tarzior, pana a condus masina, pana am completat actele, pana una-alta s-a facut aproape ora de inchidere. Ne-am asezat la coada la ghiseu ca sa o scot eu din evidenta si sa ii pot da fisa de inmatriculare semnata si stampilata...si fix la ora inchiderii am ajuns noi la rand. Ma rog, mai era un minut pana la 12 sau cand se inchidea ghiseul...cu speranta in suflet am dat sa pasez dosarul functionarei, pana la urma nu trebuia decat sa puna o stampila acolo, era totul platit, totul ok...s-a uitat la ceas, a zis ca s-a terminat programul si la revedere, sa venim luni. Am incercat si eu si clientul meu sa o convingem ca n-are cum sa mai vina omul luni de la SIbiu pentru o amarata de stampila, ca dureaza fix 30 de secunde si a scapat de noi, tinand cont ca oricum nu pleca de la ghiseu pana la 2 avea timp sa faca si actele la ea in sistem...n-am avut nicio sansa.

Pana la urma am mers pe incredere cu omul...el mi-a facut transfer bancar in dupa-amiaza aia (banii au intrat abia luni), eu i-am dat masina fara sa finalizam actele si m-am dus luni sa finalizez documentele. M-am dus la alta circa financiara, in ideea sa nu mai dau peste aceeasi idioata...si ce sa vezi, luni era la program la circa la care ma mutasem eu radmasa.gif Normal si civilizat era sa aiba un sistem cu bon de ordine, si sistemul sa nu mai elibereze bonuri din momentul in care se considera ca nu mai poti fi rezolvat in timp util.

Mai am si cu Posta Romana niste intamplari...dar cred ca si acolo stie toata lumea cam ce dezastru e. In anul 2018 sa nu ai un sistem informatizat si sa cauti intr-un registru scris cu pixul coletele...si sa dureze 3 saptamani sa vina de la Bucuresti la Pitesti un colet...o placere si acolo


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 22 Feb 2019, 10:57
Post #32050


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Acu' ma duc cu plicul plin cu acte sa il las la Posta. Ca sa am confirmarea de primire. Ca cu fan courier nu servesc aia confirmarea.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 26 Feb 2019, 12:32
Post #32051


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Ma suna de la BCR de vreo luna sa ma duc 2 minute la ei pentru actulizarea datelor....Am intrebat frumos daca si-au modificat ei ceva date in relatia cu mine, au zis ca nu, pur si simplu ei au nevoie de o copie dupa CI-ul meu.m-am oferit sa le dau pe mail, sa fac actualizarea online..nu se poate, ba am mai fost sunat si de la reprezentante BCR din orase in care nici nu am calcat!
Pana la urma imi fac azi timp sa trec pe acolo, doamna care ma ia in primire sare in sus de bucurie ca in sfarsit am venit si incepe cu intrebari...unde locuiesc, cati copii am, ce studii am, ce diploma am, daca profesez in domeniu si unde...O intreb frumos la ce are nevoie de asa ceva, imi spune ca le cere BNR-ul astfel de date.Din moment ce eu imi iau salariul la ei de peste 15 ani, practic ei stiu mai bine ca mine ce bani intra si ce bani ies...ce sens mai au intrebarile?cui trebuie sa stie unde lucrez eu, ce diploma am si cati copii?O da cotita ca nu e obligatoriu sa spun, dara si daca nu vreau aceasta actualizare imi taie cardul.Ii cer cele cateva pagini scoase la imprimanta si ma apuc sa citesc...numai porcarii, pur si simplu bife puse automata ca sunt de acord sa imi trimita publicitate BCR, sa imi trimita oferte , etc.Pentru asa ceva la ce era nevoie sa se stie daca eu sunt pictor sau inginer?Face BCR sau BNR recensamant?date luate cu japca, mai ceva ca pe vremea comunistilor....


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Feb 2019, 12:53
Post #32052


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




GDPR...sunt obligati sa aiba acordul tau pentru orice rahat legat de date personale. Bineinteles ca pe calea asta iti baga cu japca acele bife ca sa te poata stresa pe toate canalele posibile. Mai ales ca bancile au alt regim pentru GDPR


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 26 Feb 2019, 12:57
Post #32053


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Te cheama pt ca are nevoie de tine fizic sa le semnezi ca accepti ca ei sa transmita la stapanire orice despre tine. Cine are informatia conduce, iar stapanirea cere info. Cand s-o duce dracu cashul si o sa depinzi de un card, o sa te poata chema si zilnic si o sa te duci taras pe coate si genunchi.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 26 Feb 2019, 13:18
Post #32054


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Exact asta cred și eu, baze de date tot mai complexe pt stăpânire


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 26 Feb 2019, 13:50
Post #32055


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Aparent orice masura noua vine in ajutorul sau pt "protectia" ta, ca sa o accepti cu cat mai multa usurinta. Incepand de la banalele adrese de mail la care in timp a trebuit sa le atasezi inca o adresa de mail "pt backup", apoi nr de telefon. Mai nou sunt telefoane cu amprenta ca sa nu poata umbla altcineva in el. Si exemple sunt garla..

This post has been edited by papa_mulo: 26 Feb 2019, 13:51


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Feb 2019, 14:34
Post #32056


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(AndreiMR @ 20 Feb 2019, 16:48)
Aia e altceva...eu ziceam doar ca astia de la judet de aici isi bat joc de populatie, in timp ce in alte judete lucrurile se misca normal. E valabil si la inmatriculari, si la pasapoarte, si la buletine...sunt niste cozi pe aici de necrezut. La Slatina la pasapoarte nu era nici dracu la coada, s-a rezolvat totul pe loc, functionari ok...la Pitesti se putea numai cu programare peste 100 de ani.


*


eu cred ca compenseaza vremurile cand se lua permisul si fara sa te duci la examen radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74r12
post 26 Feb 2019, 15:13
Post #32057


Membru autentic


Group: Members
Posts: 514
Joined: 2 July 04
From: Planeta Pământ (Terra)






--------------------
Megane 2.2 Expression+ 1,5 dci 85 cp
Megane 3 Sport Tourer Privilege 1,5 dci 110 cp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 26 Feb 2019, 15:55
Post #32058


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Ce ma amuza este ca autoritatile stiu de asta, dar nu prea fac nimic. E de rasul lumii ca anunturile astea stau "la vedere" pe site-uri publice si gratuite, dar probabil din constrangeri de personal si/sau legislatie, nu se face nimic.

Pana si ANAF ar fi interesat de asta, pentru ca aia sunt bani nefiscalizati. Statul pierde pe toate partile.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Feb 2019, 16:37
Post #32059


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu nu inteleg de ce, la banca, pot sa-ti acorde un imprumut prin telefon (sau la telefonia mobila sa te treaca pe un abonament mai scump), in schimb, pentru modificarea datelor personale sau pentru obtinerea unui desfasurator al ratelor de credit trebuie sa te duci personal. Si mai au vitele si program gen 9-17 (cu pauza de masa 13-13:30), de ajungi sa te duci doar in agentiile din mall-uri, singurele cu un program mai realist.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 26 Feb 2019, 17:09
Post #32060


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Eu am fost de acord sa vb cu un consilier prin telefon,sa ;e dau pe mail sau prin aplicatia lor ceea ce vor....nuuuuuuuu, sa fii acolo, legat de ghiseu, altfel nu se poate!!!!



This post has been edited by meganus_bicorpus: 26 Feb 2019, 17:09


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Feb 2019, 17:49
Post #32061


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(Laurentziu83 @ 26 Feb 2019, 16:37)
Eu nu inteleg de ce, la banca, pot sa-ti acorde un imprumut prin telefon (sau la telefonia mobila sa te treaca pe un abonament mai scump), in schimb, pentru modificarea datelor personale sau pentru obtinerea unui desfasurator al ratelor de credit trebuie sa te duci personal. Si mai au vitele si program gen 9-17 (cu pauza de masa 13-13:30), de ajungi sa te duci doar in agentiile din mall-uri, singurele cu un program mai realist.
*



Dacă ai lucra în banca pe banii pe care lucrează "vitele" alea care dau credite mă îndoiesc că ti-ar conveni un altfel de program decât 9-17. Fetele astea de la ghișeu și de la credite sunt prost plătite și sunt ținute pe contracte cu perioada determinata la multe bănci...și spre deosebire de un casier de la Kaufland, sunt persoane cu facultate și destul de dezghetate, fiindcă nu sunt ușoare probele de angajare la bancă


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 26 Feb 2019, 17:57
Post #32062


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(meganus_bicorpus @ 26 Feb 2019, 17:09)
Eu am fost de acord sa vb cu un consilier prin telefon,sa ;e dau pe mail sau prin aplicatia lor ceea ce vor....nuuuuuuuu, sa fii acolo, legat de ghiseu, altfel nu se poate!!!!
*


Totul se rezumă la a-ți da consimțământul, prin semnătură. Atât. Nu e vreo conspirație aici. Știu că nu te ajută, dar nici ălora nu le face plăcere să îți actualizeze datele alea, când au target pe vânzări.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 26 Feb 2019, 18:11
Post #32063


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(papa_mulo @ 26 Feb 2019, 13:57)
Te cheama pt ca are nevoie de tine fizic sa le semnezi ca accepti ca ei sa transmita la stapanire orice despre tine. Cine are informatia conduce, iar stapanirea cere info. Cand s-o duce dracu cashul si o sa depinzi de un card, o sa te poata chema si zilnic si o sa te duci taras pe coate si genunchi.
*


Nu-s toate bancile asa. BCR are insa politica asta cretina de a cere absolut toate datele despre tine pentru orice rahat - mie au inceput sa-mi puna aceleasi intrebari "pentru completarea bazei de date" (desi eu n-am avut niciodata vreun contract cu ei) cand am incercat sa schimb niste lire. Am iesit scarbit si am intrat 10m mai incolo, la alta banca cu care n-am avut de-a face, si care nu a vrut decat buletinul.

Le-am facut o sesizare sa-i intreb daca li se pare normal sa-mi ia astfel de date pt un simplu schimb valutar - raspunsul a fost foarte avocatesc, in rezumat ei cer datele astea oricui intra intr-o filiala de-a lor, pentru ca pot.

Va jur, daca mai ajung in ipostaza aia (desi nu cred, da' pun cazu') o sa bat campii cu gratie si o sa le spun, privindu-i in ochi, ca sunt preot si castig 5000 de euro pe luna din videoceat. Gay! biggrin.gif




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 27 Feb 2019, 16:05
Post #32064


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




BCR e una din cele mai "bugetare" banci - ma refer la atitudine si proceduri.
Ma pune naiba sa intru la BCR sa schimb niste valuta icon_mrgreen.gif Vad multifunctionalu' ala al lor, zic gata, nu stau la coada. Bag banii ii numara ala o data, de 2 ori, de 3 ori, se opreste caraitul si scuipa o chitanta cu Eroare, contactati un reprezentant. Logic, fara sa dea si banii smile.gif Si apoi revine la ecranul principal, ca si cum totul era in regula...

Stau repede la coada, vreo 5 min, si cand ajung fata in fata, aia zice tipa ca mda, completati un formular de sesizare si revenim noi cu raspuns in maxim 30 zile 173.gif Ba' ejti nebun? Cum in 30 zile? Zic ca poate face leu paritate la euro la cata bunastare se promite.... Aia da din cap, ntz, asta e procedura, pana se verifica in centrala, pana una, pana alta.... ca mai fusesera vreo 3 clienti in ziua aia cu aceeasi problema.... Zic, pai de ce naiba nu ati scos masina aia din priza daca face asa? pai nu putem.... Da puteti sa luati banii oamenilor....

A, fun fact, pe formularul de sesizare aveam rubrica cu GDPR, daca vreau ca adresa de email sau nr de telefon pe care ma sunau sa ma anunte de rezolvarea cazului sa fie folosite in scop de marketing, reclame & shit 022.gif


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Feb 2019, 16:16
Post #32065


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(74r12 @ 26 Feb 2019, 16:13)

250 euro CHIRIE pe faruri??? bah ejti nebun??? pai din 3 chirii le platea, restul erau profit


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 27 Feb 2019, 16:47
Post #32066


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




bad post. A fost sters clipul sad.gif

This post has been edited by MuciX: 27 Feb 2019, 17:49


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Mar 2019, 21:07
Post #32067


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(AndreiMR @ 26 Feb 2019, 18:49)
Dacă ai lucra în banca pe banii pe care lucrează "vitele" alea care dau credite mă îndoiesc că ti-ar conveni un altfel de program decât 9-17. Fetele astea de la ghișeu și de la credite sunt prost plătite și sunt ținute pe contracte cu perioada determinata la multe bănci...și spre deosebire de un casier de la Kaufland, sunt persoane cu facultate și destul de dezghetate, fiindcă nu sunt ușoare probele de angajare la bancă
*


Nu te pune nimeni sa lucrezi in conditiile bancilor, daca e mai ok la Kaufland, sa se duca sa lucreze la Kaufland. La Kaufland nu te obliga nimeni sa te imbraci la camasa, cravata sau ce kkt de cod de tinuta mai cer bancile de la angajati.

Pana una-alta eu sunt clientul, eu sunt cel care plateste banii bancii, eu am program tot 9-17, asa ca programul lor ma incurca. Nu de alta, dar s-au inchis o groaza de agentii care poate ar mai fi functionat daca ar fi fost mai orientate catre client, iar angajatele respectivei agentii cred ca ar fi acceptat si un alt program in schimbul pastrarii job-ului.

CSF, NCSF, in ziua de azi trebuie sa nu te complaci in a lucra ceva ce poate fi automatizat, ci sa evoluezi.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 1 Mar 2019, 21:15
Post #32068


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Ce heităr ejti... biggrin.gif
După tine toți cei din servicii, front office sau relații cu publicul ar trebui să fie niste sclavi. De preferință ai tăi... sad.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Mar 2019, 21:23
Post #32069


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Si eu am lucrat exact in front office, e un nivel de inceput intr-un domeniu, unde inveti cum clientul nostru este stapanul nostru. Am lucrat si in ture si n-a fost asa rau, daca terminam la 10 noaptea, ma trezeam cand voiam eu si aveam timp dimineata sa-mi rezolv diverse treburi fara sa fiu obosit. Am lucrat si sambata, in perioada in care nici un angajator nu-ti compensa zilele de sambata in bani sau in libere in timpul saptamanii.

Dar trebuie sa evoluezi, sa-ti dezvolti diverse aptitudini, nu sa-ti planifici sa ramai acolo pana la adanci batraneti, ca te mananca automatizarea la un moment dat. La Carrefour sau Auchan deja au bagat case automate, pe care le prefer in special pentru ca nu stai la coada.

Revenind la banci, multe din sarcinile unui angajat de agentie pot fi automatizate. Asta e.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 1 Mar 2019, 21:33
Post #32070


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Faptul că nu se potrivește programul băncii cu programul tău nu le face vite...mie exprimarea asta mi-a sărit în ochi. De parcă angajatele băncii respective erau slugi la curtea ta.

Sunt curios cu ce te ocupi tu și cat de ușor automatizabil este...dacă mâine îți vine șeful de la corporație și îți spune că te-a înlocuit cu un soft deștept nu cred că ti-ar pica bine. Mai ales dacă ai studii superioare, nu ești santierist...fiindcă angajații din bănci cam au smile.gif Așa că asta cu reorientarea nu e chiar așa ușoară. Da, astăzi doar cine nu vrea nu are de muncă, mai ales în București...dar asta nu înseamnă că un job decent e ușor de găsit


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1343 Pages « < 1067 1068 1069 1070 1071 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 22:52
Dacia