Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Montare GPL pe Laguna 2, avanteje si riscuri

johngray
post 26 Sep 2017, 21:30
Post #181


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 22 March 10




Sa inviem putin topicul!
Am montat la Vernești pe mașina din semnătură, o instalație BRC Sequent 32 OBD (injectoare BRC cu o durata de funcționare de 500.000 km, conform fabricantului), rezervor toroidal de 58 litri și emulatorul de nivel combustibil, necesar mașinilor franceze (200 lei). Preț total 3750. Timpul cu manopera a fost de 6 ore. Revizia se face la 15.000 km și se schimbă cele 2 filtre de gaz, 150 lei.
După primii 300 de km parcurși consumul pe gaz a fost undeva la 8.5 litri, la o viteza de deplasare 100-110km/ora și în reprize scurte 130 km/oră.
Întrebari:
1)La câte plinuri de gaz trebuie mers și cu un plin de benzina? 10 gaz/ 1 benzină??Care este explicația?
2) Pe alt topic, am vazut o discuție referitoare la faptul că ultimii km parcursi înainte de oprirea motorului, ar trebui facuti pe benzină. De ce ?
3) Aveti recomandări privind funcționarea pe gaz?
Am pus aceste întrebari, deoarece sunt destui dintre dvs care au montate instalațiile de ceva timp și ne-ar putea împărtăși parțile mai puțin bune ale instalației cu GPL . Avantajele le știm cu toții.
THX!
P.S. Am citit si topicul cu MEGANE și FLUENCE pe GPL

This post has been edited by johngray: 26 Sep 2017, 21:33


--------------------
RENAULT LAGUNA 2 1,6 16v 2007/AUTENTIQUE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuli23
post 26 Sep 2017, 21:44
Post #182


you have to scream if you wanna go faster


Group: Members
Posts: 1.057
Joined: 11 April 12
From: Bucuresti




una din explicatii referitoare la mersul pe benzina dupa ce ai mers mult pe gaz este ca benzina aia se invecheste in rezervor ( am mers cu benzina statuta 3-4 luni de ziceai ca-i cel mai prost gaz ) App de asta evita gazul de la butelii in curte sau chestii dubioase ( doar benzinarii ). Nu trebuie sa comuti de pe gaz pe benzina inainte sa opresti doar ca la ceva km sa i mai dai pe benzina mergand cu ceva turatii mai mari.


--------------------
Renault Laguna II 2003 1.9 dci hatchback - B-CFX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liman64br
post 8 Jul 2018, 20:01
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 10 November 10




Atasez si eu vechiul si noul filtru de gpl lichid(15ron) dupa aprox 70k km , masina inca mergea dar ma manca mana sa mesteresc ceva biggrin.gif , urmeaza si filtrul de gpl vaporizat, pozitionat inainte de injectoare

Attached thumbnail(s)
filtru_gaz.jpg ( Size: 2.02mb ) Number of downloads: 122
filtru_gaz__2_.jpg ( Size: 1.85mb ) Number of downloads: 126


--------------------
renault laguna III 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 9 Jul 2018, 13:34
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Haoleuuu... Eu cam la 20000 de km schimb pe cel de faza gazoasa, pe celalalt il mai las.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 26 Mar 2022, 08:48
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am un BRC pus nou in august 2013, se pare ca un injector (e portocaliu ca si cod de culoare) scapa gaz. Rampa are 160000 de km. Am posibilitatea sa iau doar un injector, toata rampa noua sau o rampa SH (verificata de cel la care fac intretinerea de ani buni).
Nu stiu cum sa procedez dar s-a nimerit acum sa trebuiasca sa fac niste investitii intr-o noua bucatarie, de la zero. Masina merge doar ca uneori simt miros de gaz la trecere apoi deloc.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 5 6 7
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 11:13
Dacia