Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Prima revizie, a doua revizie, etc, Discutii despre acest subiect ..

tatimeu
post 12 Jul 2010, 07:32
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




ulei ELF SXR 5W40 5 l 177 lei fara TVA daca nu ma insel
Vis-a-vis de uleiul de pe motor adevarul ca e foarte putin si de regula cam la 2000-2500km efectuati mai iau o carpa si mai curat de praf motorasul. In general dau cu carpa si in acea zona , dar ceva de genul bag degetul in carpa si frec pe acolo nu balteste uleiul e ceva de genul ulei-praf cam ca la dacia 1300 care se forma pe capacul motorului dar foarte putin. Inainte cu o saptamana de revizie am verificat cu CB-ul nivelul uleiului si arata full. Imi este peste mana deoarece cel mai apropiat dilar e la 54km de mine si poate intr-o oarecare masura si teama sa mestereasca astia ceva la ea atata timp cat masina se comporta perfect. Pun si o poza cu motorul poate aveti voi si alta sugestie.
ulei_la_motor1.JPG ( Size: 480.04k ) Number of downloads: 1157


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 12 Jul 2010, 07:46
Post #62


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Las-o asa ca nu are nimic, nu le da alora ocazia sa-si bage mana prin motor ca cine stie cu ce te mai alegi...


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 12 Jul 2010, 08:22
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




1-0
daca adaug si parerea mea se face scorul 2-0.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 12 Jul 2010, 11:52
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Adica 3-0 wink.gif
Ca spusesem si eu ceva mai sus smile.gif


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexbudan
post 13 Jul 2010, 18:04
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 19 May 08
From: Pitesti




Asa...

Am facut pe 9 iulie revizia la masinuta. Km la bord 19869, dupa aproape 4 luni de la achizitionare. Mi-au estimat 650 de lei revizia, dar pana la urma a iesit 565 lei.
Am inlocuit uleiul cu 5W40, respectiv 4,8 litri, filtrul de aer, filtrul de ulei, garnitura de la busonul de la baia de ulei si filtrul de polen. Am facut poze la filtrul de polen, intrucat am fost socat de starea "exceptionala" a acestuia. Per total a iesit ok, masina nu prezinta alte probleme, placutele de pe fata ar mai tine cam 12-15.000 de km. sa le vedem.
Cel mai interesant a fost momentul in care i-am aratat mecanicului cum se schimba becurile, pentru ca el se mira, citez, "cat de inghesuit este, cre ca trebuie data jos bara, etc". I-am aratat micul efort care trebuie depus, am scos cheia si i-am desfacut farul. In timp ce desfaceam suruburile, el sustinea sus si tare ca nu are cum sa stea in doua suruburi, ca trebuie sa mai fie unul, ca sa nu ma mai chinui. Eu m-am ambitionat si mai al naibii, si l-am scos. A facut niste ochi cum face maimutza asta tongue.gif
youtube

Revizia am facut-o la AMAT Pitesti.

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 330.62k ) Number of downloads: 1196
2.jpg ( Size: 327.2k ) Number of downloads: 1167


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 1.2 TCE 130 EDC 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 13 Jul 2010, 22:04
Post #66


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




Da' aveai ceva pamant in filtru, nu gluma. Cel de aer motor cum e? Stiu pe cineva cu un Hyundai Accent tot in 16v care le schimba undeva la 30 000 km si s-a trezit ca nu ii mai trage. Dupa mai multe constatari au depistat debitmetrul de aer, care nu-si mai facea treaba, din cauza neschimbarii filtrelor la timp.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 13 Jul 2010, 22:46
Post #67


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Am schimbat și eu filtrele aproape de 20k, dar nu aveau atâta praf nici măcar pe un sfert.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 14 Jul 2010, 11:29
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




acum intelegem si noi de ce sunt intervale diferite de revizie intre noi si cei cu apa calda. Adevarul e ca depinde foarte mult de zona unde circuli. Eu la aproximativ 18kkm am ramas uimit cat de curate erau filtrele - fata de cel pozat de alex. Cand am ajuns acasa si am deschis portbagajul m-am enervat ca am vazut plasa "RENAULT" in masina dar inainte de a arunca-o la gunoi am constatat ca era refolosibila (curata pe interior) si din curiozitate am tras de "acordeon" sa vad cata mizerie este - concluzia mea putina.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 14 Jul 2010, 13:15
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(alexbudan @ 13 Jul 2010, 19:04)
Asa...

Am facut pe 9 iulie revizia la masinuta. Km la bord 19869, .... placutele de pe fata ar mai tine cam 12-15.000 de km. sa le vedem.
...
*



Inteleg ca intervalul de revizie la tine e de 20.000
Daca placutele mai tin max 15.000 de ce nu le-ai schimbat? Sau faci o vizita intermediara pana in revizie?


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 14 Jul 2010, 15:48
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




cum sa toci placutele in 20000 km?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexbudan
post 14 Jul 2010, 21:25
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 19 May 08
From: Pitesti




Adevarul este ca fac cam 4000-5000 de km pe luna, in mai toate conditiile de drum. Foarte rar am mers prin zone cu praf, gen drumuri de tzara, sau mai stiu eu ce, dar oricum, prin Romania, si asta spune multe. Un procent de 80% in extern si 20% in oras. Cam astea sunt circumstantele prin care filtrul de polen a ajuns asa. Cel de aer, nu era asa imbacsit (vizual vorbesc) si nici nu am simtit ca masina "trage mai bine" dupa ce l-am shimbat.

Cat despre placute, o sa fac o vizita intremediara, cel mai probabil la vreo 30000 de km. Faza e ca tot atat ma costa atunci, cat m-ar fi costat acum, plus ca mai am ocazia sa mai "vizitez" masina pe dedesubt, sa mai cercetam situatia. Apropo, scutul si celelalte plastice se prezinta foarte bine, avand in vedere ca eu tin minte vreo trei atingeri de diverse obstacole. Sincer, plasticele par mai bine facute, mai groase un pic, si poate un pic mai moi.

This post has been edited by alexbudan: 14 Jul 2010, 21:27


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 1.2 TCE 130 EDC 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valy1
post 2 Aug 2010, 16:26
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 6 October 08




Am facut revizia astazi , am pierdut toata ziua. Am stat de la ora 7:45 (atunci am bagat masina in service) pana la ora 15:05 mellow.gif .
Majoritatea timpului l-au petrecut incercand sa faca geamul soferuluiu sa nu mai scartaie , au dat cu vasilina pe acolo , si gata.

M-a mirat ca au pus ulei 10w40.



This post has been edited by Valy1: 2 Aug 2010, 16:27

Attached thumbnail(s)
IMAG0162.jpg ( Size: 503.65k ) Number of downloads: 1108


--------------------
Renault Megane 2007 80cp - B xx xxx
Renault Megane 3 1.5 dCi 105cp , Dynamique , Noir Nacre.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 2 Aug 2010, 21:56
Post #73


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Un pret foarte corect pentru revizie, cel putin fata de ce sume am mai auzit vehiculate.
Pana la urma de la ce scartaie geamul, de la scripete sau de la perii?


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valy1
post 3 Aug 2010, 00:24
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 6 October 08




Cati mecanici atatea pareri. Pana la urma au uns tot ce se putea cu vaselina pana nu a mai scartait.


--------------------
Renault Megane 2007 80cp - B xx xxx
Renault Megane 3 1.5 dCi 105cp , Dynamique , Noir Nacre.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lau_swat
post 20 Sep 2010, 12:39
Post #75


Membru si atat


Group: Members
Posts: 405
Joined: 7 September 05
From: Timisoara




Stie cineva din Timisoara cum sunt cei de la AE la revizii? Cat dureaza? Mecanicii sunt ok?


--------------------
Renault Megane III dynamique 1,6 16V
Ce tie nu-ti place altuia nu-i face
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 20 Sep 2010, 16:57
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




sambata am facut revizia de un an, totul a durat c-am CAM o ora, poate chiar mai putin,
cost 470 lei , fara filtru de aer care era curat.
totul a fost ok la autoeuropa .

This post has been edited by R19/16v: 20 Sep 2010, 17:05


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lau_swat
post 22 Sep 2010, 12:35
Post #77


Membru si atat


Group: Members
Posts: 405
Joined: 7 September 05
From: Timisoara




Multu de reply. Tre sa ma programez si eu saptamana ce urmeaza. Poti sa-mi spui ce ulei ti-au bagat? Te-au lasat sa stai langa ei? sau macar ai vazut masina ce faceau la ea?

This post has been edited by lau_swat: 22 Sep 2010, 12:36


--------------------
Renault Megane III dynamique 1,6 16V
Ce tie nu-ti place altuia nu-i face
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnyboy
post 22 Sep 2010, 15:34
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 7 September 09
From: Bacau




Revizie 1 an, aveam cam 9000km. Cost total 572 ron, am schimbat si filtru aer, cu toate ca cei de la service au zis ca se schimba la 2 ani. A durat cam 2h, nu am stat langa ei, insa cand am ajuns spre sfarsit am vazut ca verificau luminile. Cred ca au verificat tot ce era pe lista, de aia a durat mai mult . Ulei mi-au pus MOBIL 1 RALLY FORMULA 5W-50.


--------------------
Renault Kadjar 2017/Intens/4WD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-07-UWA
post 22 Sep 2010, 15:42
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 23 July 09




QUOTE(johnyboy @ 22 Sep 2010, 15:34)
Revizie 1 an, aveam cam 9000km. Cost total 572 ron, am schimbat si filtru aer, cu toate ca cei de la service au zis ca se schimba la 2 ani. A durat cam 2h, nu am stat langa ei, insa cand am ajuns spre sfarsit am vazut ca verificau luminile. Cred ca au verificat tot ce era pe lista, de aia a durat mai mult . Ulei mi-au pus MOBIL 1 RALLY FORMULA 5W-50.
*




Ulei Mobil 1??????? cand scrie clar in carte ulei ELF 5w40!


--------------------
Renault Megane III 2009/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 22 Sep 2010, 16:28
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




te lasa sa stai langa masina , acuma depinde cat de bune relatii ai cu ei , ulei au bagat valvoline 5w40 , iar filtru de aer nu era necesar sa-l schimbe pentru ca era curat , l-a scos mecanicul afara si mi l-a aratat. se face o verificare generala a masini , presiune roti, lumini , antigel, verificare antigel, baterie, incarcare s.a.


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 22 Sep 2010, 17:36
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




eu nu inteleg un lucru. unii spun ca filtrul de aer se schimba la 2 ani. Astia cred ca nici nu stiu ca lucreaza la renault.
Altu nu il schimba ca nu e nevoie (tot uitandu-se pe fisa de intrare a masinutei in service- la km inregistrati). Ma intreb oare stie ca e nevoie sau nu daca un coleg cu dansul "stie" ca se schimba la 2 ani. Pai in primul rand el lucreaza pentru patron, pentru care orice operatiune inseamna castig in plus. Doamne cei cu tara asta.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 23 Sep 2010, 04:41
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Cam toate consumabilele (in special filtrele) se schimba mai repede in Romania din motive evidente care tin de mediul ambiant.
La ce praf e pe la noi, mie si un an mi se pare mult pentru filtrul de aer.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 23 Sep 2010, 07:38
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




daca chiar trebuie schimbat filtul de aer poate sa-l schimbe oricine ca nu-i asa complicat sa desfaci doua suruburi .


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnyboy
post 23 Sep 2010, 09:01
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 7 September 09
From: Bacau




Manopera la schimbat e mica. Filtrul costa 60-70 ron parca. De ce sa-l schimb eu daca preturile sunt normale? De asta nu merg serviciile in ro, pt. ca toata lumea se pricepe la toate si se zgarceste la 3 lei. In plus service-ul m-a informat ca nu e obligatoriu.


--------------------
Renault Kadjar 2017/Intens/4WD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 23 Sep 2010, 09:02
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




adytym nu e vorba de asta. E vorba ca intr-o tara unde exista diviziunea muncii, si unde fiecare stie sa isi faca treaba lui,si face numai ceea ce a invatat sa faca, eu sau nevasta nu ne pricepem la asa ceva. Nu stim de ce fel de filtru avem nevoie, nu vrem sa ne pierdem timpul umbland pe la x magazine sa cumparam-comandam, ba mai rau ne comanda poate vanzatorul si il comanda gresit. Poate ca urmatorii 1000 de km ii facem pe drumuri prafuite si vedem, simtim ca masina nu mai trage cum trebuie, motorul nu mai suna cum suntem obijnuiti cu el. Eu inteleg ca omul a fost asa mai "cumsecade" si s-a gandit la tine, la mine sa nu dam atatia bani, dar treaba lui e sa faca ceva asa, ca la carte nu cum considera el. Acesta e motivul care a condus la situatia actuala adica unde ne aflam noi ca societate fata de altii, si asta sa o luam numai de acum 20 de ani fara sa tinem cont de trecutul frumos.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 23 Sep 2010, 17:19
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




omul chiar ca a fost de bun simt si la desfacut la aratat ,la si suflat cu aer neiesind nici un fel de praf din el dar chiar nu necesita schimbare , in schimb cel de habitaclu era jalnic.
un lucru care era ca nou eu zic ca nu avea rost sa-l schimb , nefiind vorba de bani in aceasta situatie , eu fiind informat dinainte de costurile reviziei .


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 24 Sep 2010, 07:22
Post #87


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(tatimeu @ 23 Sep 2010, 10:02)
E vorba ca intr-o tara unde exista diviziunea muncii, si unde fiecare stie sa isi faca treaba lui,si face numai ceea ce a invatat sa faca, eu sau nevasta nu ne pricepem la asa ceva. Nu stim de ce fel de filtru avem nevoie, nu vrem sa ne pierdem timpul umbland pe la x magazine sa cumparam-comandam, ba mai rau ne comanda poate vanzatorul si il comanda gresit.
*


Stai linistit ca nici cei din service nu se pricep la asa ceva, am patit-o pe pielea mea de atatea ori wacko.gif ...noroc cu forumul asta biggrin.gif .


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 24 Sep 2010, 07:51
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




pai este exact ceea ce am spus eu. Nici ei nu se pricep si atunci corect este ca macar chestiunile elementare sa fie facute ca la carte.
Adytym eu nu am nimic impotriva (era sau nu filtrul imbacsit etc) dar e vorba de un principiu. La fel acel nene binevoitor poate sa se comporte si in cazul unei probleme mai complexe nu stiu- directie, frana etc - e bine mai merge nu trebuie schimbata inca si doamne fereste sa se intample ceva. Eu la inceput am luat in ras o chestie si anume (nu stiu cat e de adevarat sau nu) la un studiu efectuat in Anglia majoritatea posesorilor auto nu stiau nici cum sa puna apa pentru stergatoare. Analizand mai atent am ajuns la concluzia ca asa si trebuie sa se intample (bine nu la noi unde financiar o asemenea chestie nu poate sa fie sustinuta ). Masina e un bun de folosinta mai mult sau mai putin indelungata si asa cum la TV nu ma bag ca ma curentez, la fel cum la centrala termica nu ma amestec ca o sa imi curga apa etc asa ar trebui sa stea treaba si cu masini. Aici exceptand pe cei pasionati in ale treburilor auto.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 24 Sep 2010, 13:05
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




atunci pentru cineva care stie cu ce se mananca toate chestiile astea , eu cred ca nu este asa complicat, daca nu ma pricepeam cat de cat in ale masinilor ii spuneam sa il schimbe , dar asa chiar nu a trebuit sa cer explicatii de ce asa si nu asa .pentru ca mai sunt cazuri in care chiar iti baga unele chstii pe gat, si nu dau decat un exemplu: am un prieten care a avut un peugeot 206, a avut probleme cu un rulment pe spate , iar cei de la service peugeot iau cerut sa schimbe puntea spate pentru ca nu pot sa schimbe doar rulmentul , el nestiind cu ce se mananca o defectiune la oricare masina ar fi ea. bine oricum chestia cu filtrul nu are nici o importanta , asta asa ca sa vezi unde se poate ajunge la unele serviceuri dinromnia. si inca o chestie , nu stiu la ceilalti care au facut reviziile daca aufost sunati a doua zi de cei de la reno romania sa intrebe cum au fost tratati de cei din service.


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 24 Sep 2010, 20:00
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




QUOTE(adytym @ 23 Sep 2010, 17:19)
... la si suflat cu aer neiesind nici un fel de praf din el dar chiar nu necesita schimbare , in schimb cel de habitaclu era jalnic.


Chestia asta mi imi suna putin dubios.
Stiu ca in circuitul de ventilare mai intra frunze, etc, dar chiar sa fie unul curat si unul jale mi se pare ciudat.
O explicatie?


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:55
Dacia