Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot Trapa, Ce putem face in privinta lui?

bubu782001
post 3 Jan 2009, 14:27
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Salutare. Mai baieti, am o intrebare cu referire la trapa de la Twingo, in special cea electrica (de sticla). La viteze de peste 120 scoate un zgomot de nu te mai poti intelege om cu om. Asa se intampla si la voi? Dupa parerea mea este un vajait infernal. Ma rog am specificat cea electrica, de sticla ca asa am eu asta nu inseamna ca nu accept raspunsuri si de la posesori de Twingo cu trapa textila (daca au aceste probleme). Oare ce pot face in privinta asta? Unde sa umblu, este ceva ce pot regla?


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 3 Jan 2009, 17:07
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




Bubu ,eu la un Renault 18 aveam trapa si facea acelasi lucru dupa 100 km/h ,cauza ...nu era etansarea perfecta pe cheder .Daca impingeam manerul ce o inchidea ,sa o lipesc mai bine pe cheder,zgomotul disparea .Asta poate fi o cauza a acelui zgomot .


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 3 Jan 2009, 20:00
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Da am gasit si eu cauza asta...astazi cand am demontat tot si am curatat, apoi am remontat. A ramas sa fac niste reglaje care zic eu ca o sa rezolve problema. Si exact cum spuneai tu cand imping de trapa in fata zgomotul dispare. La lumina cand am remontat am vazut ca exista un spatiu fin intre cheder si trapa (se vede o urma de lumina) asta e cauza. Are un surubel de reglaj pe mecanismul de tractare a trapei. Maine pe lumina am sa ma uit sa vad ce pot face. Intai am sa ma documentez in seara asta sa vad ce si cum.
Mersi mult.

This post has been edited by bubu782001: 3 Jan 2009, 20:02


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 3 Jan 2009, 20:18
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




salut.gif


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 6 Jan 2009, 15:36
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Da. Se pare ca interventia a dat rezultate. Am venit astazi acasa (Constanta) si la viteza (peste 120 km/h) nu se mai auzea acel zgomot decat un foarte usor suierat (zgomot scos de paravant).
Problema tema pentru acasa: Am obeservat insa ca motorul la turatii mari..este foarte zgomotos + zgomote de rulare...asta cred ca este o treaba de antifonare (Dynamat etc) insa asta cred ca la vara. Twingo din cate am auzit sta foarte prost la antifonare. Intentionez sa isonorizez si peretele antifoc (cel din spatele bordului) acuma nu stiu cum sa pun...sa dau jos bordul si ce este pe acolo? sau sa dau jos motorul + cutia? Oricum bordul am fost dat jos insa sunt elemente care nu pot sa le dau jos (sistemul de climatizare - AC este aproape imposibil de dat jos). Asa la motor scot compresorul AC, il suspend de ceva sa nu fiu nevoit sa dau jos conducatele - AM FACUT ASTA SI A MERS, si motorul (nu am nici cea mai mica idee cum se poate da jos - eventual am sa vorbesc cu cineva care se pricepe + cu ajutorul vostru cei de pe forum). Presupun ca ideal ar fi ca folia de isonorizare Dynamat sa fie pusa pe ambele parti ale peretelui antifoc - si rezultatele vor fi mult mai bune. Astept sfaturi de la toata lumea.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 6 Jan 2009, 17:37
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




Bubu ,eu zic ca n-ar trebui sa muncesti atat pentru a mai "linisti" zgomotul motorului ...Dupa parerea mea ,ai avut curenti puternici de aer din fata si de aici si zgomotul in exces al motorului .Fa-i altadata o proba fara sa ai vant din fata si-ai sa vezi ca totu-i bine .Nu cred ca motorul este atat de zgomotos ,toba din mijloc s-ar putea sa fie cauza .La Twingo cu 8 valve exista doar o toba ,cea finala (nu iau in calcul catalizatorul) .Sincer sa fiu ,am condus modelul cu 16 valve si-am observat ca in unele momente zgomotul motorului devine chiar suparator ,uneori abia se aude ...depinde cum ti-am mai spus ,de curentii de aer .Daca tot vrei s-o antifonezi ,fa-o pe interior (podea ,portiere ).Numai bine .


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 6 Jan 2009, 19:14
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Da...cred ca ai dreptate. Pentru ca in alte ocazii nu am auzit asa de tare zgomotul motorului (ma refer tot la viteza mare). Oricum treba asta se face mai la vara sau in primavara oricum cald sa fie.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 12 Jan 2009, 23:56
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Buun am revenit in Bucuresti. Trebuie la vara sa fac neaparat ceva in privinta zgomotului motorului la viteza mare. Vreau sa spun ca la intoarcere pe auostrada am vrut sa merg ceva mai tare, si se auzea sunetul motorului foarte tare in masina. Nu zic ca se auzea urat. Are 1.2 16v asta un sound de zici ca esti la NASCAR, adica se aude FOARTE COOL insa era tare (ma refer la amplitudine). NU puteai sa te intelegi om cu om.

DE ACORD, RECUNOSC, SUNT INCONSTIENT, SUB 180km/h NU AM LASAT-O (ba chiar in anumite portiuni am dus-o la 190). Adica am facut in 48 min dupa ceas drumul pe autostrada (cronometrat din Cernavoda pana la intrare in Bucuresti). Inca o data recunosc (si simt) ca am facut un act necugetat (am permis doar de 6 luni). Am argumenul insa ca aveam sosea libera, ziua, soare (sambata pe data de 10 daca stiti).

Bun sarim peste detaliile astea, acum vreau sa va intreb cum as putea sa scap de sunetul motorului la viteze mari? (presupun ca aveam 5200 - 5500 rpm), dupa cum am specificat mai sus, trebuia sa strigi sa te inteleaga persoana dinn dreapta (care tipa la mine de 30 minute sa merg mai incet smile.gif) )

Ma dispera zgomotul ala.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 13 Jan 2009, 11:14
Post #9


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Presupun ca in afara de a merge ceva mai incet rolleyes.gif ... poti sa izolezi masinuta (habitaclu) si "pasla", chestie din aia (imi scapa denumirea) ca se utilizeaza pentru izolare si atunci cand instalezi un sistem de sunet puternic. In practica vrei reduce zgomotul din interior, nu stiu sa-ti spun cu cat dar se va reduce ... doar ca trebuie scos "cam tot" ... era printre pozele de la galerie un set care prezenta izolarea unui logan si a unui clio bicorp parca ... uite aici primele doua http://reno.ro/galerie/index-23.html


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-76-ROP
post 13 Jan 2009, 12:34
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 2 December 08
From: Bucuresti




DE ACORD, RECUNOSC, SUNT INCONSTIENT, SUB 180km/h NU AM LASAT-O (ba chiar in anumite portiuni am dus-o la 190).


BUBU spui ca ai probleme cu trapa ca este foarte zgomotoasa ,dar la viteza asta ma mir ca nu sa dezmenbrat ''masina ''

Ai pretentii insa daca raportam PRET-PRODUS- nu cred ca ar trebui sa mai bagi toate zgomotele in seama

This post has been edited by B-76-ROP: 13 Jan 2009, 12:38


--------------------
Renault twingo 1998 /C066 - B-95-FAX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 13 Jan 2009, 18:30
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




B-76-ROP Tocmai am spus mai sus (daca citeai) ca am rezolvat problema cu trapa.
Chiar nu se mai aude deloc.
Eu nu prea am auzit ca o masina sa se dezmembreze de la viteza. E posibil totusi la Hollywood mai ales de cand a aparut Matrix.
Nu se mai fac masini din topor, cum erau cele de prin anii 70, acuma se mai fac si cercetari de aerodinamica. Iar Twingo sa fim seriosi CHIAR ESTE AERODINAMIC. Ce nu inteleg eu de ce ai pus acea "masina" in ghilimele...sa inteleg ca este asa de varza Twingo asta incat nici nu intra in categoria masinilor? De ce ti-ai mai luat atunci o "masina" asa de varza?
Pe partea pretului daca raportezi pret per produs o sa aflii cu stupoare ca un Twingo era scumpicel la vremea fabricarii lui, adica puteai lua lejer o masina din alta clasa cu banii aia. Ma rog nu am nici cea mai mica problema cu privire la masina asta (nici la alte masini) eu am luat-o pentru ca asta vroiam.
Oricum ideea e urmatoarea: eu am pus o intrebare la useri cu privire la un sfat in isonorizare sau antifonare iar tu ai dat o replica aiurea total pe dinafara subiectului.
Ca sa-ti faci o idee sunt FOARTE multe masini unele chiar cu pretentii care au problema izolarii fonice deci se exclude faptul ca se aude ca e Twingo.
Zgomotul de care vorbesc nu este atins la 180km/h ci de pe la 100 deci la o viteza mult mai mica. Deci si daca merg cu 120 tot se aude. Am mers cu un alt Twingo si nu se auzea asa de tare (e drept era cu 8V - sa fie oare asta cauza?)

PS Eu ma oftic de mor pe genul tau de tipi care traiesc cu impresia FALSA ca lumea e impartita intre masinile oamenilor de rand si masini de la 50000 de euro in sus care au castigat un nume la noi de pe urma fuduliei romanului. "N-ai Audi? Esti VARZA FRATE!!!". Afara oamenii sunt mult mai modesti in privinta masinilor si nimeni nu se se mira sau face matanii cand vad pe strada ultimul X6 sau un A8.
Iar faptul ca postez pe forum o fac pentru ca imi face placere si mai aflu si eu una alta.

This post has been edited by bubu782001: 13 Jan 2009, 18:45


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingo_buc
post 14 Jan 2009, 10:37
Post #12


fost twingar


Group: Members
Posts: 883
Joined: 4 January 09




realizez ca 70% din forumul asta este o intreaga cearta, si 30% sfaturi din care va spun sincer poate jumatate sunt utile. la vwforum macar toata lumea se caleaza pe problemele puse la "bataie" dar aici vad ca inafara de reprosuri din partea tuturor si alte lucuri similare nu prea este nimic. probabil asta a si fost motivul pt care m-am retras cu userul meu original de pe forum ca de fiecare data cineva se lua de mine la cate un topic, sau imi spunea cat de prost conduc eu ca imi apar probleme la masina sau ca de ce nu sunt in stare sa aflu unde este un releu la masina. bafta si SCUZE DE OFF-TOPIC


--------------------
mitsubishi colt CZ3 1.1 75CP 2008 MOTION - B8x8BBB
fost twingar si fost TDI-st
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 14 Jan 2009, 20:08
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




Pai daca nu-s probleme ...ce sa faca omul ...? Cei de pe VWforum au probleme cu ale lor "bijuterii"... noi ,cei cu Twingo ne plictisim ,ne plictisesc pana si problemele minore pe care le avem cu "masinile" (vorba unui coleg de breasla smile.gif ) si-apoi ne luam la cearta ... radmasa.gif


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 14 Jan 2009, 21:44
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Mai de acord sunt mai carcotas din fire insa am si eu o problema printre restul problemelor pe care le am. Mi se pare un gest foarte aiurea sa te apuci sa intrii peste topicul unuia (nu are importanta cine) sa te apuci sa il critici cu subanteles fara sa ai nici macar cel mai mic argument cu privire la problema postata de el. Ma rog..ce sa zic..dai o parere ceva apoi un PS "bai esti dus cu capul" sau "nu se merita sa investesti asa mult in asa "masina" ", dar nu sa dai cu parul...aproape sa strici topicul omului ca sa ce? sa pari mai interesant?
AM postat ca am o problema (care ma doare pe mine) poate ca este folositor pe viitor si altor useri (sau poate ca nu), in consecinta nimeni nu e obligat sa posteze daca nu are ce zice sau are o problema cu subiectul respectiv.
Daca deranjeza pe cineva poate ca nu am sa mai postez (poate ca da).


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingo_buc
post 15 Jan 2009, 01:11
Post #15


fost twingar


Group: Members
Posts: 883
Joined: 4 January 09




da aveti dreptate...si ca sa sar peste off topic....am vazut prin afara ca se gasesc pt masina niste benzi subtiri cauciucate adezive cum se pun la geamuri sau usile de la case....probabil aceste zgomote apar (aici ma refer si la cei cu trapa textila) de la vreme inghet/dezghet/cald/soare/ploaie etc contractari si dilatari ale materialelor si poate apar jocuri. cred ca simpla reasamblare a acesteia ar mai scuti cateva probleme de zgomot tongue.gif parerea mea


--------------------
mitsubishi colt CZ3 1.1 75CP 2008 MOTION - B8x8BBB
fost twingar si fost TDI-st
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-76-ROP
post 15 Jan 2009, 08:59
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 2 December 08
From: Bucuresti




@BUBU daca a deranjat ce am spus despre ''masina'' ce pot sa spun imi cer scuze fata de tine si fata de toti posesori de twingo. De ce am cumparat masina este o alta poveste , dar sa stii ca si mie imi place


--------------------
Renault twingo 1998 /C066 - B-95-FAX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 15 Jan 2009, 18:45
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Nu ma deranjat deloc chestia cu "masina".
Fiecare are dreptul sa aiba parerea lui despre autoturismul personal. Repet ai dat-o in bara cu faptul ca nu ai avut nici macar cea mai mica intentie sa spui ceva util in favoarea topicului (de exemplu un sfat sau o parere) si ca ai inceput sa vorbesti total pe dinafara lui, respectiv sa iei la misto situatia, nu mai punem ca poate pe acest forum sunt chiar multi iubitori ai acestei masini (recunosc ma numar si eu printre ei).
Acuma...pe partea cu scuzele, nu e cazul sa ne scuzam la orice..asta e..suntem oameni si gresim cu totii. Si eu am gresit, chiar de multe fata de unii useri de pe forum, si asta a fost, sa intamplat asta este - ideea este sa nu se mai intample (sau cel putin sa nu se intample des laugh.gif ).
Insa ideea e ca: asa cum tu ai pus intrebari pe topicuri (adu-ti aminte de senzorul de viteza), intrebari in urma carora ai primit raspuns la subiect, cat se poate de exact si civilizat de la userii acestui forum, zic eu ca si noi ceilalti useri avem pretentia si dreptul la asta.
Eu cred ca este cat se poate de corect asa.

This post has been edited by bubu782001: 15 Jan 2009, 21:54


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 10:40
Dacia