Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Făgăraș - Piscul Negru, și câteva trasee

Bicicleta galbena
post 1 Aug 2019, 20:52
Post #1


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




'Vreau in Fagaraaaaas!!!' ma bazaia de vreun an nevasta-mea. Eu ma uitasem pe ici-pe colo - munti grei, abrupti, trasee lungi, mai potriviti pentru fanatici ai cataratului cu cortul in spate, care merg 12-14 ore pe zi. Asa ca am pus piciorul in prag si barbateste i-am spus - 'bine draga, stai sa vad ce cazari gasesc... biggrin.gif '.

Aproape de Balea Lac e complexul Piscul Negru, iar vis-a-vis sunt grupate cateva pensiuni ok si un hotelas. Langa ele, o bisericuta. Un rau in vale. Gasit cazare la una din pensiuni.

In prima zi am executat un gratarel cu niste carnaciori, mici si frigarui, impreuna cu ciuperci. De baut - vin rosu si whisky. Apoi o plimbare in zona si prospectia zonei, a traseelor pentru a doua zi.

Din capul locului am plecat cu un gand - traseele de parcurs sa fie nu mai lungi de 3-4 ore, ca sa fie totusi concediu si nu supliciu. In plus, am fost lamunte in doua situatii cam naspa (de una din ele, o avalansa care ne-a atins cu aripa, am povestit p'aci pe undeva) asa ca incercam sa diminuam riscul si sa ne bucuram cat mai mult de munte, de aer, peisaje, flora si fauna etc.

Cam naspa. Traseele sunt lungi (in medie 6-7 ore, unele chiar 12-14) asa ca am ales si noi ce puteam parcurge fara mare efort in intervalul de timp propus.

A doua zi am plecat catre Lacul Caltun, unul din numeroasele lacuri glaciare din Fagaras. La inceput drumul a fost usor si frumos, prin padure.

IMG_4069.JPG ( Size: 1.88mb ) Number of downloads: 403
IMG_4063.JPG ( Size: 1.89mb ) Number of downloads: 402
IMG_4058.JPG ( Size: 1.76mb ) Number of downloads: 394
IMG_4053.JPG ( Size: 1.94mb ) Number of downloads: 383


Apoi padurea se retrage incet, lasand sa apara maretia muntelui, vegheat din ambele parti de doua cascade subtiri si galagioase, al caror vuiet nu inceteaza decat in varf, pe malul lacului.

IMG_4071.JPG ( Size: 1.19mb ) Number of downloads: 384
IMG_4084.JPG ( Size: 720.89k ) Number of downloads: 79


va urma

This post has been edited by Bicicleta galbena: 1 Aug 2019, 21:02


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 Aug 2019, 16:53
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@Bicicleta galbena
Foarte tare. Felicitari.

Abia astept sa vad cum arata noul refugiu de la Caltun.

Unde ai stat exact la Piscu Negru?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 2 Aug 2019, 19:20
Post #3


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Mercic Gibi. Am stat la Pensiunea Flora, 110 lei camera, totul ok.

IMG_4109.JPG ( Size: 542.16k ) Number of downloads: 75


Pe drum ni s-au alaturat trei tipi, apoi inca unul - cu cortul spre lac. Drumul se inaspreste usor, pe nesimtite. Treci de un parau, apoi inca unul, si intri intr-o zona de jnepenis.

IMG_4110.JPG ( Size: 712k ) Number of downloads: 67
IMG_4121.JPG ( Size: 793.62k ) Number of downloads: 59

Eh , mare branza, am mai vazut. Da, dar drumul se strecoara pe jnepenis pe o panta de vreo 30 de grade, apoi rapid spre 45 de grade. Gafai. Mergem o ora intreaga numai in urcare 45 grade, inconjurati de jnepenis, arbusti, pe pietre alunecoase (plouase in draci cu o noapte inainte). Mergi 10m si te opresti sa rasufli.

In sfarsit se termina jnepenisul, ramane pamant si stanca. In fata mea, nevasta-mea zburda ("Da-te din fata mea, ca-mi iei energia!" ingana ea dragastos ). IMG_4128.JPG ( Size: 916.55k ) Number of downloads: 74


Peisajul de sus e mirific, iti vine sa musti din el. IMG_4138.JPG ( Size: 919.94k ) Number of downloads: 67


Mai mergem putin si, dupa 3 ore si 10 minute de la plecare, apare in caldarea gri a muntelui Lacul Caltun, destinatie si halta deopotriva pentru toti iubitorii muntilor.

IMG_4149.JPG ( Size: 844.02k ) Number of downloads: 76
IMG_4151.JPG ( Size: 845.44k ) Number of downloads: 77


Lacul e rotund si frumos, apa e rece dar nu atat de rece cum ma asteptam. Bag mainile in apa - ciudat, e limpede si clara dar are o consistenta usor uleioasa, nu-mi dau seama de la ce. Pe maini se simte ca ramane ceva - probabil microorganisme, nu vad ce altceva. E frig si innorat aici, si bate vantul tare dinspre Negoiu. Curentul de aer ia norii si-i invalatuceste deasupra lacului, intr-o miscare de rotatie usor hipnotica. IMG_4154.JPG ( Size: 501.98k ) Number of downloads: 74


Cred ca sunt 5-6 grade - scot hanoracul gros si-l imbrac, nevasta-mea la fel.

Vechiul refugiu, o baraca de metal ordinar, e desfiintat - foile de tabla si cornierul stau asezate cuminti pe fundatia veche de beton. Pe o latura a 'galetii', la vreo 150m, se vede refugiul nou. N-am intrat.

IMG_4153.JPG ( Size: 932.35k ) Number of downloads: 74


Nu stam mult - mancam niste fructe, facem poze si coboram. Vorbesc cu niste unguri care stau cu cortul pe marginea lacului, se plang de ploaia care i-a inundat noaptea trecuta. Cort = peripetii, ce stiu eu, care vreau apa calda si tv. Ne luam la revedere de la tovarasii de drum - ei au plecat spre Negoiu.

La intoarcere am timp sa pozez, relaxat, din flora si fauna locala.

IMG_4184.JPG ( Size: 780.17k ) Number of downloads: 83
IMG_4189.JPG ( Size: 779.93k ) Number of downloads: 68


Drumul intors il facem in vreo ora si jumate.

IMG_4195.JPG ( Size: 938.81k ) Number of downloads: 82


Nevasta-mea a tinut tot timpul un bat in mana, din doo motive:
1. anti-sarpe ( da cu batul in pietre sa-i sperie icon_mrgreen.gif )
2. oarece ajutor la urcat.

Dupa serpi m-am uitat si eu, nu numai acum dar si cu alte ocazii. N-am vazut nici unul, doar niste soparle amarate (mai mici decat cele de ses - am vazut o soparla 'embarrasada' care era cat o soparlita adult tanar de la campie). Cred ca serpii sunt ori foarte putini, ori nu ies la vedere din cauza pasarilor rapitoare (am auzit soim prin zona Balea Lac, cu siguranta sunt in toata zona).







--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 3 Aug 2019, 09:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




Felicitări!!! Formidabile pozele și florile în special!
F interesant traseul, ca bază de plecare.
După cucerirea câtorva vârfuri, printre care Vf Omu, Toaca, Kekesteto, Ruivo, Areiro, Teide, am încercat al doilea din țară, vf Negoiul, cu bază de plecare lacul Bâlea. Fâră succes, ceața ne-a întors din drum , iar a doua oarâ fiind târziu, am făcut traseul (și)de creastă în jurul căldării Bâlea.
O variantă de 13 ore!!! complicată de recuperarea mașinii.

This post has been edited by nasty: 3 Aug 2019, 10:12


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 3 Aug 2019, 12:04
Post #5


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Bicicleta, sper ca nu citeste si sotia, ca singura fiinta din poze cred ca ea e. Si s-ar putea sa nu-i convina ca ai bagat-o la fauna. Daca n-ai pres mare la intrare nu te vad bine 04.gif


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 4 Aug 2019, 18:24
Post #6


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Mercic Nasty, am avut si eu acelasi 'succes' cu Negoiu, povestesc imediat.
@Tata - am o patura in masina icon_mrgreen.gif


Negoiu e o tinta relativ accesibila din zona. De la Lacul Caltun e doar o ora si jumatate de mers pana pe Negoiu. Drumul mai poate fi parcurs si dinspre Balea Lac, si-mi aminteam ca vazusem pe net, pe undeva - in trei-patru ore cica esti pe Negoiu. Cica. Asadar am zis hai sa incercam sa ajungem pe Negoiu, pe varianta asta.

Bun, plecam dimineata si lasam masina in parcarea din dreapta, cum vii dinspre Vidraru. Parcarea din stanga era 2/3 acoperita cu zapada tasata, in strat gros. O Wola scotea zapada si o arunca intr-un loc din apropiere. Urcarea incepe din dreptul acestei parcari.

De jos nu pare mare lucru, dar am facut aproape 45 de minute pana aproape de varful galetii, prilej de putina odihna si cateva poze. Soarele straluceste, aerul e minunat. Undeva se aude tipatul unui soim. Lumea urca dupa noi - doi polonezi in pielea goala, o tipa draguta cu ei; un cuplu pe la 55 ani, el are un DSLR; un cuplu de tineri nemti. Vorbesc cu toti, le place la nebunie aici.

IMG_4223.JPG ( Size: 762.07k ) Number of downloads: 83
IMG_4230.JPG ( Size: 672.36k ) Number of downloads: 62
IMG_4238.JPG ( Size: 974.55k ) Number of downloads: 54



Sus dam de un indicator clar: Negoiu - 4h 1/2.
Hm, cam naspa. Vorbim si decidem - mergem pana in jur de ora 13.00, daca suntem aproape de Negoiu urcam, daca nu - nu.

Dupa urcarea sustinuta urmeaza o coborare - numai stanci si pietre, apoi valea se deschide.

IMG_4248.JPG ( Size: 701.16k ) Number of downloads: 61
IMG_4253.JPG ( Size: 614.39k ) Number of downloads: 51


Cararea se strecoara apoi pe lateralul muntelui, e o potecuta ingusta de o persoana - ai muntele in dreapa si prapastia in stanga. Drumul seamana intrucatva cu cel de la Crucea Caraiman la Cabana Caraiman, dar e mai scurt si mai ingust.

IMG_4257.JPG ( Size: 672.84k ) Number of downloads: 55


Mici portiuni sunt sustinute de cabluri de otel. IMG_4270.JPG ( Size: 624.48k ) Number of downloads: 67


In fine scapam, de pietre, dar numai pentru vreo douazeci de minute.

Dupa care urmeaza o portiune tehnica dificila, numai pe stanca ingusta, umeda pe alocuri, si cu prapastia langa tine. Cateva treceri sunt intarite cu cabluri, altfel trecerea nu e deloc usoara. Suntem calmi si abordam fiecare sector cu precautie - nu riscam prosteste, nu e loc de asa ceva. Nici poze nu mai fac. Nevasta-mea are nevoie de sprijin in cateva locuri. Parcurgem cel mai dificil segment in vreo ora. Bucata asta e epuizanta, noroc ca vremea e ok. Inaintam incet. In apropiere vad un varf - nu e Negoiu, e Laitel, aflu de la doi tipi care vin dinspre el. La baza lui e lacul Caltun, pe care l-am vizitat cu o zi inainte. Scapam de pacostea aia de segment si urcam pe ultima portiune. Fac o poza cu capatul bucatii asteia.

IMG_4277.JPG ( Size: 736.68k ) Number of downloads: 75



Ajungem in varful Laitel, 2390m . De acolo se mai fac inca doo ore si jumate pana la Negoiu. Ma uit la ceas - e deja 12.15, nu mai avem cum sa ajungem sad.gif

IMG_4282.JPG ( Size: 402.63k ) Number of downloads: 62


Tristi ca nu ajungem pe Negoiu dar bucurosi ca am ajuns totusi pe un varf, dupa o urcare chinuitoare, mancam fructele bine meritate, niste biscuti, si mai facem niste poze.

La intoarcere, desigur totul e mai simplu. Se schimba totusi ceva - grupele de muschi folosite. Daca la urcare folosesti o anumita grupa de muschi de la nivelul picioarelor, la coborare folosesti altele. In plus piatra e extrem de solicitanta asupra tendoanelor - ne dor picioarele de la degete pana sus. Coborarea e totusi mult mai usoara - pasajele dificile de la dus sunt mai usor de parcurs, pentru ca stii exact unde ai de pus piciorul, de care colt sa te tii etc.

IMG_4296.JPG ( Size: 630.81k ) Number of downloads: 60
IMG_4300.JPG ( Size: 525.98k ) Number of downloads: 48


Pe cand coboram de pe Laitel dam de un tip tanar in tricou, care ALERGA pe traseul pe care noi ne chinuiam sa mergem normal. Da, alerga! Venise pe exact acelasi drum ca si noi, alergand.
Era din Franta. Incredibil tip. Nu stiu cate calorii a consumat in efortul asta, dar va puteti imagina.
Ce face el am aflat ca se cheama atletism utilitar.

IMG_4307.JPG ( Size: 591.65k ) Number of downloads: 69
IMG_4308.JPG ( Size: 779.28k ) Number of downloads: 72


Am coborat rupti de oboseala, pe la 15.10. Ne era foame, asa ca am mers sa mancam unde mai mancasem anul trecut - la cabana Balea Lac. Mancarea a venit tarziu (40 minute pt o ceva prajit, ordinar), nu a fost grozava, iar preturile mai mari decat anul trecut. Nu mai mergem pe la ei.

Am luat masina din parcare - 5 lei ora=40 lei de plata. Mi-a convenit, sincer: lasi masina in parcare - faci trasee - iei masina la plecare. Comod.

Hei, dar cine avea febra musculara a doua zi? biggrin.gif







--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 4 Aug 2019, 21:01
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




ai mai putut conduce dupa un asemenea efort? tongue.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Aug 2019, 17:35
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@Bicicleta galbena

Foarte frumos si multumesc pentru poveste.
Ca sugestie, luati-va (tu si doamna ta) bete de trekking. Te vor ajuta la urcare si foarte mult la coborare, pentru ca betele preiau mult din greutatea pe care trebuie sa o suporte genunchii si gleznele.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 6 Aug 2019, 19:40
Post #9


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




@Gibi - inca sunt in dubii daca sa iau bete sau nu.

Nu am dubii privind utilitatea unui bat, asta am descoperit-o cu multi ani in urma. Dar:
-nu stiu daca ma ajuta intr-adevar la coborare (tu zici ca da, si cred ca ai dreptate);
-din cand in cand folosesc unul la urcare, pe pamant sau in paduri; dupa folosire il arunc, deci nu ma incurca;
-mai car si alea dupa mine?!?
-cel mai mult: imi diminueaza din libertatea mainilor si a echilibrului de care am mare nevoie.
______

Impotriva febrei musculare, instalate binisor din a doua zi de catarat, am facut un masaj energic, in doua reprize - seara si dimineata. Pentru ultima zi am decis sa facem un traseu usor, ca de incheiere - Lacul Capra.

Traseul a inceput ca in ziua precedenta: masina in parcare la Balea Lac si hop pe traseu, care incepe chiar de langa cabana.

E un traseu relativ lejer, care se poate face de la cele mai fragede varste. M-am bucurat sa vad familii intregi urcand pe stancile nesigure, croindu-si drum catre varf. E un exercitiu minunat, mai ales pentru copii - inveti ce inseamna echilibrul, dozarea efortului, respiratia, tenacitatea.

IMG_4323.JPG ( Size: 740.3k ) Number of downloads: 60


Un ciobanesc superb a urcat fara mare efort si a trecut pe langa mine - fusese si pe Moldoveanu, din cate am aflat, deci... smile.gif

IMG_4327.JPG ( Size: 650.49k ) Number of downloads: 56


Dupa vreo ora de urcat, timp in care am fost inconjurati non-stop de nori grosi, sus pe culme se vede Lacul Capra. Si iese si soarele! Apoi vin iar noi. Si iar soare. Si tot asa.

IMG_4338.JPG ( Size: 463.56k ) Number of downloads: 51
IMG_4343.JPG ( Size: 305.74k ) Number of downloads: 41


Intre timp, pe culme e la fel de aglomerat ca luni dimineata in metrou la Victoriei. Tot de acolo de sus pleca drumul catre Moldoveanu, traseu de creasta de vreo 6-7 ore (doar dus!).

IMG_4349.JPG ( Size: 613.45k ) Number of downloads: 42


Lacul e frumos, cu luciul apei de culoarea cositorului topit. Apa nu e prea rece, si e limpede - se vad niste pestisori razleti, ici si colo.

IMG_4352.JPG ( Size: 446.57k ) Number of downloads: 42
IMG_4363.JPG ( Size: 588.31k ) Number of downloads: 35
IMG_4371.JPG ( Size: 866.48k ) Number of downloads: 37


Frumusetea cadrului natural e sursa de inspiratie pentru doua fete: una dintre ele se baga in apa limpede, in costum de baie. Cealalata ii face poze intr-o sedinta foto rapida blush.gif

IMG_4368.JPG ( Size: 909.95k ) Number of downloads: 42


Pe latura opusa urcarii, cea sudica, pe mal, este ridicat un monument al alpinistilor.

IMG_4385.JPG ( Size: 300.5k ) Number of downloads: 48


Ca de obicei, cel putin jumatate dintre turisti sunt straini- majoritatea au urcat pe traseul nostru, altii au urcat dinspre Transfagarasan, de langa Salvamont.

Nemiscarea peisajului e deranjata doar de aparitia unei turme de oi - vin printre turisti, neabatute, nu se sinchisesc prea mult de ei. Ciobanul a ramas mult in spate, e batran si merge greu. Cei cinci caini de paza stau pe langa stapan si nu langa turma, lucru care spune mult nu doar despre loialitatea proverbiala a cainilor, dar mai ales despre respectarea ierarhiei; acesti caini stiu ca trebuie sa-l apere pe stapan orice ar fi, fara el turma nu face doi bani.

IMG_4373.JPG ( Size: 665.64k ) Number of downloads: 46
IMG_4380.JPG ( Size: 561.88k ) Number of downloads: 42


Nu puteam sa ratez oaia neagra a turmei... biggrin.gif

IMG_4396.JPG ( Size: 727.87k ) Number of downloads: 51


Dupa vreo ora de admirat peisajele, mancam traditionalele fructe si coboram fara graba. Norii se risipesc abia la 50m de lac.

Luam masina si mergem spre pensiune. Decidem sa mancam la hotelasul de langa noi - Siesta, pareau sa aiba ceva interesant. Nu m-am inselat. Mancarea a venit repede, a fost foarte buna si pretul mai mult decat decent. Am luat o ciorba de vacuta si un pastrav cu legume la cuptor, foarte bune amandoua. Nevasta-mea a luat ciorba de burta si cascaval pane+cartofi si o salata. Plus o bere, plus un desert = totul la 92 de lei, ceea ce mi s-a parut foarte ok, mai ales comparand cu Balea Lac.

A doua zi am plecat spre Bucuresti, trecand prin Transfagarasan, apoi catre Brasov si Cheia. Ocolul l-am facut cu gandul sa ajungem la Muntele Rosu, auzisem ca drumul e proaspat asfaltat pana sus, la cabana. De la Muntele Rosu pleaca un traseu de cateva ore, pana in varful Ciucas, si voiam sa mergem putin in 'prospectie' si sa mancam acolo. Dar... la Muntele Rosu e totul inchis. Totul. Nici macar un automat de cafea n-am gasit. Cateva masini, cu cativa pensionari ce stateau pe iarba verde, si atat sad.gif . Am mers si am mancat in Cheia, apoi acasica.

Si pentru tot se poarta, pun si cifrele referitoare la consum. Doua persoane, ac 90%.

consum_munte.jpg ( Size: 586.48k ) Number of downloads: 62


In drum spre mare am scos 7.6, cu media 76kmh, distanta 462km (pana la Eforie Nord).

Desi am masina de un an si cateva luni, recunosc ca sunt in continuare compleCt indragostit de ea wub.gif Spatiu cat cuprinde (inclusiv in spate, in ciuda unor pareri contra), portbagaj incapator, materiale bune, ergonomie foarte buna. Pe langa astea - super confortabila, silentioasa (motorul il auzi abia dupa 130), scaunele alea nu stiu ce naiba au ca nu simti oboseala nici dupa trei ore de condus. Aerul te ingheata. Stabilitate in curbe, nu se clinteste. O ador!

pgt407_la_munte.jpg ( Size: 684.79k ) Number of downloads: 63






























--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 7 Aug 2019, 23:10
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@Bicicleta galbena
Sugestia mea este sa renunti la dubii si sa iti iei bete.

Ai aici un articol scurt, referior la avantajele pe care le aduc betele:
https://www.blogalpin.info/bete-de-trekking...tdoor-avantaje/

Plus un film, de la un ghid montan:
https://www.youtube.com/watch?v=GC2WC43o09g

Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 8 Aug 2019, 08:41
Post #11


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Da, destul de limpede. Si sunt de acord cu toate argumentele pro smile.gif

E putin tardiv acum - o sa mai fac un munte, mai lejer, de Sf. Maria, si apoi in iarna, deci anul asta e cam pierdut. Dar o sa iau din timp, nu-mi place sa ma agit inainte de plecare.

Daca ai vreo recomandare, te rog.



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 16 Aug 2019, 14:24
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@Bicicleta galbena

Niciodata nu este tardiv sa iti imbunatatesti echipamentul.
Ca sugestie: https://www.mmsport.ro/echipament/camping-s...-trekking-poles

Daca te hotarasti, suna inainte la magazin, pentru ca nu tot ce apare pe site este si fizic in magazin. Asta sa ca nu mergi degeaba pana acolo. Omu' stie foarte bine ce marfa are si iti raspunde imediat.

Daca crezi ca te mai pot ajuta cu ceva, te rog nu ezita.

Nu in ultimul rand, scuze pentru raspunsul intarziat.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 18 Aug 2019, 21:43
Post #13


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Mercic Gibi.


Aflu ca un foarte experimentat alpinist roman a murit acum cateva zile, chiar pe traseul spre Negoiu sad.gif

https://adevarul.ro/locale/pitesti/traseul-...a347/index.html

Pe portiunea Caltun-Negoiu nu am ajuns, dar am vazut niste filmari - aceleasi zone inselatoare ci grohotis (deci instabile) si stanci alunecoase. Cand sunt ude sunt extrem de periculoase. Extrem. Si nu e bine deloc sa pleci singur.











--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 3 Oct 2019, 19:58
Post #14


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Pentru Varful Negoiu se poate alege traseul care pleaca din Porumbacul de Sus si urmeaza cu masina 20 Km pe drumul forestier si apoi perpedes drum prin padure 1,5-2 H pana la Cabana Negoiu.
De la cabana Negoiu traseul dureaza 2,5-3 H pana sus pe varf....drum frumos si destul de accesibil!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 3 Oct 2019, 20:18
Post #15


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Doi dintre baietii cu care ne-am intalnit pe drum urcasera dinspre Porumbacu, intr-adevar. Se pare ca e traseul cel mai popular catre Negoiu.

Tot aproape de Negoiu va fi ridicat un monument in onoarea alpinistului Zsolt Torok.





--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 3 Oct 2019, 20:28
Post #16


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Eu am urcat ieri prin Porumbacul-Cabana Negoiu-Varful Negoiu si a durat 8 H traseul dus/intors.....dormit jos la capatul drumului auto.
Traseul este descris destul de bine aici...dar daca cineva are nevoie de mai multe detalii le trimit.

Familia lui Zsolt a montat saptamana trecuta o placa comemorativa in zona Negoiu.....e suficient cred!

This post has been edited by espacern: 4 Oct 2019, 17:18


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 Oct 2019, 10:39
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




QUOTE(espacern @ 3 Oct 2019, 22:28)
Traseul este descris destul de bine https://amazingromania.net/varful-negoiu-mu...drumul-zmeilor/...dar daca cineva are nevoie de mai multe detalii le trimit.


Cel putin la mine, link-ul indicat nu functioneaza.

In masura in care este posibil, ar fi foarte utila o descriere a traseului Porumbacu - cabana Negoiu - vartful Negoiu, intr-un topic separat.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 4 Oct 2019, 12:01
Post #18


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Nici la mine n-a mers, am accesat direct site-ul.
E descris foarte frumos, si pozele sunt reusite.
De-aia a si pus linkul espacern - el nu e prea vorbaret! biggrin.gif



This post has been edited by Bicicleta galbena: 4 Oct 2019, 12:02


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:03
Dacia