Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 4 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Boxe Spate, inlocuire

andreicri
post 1 Mar 2006, 16:00
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




Deci cu doorkitul rezolv problema?


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tazmania
post 4 Mar 2006, 01:28
Post #152


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 April 05




Partial, trebuie facut ceva si cu fata de usa... oricum o sa simti imediat diferenta dupa ce antifonezi usile

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 09:53


--------------------
megane2 sedane 2004
Megane Sedane II
1.5 Dci 80Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 4 Mar 2006, 12:21
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




Stii ce vroiam sa te mai intreb(sper ca nu sunt pisalog)este legat de desfacerea fetei de usa.Tu spuneai ca e complicat rau si eu ma gandesc ca un lucru desfacut nu mai e ca unul nou.Baietzii care fac treaba asta si unde ai facut-o si tu se pricep?Pot apela si la mecanicul meu de la Reno?crezi ca e mare inginerie sa faca antifonarea respectiva?Materialele cat m-ar costa ca sa am rezultatele scontate,ca de el am eu grija?Si zici ca daca fac aceasta antifonarecompleta usi+boxe scap de zbarnaielile din plastice?daca folosesc doorkit sa inteleg ca nu ma iam nevoie de speaker kit,nu?


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 4 Mar 2006, 14:28
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




de ce spuneti voi ca desfacerea fatei de usa e complicat? la mine de exemplu sunt doar 2 suruburi care se desfac (unul in clanta interioara, altul in maner), apoi o ridici si se despreinde din clemele in care e prinsa. singura chestie e sa fii atent sa nu spargi acele cleme. e foarte simplu. si la voi trebuie sa fie asemanator. (si la solenza e la fel)


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 4 Mar 2006, 17:40
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




Eu cred ca e mai complicat decat atat,altfel nu ar fi zis Taz ca e greu de demontat..


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 4 Mar 2006, 18:05
Post #156


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




la megane 2 e din doua bucati fata de usa...plasticu tare si partea textila...e relativ ciudat de demontat.

referitor la boxe, un sub woofer nu cine stie ce putere, care sa fie activ...trebuie alimentat separat? sau merge de oriunde pe 12v?
am inteles ca pt a lua semnal de pe boxe trebuie un filtru ceva...si porma se intra in woofer
-inca o intrebare: daca se monteza in porbagaj...ce mai auzi..sau e numai un bas infundat? adica pe locurile din fata mai resimti bass-ul?sau tre sa dai super tare de ti se misca numarul pe afara


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 5 Mar 2006, 00:01
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




nu o lua drept atac sau ironie, dar tu nu ai intrat niciodata intr-o masina cu woofer pe ea?
se monteaza el in portbagaj dar bassul cred ca se simte si in bujii tongue.gif


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 5 Mar 2006, 00:12
Post #158


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




OFF TOPIC: @rombu..pentru putin masaj la spate te invit la mine in masina... smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tazmania
post 5 Mar 2006, 02:12
Post #159


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 April 05




andreicri
Nu esti deloc pisalog biggrin.gif . Mai bine sa fii informat de la inceput decat sa ai surprize. In cazul in care alegi doorkit-ul nu mai ai nevoie de altceva (atentie un doorkit ajunge pt 2 usi daca vrei si pt usile din spate ai nevoie de doua doorkit-uri). NU apela la mecanicul de la Reno - cu siguranta nu se ocupa de antifonari.
Mare inginerie nu e in antifonarea asta, dupa ce o sa vezi cum se face o sa poti face si tu.
Iti recomand 3 locuri unde poti face antifonarea intr-un mod profesionist:
1. Tottal Motto - lucreaza cu Caliber
2. Wizard's - lucreaza cu Stinger
3. Oma Alarm - lucreaza cu Dynamat
Daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie

eminescu0
Din cate vad tu ai un megane 1 si probabil fata de usa la megane 1 se desface mai usor (sigur tu stii mai bine cum e la megane 1). Noi vorbim de megane 2 si usa se desface altfel.

rombu
Indiferent de tipul subwoofer-ului e nevoie de o alimentare serioasa legata direct la "+" de la baterie. In functie de puterea amplificatorului (sau mai bine dupa curentul consumat) se alege sectiunea cablului de alimentare.
Conteaza mult si tipul masinii in care ai montat subwoofer-ul, se aude mult mai tare in hatcback decat in sedan.




--------------------
megane2 sedane 2004
Megane Sedane II
1.5 Dci 80Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 5 Mar 2006, 03:01
Post #160


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




recunosc in incultura mea ca nu m-am suit decat intr-un jeep wrangler cu woofer...da.. ala nu avea nici o placa la porbagaj..adica comunica porbagajul cu masina..si masina e mica...nu e megane...

deci e ok si se aude peste tot!


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 5 Mar 2006, 14:31
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




@Tazmania

Multam frumos de solicitudine si ca sa imi fie clar:

1.Cu door kit scap de tot si pour toujour de zbarnaielile din plastice,cand sunt pasaje cu bass puternic si volum mai mare?Te intreb pentru ca intr-un post de al tau mai vechi de aici ziceai ca pentru rezultate deosebite se foloseste si speaker kit-ul..
2.Ce imi recomanzi?Sa iau eu materialul de la beloud.ro si sa merg la ei sa il monteze sau sa merg la ei direct cu materialul lor?Cam care ar fi diferenta de bani si la cat ma poate duce distractia in ambele cazuri(fac toate cele 4 usi)
3.Ziceam de mecanicul de Reno ca el este destul de priceput la astea(fiind electrician si mi-a placut cum lucreaza)si in plus nu stiu cat de priceputi sunt aia de la Oma sa desfaca usi de masini(fiind complicat cum zici tu la megane).Acuma eu caut sa ajung la un rezutat bun fara sa apara ulterior probleme de la desfacerea usii si monatarea ei inapoi defectuasa.
4.Dintre cele trei solutii propuse,care are valoarea pret /calitate mai buna(ma refer atat la cea a materialului propriu- zis cat si al manoperei).

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 09:54


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tazmania
post 5 Mar 2006, 21:02
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 April 05




1. Da, e suficient sa folosesti Doorkitul (te rog sa imi arati unde am zis de speaker kit) Am zis k pt rezultate deosebite sa folosesti inca ceva pentru toata fata de usa.
2. Eu iti recomand sa iti cumperi un bulk (iti ajunge pt toate usile) faci si tu o comaparatie site si service
3. Toti pe care tii recomand lucreza foarte curat si stiu foarte bine sa desfaca un reno (stai linisit, nu esti primul care face asa ceva wink.gif )
4. Cel mai bine treci pe la fiecare sa iti faca un pret si pe urma iei o decizie. Materialele sunt aproximativ la fel.

Bafta!


--------------------
megane2 sedane 2004
Megane Sedane II
1.5 Dci 80Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 5 Mar 2006, 23:34
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




[quote=Tazmania,Aug 27 2005, 12:17 AM]
Nu prea e suficienta chestia aia. Asa ceva gasesti si la Dynamat, Stinger etc, (http://www.dynamat.com/spec_dynaxorb.htm) dar mare scofala nu se intampla, chestia aia se lipeste pe usa in dreptul difuzorului. Pt rezultate deosebite se lipeste peste antifonarea totala a usii.


Aici...Bulkul insemnand ca imi ajunge la toate usile?Cam la cat te-a dus pe tine toate distractia 13 milioane ziceai?e cam mult:(


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morph
post 6 Mar 2006, 09:47
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 17 May 04
From: Bucuresti




QUOTE(rombu @ Mar 4 2006, 07:05 PM)
referitor la boxe, un sub woofer nu cine stie ce putere, care sa fie activ...trebuie alimentat separat? sau merge de oriunde pe 12v?
am inteles ca pt a lua semnal de pe boxe trebuie un filtru ceva...si porma se intra in woofer
*



Subwooferul se leaga direct la plusul bateriei, cum a zis si Tazmania. Masa se ia de pe undeva din portbagaj.

Subwooferul activ merge legat direct la boxe, le poti alege pe cele pe fata sau cele pe spate. 'IN'-ul lui suporta cativa volti.
Atentie insa, subwooferele active nu sunt unele extraordinar de puternice, unul de 100-150W merge ok la volum mediu spre tare. Eu am unul de 120w si este super ok, mai ales ca eu ascult muzica in surdina... L-am pus doar pentru imbunatatirea calitatii sunetului in masina, nu pentru a asculta si participantii la trafic muzica mea sau sa ma dau rotund la amici cu scula mea.

Evident, pe locurile din spate bass-ul e mai puternic ca pe locurile din fata.


--------------------
fost posesor de Megane II Hatch 1.5dCi 80cp
A-klasse 1.5 CVT 2006
VW Polo Happy 1,2 HTP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tazmania
post 7 Mar 2006, 00:37
Post #165


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 April 05




Subwoofer-ul activ are un amplificator incorporat ce se leaga direct la baterie.
morph Nuj cum ai legat tu sub-ul la difuzoare!?! Poate ai luat semnal direct de la difuzoare dar curent de unde ai luat?

andreicri La o usa intra aproximativ 2 bucati de antifonare. Intr-un bulk sunt 10 bucati asa ca iti ajunge sa pui cu incredere wink.gif


--------------------
megane2 sedane 2004
Megane Sedane II
1.5 Dci 80Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 7 Mar 2006, 09:49
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




deci in final cam la cat ma poate duce distractia?


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morph
post 7 Mar 2006, 10:50
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 17 May 04
From: Bucuresti




QUOTE(Tazmania @ Mar 7 2006, 01:37 AM)
Subwoofer-ul activ are un amplificator incorporat ce se leaga direct la baterie.
morph Nuj cum ai legat tu sub-ul la difuzoare!?! Poate ai luat semnal direct de la difuzoare dar curent de unde ai luat?
*



rombu se referea, ca si mine, la punerea unui filtru intre iesirea boxe radio/cd si IN-ul subwooferului, deci intrarea muzicala, nu alimentarea (nici o legatura cu alimentarea, care evident se leaga direct la + bateriei). Un subwoofer activ suporta pe 'IN' cativa volti, tocmai cei dati de aplificatorul radio/cd-ului. (ca si la statiile de aplificare auto separate, care nu-si iau semnal din preamplificator, ci direct din aplificatorul final)

Era un aspect din postul lui care nu fusese acoperit de posturile de pana atunci.


--------------------
fost posesor de Megane II Hatch 1.5dCi 80cp
A-klasse 1.5 CVT 2006
VW Polo Happy 1,2 HTP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tazmania
post 7 Mar 2006, 21:04
Post #168


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 April 05




morph ok, inseamna k am inteles eu gresit din
QUOTE
Subwooferul activ merge legat direct la boxe

Incearca totusi sa iei semnalul de la iesirea preamplificata din HU (acolo ai 2V, 4V sau chiar 6V in functie de HU). Pe iesirea amplificata ai mai mult de 6V si la volum mai mare o sa ai distorsiuni puternice.

andreicri Un pret pentru bulk: intre 650 RON si 800 RON depinde de ce iei si de unde il iei
iar pentru manopera cam 100 ron pt usa.
deci cu 10-12 milioane s-ar putea sa rezolvi cu antifonarea.


--------------------
megane2 sedane 2004
Megane Sedane II
1.5 Dci 80Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 2 Apr 2006, 21:33
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




@Taz:Ok.m-am hotarat si luna asta fac marea schimbare;in fata vor fi boxe DLS pe 2 cai(tweeter+bass) cu crossover,iar pe spate coaxiale DLS pe 2 cai cu crossover.Le-am selctat sa fie de 50 W pentru ca ,Cabassul scoate 4x 45.In usi pentru mooment doar extreme door kit,pentru ca am inteles de la cineva care si-a pus DLS ca ar veni cu un inel special care impoedica propagarea vibratiilor.Ce parere ai?se vor simti ceva imbunatatiri?Pe viitor poate vor aparea si un amplif si un sub.Apropo de sub,eram curios daca cel free to air e mai bun sau mai slab decat cel din incinta?
Later edit:Mai am o intrebare:eu le iau de la Be loud si eram curios daca sunt originale si pot avea incredere?Ca pe site-ul celor de la DLS scrie sa ne ferim de fake-uri si la reprezentanti e data doar o firma care nu e be loud.Merge sa iau de la ei? unsure.gif
Cam in aceeasi bani sunt si Magnat,despre care astia pe site-ul DLS zic ca sunt mai bune blink.gif .Asadar :DLS sau Magnat?Pe cuvant daca n usunt in dilema.. blink.gif


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 3 Apr 2006, 14:03
Post #170


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




DLS este peste Magnat.Eu daca as fi in locul tau as lua si pe spate pe 2 cai cu filtru decat coaxiale.
Suburile in incinta lucreaza mult mai bine si nu genereaza rezonanta.


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 3 Apr 2006, 14:55
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




Pai nu am lacas de tweeter si nu vreau sa am apuc sa tai,insa si cele din spate ,chiar coaxiale,au crossover identic cu cel de la setul de 2.Daca Magnat sunt peste,atunci cum se explica ca pe site-ul lor(dls.es)scrie ca sunt mai bune magnaturile?

sursa: In class 3, (over SEK1500:- ) the winner Magnat gives the best sound of all those tested but is too expensive to become the total winner.



--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tazmania
post 5 Apr 2006, 19:48
Post #172


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 April 05




Felicitari pt algere Andreicri! DLS nu se pot compara cu Magnat la nici un nivel entrylevel sau top. DLS sunt mult peste Magnat.
Beloud este site-ul celor care importa DLS, asa cum am mai zis (parca ph34r.gif ) s-a schimbat importatorul de la DLS (din cate stiu eu acum sunt aduse de alarmservice - daca vrei iti aflu si iti zic). Poti sa le faci o vizita si sa vezi unde sunt fabricate...
Sorin zice foarte bine, coaxiale sunt mai slabe decat componentele. Sugestie: poti sa montezi tweeter-ele pe polita din spate wink.gif
In fine, corect ar fii sa nu ai tweetere in spate. Localizarea sunetului se face numai din fata, eventual iti iei componente si nu montezi tweeter-ele. E si chestie de gust...

arata-mi si mie chestia asta:
QUOTE
Daca Magnat sunt peste,atunci cum se explica ca pe site-ul lor(dls.es)scrie ca sunt mai bune magnaturile?

da-mi link-ul, e chiar interesant

Iar pt sub: freeair se aude foarte naspa, indiferent de difuzor


Bafta!


--------------------
megane2 sedane 2004
Megane Sedane II
1.5 Dci 80Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 5 Apr 2006, 20:30
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




Ok.Am sa raman totusi la coaxiale cu crossover spate.Deci nu se mai pot lua de la Beloud?Parca mai apareau pe un site,imi scapa acum cum se cheama.Cat desre link uite..e pe site ul lor DLS.SE SI LA UN MOMENT DAT SCRIU ASTA:

SUMMARY
The most expensive loudspeaker is not always the best. Instead, it is necessary to take into account the conditions under which the speaker is to be used, the power of the audio system, other loudspeakers in the car, perhaps a sub-woofer. Also important is the location of the speaker as not all are at their best when placed low in the door and directed at the knees of the listeners. None of the speakers tested had a tweeter which could be aimed, and many would have been improved if this were possible. In today’s cars with SIPS, TRACS, curtains etc. installed in the doors, the speakers cannot always be located in an ideal position. It should be possible to compensate for this by being able to adjust the direction of the tweeter.

In general, the sound from all the speakers tested was very good and thanks to the euro basket, it is easy, physically, to replace the original speakers with something better. Adapters are available as an alternative and there is always a “Do it yourself” solution to the problem of fixing the speaker in place.

So ? Which speaker won ? As we have separated the speakers into classes, we have nominated three class winners.



In class 1 (up to SEK1000:- ) Jensen is the winner with a very good sound at a very low price. Signat has the best sound but it is almost twice as expensive as the Jensen speaker.



In class 2, (between SEK1000:- and 1500:-) the class winner, DLS, is also the overall winner with an unsurpassed value for money. It has such qualities that SEK1000:- or 2000:- is required to buy anything better. The closest competitor in the class is the Polk speaker but this is somewhat more expensive.



In class 3, (over SEK1500:- ) the winner Magnat gives the best sound of all those tested but is too expensive to become the total winner.

Cat despre antifonare si montaj,da-mi un pont.Sa inteleg ca antifonarea ma duce la 150 euroi cu tot?

AA si mai explica-mi care e faza cu crossoverele astea,am inteles ca au o panta si cu cat e mai mare distribuie mai bine frecventele sau invers?

PPS:Ce ma sfatuiesti in conditiile in care head- unuit-ul scoate 4x 45 sa imi iau:unele de 80 wati cu spl de 94 sau unele de 50 cu spl 92?eu le-am ascultata pe primele si suna demential...Am inteles ca nici sa fie prea puternice boxele fata de apmlif nu se recomanda,totsui zic ca 80 nu e mult...


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 14 Apr 2006, 22:06
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




Taz mai esti?


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tazmania
post 14 Apr 2006, 23:17
Post #175


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 April 05




mai sunt wink.gif am uitat de topicu asta...

Poti sa iei si de pe beloud dar mai bine te duci direct la ei si le iei mai repede. (alarmservice - drumul sarii). Eu nu prea ii recomand pt ca nu lucreaza cum imi place mie dar sunt singurii importatori DLS.

E interesant ce scrie acolo blink.gif astia fac reclama la alte produse...
Antifonarea pt 4 usi costa mai mult. Un bulk e aprox 500 ron plus manopera aproape inca pe atat - asta pt 4 usi.

Faza cu panta trebuie sa fie cat mai constanta iar un dif oricat de bun ar fii nu are o panta constanta. De aia se folosesc crossovere pt a "taia" acolo unde panta incepe sa urce respectiv coboare. Daca ai un amplif bun nici nu ai nevoie de crossover, poti sa mergi cu amplificare activa si corectia o faci tu.

94 SPL de fapt se refera la 94 Db la un metru, nu-i asa? cool.gif
asta reprezinta de fapt "sensitivity" si daca e mai mare sunt mai greu de miscat. Cel mai mult conteaza cum se aud nu ce declara producatorul (unii declara altceva)
Iar cu puterile tr sa fie cam asa putere amplif > putere difuzor, chiar amplifu sa fie 120% peste dif.
Daca mergi fara amplif atunci iti sunt suficiente niste difuzoare de 50W RMS si deja e foarte mult.

Sper k te ajuta informatiile astea,
Bafta!


--------------------
megane2 sedane 2004
Megane Sedane II
1.5 Dci 80Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 15 Apr 2006, 14:47
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




de la ei le si luam.Ideea e ca mai e o chestie care ma nelamureste:la unele seturi de 13 apare ca ,crossoverul lucreaza in pasi de 12 db la joase si 12 la inalte si altele la 6 joase si 12 inalte.Care e faza?
2 la mana,am fost la ei (e un tip pe care l-am cunoscut prin cineva care si-a pis)si cred ca pot face niste"chestii"sa ies mai ieftin cu tot(antifonare plus boxe).
3 la mana:voi folosi pe moment head-unit-ul actual cabasse,pe viitor un amplif(cine stie).Ca urmare a ce mi-ai zis tu ezit pentru fata intre reference-ul R5A si PS5.uLTIMUL ARE 50 WATII dar senzitivitate 92,iar primul are 80 si senzitivitate 94.Ideea este ca am ascultat setul de 80 montat pe un passat(ma rog acela de 16,5) cuplate la un head unit multiplu(din acela cu navigatie,etc apropo ce putere or avea?).si mi-au placut cum se auzeau,de aceea ezitam.Tu zici ca daca folosesc head-unitul actual,nu se vor auzi ok cele de 80?El are o putere de 4x 35 din ce stiu...In fine mai sap
4 la mana,am inteles de la tipul care se va ocupa in paricular de montare ,ca va trebui sa refaca acea protectie anti apa a boxei din dynamat care Mi-a zis ca se intareste in orice forma vrei.Tu ce solutie ma sfatuiesti sa folosesc sa nu am probleme cu apa,pentru ca am inteles ca va modifica ceva pe acolo ca sa intre ok boxa(plus antifonare).


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 16 Apr 2006, 23:02
Post #177


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Am un difuzor cu diametrul de 20 cm cu ajutorul caruia doresc sa-mi construiesc un subwoofer, o cutie mica cu dif-ul la interior.
Stie cineva vreun link cu modul de constructie a unui asemenea sub, vreo schita, dimensiuni, unghi de inclinare a dif-ului.
Ma gandesc la asa ceva, dat fiind spatiul redus din portbagaj.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 18 Apr 2006, 16:29
Post #178


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




cum gasiti urmatoarea solutie :
in fata: asa,
iar in spate: asa ?

eventual tot 16,5 si pe fata (daca le pot face loc) iar in spate sa nu montez tweeter-ele.


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 18 Apr 2006, 18:25
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




DLS sunt bune,dar nu cred ca poti monta 16,5 fara modificari majore care nu stiu cat merita dpdv finaniciar


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 19 Apr 2006, 08:16
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




da, nu tineam neaparat, doar ma gandeam. deci sistemul ar fi bun sa inteleg...


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 19:52
Dacia