Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Indemnizația de mamă, maximum 1.000 € pe lună

mauru007
post 31 Dec 2008, 08:05
Post #1


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Mamele vor avea 85% din venit, dar nu mai mult de trei salarii medii. Executivul a hotărât ca indemnizațiile mamelor să fie cuprinse între 600 și 4.000 de lei. Până acum, o mamă lua cel mult 800 de lei pe lună.
Concediul de maternitate va fi plătit cu minimum 600 de lei pe lună la care se adaugă o alocație de 200 de lei pentru copil.
Peste 180.000 de mame din România au așteptat ieri cu sufletul la gură decizia Executivului privind indemnizațiile pentru creșterea copilului. Guvernul a decis că de la 1 ianuarie 2009 acestea pot fi de 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni de muncă, dar nu pot depăși suma de 4.000 de lei. Adică echivalentul a trei salarii medii nete pe economie.
În luna octombrie, câștigul salarial mediu nominal brut anunțat de Institutul Național de Statistică a fost de 1.795 de lei, iar cel net s-a ridicat la 1.327 de lei. „Nivelul indemnizației nu poate fi însă mai mic de 600 de lei”, a precizat premierul Emil Boc. Potrivit fostului ministru al Muncii, Mariana Câmpeanu, în 2008, s-au plătit indemnizații în valoare de peste 1,3 miliarde de lei
Principiul solidarității adoptat de Executiv dezavantajează mamele care câștigă peste 4.800 de lei net pe lună.

Sursa: Adevarul




--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 31 Dec 2008, 09:28
Post #2


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Ori inchidem topicul asta, ori il unim cu Coltul Suparatilor.

E o lege tampita din mai multe motive:
- exista deja lege aprobata de Parlament care nu prevede plafon
- toate mamele care primesc acesti bani au contribuit la stat, iar unele din ele contribuie mult mai mult decat femeile cu 3 salarii medii. La colectarea impozitelor s-au eliminat orice plafoane, de ce la dat bani nu se pastreaza acelasi principiu?
- discutiile initiale ziceau de 3 salarii medii, nu 4000 lei. Daca peste 2 ani ajunge salariul mediu la 2000 lei mamele cu salarii mari sunt lovite din nou, indemnizatia ajungand la 2 salarii medii.
- vor urma o gramada de procese impotriva statului pe motiv de tratament injust al legii, pe baza Constitutiei. Mamele care castiga 2-3000 eur/luna au si cunostintele necesare ca sa pregateasca bine un asemenea proces sau s aangajeze un avocat.
- s-a vorbit mult de banii necesari pentru copil, ca pentru asta e indemnizatia. Eu am copil de 5 luni si DA, el poate cheltui doar 600 lei lunar, insa mama lui din ce sa manance prieteni? Aici multi au zis orbeste ca e bine, insa nu se gandesc ca femeia aia are si ea nevoie de mancare, haine, intretinere, etc.
- diferenta de bani este de 2 ori mai mica decat banii care se vor da in plus profesorilor universitari la marirea de 50% care se anunta. Putem discuta despre echitate, eu prefer sa ma uit la eficienta si sunt lamurit ca o mama care 35 ani castiga peste medie si contribuie peste medie, trebuie incurajata sa faca 1-2 copii mai mult decat trebuie stimulat un profesor universitar cu INCA 50% pentru aceeasi activitate...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganfan2008
post 31 Dec 2008, 10:38
Post #3


Volvo


Group: Members
Posts: 392
Joined: 6 May 08




sunt curios daca, cu aceasta ocazie, au modifica legea pentru mamicile cu gemeni, tripleti, etc

PS: ma refer la indemnizatia lunar primita pentru copii


--------------------
Volvo S40 1996
Swedish car
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 31 Dec 2008, 11:20
Post #4


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Aceasta masura este o tampenie asemeni tuturor celoralate masuri luate pana acum de Boc. Hotarari luate contracronometru, parca ar fi in concurs de cat de multe aberatii poate debita zilnic.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 31 Dec 2008, 11:24
Post #5


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(AlexC @ 31 Dec 2008, 09:28)
E o lege tampita din mai multe motive:
...
- s-a vorbit mult de banii necesari pentru copil, ca pentru asta e indemnizatia. Eu am copil de 5 luni si DA, el poate cheltui doar 600 lei lunar, insa mama lui din ce sa manance prieteni? Aici multi au zis orbeste ca e bine, insa nu se gandesc ca femeia aia are si ea nevoie de mancare, haine, intretinere, etc.
*



Nu este o lege tampita, este foarte tampita, de-a dreptul cretina. Eu am un copil de 11 luni, sotia mea reia serviciul la 5 ianuarie 2009, noi am resimtit din plin imbecilitatea indemnizatiei de 600 RON/luna indiferent de valoarea veniturilor si cotizatiilor anterioare. Desi am un salariu bun, slava Domnului, s-a simtit lipsa venitului lunar al mamei. Cine a initiat si a votat rahatul asta de lege care a dat mamelor doar 600 RON/luna au fost niste cretini imbecili, i-as acuza chiar de mai mult, adica de ceva serios, din sfera penalului. Bun, noi ne-am descurcat, dar o mama singura ce face? O familie cu venituri sub medie, in care salariul sotiei inseamna probabil jumatate din venitul total, ce face? De ce trebuie pedepsit copilul ala care va ramane acasa cu o bona sau o bunica dupa 3-4 luni? Copilul are nevoie de atentia si grija zilnica din partea mamei cel putin 1 an de zile, eu as spune si mai mult dar...
600 RON nu sunt suficienti nici macar pentru cheltuielile strict pentru cresterea copilului: scutecele costa cel putin 100-150 RON / luna, hainutele sunt la 20-40 RON bucata (asta inseamna 1 bluzita + un pantalon + un combinezon, ceva... ). Sa va spun ca o pereche de pantofi/ghete pt varsta 6-12 luni costa intre 50-250 RON, iar unele acceptabile calitativ sar de 100-130 RON perechea? Hainele raman mici repede si trebuie sa ai mai multe randuri pentru ca nu poti tine copilul ud sau murdar, il schimbi de cateva ori pe zi. Daca mama nu are lapte suficient trebuie luat si lapte praf, asta costa cateva zeci de lei cutia (30-60 RON in functie de produs), mai ai de luat si niste treburi de la farmacie (Vigantol - vitamina D + Bepanthene, unguent pentru zonele intime daca se opareste, etc) si uite cum ai facut 600 RON sau i-ai depasit deja. Dupa 3-4 luni incepi sa-i diversifici alimentatia, incepi cu fructe, apoi carnita si legume, toate astea costa bani, trebuie cumparate cat mai naturale si mai proaspete, etc. BANI BANI BANI!
Acum mai punem si cheltuielile lunare intr-o casa, haine si mancare pentru mama, etc etc... si ajungem la concluzia ca imbuibatii astia nenorociti care conduc tara sunt pur si simplu niste inconstienti cretini, as merge pana la a-i cataloga criminali. Da, criminalii natalitatii in Romania.

De ce trebuia sa mearga arogantul si combinatorul ala de Orban cu Audi A6 si VW Touareg? De ce trebuia sa mearga analfabetul ala de Hardau (fost ministru al invatamantului) cu Audi A6 de 60.000 euro? De ce platesc parlamentarii plini de bani preturi de nimic la restaurantul parlamentului? Preturile alea nu le-ar putea avea niste batrani nici la un economat,ceva. De ce plateste parlamentul bani din bugetul statului pentru chiriile fictiva (aici e vorba de fals si furt in toata regula) ale parlamentarilor care au case in Bucuresti???
Ar mai fi multe de scris dar ma tem ca pierd timpul degeaba, nu rezolvam nimic pe forumul reno in privinta asta.

This post has been edited by padre: 31 Dec 2008, 11:29


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adilehanceanu
post 31 Dec 2008, 11:52
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 1 June 07
From: București




QUOTE(padre @ 31 Dec 2008, 11:24)
....
Cine a initiat si a votat rahatul asta de lege care a dat mamelor doar 600 RON/luna au fost niste cretini imbecili, i-as acuza chiar de mai mult, adica de ceva serios, din sfera penalului. Bun, noi ne-am descurcat, dar o mama singura ce face? O familie cu venituri sub medie, in care salariul sotiei inseamna probabil jumatate din venitul total, ce face? De ce trebuie pedepsit copilul ala care va ramane acasa cu o bona sau o bunica dupa 3-4 luni? Copilul are nevoie de atentia si grija zilnica din partea mamei cel putin 1 an de zile, eu as spune si mai mult dar...

Ăăă... eu văd treaba altfel: legea asta, indiferent de formă, nu ar trebui să fie ca să faci copii ci ca să ofere un sprijin mamelor care țin nepărat să stea cu copilul 2 ani și care pot să-i ofere condiții bune copilului respectiv. Mi se pare aberant să stabilești un plafon minim, deoarece chestia asta nu responsabilizează deloc părinții: dacă nu ai bani să crești un copil, nu-l faci deloc sau aștepți pînă cînd situația financiară a familiei o permite. Bun, 2 ani primește 600 RON (cîte minoritare d-alea colorate sau tot soiu' de bețivane au banii ăștia lunar, din salariu?) și după-aia? După 2 ani copilu' ăla trăiește cu aer? În condițiile astea nu e pedepsit oricum?

Caz concret: vecină cu 2 copii, bărbată-su muncește da-i cam bețiv, ea lucra la negru pentru vreo 350 RON net. Acum cucoana îl are deja pe al treilea, care are un an și în ianuarie îl naște pe al 4-lea. Sînt plini de credite pe la bănci, ia alocație pentru ăla de 1 an, o să ia și pentru ăsta pe care tocmai o să-l nască și pe urmă ce-o să facă? Nu se descurcau nici cînd erau numai 4 persoane, ce o să facă acum cînd vor fi 6? Dacă alocația asta era strict procent din salariu, poate se gîndeau de două ori înainte să se înmulțească precum iepurii...

This post has been edited by adilehanceanu: 31 Dec 2008, 11:53


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 31 Dec 2008, 12:51
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




Topicul asta trebuia sa se cheme "din imbecilitatile guvernarii boc".....mie m i se par de un penibil dus la extrema toate hotararile luate....da macar nu mai merg nici ei cu taxiul ...sic radmasa.gif


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 31 Dec 2008, 13:00
Post #8


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Eu nu mai inteleg nimic: indemnizatia asta de fapt ce este?
Pleaca de la un minim de 600 lei, deci pare a fi un ajutor social.
Pe interval e proportionala cu veniturile, deci pare a fi o pensie.
Se plafoneaza la un maxim de 4000 lei, deci nu mai pare a fi o pensie, dar e imens pentru un ajutor social.
Dar atat ii duce mintea pe guvernanti, e treaba lor.
Treaba noastra insa ca parinti e sa nu devenim penibili pozand in victime ale propriilor nostri copii. Mi se pare de un absurd imens aparitia la tv a mamelor cu dosarul de cheltuieli la subtioara, de parca au fost obligate sa nasca.

This post has been edited by vijelie: 31 Dec 2008, 13:01


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 31 Dec 2008, 13:24
Post #9


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




vijelie, tu cati copii ai crescut pana acum ca sa poti vorbi in cunostinta de cauza? sau iti dai cu parerea doar ca sa te afli-n treaba?


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 31 Dec 2008, 13:31
Post #10


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Inca mai cresc, vom avea grija de ei pana cand vom inchide ochii. smile.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 31 Dec 2008, 13:39
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pai domnul Boc a spus asa: "cine a avut salariul foarte mare, deci a cotizat mai mult la stat, va primi mai mult la pensie".

QUOTE
Dintre fostele țări comuniste, cel mai mult se îngrijește de mame Slovenia: aici, îndemnizația pentru creșterea copilului este echivalentă cu salariul.

În Suedia, mamele primesc nu mai puțin de 16 luni de concediu de maternitate plătit, perioadă în care primesc o indemnizație egală cu 80% din salariul întreg. Costurile acestei indemnizații sunt împărțite între angajator și stat. În Estonia, concendiul de maternitate plătit este de 140 de zile, perioadă în care mămicile primesc o indemnizație egală cu venitul realizat în ultimele 12 luni.

În Franța, concediul de maternitate plătit este de 16 săptămâni, iar valoarea indemnizației este egală cu venitul obținut în ultimele 12 luni. În Germania, concediul de maternitate este de 14 săptămâni, dintre care 6 înainte de naștere, pentru o indemnizație egală cu venitul obținut în ultimele 12 luni. Femeile pot alege să stea acasă și 14 luni, pentru o indemnizație egală cu 67% din venit, dar nu mai mare de 1.800 de euro pe lună.

În Belgia, proaspetele mame primesc timp de 15 săptămâni 82% din venit, iar ulterior valoarea indemnizației se reduce la 75%. În Italia indemnizația ajunge la 80% din venit, și se acordă pe o perioadă de 22 de săptămâni, dintre care 2 înainte de naștere. Chiar și la vecinii noștri bulgari, mămicile primesc timp de 135 de zile 90% din venitul realizat.


La polul opus se află Statele Unite, care nu oferă indemnizație maternală, ea fiind înlocuită de veniturile provenite din polițele de asigurare private.



In Romania 24 de luni.
Pai bai nene, sa reduca concediul de maternitate si sa dea 85-100% din salariu. Da nu sa faci 2 copii, sa stai 4 ani acasa si sa mi te lauzi mie ca tu castigi mai mult decat "alea de la servici". (Caz real).
Deci procent din salariu. Asa cum urlati peste tot ca daca nu te tine buzunarul, nu-ti cumperi masina, asa si aici. Nu te tine buzunarul, de ce sa faci copii? Sa-i cresti cu ce? A, tu faci copii pe banda rulanta si traiesti din indemnizatii (vezi cazurile de "mame de profesie" din Moldova), desi n-ai un leu sa-i cresti. Pai de ce-i faci?
Ei nu fac decat sa descurajeze mamele cu venituri mari sa mai faca copii, si sa incurajeze mamele cu venituri mici sa toarne la ei...
Aici as mai putea aduce in discutie si educatia pe care o primesc copiii acestor doua categorii de mame.

This post has been edited by Victoras2001: 31 Dec 2008, 13:58


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 31 Dec 2008, 13:59
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




si cum noi stam foarte bine la natalitate, mai ales in randul clasei de mijloc.. oricum masura e oarecum imbecila, bine macar ca exista macar un an de cotizare minim ca sa ai inca 2 ani de "pensie", stiu cateva mamici, ca vai de ele, fara educatie, fara nimic, care au preferat sa tranteasca plozi pt ca era mai mare venitul de la stat decat cat castigau in mana..


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 31 Dec 2008, 14:02
Post #13


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




In orice caz, cheltuielile nu se reduc dupa cele 24 luni, ci dimpotriva.

This post has been edited by vijelie: 31 Dec 2008, 14:04


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 31 Dec 2008, 14:14
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Exact.
Sa vezi tu cum se cearta doi parinti. Unu vrea sa-i cumpere ghetute, alalalt urla ca-s prea scumpe. "Mai asteptam putin si le poarta pe ale lui fra-su". Pai bai nene, cu astfel de gandire n-ar trebui sa ai copii. De ce-au facut doi? Pai ca prima a fost fata, iar ta-su tinea mortis sa aiba un baiat, "sa duca numele mai departe". Mie- rau!!! A stat nevasta-sa patru ani acasa pentru ca era mai castigata la bani.
Nu frate, redus concediul de maternitate (vad ca in alte tari cu apa mai calda decat a noastra se poate) si dat procent din salariu. Cine are bani va face copii si-i va creste cum se cuvine, cine nu, va face buru buru.
Facutul copiilor nu e un sport, implica niste responsabilitati imense pe care multi nu le inteleg. Nu te intereseaza ca vine plangand de la scoala pentru ca "baietii aveau nu stiu ce rahat de firma iar io nu", te intereseaza sa fie cat mai multi. De ce? Dracu' stie... Dar vad ca familiile cat de cat sarace, sau cele sarace lipite toarna copii cu nemiluita. Cele bogate se rezuma la unul. Pai mai bine unu', da sa aiba tot ce vrea, decat patru lihniti de foame.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 31 Dec 2008, 14:21
Post #15


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Pentru ca unii inteleg bogatia prin cat mai multi bani si cat mai multe acareturi si altii inteleg bogatia prin masa plina si in jurul ei copii, parinti, familie, voie buna, rasete de copii, etc.
Nu generalizez si sunt constient ca unii fac copii pentru ca nu au auzit de contraceptie sau pur si simplu vor sa traga niste foloase, dar asta cu bogatia ar trebui sa va dea un pic de gandit.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 31 Dec 2008, 14:30
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Nu e vorba de bogatie, e vorba de a avea cu ce sa-ti cresti bine copilul.
Ca bogatia consta in "copii multi" (dar morti de foame), am tot auzit-o. Iar rasetele acelor copilasi, nu prea erau ale lor. "Io n-am bani, n-am avere, n-am casa, n-am masina, dar am sapte copii, asta e bogatia mea." Sa ma scuzi...
Ideea mea e simpla. Ai tot ce-ti trebuie, dar tot, ca sa faci un copil? Il faci. Ai tot ce-ti trebuie pentru a face doi? Ii faci. Dar ca sa n-ai de niciunele da sa faci 2-3 copii "ca sa aiba cu cine sa se joace"... Sau ca sa traiesti din indemnizatie, ca-i mai mare decat salariul tau...

This post has been edited by Victoras2001: 31 Dec 2008, 14:31


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 31 Dec 2008, 14:32
Post #17


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Ce inseamna "bine"? 600 lei? 4000 lei?
Lasa-i dracu pe amaratii aia care fac copii pentru alocatie, nu e cazul celor de aici.

This post has been edited by vijelie: 31 Dec 2008, 14:33


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 31 Dec 2008, 14:34
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Nici, nici. Inseamna sa-i poti cumpara tot ce are nevoie.
Eu n-am zis ca e cazul celor de aici, dar am zis ca vad cu ochii mei parinti care au facut copii, desi stiau clar ca nu le pot satisface toate pretentiile. Nu faci doi copii la gandul ca dupa ce creste primul, il imbraci pe al doilea cu hainele lui.

LE. Daca le-ar da 85-100% din salariu timp de (sa zicem) 6 luni, "amaratii" aia n-ar mai face copii, copii pe care sa-i chinuie.

This post has been edited by Victoras2001: 31 Dec 2008, 14:38


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 31 Dec 2008, 14:38
Post #19


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Pai daca hainele sunt in stare buna, dar au ramas mici, ce are? Tuseste?
Trebuie atasat si bonul de casa?

Nu e bine. Noi nu avem bone cum au aia de-afara.

This post has been edited by vijelie: 31 Dec 2008, 14:39


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 31 Dec 2008, 14:40
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Tu ai inteles prea bine ce am vrut eu sa spun. smile.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 31 Dec 2008, 15:41
Post #21


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Intr-o comunitate de oameni din clasa de mijloc, care isi permit o casa, o masina, 1-2 concedii pe an, nu vei intalni cazuri de 600 ron, insa nu inseamna ca nu puteam sa le constientizam. E la fel de adevarat ca multi oricum se incadreaza la 4000 lei, insa ramane problema echitabilitatii si a egalitatii drepturilor.

Am vorbit mai devreme cu un amic avocat, insa as aprecia parerea si a altora, daca citesc aici. Odata cu aplicarea legii in forma actuala, orice mama cu un venit semnificativ peste 5000 ron net (7000 brut) va putea sa dea statul in judecata si sa castige despagubiri. Motivul ar fi ca in Constitutie e prevazut ca oamenii au drepturi egale in fata legii, iar legea de fata ofera drepturi diferite unor mame, in functie de venitul lor, discriminand mamele cu venituri mari in fata celor cu venituri mici si medii.

Generalizand, o astfel de situatie ar putea fi rezolvata printr-un sistem de calculprogresiv, similar cu cel de impozitare al veniturilor de acum 5 ani.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 31 Dec 2008, 16:27
Post #22


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




O alta discriminare (pozitiva ce-i drept) ar fi aceea ca mamele fara venituri vor beneficia totusi de 600 lei lunar.
Unde se termina pomana si unde incepe recunoasterea contributiei la buget?

This post has been edited by vijelie: 31 Dec 2008, 16:30


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 31 Dec 2008, 16:42
Post #23


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Mamele fara venituri NU primesc nimic, la fel ca pana acum. Eu asa am inteles, legea inca prevede contributie minima de 1 an ca si criteriu de eligibilitate. In felul asta asta mama contribuie pentru asigurarile de sanatate ale ei sia le copilului, "decontand" intr-un fel cheltuielile imediate cu nasterea pe care le are statul.

LE: statul nu mentioneaza nicaieri acest lucru (compensatii in functie de contributia la buget), ar fi ca o Cutie a Pandorei. Atunci toata lumea ar cere servicii medicale diferentiate in functie de contributie, returnarea banilor platiti pentru somaj in caz ca nu ai beneficiat niciodata de ei, etc.

This post has been edited by AlexC: 31 Dec 2008, 16:47


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 31 Dec 2008, 16:44
Post #24


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Da, am inteles eu gresit, e vorba de valoarea minima a mamelor cu venituri.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vdaniel
post 27 Mar 2009, 15:10
Post #25


Dacia si atat


Group: Members
Posts: 267
Joined: 24 March 09
From: moldova di nord




voi credeti ca o familei se descurca cu doar 600 lei? pai sa punem laptele praf+hainute+pampers+toate alea


--------------------
dacia 1310 1999 - bt-www
respir deci traiesc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adilehanceanu
post 27 Mar 2009, 17:03
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 1 June 07
From: București




Eu cred că o familie ar trebui să se gîndescă bine înainte să facă un copil, nu să-l facă și pe urmă să se minuneze că n-are cu ce-l crește; a se vedea și ce a scris Victoras2001 la #11, referitor la cît sînt concediul și idemnizația de maternitate prin alte părți.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 27 Mar 2009, 17:17
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




1) indeminzatia de 600 de lei era destinata mamei, nu copilului (el primeste 200 RON/luna)

2) Din cate stiu eu doar in romania exista aceasta lege prin care mama poate sta acasa 2 ani de zile pe banii caselor de asigurare. In alte tari ti se dau bani doar 4 luni apoi este pe barba ta. In particular si la noi se acorda concediul de maternitate in care mame este platita 80-85% din salariu pe o perioada de aproape 4 luni.



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Mar 2009, 17:29
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Victoras2001 face niste confuzii, cred ca din necunoastere, preluand alte confuzii pe care le-a facut sursa din care citeaza.
Imbarliga si amesteca concediul DE MATERNITATE (care si n Romania este de 126 de zile = 4 luni = 18 saptamani, cu indemnizatie de 85% din venitul BRUT) si concediul si indemnizatia de CRESTERE COPIL pana la varsta de 2 ani (3 ani daca e copilul cu handicap).
De asemenea se fac confuzii intre fondurile din care se suporta. Concediile de crestere copil pana la 2 ani se suporta din bugetul de stat (impozite si taxe) daca mama a fost platitoare de impozit pe venit (=pe salariu, pe venituri independente) in ultimele 12 luni, nu din contributiile de asigurari sociale (de pensii) carora de anul trecut li s-a scos limitarea superioara a nivelului contriburiei.

Legat insa de postul #21 a lui AlexC, Curtea Constitutionala a fost sesizata privind discriminarea pe care o inducea tipul anterior de indemnizatie (600 ron pt toti) tocmai pe principiul inegalitatii fata de contributie. Sesizarea a fost declarata ca inadmisibila pentru ca ... s-a modificat legea si nu mai exista obiectul sesizarii si acum se da indemnizatia in functie de venituri, dar nu mai mult de un plafon,

Insa, grosso-modo, contributiile la fondurile bazate pe solidaritate (unii platesc si pentu altii) presupun ca unii beneficiaza mai mult decat contribuie si altii mai putin. Un exemplu este fondul de sanatate, unde oameni care au platit relativ putin pot beneficia de operatii costisitoare care depasesc dpdv costuri contributiile lor pe toti anii de contributie. In aceste cazuri ce ar tb facut? Sa nu poata beneficia? Cine plateste pentru ei? Pai ceilalti care nu beneficiaza dar platesc mai mult...

27 Mar 2009, 17:37:
_____________________________________

Hm... Am gasit sursa lui Victoras, si anume Realitatea.net ( http://www.realitatea.net/statele-europene...ame_423136.html )
Sa citez eu niste lucruri interesante:
QUOTE
În Germania, concediul de maternitate este de 14 săptămâni, dintre care 6 înainte de naștere, pentru o indemnizație egală cu venitul obținut în ultimele 12 luni. Femeile pot alege să stea acasă și 14 luni, pentru o indemnizație egală cu 67% din venit, dar nu mai mare de 1.800 de euro pe lună.
În Belgia, proaspetele mame primesc timp de 15 săptămâni 82% din venit, iar ulterior valoarea indemnizației se reduce la 75%.


Si evident ca aia de la realitatea raman socati necunoscand sistemul contributiv american (fiecare contribuie pentru el, se asigura indivdual)
QUOTE
La polul opus se află Statele Unite, care nu oferă indemnizație maternală, ea fiind înlocuită de veniturile provenite din polițele de asigurare private.
.
Acest sistem contributiv american tocmai a luat-o in mana grupa mare cu ocazia acestei crize si sunt oarece discutii si acolo privind o "socializare" a acestor asigurari

This post has been edited by klaus: 27 Mar 2009, 17:37


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:38
Dacia