Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Resetare automata a km. parcursi Laguna III

Alxseb
post 1 Oct 2017, 07:30
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Salut tuturor. De curand am achizitionat o Laguna 3 din 2012, 1.5 dci. Inca sunt in stadiul de acomodare cu ea dar pentru inceput, am o nelamurire legata de afisarea kilometrilor parcursi. In pagina principala a CB-ului, adica unde imi afiseaza totalul kilometrilor si kilometrii parcursi de la ultima resetare, dupa aproximativ 240 de kilometri +/- cativa, se reseteaza din senin si reia kilometrajul de la 0. Restul datelor, cum ar fi distanta parcursa sau consumul, cat si celelalte, raman neschimbate, pana le resetez eu manual. Asta se intampla doar cu kilometrajul parcurs afisat in prima pagina. A mai patit cineva asa ceva? Si care ar fi rezolvarea?

This post has been edited by Alxseb: 1 Oct 2017, 07:32


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_dodita
post 1 Oct 2017, 12:23
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 1 October 08
From: Panciu, Vrancea




Asta se întâmplă și la mine și nu i-am dat mare importanță pana acum.. Dar dacă mai este și altul cu aceasta problema, înseamă ca e ceva în neregula..


--------------------
Renault Laguna III 2008, 2.0 dCI, 110 kw, DYNAMIQUE - VN xxx DOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 2 Oct 2017, 10:21
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




La fel face toate pentru ca, ca sa parafrazez un coforumist: "RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!"


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 Oct 2017, 14:48
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




A mea e pe la 6000+.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 2 Oct 2017, 18:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(madhorsefuzzy @ 2 Oct 2017, 10:21)
"RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!"
*


radmasa.gif La fel gandesc si eu cand nu imi pot explica anumite chestii, dar mereu valabil este ca odata cu varsta masinii, incepe si personalitatea ei sa se manifesta mai pregnant icon_mrgreen.gif si cum Laguna e ... femeie ... pfff , va dati seama. icon_mrgreen.gif
Alxseb - eu as verifica mufele si mai ales masele masinii, cat si bateria daca mai este in mintile lei. Verifica in timp daca la acelasi numar de km se reseteaza sau este complet aleator. Au mai fost probleme si parca s-a rezolvat cu o resoftare a bordului. Cica ar exista o optiune ascunsa sa se auto-reseteze la un anumit nr de km ... dar setarea este intr-o optiune din softul prin OBD.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 3 Oct 2017, 10:53
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Bordul are doua alimentari : un +12V permanent (pin 5 conector) si un +12V contact/ignition (pin 6 conector).
Km mici sunt memorati intr-o memorie RAM (volatila) iar cei mari in EEPROM (nevolatila).
Daca se reseteaza km mici inseamna ca RAM-ul pierde memoria,deci e posibil ca pinul 5 sa ramana fara tensiune.Poate fi problema de contact la acel pin din conectorul clusterului de exemplu.
E oarecum similar cu casetofonul auto : ca sa"tina minte" posturile radio firul +Battery (galben) de la casetofon trebuie legat la 12V permanent din masina,daca il legi la Ignition atunci se vor pierde posturile/setarile din memorie wink.gif

This post has been edited by azaghorth: 3 Oct 2017, 10:55


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 5 Oct 2017, 07:25
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




azaghorth, nu vreau sa postez doar pt. a contrazice cele spuse de tine dar...
In 2 cazuri, am deconectat bateria masinii si a ramas asa cel putin 10 ore, in afara de ceas, toate celelalte au ramas memorate, Km "mici", posturile de radio, consumul, media etc.

Acea resetare i-mi pare mai mult o comanda electrica parazita initiata de ceva...


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 5 Oct 2017, 07:31
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




O posibila cauza este o operatie "neautorizata" de modificare a kilometrajului... in vederea vanzarii... practica utilizata de vanzatorii de "buna credinta".
Au mai fost cazuri pe forum de "pierderi de memorie" sau "resetare totala" a km din bord.
Adica cel care incearca asa ceva nu stie exact ce face...

This post has been edited by dan22y: 5 Oct 2017, 07:31


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 5 Oct 2017, 08:58
Post #9


....


Group: Members
Posts: 530
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




dan22y ai perfecta dreptate.

This post has been edited by tek_IDs: 5 Oct 2017, 09:56


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 5 Oct 2017, 10:37
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




QUOTE(radunre @ 5 Oct 2017, 08:25)
Acea resetare i-mi pare mai mult o comanda electrica parazita initiata de ceva...

In conditiile astea,posibil...

QUOTE(dan22y @ 5 Oct 2017, 08:31)
O posibila cauza este o operatie "neautorizata" de modificare a kilometrajului...

Naspa...Pacat ca nu se poate face ceva impotriva acestor indivizi mad.gif

This post has been edited by azaghorth: 5 Oct 2017, 10:41


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tamilaguna3
post 6 Oct 2017, 16:00
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 15 November 14




Stimati coforumisti,
Si la amea Laguna kilometrajul mic afisat face la fel se reseteaza cand vrea. Am mai postat si eu aceeasi intrebare acum vreun an. Treaba cu cei destepti care modifica kilometrajul pentru a vinde, la mine cel puti, nu se justifica. Eu am luat masina direct din Germania, de la unicul proprietar care nu s-a ocupat cu asa ceva si pe desupra am verificat istoricul masinii pe baza nr de sasiu inainte de a cumpara.
Mai nou dealtfel mai am o problema ciudata: usa pasagerului din dreapta fata nu se deblocheaza intotdeauna. Mentionez ca nu inchid masina din buton, se inchide ea cand ma indepartez de ea. Asa am facut intotdeuna. Poate stie cineva care o fi cauza. Multumesc,


--------------------
Renault Laguna III, GT Initiale 2010, 2.0 Diesel, combi - TM 16 XOC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 6 Oct 2017, 18:00
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Vezi aici.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alxseb
post 20 Oct 2017, 16:01
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Se pare ca am trecut de 250 km fara sa se mai reseteze. Nici la mine nu cred ca se pune problema de kilometri dati inapoi pentru ca are oricum prea multi la ce varsta are masina (238.000 din 2012), in plus cel de la care am luat masina este un tip care nu pare sa se ocupe cu prostii. Daca se mai reseteaza va spun, multumesc.


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alxseb
post 8 Nov 2017, 10:27
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Din nou s-a resetat kilometrajul dar sa va explic in ce conditii. Aveam vreo 150 km parcursi de la ultima resetare si am oprit la un semafor. Am tras frana de mana, am coborat si mi-am aranjat ceva in portbagaj pentru ca se rasturnase si cand am revenit si am dat sa plec de pe loc, pentru ca se facuse verde, surpriza...se resetase kilometrajul. Cred ca softul are probleme si degeaba ne chinuim noi cei neavizati sa intelegem cum functioneaza


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Nov 2017, 10:29
Post #15


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Km dati inapoi ... in general atunci apare problema asta ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alxseb
post 8 Nov 2017, 10:39
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Chiar nu stiu ce sa zic, la un rulaj de aproape 50 k de km pe an facuti in Romania si in conditiile in care masina arata si functioneaza ca noua, imi este greu sa cred ca sunt dati kilometrii inapoi, dar cine stie, nu mai poti avea incredere in nimeni. Se poate verifica cumva daca sunt intradevar kilometrii reali pe masina?


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trutiarex
post 9 Nov 2017, 23:27
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 November 17




Da, la reprezentanta ceri sa-ti faca o inspectie in vederea cumpararii, vezi ca au una mai complexa cu verificare suspensie, tablarie, etc si una mai basic, cred ca e cateva sute de lei dar mai bine intreaba-ti dealerul. Trebuie datele din afisajul de la bord sa corespunda cu ce ai in unitatea centrala si, daca nu a fost inlocuit filtrul catalitic (sau dpf, nu mai retin exact), cu km pe care ii raporteaza masina de la ultima schimbare a acestuia.


--------------------
Renault Laguna Coupe GT 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinut
post 11 Nov 2017, 22:50
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 17 March 07




Io zic ca se stie de chestia asta dry.gif

Attached thumbnail(s)
Laguna3_FL_Manual_utilizare_RO_57.jpg ( Size: 100.36k ) Number of downloads: 346


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 2011 Black Edition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alxseb
post 11 Nov 2017, 23:08
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Interesant, dar ce logica are? la ce foloseste resetarea automata? Am mai citit pe cateva forumuri si spuneau ca ar putea fi o problema cu consumul de curent. Mai exact o problema legata de baterie sau alternator, ca nu ar face fata sau ca au probleme si asta ar fi un simtom unsure.gif

This post has been edited by Alxseb: 11 Nov 2017, 23:31


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 14 Nov 2017, 13:33
Post #20


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Resetarea automata se face cand se ajunge la un numar de forma 9999km, nicidecum la valori de genul 378km sau 4367km.
Si eu sunt de parere ca sunt ceva probleme electrice acolo, dar habar nu am ce ar putea fi. Pe alte masini erau probleme cu resetarea bordului la aprinderea farurilor cu Xenoane aftermarket, posibil si ce spune colegul Alxseb cu alternatorul...

Numai


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 14 Nov 2017, 13:56
Post #21


....


Group: Members
Posts: 530
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




Daca este o problema electrica la masina, se reseteaza tot ce tine de CB, nu numai km partiali, se reseteaza si consumul si distanta pana la pompa, etc.
Toate Bune!


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Nov 2017, 14:12
Post #22


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Corect !

Eu v-am spus de la ce este ... voi cautati pe nea Gigi care a facut modificarile ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 14 Nov 2017, 14:18
Post #23


....


Group: Members
Posts: 530
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




@ cj98czh - ai dreptate si sunt eu zic la fel.
Dar ultima mea patanie cu o frantuzoica (citroen jumper ) pe care o stiu de la zero km, deci nu se pune problema kilometrilor, ma face sa cred ca exista si ceva bug-uri in soft. Concret ceasurile de la 399.999 au trecut la ---.--- , restul merge impecabil. Deci exista si muste albe dar ..... .
Toate bune!


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alxseb
post 14 Nov 2017, 18:58
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Salutare, am fost la un prieten cu o diagnoza Delphi, sa se uite ce ii arata. Nu a putut sa vada toate modulele dar ce a vazut a fost interesant. La km total ii arata ca am 246.xxx km iar pe bord imi arata 237.xxx km. Nu stiu ce sa zic, avand in vedere ca nu cred sa se fi deranjat cineva sa dea inapoi doar 9.000 de km. A doua chestie interesanta era legata de DPF si anume ca ultima regenerare a fost facuta in urma cu 244.xxx km, 133 de incercari esuate de regenerare si cantitatea de funingine 12,2 g. La injectoare imi arata o corectie pe fiecare intre 1.00 si 1.08 in afara de unul la care corectia era de 0.86. Imi mai arata o gramada de parametri pe care nu stiam unde se incadreaza avand in vedere ca nu am idee despre parametrii standard de functionare a fiecare componente verificate. Data viitoare le voi nota pe toate. Am uitat sa va spun ca dupa ce am terminat cu diagnoza mi s-au resetat toti parametrii in afara de kilometrii facuti de la ultima resetare radmasa.gif

This post has been edited by Alxseb: 14 Nov 2017, 19:01


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Nov 2017, 19:09
Post #25


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Delphi nu da info corecte la Renault ... ai nevoie de Clip si de cineva care sa stie ce sa faca cu el.

Despre istoric poti intreba la o reprezentanta.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 14 Nov 2017, 19:31
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




QUOTE(Alxseb @ 14 Nov 2017, 18:58)
La km total ii arata ca am 246.xxx km iar pe bord imi arata 237.xxx km.
*


Lucrand in mare parte cu interfete de diagnoza gen VCDS, CLIP, Delphi etc...majoritatea iti spun ca este permis o eroare de 5% fata de ceea ce se gaseste in memoria citita si fata de afisajul de bord.
Nu toate interfetele permit citirea "corecta" a km... au curs rauri de explicatii pe aici... cum si anume se pot "modifica" km la masina. In functie de anul de fabricatie... unele permit doar intr-un singur loc sa le modifici km... dar il prinzi pe faptas... la o citire reala de km sau o interogare la reprezentanta dupa VIN... asta in cazul in care respectiva masina a avut o intretinere doar la reprezentanta. NU toate marcile permit, interogari prin OBD a memoriei/memoriilor pentru a "vedea km reali".
Unele au nevoie de modificari in mai multe memorii/calculatoare a kilometrajului... cei neavizati modifica doar in TDB (ceasuri) si "uita" de centrala de ABS, centrala de la cutia automata etc... si te trezesti ca se "reseteaza" kilometrajul (partial/total etc), altii "incearca" sa modifice peste tot si nu intodeauna le reuseste...depinde de cati bani dispune samsarul.
Cu cat e mai recenta masina, cu atat mai greu este de a "modifica" kilometrajul masinii in vederea obtinerii unei sume mai mare la vanzare.
O scula adevarata de "modificare" a informatiei este de mii de euro...nu toti au acces la asa ceva... wink.gif

LE: nu ma ocup cu asa ceva... insa am vazut ca si altii multe masini "manarite", multi cumparatori de buna credinta, care au dat bani seriosi pe o masina si s-au trezit cu visele naruite...

This post has been edited by dan22y: 14 Nov 2017, 19:35


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 14 Nov 2017, 20:19
Post #27


....


Group: Members
Posts: 530
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




In cazul masinii mele delphi\autocom, can clip, easydiag si tool-ul nou din reprezentanta reno au indicat fix acelasasi date. Aici ma refer la ecu Bosch cat si SID. Abaterea de max 5% este considerata normala.
Toate bune!


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinut
post 14 Nov 2017, 21:34
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 17 March 07




QUOTE(AdR!@N @ 14 Nov 2017, 14:33)
Resetarea automata se face cand se ajunge la un numar de forma 9999km, nicidecum la valori de genul 378km sau 4367km.
Si eu sunt de parere ca sunt ceva probleme electrice acolo, dar habar nu am ce ar putea fi. Pe alte masini erau probleme cu resetarea bordului la aprinderea farurilor cu Xenoane aftermarket, posibil si ce spune colegul Alxseb cu alternatorul...

Numai
*




Si la mine se reseteaza aleator. Ba la 3oo si ceva, ba la 5oo si ceva. Eu cred ca e un bug acolo si nu s-a mai complicat nimeni sa il rezolve. Au considerat ca e mai usor sa scrii in manual ca e posibil sa se reseteze asa din senin.


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 2011 Black Edition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 14 Nov 2017, 21:38
Post #29


....


Group: Members
Posts: 530
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




Nu exista bug-uri la clase premium ! Vezi ce am scirs mai sus vis a vis de resetarea totala a CB!
....restul este Can Can si abrites !
Toate bune!


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinut
post 15 Nov 2017, 20:42
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 17 March 07




De acord, nu exista bug-uri. Insa exista certitudini, iar cartea masinii chiar ne demonstreaza ca e normal sa se intample asa ceva. Ca atare, ar fi interesant de aflat ce se ascunde in spatele acelei explicatii. Altfel nu vad rostul acelui paragraf, parerea mea.

Ce voiam sa spun...vezi postarea mea cu poza din cartea autovehiculului.

This post has been edited by Florinut: 15 Nov 2017, 20:46


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 2011 Black Edition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:48
Dacia