Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Caseta de directie, Megane 1, Toate motorizarile

cj98czh
post 16 Mar 2011, 23:26
Post #31


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




skymax - in orice statie ITP au aparatura de testat amortizoare ... du-te si fa un test si te lamuresti ... cel mai usor..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luciioan
post 15 Jun 2011, 12:50
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 June 11




Salut am si eu probleme cu caseta de directie si as avea nevoie de un service ce se ocupa cu reconditionari in tg mures.Poate ma ajuta radunre sau altcineva care a trecut prin asa ceva


--------------------
renault megane classic 1999 1.6 benzina - ms 06 njf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shafu
post 16 Jun 2011, 05:55
Post #33


SHĂFU'


Group: Members
Posts: 777
Joined: 19 April 07
From: Iași




Mai nou acum cei de la Renault vand si casete de directie reconditionate care ajung la 2200 lei (10% reducere biggrin.gif ), informatie de ieri din Service reprezentanta Renault Iasi. Produs nou 4200 lei.

This post has been edited by Shafu: 16 Jun 2011, 05:56


--------------------
Renault Megane Clasic 2001 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
09 RMN
post 4 Sep 2011, 23:09
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 7 July 11




buna...cam care ar fi "simptomele" defectarii casetei de directie?

Intreb deoarece mi se invarte foarte greu volanul...parca nici nu as avea servo...

Va Multumesc


--------------------
Renault Megane 1999 1.4 16v - CJ 09 RMN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 7 Sep 2011, 07:59
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Scuze pentru intarziere... doar acum am remarcat postul, poate mai ajuta.
Aici sunt instructiuni pt. demontare http://www.reno.ro/index.php?showtopic=181...dpost&p=1508543

In Tirgu Mures, eu am reconditionat pe strada Primaverii, la intersectia cu str. Painii este un atelier specializat, Dl. Barabas (in urma cu 3 ani a costat 500ron):

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d...tm&ie=UTF8&z=18

09 RMN, o caseta de directie defecta poate functiona sacadat sau deloc dar trebuie eliminata orice alta problema inainte de demontarea ei (pompa, ulei hidraulic, tubulatura/furtune, fulie).

This post has been edited by radunre: 7 Sep 2011, 08:02


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos34
post 26 Jul 2012, 14:11
Post #36


You`ll never walk alone


Group: Members
Posts: 222
Joined: 19 August 10
From: Botosani




Trebuie sa schimb bieleta de directie de pe partea stanga si capatul de bara. Ideea e ca atunci cand sa dau comanda, m-au bagat in ceata,intrebandu-ma ce fel de tip de caseta de directie am, SMI sau TRW?
In fotografie am incercuite cele doua tipuri de bielete de directie care s-ar potrivi la masina mea, daca as sti lungimea lor(trecuta cu pixul in dreapta lor)
Pot afla ce tip de caseta am uitandu-ma pe sub masina intr-un anumit loc sau dupa seria VIN respectiv VF1BA0FLG19380283 ? Ori trebuie sa desfac bieleta si sa merg cu ea in mana la magazin?


Attached thumbnail(s)
IMG_NEW.jpg ( Size: 2.14mb ) Number of downloads: 968


--------------------
Renault Scenic 1,9 dCi 2001
Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yopruna
post 27 Jul 2012, 11:09
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 27 July 12




salut
am si eu o problema cu fetitza mea
am demontat caseta de directie TRW am inlocuit burdufurile pt ca imi curgea ulei si cand am montato la locul ei, nu imi mai statea volanul drept , ba chiar invers ceva in gen o jumatate de tura ce as putea sa fac excl.gif
poate sa ma ajute cineva pls

This post has been edited by yopruna: 27 Jul 2012, 11:16


--------------------
renault megane 2000 1.9 dti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu rares
post 28 Jul 2012, 20:50
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 May 10
From: BUCURESTI




totusi caseta de megane 1 difera de la diesel la benzina, nu conteaza ca este SMI sau TRW, este vorba de conducta hidraulica ce iese la jumatatea casetei si anume la diesel este in forma de L ca sa nu loveasca in racordul flexibil de esapament iar la benzina conducta iese perpendicular pe axul casetei, personal am constatat ca SMI este mai ferma si mai rezistenta decit TRW dar din cauza unor probleme legate de pretul de achizitie constructorul a redus echiparea cu aceste casete SMI preferind mai fragilele TRW care culmea ca sunt si mai mari in diametru si mai lungi.Concluzia:Ce se vrea o caseta Buna si scumpa, fiabila sau o caseta mai ieftina si mai slaba?


--------------------
renault megane 1 2003
Renault=Masina buna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morta_lis_18
post 30 Jul 2012, 09:56
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 15 October 11




@Dragos34 deschide capota si vezi ca se vede caseta de directie uite te atent ca scrie pe ea de care e.eu am 1.9dti din 2000 si e TRW.

@yopruna du te la un service unde se fac unghiuri de fuga si acolo te poate ajuta cu volanul.


--------------------
renault megane 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunainlove
post 21 Sep 2012, 19:16
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 4 May 10
From: Galati




Buna seara forum-istilor, am si eu ceva probleme cu caseta directie la un scenic din 2001, mai exact pocneste ca un arc rupt la viraje pe loc. Stie cineva cum se da jos caseta?


--------------------
renault scenic 2001 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 21 Sep 2012, 20:57
Post #41


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Vezi ca la tine mare lucru daca nu sunt de vina rulmentii de la flansele de amotrizor ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunainlove
post 23 Sep 2012, 16:11
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 4 May 10
From: Galati




Am verificat treaba asta(am pus urechea la amortizor si e liniste acolo) pocniturile se aud dinspre caseta de directie. Vreau sa stiu cum se da jos?


--------------------
renault scenic 2001 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 24 Sep 2012, 14:28
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




gasesti aici povestea mea cu caseta de directie...
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=438...dpost&p=1508543


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunainlove
post 24 Sep 2012, 14:59
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 4 May 10
From: Galati




Multumesc mult radunre!!!


--------------------
renault scenic 2001 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin Valentin
post 7 Mar 2013, 14:49
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 March 13




Am si eu o problema la un renault megane 1 motor 1,4 , 16v, acum am venit de la service si mi sa spus ca este caseta de directie sau mai exact melcul din caseta de directie...14012010093.jpg ( Size: 591.58k ) Number of downloads: 757
....pentru ca am un zgomot acunti knd plec de pe loc si iau viraj dreapta...imi pocneste ceva....si am citit pe forum aici mai multe comentarii....si ca ar fi bucsa de teflon..asa sa fie???? ma poate ajuta si pe mine cineva cu mai multe detalii sau chiar cu o bucsa???

This post has been edited by Cosmin Valentin: 7 Mar 2013, 16:33


--------------------
Renault Megane 1 2000 - cs 00 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sarac_rau
post 7 Mar 2013, 15:32
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 14 July 08




smile.gif Daca inca ai SERVO poti merge linistit cu ea pana nu va mai functiona . Intre timp strangi banuti cam 1000 lei ... si inainte sa spargi pusculita iei legatura cu colegul nostru de pe forum TRAMI din targoviste care este specializat in servodirectii . dureaza cateva ore sa iti inlocuiasca caseta de directie apoi o sa fie ca noua. Eu personal merg cu zgomotele care le-ai spus tu , de aproape doi ani . in 7 ani de cand am masina am schimbat 2 casete de directie. Alegerea iti apartine smile.gif Bucsa cu pricina ... doar daca esti un meserias sa dai jos caseta , sa o desfaci , sa o schimbi , sa o pui la loc , sa'i faci geometria etc ... la TRAMI dureaza 6 ore ... noi ca niste neexperimentati .....


--------------------
Renault megane 1 1.9 dti 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Mar 2013, 15:34
Post #47


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Cosmin Valentin - incearca un schimb de ulei de servo in prima faza.

Rulmentii de la flansele amortizoarelor in ce stare sunt ... ca aia asa pocnesc cand se duc ...

Ideea mea este ca nu este neaparat sa fie de vina caseta de directie ...

This post has been edited by cj98czh: 7 Mar 2013, 15:39


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morta_lis_18
post 7 Mar 2013, 19:22
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 15 October 11




cine e interesat de reconditionare sa ma contacteze,am nr de telefon si adresa domnului de la tg mures,face o treaba excelenta,si eu mi am reconditionat caseta la el!


--------------------
renault megane 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin Valentin
post 8 Mar 2013, 23:51
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 March 13




Faza e ca imi face cand este rece.....dupa ce sa incalzeste nu mai face deloc......si eu sunt din Resita.....si cj98czh aia mi-au zis l service in prima faza ...k este rulmentul de pe dreapta fata si l-am schimbat si degeaba face la fel.....si legat de servo inca am....asa mi-au zis toti cu care am vb ....sa merg cu ea asa pana imi va curge ulei din ea....si m-am interesat si la stroturi...costa 700 lei.......dar nu cred k se merita........

<span class='edit'>9 Mar 2013, 00:53:</span>
Sarac_rau - ai schimbat 2 in 7 ani???? poi le-ai reconditionat sau ai luat de la strot sau???in 7 ani sa schimbi 2 mi se pare mult......

This post has been edited by Cosmin Valentin: 9 Mar 2013, 00:05


--------------------
Renault Megane 1 2000 - cs 00 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 9 Mar 2013, 00:05
Post #50


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Uleiul din caseta isi pierde din proprietati ... re4coamndarea producatorului este sa-l schimbi o data la 4 ani.

Nu am inteles ce costa 700 ron ...?!?

Eu nu ma refeream la rulmentul de la roata ci la cel din capatul amortizorului ... rulment + flansa de amortizor .. costa cam 120 ron/roata ... nu este o avere ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinm90
post 9 Mar 2013, 17:30
Post #51


ubi


Group: Members
Posts: 18
Joined: 3 November 12




salutareee . ma poate ajuta si pe mn cineva cu un raspuns ?? am desfacut tot ce erea necesar pt a skimba bucsa dela caseta de directie dar nu o pot scoate pe ea din caseta nam nici cea mai mica idee cum ar iesi de acolooo ..


--------------------
dacia logan 2015 - B41ubi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin Valentin
post 10 Mar 2013, 12:12
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 March 13




cj98czh - knd am zis 700 lei ma refeream ca la srot atata costa o caseta de directie...si stiu am schimbat numai rulmentu d la flansa pe partea dreapta am dat 100 lei... si tot asa face....si uleiul nu l-am schimbat delok de cand am luat masina din 2007 ...numai am completat ....am sa iti ascult sfatul si am sa-l schimb...orikum mer maine la alt service sa vd ce zik si altii....ce parere au....

This post has been edited by Cosmin Valentin: 10 Mar 2013, 12:14


--------------------
Renault Megane 1 2000 - cs 00 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petrisor_tataie
post 26 Mar 2013, 16:40
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 23 November 12




Salut.Pentru florinm90,pt.ca nu ti-a raspuns nimeni.Am umblat la servodirectie acum 4-5 ani daca gresesc ceva imi cer scuze dar postez aici din amintiri.Eu intru foarte rar pe Forum Megane.Bucsa de teflon este pozitionata pe partea dreapta a casetei pe un butuc(bucsa)metalic impreuna cu simeringul.Iei viraj dreapta maxim.Pe corpul casetei (in partea dreapta a casetei langa burduful de cauciuc)spre exterior gasesti o gaura(burduful din dreapta sa fie dat jos)in care bagi o sarma (otelita sau mai tare) si-ti da siguranta afara care are forma de rotund dintr-o sarma groasa cred ca de 3 mm.Dupa aceea iei viraj invers (stanga)si vezi ca trebuie sa iasa butucul pe care sunt montate bucsa de teflon(ceva asemanatoare ca la dacie) si simeringul pe care bine-ar fi sa-l schimbi daca ai altul.daca nu iese acea piesa(eu am zis butuc,se poate numi si bucsa)cand iei viraj stanga o poti ajuta cu surubelnita(ai grija sa nu zgarii axul ca-ti strica simeringul mai tarziu).daca ai dat acea piesa afara sa stiica ai pierdut si uleiul(care -ti va curge)Referitor la bucsa de teflon si simering atunci cand am avut probleme cu servodirectia prima darta am facut modificari pt.ca nu gaseam simering,am facut o bucsa din teflon(nu am gasit textolid) si pe bucsa am pus un simering si bucsa de teflon(simeringul acela este identic cu cel din stanga dar la cota exterioara are 2 cote si atunci nu se gasea).Intr-un tarziu am gast pe internet in italia la un roman de-al nostru ce reconditiona servodirectii acolo si la noi se numea TRAIAN de la care am achizitionat tot kit-ul pt.servodirectie.Nustiu de ce vrei sa schimbi bucsa de teflon dar eu am patit o chestie ciudata la megane(referitor la bucsa de teflon).Am pus caseta noua,in 6-7 luni m-i s-a spart burduful de cauciuc,mi-a intrat praf pe-acolo si mi-a strans bucsa pe ax(pe bucsa sunt niste santuri,taieturi,mi-a intrat praf acolo in asa fel incat a strans-o pe ax si mergea foarte greu virajul de ce intra praf si mizerie acolo de-aceea mergea mai greu).Sper ca ce-ma scris sa nu supere pe nimeni,ci sa-i ajute in a rezolva unele probleme.


--------------------
renault megane megane1 2000 1.6 16v - if-04-adi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raul07
post 27 Mar 2013, 16:41
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 11 August 12




cam cati litri intra la un schimb de ulei la servodirectie sau unde trebuie?


--------------------
renault megane 1996 Hatchback
Renault Megane 1.6e RT 1996 , 66 kW , 90cp Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morta_lis_18
post 1 Apr 2013, 22:23
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 15 October 11




cunosc pe baiatul de la Sighisoara la el mi-am reconditionat caseta acum 1 an si merge perfect,cine e interesat il ajut cu un nr de contact!


--------------------
renault megane 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trami
post 8 Apr 2013, 00:41
Post #56


-


Group: Members
Posts: 270
Joined: 15 July 05
From: Targoviste




QUOTE(cj98czh @ 7 Mar 2013, 15:34)
Cosmin Valentin -
Ideea mea este ca nu este neaparat sa fie de vina caseta de directie ...
*


La fel cred si eu, ca nu este de vina caseta. Verifica bine basculele (pivoti si bucse). Pocneste numai la plecare de loc sau bate si la denivelari dese?


--------------------
Kuga 2 - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin Valentin
post 8 Apr 2013, 18:56
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 March 13




Trami - Poi pocneste la viraj de pe loc ,dar dupa ce merg cirk 10 km sau mai exact pana knd mi se incalzeste masina nu mai pocneste absolut nimik...am fost la o constatare si acel mecanic mi-a zis sa schimb pivotii si capetii de bara....si dupa sa vd dak mai face asa...mi-a si demonstrat intr-un fel sau altu ...batand in capu te bara din partea dreapta...si se auzea acelasi zgomot in interiou masini...si la denivelari nu pocneste...deloc...am zis sa incerc sa imi schimb 1 data bucse, capeti bara, pivoti....si sa vd dupa aceea....


--------------------
Renault Megane 1 2000 - cs 00 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sp3eDy
post 4 Aug 2013, 23:24
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 8 May 11




salutare
amm si eu o intrebare...mi s-a rupt cablurile de la geamurile mele electrice=))
cum fac si eu cu cablu ala de bicicleta...pentru ca luasem cablu dar nu stiu cum sa ii fac alea in capat sa stea blocat....imi poate da si mie cineva o idee...va rog

multumesc anticipat


--------------------
Renault Megan 1 classic 2002
Renault Megane 1 1.6 16v PLOIESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 6 Dec 2013, 19:56
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




Salut. Azi am schimbat garnitura la baie de ulei, iar baietii din service mi-au dat jos cadrul motor pt aceasta operatiune. Dupa ce am luat masina din service, parca volanul se misca mai greu. Poate sa fie ceva din montajul cadrului motor sau e doar o senzatie(m-am dat jos din toyota care are servo electro-hidraulica si m-am urcat direct in megane)


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
phenomen
post 14 Jan 2014, 10:13
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 28 June 08
From: Timisoara




Buna baieti,

Am fost cu masina la service , la schimb ulei, si o constatare, si mecanicul mi-a zis , ca am joc la caseta de directie... si trebuie reconditionata, intrebarea mea este: de unde stiu ca am joc? ma intrebat daca simt , ceva la viraje , prin gropi...chiar ca nu imi dau seama, ca nu se aude nimic...cum pot sa vad eu personal daca am joc?...si daca am , cat pot merge asa cu masina...multumesc.


--------------------
renault megane I, 1.4 16 V 2000 RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:28
Dacia