Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

nu face circuit agentul de racire, termostat nou, pompa de apa verificata etc...

raidaru
post 3 Nov 2017, 20:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 22 November 11




Salutare, de curand am schimbat motorul la masina(1.9dti) si in mare parte am pastrat anexele dp motorul vechi. Problema cu care ma confrunt este ca nu face circuit agentul de racire al motorului. Am pus chiar termostat nou, dar se incalzeste doar furtunul tur, radiatorul si furtunul retur care duce in pompa raman reci, apa in bord depasind nivelul normal. Aerisirea am facut-o in felul urmator: am deschis surubul de la termostat,cel de pe furtunul de la radiatorul de incalzire si inca un surub in partea superioara a radiatorului si am umplut pana a dat pe afara pe toate cele 3 orificii. Daca e sa luam prin eliminare doar radiatorul si pompa de apa nu sunt noi, dar au functionat perfect inainte de schimbarea motorului...........astept pareri, merci.


--------------------
Renault Laguna 1999, 1.9 dTI - AR99ZYZ
Peugeot 106 , 2001
Hyundai Terracan 2003
Bmw 650 LCI cabrio, 2008
Chevrolet Camaro SS 6.2 V8 cabrio, 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniellu
post 4 Nov 2017, 17:03
Post #2


acum E 91- M47 120kw


Group: Members
Posts: 870
Joined: 30 October 07




Suruburile de aerisire se deschid pe rand in ordinea primul cel mai de jos.
In mod cert ai aer pe instalatie. Pompa de apa nu are vreun aerisitor ?


--------------------
ex Mondeo TDCi(2006) ;Doblo 1.3 90 MJet (2016); Aprilia Pegaso 650GA; ex. Kangoo dci 2012;ex.Laguna 2.0s RTI (1995). - nr. de Bacau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raidaru
post 4 Nov 2017, 18:04
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 22 November 11




QUOTE(daniellu @ 4 Nov 2017, 17:03)
Suruburile de aerisire se deschid pe rand in ordinea primul cel mai de jos.
In mod cert ai aer pe instalatie. Pompa de apa nu are vreun aerisitor ?
*


Pompa nu are aerisitor. Cele 3 locuri de aerisire sunt pe la acelasi nivel. Circuit inchis face, conductele de la radiatorul din interior sunt fierbinti, baga caldura. Cand deschide termostatul se incalzeste doar furtunul pana la radiator, mai departe de ce nu trage pompa si din radiator nu stiu..........am pus si alt radiator de proba si acelasi lucru.........luni o sa schimb si pompa, 100 lei tot acolo sunt, alta varianta nu mai vad decat prin eliminare........ wacko.gif


--------------------
Renault Laguna 1999, 1.9 dTI - AR99ZYZ
Peugeot 106 , 2001
Hyundai Terracan 2003
Bmw 650 LCI cabrio, 2008
Chevrolet Camaro SS 6.2 V8 cabrio, 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 21:03
Dacia