Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

37 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Misiunea Casa, despre constructii, amenajari, instalatii etc.

meganus_bicorpus
post 11 May 2016, 07:11
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Ieri un bec cu led pe care il am in sufragerie a inceput sa faca ca stroboscopul...l-am schimbat cu unul economic si restul zilei a functionat normal..aseara pe la 11 am ramas fara lumina in toata casa, prizele merg OK.
Am demontat carcasa tabloului de sigurante, totul era bine pe acolo, niciun fir incins.Am dat si un fir peste siguranta (un fel de shunt) am obtinut o flama frumoasa si siguranta a sarit...lumini tot nu am...diseara trebuie sa chem meseriasul sa vad ce naiba s-a mai intamplat!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 May 2016, 09:13
Post #122


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Sigur nu iti cazuse numa' o faza, aia la care erau legate luminile chiar de la Electrica....Enel...sau ma rog, ?
Poate luminile erau legate la alta faza decat prizele....


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 11 May 2016, 09:24
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Am gasit doar o faza, daca am verificat bine...se poate si asa ceva?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 11 May 2016, 11:07
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Ai bransament trifazic in casa ?


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 May 2016, 11:15
Post #125


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nu-i obligatoriu sa aiba in casa, depinde cum sunt sunt aduse fazele din punctul trafo si cum sunt legate.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 11 May 2016, 11:44
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Nu cred ca e cazul de bransament trifazat ( de regula se da pentru bransamente cu puteri mai mari de 10 KVA ). Tinand cond de simptome, inclin sa cred ca exista in lustra / intrerupator un contact prost care a evoluat in scurt - posibil chiar in dulia becului LED. Un sfat pentru colegul - nu mai incerca faza cu suntul. Risti sa amplifici defectul sau sa afectezi alte echipamente din casa, ca sa nu mai vorbim de riscul propriu de arsura / electrocutare.
P. S. Pentru clarificare : iluminatul este intrerupt in toata casa? Cand ai verificat prima oara siguranta era sarita sau nu?

This post has been edited by pcs: 11 May 2016, 11:49


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 May 2016, 11:51
Post #127


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Posibil si asta dar cu siguranta este posibil ca in talou sa ii intre doua faze si este posibil sa cada numai una.

Am patit-o asa, insa dupa reguli dupa care numai nea electricianu care a facut lucrarea le stie, la mine nu sunt prizele pe o faza si luminile pe alta. Cand s-a intamplat sa cada o faza aveam in sufragerie curent pe o priza.....din 3 dar deloc lumini, in hol era lumina dar curent doar pe o priza iar in baie aveam curent pe aplica din perete dar nu si pe neonul principal. wacko.gif

Vecinu' de langa mine nu avea deloc, cel de vis a vis avea la fel ca mine, aleator.

Blocul de peste drum, o scara n-avea nicio problema, scara de langa era in bezna.

This post has been edited by vallixx: 11 May 2016, 11:54


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 11 May 2016, 11:57
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Daca in casa este bransament monofazic, nu are cum sa intre 2 faze in tabloul de sigurante... (de aceea am intrebat de bransament trifazic).

In cazul in care o priza din 3 (de ex.) ramane fara curent, problema este la distributie (daca are siguranta individuala), pe circuit (fir intrerupt prin pereti) sau contactul de la priza respectiva.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 May 2016, 12:05
Post #129


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Si atunci cum iti explici ca sigurantele erau intacte, nu sarisera, iar cand a revenit curentul si-au revenit si luminile si prizele care nu functionau, fara sa umblu deloc la tablou, sigurante, fire....etc.

De la punctul trafo pleaca trei faze. Cu ele "se jongleaza" dupa reguli pe care numai ei le stiu si se intampla sa intre doua faze in tablou. Ce pleaca de acolo trecand prin sigurante e altceva. Eu am sigurantele trase ok, unele pentru prize, altele pentru lumini, dar daca cade "inainte" de ele.......

This post has been edited by vallixx: 11 May 2016, 12:07


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 11 May 2016, 12:25
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Valix, daca e asa s-au incalcat toate normativele de proiectare a instalatiiilor interioare in blocuri pe care le stiu ( si am avut de-a face cu ele vreo 20 de ani ). Sa ma explic: Fiecare apartament ar trebui sa aiba propriul bransament monofazat, din care se alimenteaza atat iluminatul cat si prizele - altfel nu ai avea cum sa masori consumul fiecaruia - toata energia utilizata trebuie sa treaca prin contor. Da, firida fiecarei scari este trifazata, dar echilibrarea se efectueaza cupland pe fiecare faza acelasi numar de apartamente, tinand cont ca un bransament are de regula 6,3 KW - eventual se tine cont de incarcarile si de la celelalte scari / blocuri alaturate. De regula, dupa contor prin tabloul de distributie se separa un circuit de iluminat si unul / doua circuite de prize, fiecare cu doua sigurante ( pe faza si nulul de lucru ) si, eventual un bloc de protectie diferentiala pe intrare, care deconecteaza intreaga instalatie in cazul aparitiei unei circulatii de curent intre faza si nulul de protectie. Sincer, nu pot sa inteleg ce s-a intamplat.

P.S. Exista o situatie in care ai doua faze in ptabloul de distributie din casa - cand se intrerupe nulul intr-o retea de JT si, din cauza legarii diversilor consumatori poate sa apara o alta faza in locul nulului de lucru. E un defect serios, nu atat de rar din pacate, si produce pagube serioase consumatorilor - practic se poate arde toata aparatura electrocasnica conectata la retea din zona afectata.


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 11 May 2016, 12:29
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Sincer, nu-mi pot explica situatia prezentata de tine.

Oricum, s-ar putea sa facem putina confuzie, in functie de diversele conjuncturi aparute pe teren in lumea instalatiilor electrice.
Ca sa ma exprim cat se poate de clar: la blocuri, marea majoritate (daca nu chiar toate) au alimentare cu 3 faze + nul + nul protectie (inpamantare) din punctul de transformare. Toate aceste 5 fire intra intr-un punct de distributie de pe casa scarilor (sunt cu 1 punct de distributie/bloc si sunt cu cate un punct de distributie pe fiecare etaj).
Pentru a echilibra consumul pe faze, fiecare apatament este alimentat de pe o faza diferita, in rotatie.
Sunt cazuri in care contorul de energie electrica este instalat in casa scarilor sau in apartament.
Oricum ar fi, daca clientul nu are bransament trifazic, in casa intre 3 fire (sau 2, in functie de locul unde este instalat contorul). Cele 3 fire sunt faza + nul + nul protectie.
Daca, din punctul de transformare, pica una sau doua faze, un anumit nr. de apartamente (dar nu toate) raman fara curent electric, in totalitate.

In cazul tau, nu m-ar mira sa existe o situatie "smecherie" in sistemul de energie electrica prin diverse legaturi facute de vecini... am citit, intalnit si discutat despre astfel de cazuri.
E f. tentant la bloc fiindca e posibil ca anumite circuite electrice care apartin de instalatia ta, sa fie asezate pe sub parchetul vecinului de la etaj...

In cazul lui meganus_bicorpus, cel mai probabil e o problema de contact la siguranta de pe circuitul de iluminat sau la primul punct de distributie pe acel circuit.

This post has been edited by radunre: 11 May 2016, 12:41


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 May 2016, 12:31
Post #132


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Acu' eu nu pot sa jur ca a cazut o faza.....dar este singura explicatie logica pe care am gasit-o, din moment ce avem curent intr-un loc si n-aveam in altul.

Si de la mine din tablou nu era pt ca nu am umblat la el.
Cand s-a remediat defectul care o fi fost....s-a remediat si la mine in casa.

La treaba cu "furtul" sau "ilegalitatea" tongue.gif nu m-am gandit.
Eu nu fur de la nimeni, n-am fire legate pe la calorifer...sau cum naiba se legau intr-un timp, dar nici n-am sesizat sa consume altcineva pe banii mei.

This post has been edited by vallixx: 11 May 2016, 12:39


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 11 May 2016, 12:41
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Sa-ti dau un exemplu:
Am fost chemat intr-un apartament cum ca "nu mai avea curent in priza cutare" dar restul functiona.
Inaintea mea a fost un electrician pt. a schimba tabloul de sigurante dintr-unul vechi-vechi cu patroane litate intr-unul cu sigurante automate, protectie diferentiala etc.
Omul si-a facut treaba si a plecat, aproape totul functiona cu mici exceptii.
Instalatia era ultrasimpla, 2 circuite (prize, iluminat) cu distributii in diverse puncte/camere.

Cand am ajuns, am observat ca prizele care nu functionau erau pe un circuit montat ulterior constructiei blocului...
Am masurat ce am masurat si am constatat ca pe ambele fire ale prizei (nu se pune problema de inpmantare la blocurile alea) aveam doar faza...
Gasind punctul de distributie, am realizat eroarea electricianului care a facut adaosul de prize (cu multi zeci de ani in urma), el a legat faza prizelor noi de faza prizelor vechi dar nul a luat din circuitul de iluminat.

Cand s-a schimbat tabloul, meseriasul nu si-a marcat firele cu faza/nul din cele 2 circuite si a inversat faza/nul de la iluminat si astfel, prizele adaugate nu mai beneficiau de un circuit functional.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 May 2016, 12:47
Post #134


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




huh.gif unsure.gif wacko.gif

icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 11 May 2016, 13:14
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Acum nu am lumina in toata casa, siguranta este cuplata normal iar la sunt a sarit, dar am cuplat-o imediat inapoi.
Nu am trifazic in casa, toata lumina din casa e pusa pe o singura siguranta de 16A asemanatoara cu cea din poza doar ca e alta marca

Attached thumbnail(s)
schneider.jpg ( Size: 19.88k ) Number of downloads: 263


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 11 May 2016, 13:40
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




In situatia data presupun circuit intrerupt imediat dupa plecarea din tablou ( poate fi intrerupta atat faza cat si nulul ) / siguranta defecta. Daca ai un aparat de masura, incearca sa masori tensiunea de iesire din siguranta ( aparatul setat la tensiune minim 250V ca - nu mi-o lua in nume de rau, dar mai bine sa-ti atrag atentia decat sa se intample ceva aiurea, eu am incercat odata sa masor tensiunea cu ohmetrul, asa ca am ramas fara MAVO ). Prezenta tensiunii indica siguranta buna, defect in circuit. Posibil ca unul din cele doua fire de iesire din siguranta sa nu mai faca contact / sa fie intrerupt.


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 11 May 2016, 14:17
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Asa banui si eu, siguranta defecta...dar de ce a mai sarit?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 11 May 2016, 15:35
Post #138


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.898
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




sa nu uiti sa debransezi siguranta centrala daca vrei sa desfaci panoul.

LE

si la mine se desfacuse un fir din siguranta automata...si ciudat dupa un scurt la un flex (probabil la cat le-am frecat inchide deschide wacko.gif )

This post has been edited by wolfin: 11 May 2016, 15:38


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 11 May 2016, 15:47
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Ultima siguranta automata inlocuita (pe o priza) am inlocuit-o "pe viu"...tabloul central e intr-un fel de debara incuiata la parter, am acces mai greu la ea si m-am gandit ca merge si fara..si a mers, dar mi-au cam tremurat genunchii de emotie!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 11 May 2016, 16:00
Post #140


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.898
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




nu esti zdravan....macar erai incaltat si ai folosit patent cu protectie sau cu degetele?

ps cand inlocuiesti sigurantele ia ceva de calitate...bine si shnieder e o trompeta...incearca cu legarand

http://www.revistamagazin.ro/content/view/1625/31/



This post has been edited by wolfin: 11 May 2016, 16:13


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 11 May 2016, 17:00
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Nu am pus mana direct pe fire, eram pe un scaun cu picioare de lemn, surubelnita electrica si patent cu protectie...nu stiam ca Scneider sunt petarde, chiar aveam incredere in firma asta


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 May 2016, 17:09
Post #142


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nu's chiar petarde dar in mod cert exista pe piata lucruri ceva mai bune.
Legrand intr-adevar par foarte ok, d'alea am si eu in casa.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 12 May 2016, 09:32
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Am schimbat siguranta de pe lumini cu una Schneider de 16A, am lumina in casa dar are momente in care incep sa falafaie becurile prin casa, cred ca e o combinatie de becuri din camere diferite care dau acest efect...mai cercetam cazul...


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 12 May 2016, 09:56
Post #144


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.898
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




sa nu ai un fasung sau un bec cu probleme (daca nu face masa bine se incalzeste si incepe sa palpaie)


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 12 May 2016, 15:34
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




in toata casa?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 12 May 2016, 16:09
Post #146


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.898
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




atunci intr-o doza?

ideea e ca trebuie sa le verifici pe toate fie doza fie lampa bec..etc

bafta

This post has been edited by wolfin: 12 May 2016, 16:10


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 12 May 2016, 16:25
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Sa va zic ca am dozele ascunse in pereti de la ultima gletuiala? rolleyes.gif


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 12 May 2016, 19:00
Post #148


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.898
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Fara gauri de afumatura.......nasool....

Ca sa zic....bafta in continuare.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 12 May 2016, 19:09
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Am rezolvat cu becurile: am schimbat intre ele intrerupatorul "meseriash" cu unul simplu. Acum cel "cu senzor" e doar de decor, iar cel simplu does the job smile.gif


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 13 May 2016, 08:29
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




@ meganus : E posibil sa ai un contact prost intre un bec si dulie, cand se incalzeste produce variatii de sarcina si iti palpaie toate. Mai probabil e insa o problema in doza / regleta de contacte de unde se multiplica circuitele de iluminat. Nu stiu cum e schema la tine, dar la instalatiile facute recent se prefera o regleta de multiplicare unde vine circuitul de la siguranta si pleaca circuite independente pentru fiecare incapere.
P. S. Becurile economice sunt de fapt minituburi cu fluorescenta. Cand se uzeaza pot produce perturbatii similare cu cele produse de tuburile clasice.

This post has been edited by pcs: 13 May 2016, 08:30


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
37 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 21:51
Dacia