Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Anvelope Kadjar

Dyor
post 20 Sep 2019, 08:40
Post #61


Dyor


Group: Members
Posts: 222
Joined: 22 January 07




Multumesc ptr pareri. Voi lua de iarna ptr ca sotia va merge 95% din timp cu masina.


--------------------
Renault Kadjar 2015 - 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roigeu
post 21 Oct 2019, 10:33
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 13 September 16




A pus cineva Anvelope Sebring pe Kadjar?
Multumesc


--------------------
Renault kadjar 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pos
post 24 Oct 2019, 20:06
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 12 May 04




Salutare.
Masina mea are 5 luni, iar dealer-ul, minunatul AC de pe Splai, mi-a promis (cand m-a convins sa iau de la el) un set de anvelope de iarna, comparabile cu cele standard de pe masina.
Masina a venit oricum cu All Season (avand Extended Grip)
Nu aveam eu sperante prea mari, ma asteptam la niste Motrio...
Astazi am ridicat anvelopele... TA-DA...
Minerva S210 !!!
Nu va intreb daca a auzit cineva de ele...
Eu asa ceva nu pun pe masina... si mi-e si rusine sa le pun la vanzare...

As vrea sa mentionez ca aveau o gramada de anvelope (venise camionul de curand), si cu exceptia unei dimensiuni (mai mica) ce erau Motrio, restul erau toate niste nume de nu am auzit de ele...

Aviz celor de "pun botu'" la promisiunile dealerilor, ca mine.

Mi-au mai promis si prima revizie gratuita... m-au convins acum sa nu ma duc la ei, sa-mi puna cine-stie ce piese

This post has been edited by pos: 24 Oct 2019, 21:47


--------------------
Renault Kadjar 1.33 tce, 159 cp, manuala, Intens+ 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 28 Oct 2019, 14:44
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Eu nu am avut probleme cu AutoCobalcescu. Au fost super ok de fiecare data...


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robespierre
post 31 Oct 2019, 00:28
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 29 September 12
From: Cluj-Napoca




QUOTE(pos @ 24 Oct 2019, 20:06)
Salutare.
Masina mea are 5 luni, iar dealer-ul, minunatul AC de pe Splai, mi-a promis (cand m-a convins sa iau de la el) un set de anvelope de iarna, comparabile cu cele standard de pe masina.
Masina a venit oricum cu All Season (avand Extended Grip)
Nu aveam eu sperante prea mari, ma asteptam la niste Motrio...
Astazi am ridicat anvelopele... TA-DA...
Minerva S210 !!!
Nu va intreb daca a auzit cineva de ele...
Eu asa ceva nu pun pe masina... si mi-e si rusine sa le pun la vanzare...

As vrea sa mentionez ca aveau o gramada de anvelope (venise camionul de curand), si cu exceptia unei dimensiuni (mai mica) ce erau Motrio, restul erau toate niste nume de nu am auzit de ele...

Aviz celor de "pun botu'" la promisiunile dealerilor, ca mine.

Mi-au mai promis si prima revizie gratuita... m-au convins acum sa nu ma duc la ei, sa-mi puna cine-stie ce piese
*



Nu m-aș mai duce pe acolo, iar anvelopele alea sunt de foarte proastă calitate. Niște smenari...


--------------------
Renault Clio IV 1,5 dCi 90 CP | Kadjar 1.3 EDC 159 CP; 2012|2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 31 Oct 2019, 06:58
Post #66


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Ciupeli si pacaleli de tip balcanic... N-au bunul simt sa recunoasca ca trebuie sa ramana intr-o anumita marja de profit si sunt nevoiti sa puna niste anvelope de calitate indoielnica..


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvyu
post 2 Nov 2019, 09:09
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 18 March 16




Buna ziua.
Ce parere aveti despre anvelopele continental R 19 de vara ? Dupa 35 k adica doua veri sunt pe duca .


--------------------
renault kadjar 2017 -1,6 dci ,130 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iustin70
post 2 Nov 2019, 10:24
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 18 July 18




Faptul că la capitolul rezistență la uzură nu sunt printre cele mai bune, dar și faptul că la 35000 de km "sunt pe ducă" ține atât de factori obiectivi privind calitatea materialelor din care este fabricată anvelopa cât și de factori subiectivi, cum ar fi stilul de condus al șoferului. Părerea celor care testează anvelope este asta: https://www.thetirelab.com/continental-sportcontact-5-suv/
Eu am 39000 de km cu ale mele și mai am aproximativ 2-3 mm până la markerii de uzură de pe calea de rulare. Mă declar mulțumit!
Din cele citite de către mine pe internet în decursul timpului și din propria experiență, cauciucurile cu performanțe foarte bune nu excelează la capitolul rezistență la uzură. Adică un cauciuc de calitate, aderent, se uzează mai repede decât unul care are o compoziție ce îi oferă aderență mai slabă. Dacă vrei, este ca la formula 1: soft- aderență maximă, rezistență mică, medii- echilibrat la ambele capitole, hard - aderență mai slabă, rezistență mai bună.


--------------------
Hyundai Elantra 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvyu
post 2 Nov 2019, 13:18
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 18 March 16




Tu ai 39 k total vara si iarna ? Am un prieten care are 35 k numai vara cu pirelli scorpion tot pe R 19 si 4x4 si au 6 mm .







--------------------
renault kadjar 2017 -1,6 dci ,130 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iustin70
post 2 Nov 2019, 13:40
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 18 July 18




Așa este, îmi cer scuze! Am 36000 de kilometri rulați numai cu anvelope de vară, 4x2, R17, iar diferența de aproximativ 3000 km a fost făcută cu pneurile de iarnă. Dar, chiar și așa, nu găsesc nimic anormal.

This post has been edited by Iustin70: 2 Nov 2019, 14:02


--------------------
Hyundai Elantra 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iustin70
post 4 Nov 2019, 15:07
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 18 July 18




Sunt convins că în decursul timpului, mulți dintre voi ați sesizat că anumiți producători de anvelope, de regulă cei care se respectă, marchează cu puncte sau cerculețe (albe, roșii sau albastre) flancurile anvelopelor pe care le produc. Aceste puncte au rolul de ghidare la montajul anvelopei pe jantă, asigurând o echilibrare mai ușoară a roții, implicit folosirea unui număr mai mic de plumbi de echilibrare. Personal, am constatat cu dezamăgire, că cel puțin la nivel de Călărași, lucrătorii de la vulcanizări habar nu au despre aceste lucruri simple. Mai mult, au fost foarte reticenți la indicațiile pe care le-am dat. Fapt concret: i-am cerut să alinieze valva la punctul alb marcat pe flanc, iar el, în ambiție a montat anvelopa pe jantă la 180 ° față de semn. A echilibrat roata și a lipit vreo 15 cm de plumbi, adică 65 de grame. M-am sesizat cu privire la acest lucru și am insistat să dezumfle anvelopa și să o rotească pe jantă, aliniind valva cu acel punct alb. Trec peste faptul că a făcut totul cu o scârbă enormă... Rezultatul: la echibrare a folosit numai 5 grame de plumb.

This post has been edited by Iustin70: 4 Nov 2019, 17:59


--------------------
Hyundai Elantra 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robespierre
post 7 Nov 2019, 09:09
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 29 September 12
From: Cluj-Napoca




Tipic mioritic... Și habarniști, și aroganți, și tembeli. Combinația perfectă!


--------------------
Renault Clio IV 1,5 dCi 90 CP | Kadjar 1.3 EDC 159 CP; 2012|2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kontrast
post 22 Nov 2019, 22:28
Post #73


Kontrast


Group: Members
Posts: 162
Joined: 12 February 09
From: Oradea




20191122_222221.jpg ( Size: 2.15mb ) Number of downloads: 522


Am luat niste anvelope de iarnă și toate au câte un punct roșu și unul galben cam cum se vede in poză.
Sunt la distanțe diferite dar totuși destul de aproape una de alta cam cum se vede în exemplu.
Știu că s-a mai discutat dar totuși nu sunt încă lămurit...

Nu înțeleg de ce sunt două, dar și destul de aproape...

This post has been edited by kontrast: 22 Nov 2019, 22:31


--------------------
Renault Kadjar 2019 1.33 Tce -140 - ZEN + R-Link
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 23 Nov 2019, 04:41
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 562
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




2 posturi mai sus sunt 2 poze. Le-ai deschis? Sau macar prima poza...

This post has been edited by vvede: 23 Nov 2019, 04:41


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kontrast
post 23 Nov 2019, 07:59
Post #75


Kontrast


Group: Members
Posts: 162
Joined: 12 February 09
From: Oradea




Da, dar mai sus nu sunt două buline de culori diferite...


--------------------
Renault Kadjar 2019 1.33 Tce -140 - ZEN + R-Link
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 23 Nov 2019, 09:18
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Poate asta e mai clara: marcaje

Dacă ai ambele marcaje ar trebui cel Rosu aliniat cu marcajul de pe janta pentru punctul minim și ignorat cel galben.
Dacă nu s poate, se folosește punctul galben (de greutate minima) de pe cauciuc și se aliniază cu valva( considerat punctul de greutate maxima pe janta.

Obligatoriu se echilibrează după montaj.

Dacă nu se aranjează marcajele nu e un capăt de lume, ci e posibil ca la echilibrare sa fie nevoie de greutăți mai mari.

This post has been edited by alexpslr: 23 Nov 2019, 09:20


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kontrast
post 23 Nov 2019, 20:31
Post #77


Kontrast


Group: Members
Posts: 162
Joined: 12 February 09
From: Oradea




La fel și la mine, la anvelopele venite cu mașina, punctele roșii nu sunt aliniate cu valvele, oare așa de superficiali să fie cei de la Renault?


--------------------
Renault Kadjar 2019 1.33 Tce -140 - ZEN + R-Link
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iustin70
post 23 Nov 2019, 20:48
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 18 July 18




Corect. Punctele roșii nu se aliniază la valve. Cauciucurile nu sunt perfect rotunde, au abateri. Zona cea mai înaltă a cauciucului se aliniază la jante. Atenție! Jantele marcate. Adică, cum am văzut la jantele de tablă de la Duster, care, majoritatea, au pe ele un punct albastru. Adică, jantele respective nu sunt în proporție de 100% un cerc perfect. Punctul albastru de pe jantă marchează zona cea mai joasă, sau mai retrasă, nu știu cum să o numesc... Atunci se aliniază zona cea mai înaltă a cauciucului (marcată cu roșu) la zona cea mai joasă a jantei ( marcată cu albastru). Punctul roșu de pe cauciuc nu are treabă cu valva.
Nu toți producătorii de cauciucuri sau jante fac acele marcaje pe acestea. Din varii motive. Poți avea cauciuc marcat doar cu bulină roșie, cu bulină roșie și albă sau galbenă, sau fără niciun marcaj. Poți avea jantă marcată cu bulină albastră sau nu. Ideea este că la valvă se aliniază doar punctul alb sau galben. Și nu este o legendă urbană! Am testat personal...
Nu este nimeni obligat să respecte aceste condiții. Fiecare este liber să procedeze așa cum dorește sau crede el că este mai bine.
Și, ca să răspund întrebării tale ironică, ce se vrea retorică: Nu, cei de la Renault nu sunt superficiali, dar unii clienți de ai lor... Poate!

This post has been edited by Iustin70: 23 Nov 2019, 21:47


--------------------
Hyundai Elantra 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 24 Apr 2020, 14:43
Post #79


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Salutare forumisti, a venit vremea sa cumpar anvelope noi de vara. Pana anul trecut, masina a mers cu Continental (Eco Contact 5 parca, nu mai retin, ca m-am debarasat de ele anul trecut cand am trecut la cele de iarna. Tocmai venise un ghinionist la vulcanizare, care facuse o pana nasoala si 2 dintre ele, care erau in stare mai buna, le-am dat omului sa poata pleca de acolo).

Eu am fost foarte multumit de astea de fabrica si cel mai probabil ca tot acelasi model voi lua. Voi cunoasteti ceva mai bun si care sa nu depaseasca 550-600 de lei/bucata?


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgd2018
post 24 Apr 2020, 15:33
Post #80


AMBIDÉXTRU


Group: Members
Posts: 130
Joined: 11 April 18




Daca te-au multumit Eco contact 5, atunci Eco Contact 6 ar trebui teoretic sa fie o evolutie.

This post has been edited by bgd2018: 24 Apr 2020, 16:28


--------------------
Renault Kadjar 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 24 Apr 2020, 15:43
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Nu știu care e diferența de preț pentru dimensiunea ta, dar zic că, ContiPremiumContact 5 sau 6 cât o mai fi acum, sunt mai ok...


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iustin70
post 24 Apr 2020, 16:04
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 18 July 18




@romeo_id Ce dimensiuni cauți? Pentru că diferențele de preț între R17 și R19, spre exemplu, sunt notabile! În atașament ai propunerile mele în funcție de dimensiuni. Am ținut cont de indicele de zgomot, clasa de aderență și nu în ultimul rând de preț. Dacă te interesează site-ul, aștept mesaj în privat. Nu vreau să fiu acuzat că fac publicitate...

This post has been edited by Iustin70: 24 Apr 2020, 16:19


--------------------
Hyundai Elantra 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 24 Apr 2020, 19:49
Post #83


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Cele standard, pe 17. 215 60 r17. Sunt bune michelin. Am citit de bine de aceste Primacy, dar nu am mai folosit pe nicio masina in ultimii 10 ani.

(N-am fost niciodata fan jante cu raza cat mai mare. Sunt prea sensibile si neconfortabile pentru drumurile noastre. Sa nu pun la socoteala ca sunt mai scumpe..)
Multumesc pt pont!


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 24 Apr 2020, 20:03
Post #84





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Eu nu as cumpara anvelope online. Risti sa dai banii si sa ramii cu ochii in soare, si nu sint putini. Ti-i returneaza ei in 15 zile, conform legii, si asta a toata smecheria. Ei zic ca le au in stoc, dar cei mai multi sint neseriosi, doar te fraieresc sa le bagi banii in cont. Indiferent care sit este, vorbeste intii la telefon si insista pe plata la livrare.
"da, scrie ca sint in stoc dar asta inseamna ca am facut comanda la fabrica. le primim cam in 6 luni"
"da, scrie, dar asta inseamna ca sint in depozit in polonia si e doar 1, nu 4 cum scrie pe sit"

Eu am intilnit doar doi comercianti seriosi (unul chiar extrem de saritor, m-a scos din rahat acum un an - de la ei am luat ultimele doua seturi).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fan Megane
post 24 Apr 2020, 20:06
Post #85


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 2 June 19




Michelin Primacy 3 am eu pe Audi, sunt super, dar sa cauti cu protectie la janta si XL ca sunt cam moi pe flancuri, in rest sunt f. silentioase.

Am si pe Megane tot Michelin, dupa mine sunt printre cele mai bune de pe piata.

This post has been edited by Fan Megane: 24 Apr 2020, 20:07


--------------------
Renault Renault Mégane 3 1.5Dci 110pk Eco2 Collection 2012 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iustin70
post 24 Apr 2020, 20:15
Post #86


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 18 July 18




Cu plăcere, @romeo_id! Ți-am trimis mesaj cu numele site-ului. Comandă cu încredere! În urmă cu o lună am cumpărat de la ei anvelope pentru Hyundai, cu plata ramburs și nu a fost niciun fel de problemă. De fapt, am cumpărat anvelope online în ultimii 15 ani și de pe alte site-uri. Nu am avut niciodată cea mai mică problemă. Nu este exclus să se întâmple cele expuse mai sus de către colegul Rimio... Se pot întâmpla nereguli și nu numai la cumpărarea de anvelope. Nu înseamnă că este regulă generală.


--------------------
Hyundai Elantra 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 24 Apr 2020, 20:33
Post #87


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Multumesc tuturor pentru recomandari. O sa le studiez pe aceste Michelineuri. Parca nici Conti nu are ranforsare pe lateral, pare maleabil cauciucul.
In primul an cu Conti, am reusit sa fac o galma pe lateral (intr-un cupon de sina de tramvai / groapa) iar alt cauciuc l-am ciupit bine intr-o bordura grunjoasa, dar asta m-a tinut asa 3 ani. Ma astept de la orice cat timp nu sunt de kevlar... mai ales cu gropile, cuiele si suruburile lasate aiurea. Ca si la parbriz, sunt deja la al 2lea si deja e spart si asta... Romania. Am casco care acopera toate daunele astea, dar cine are timp si placere sa umble...

@Rimio de Vassur, multumesc de atentionare. Nu strica sa fii precaut. Intr-adevar, am auzit si eu de povestile cu vanzatorii, dar cele mai multe legate de DOT-ul anvelopelor la care nu prea sunt transparenti. O sa cumpar de pe un site de la care am mai luat in trecut si nu au fost probleme.

This post has been edited by romeo_id: 24 Apr 2020, 20:34


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 25 Apr 2020, 07:18
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




O sugestie este sa le scrieți celor de pe site, înainte sa dați comanda și sa le cereți informații despre disponibilitate și termenul de livrare (eu asa am făcut și au fost foarte comunicativi cei de la care am luat). DOT e bine sa fie cât mai aproape, ideal, în ultimele 6 luni sau pana în 12. Puteți cere și DOT-un înainte de comanda. Sunt site-uri care oferă contra cost, dezvăluirea DOT-ului anterior comenzii, cu posibilitatea anularii comenzii dacă nu va convine DOT-ul.
O varianta e sa luați modele apărute în ultimul an (va asigura DOT bun).

This post has been edited by alexpslr: 25 Apr 2020, 07:20


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 20 May 2020, 19:38
Post #89


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Cum sa interpretez informatia din imagine?Hankook_K125.jpg ( Size: 816.52k ) Number of downloads: 128
? e ca si VAI de la Conti?
Ca puncte colorate nu a avut...

This post has been edited by janos: 20 May 2020, 19:42


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iustin70
post 20 May 2020, 20:27
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 18 July 18




VAI de la Continental este situat pe calea de rulare. Acesta este pe flancul anvelopei... Seamănă mai repede cu punctul de aliniere al valvei. Nu ai găsit informații despre inscripționare pe site-ul producătorului? Ce marcă sunt?

This post has been edited by Iustin70: 20 May 2020, 20:52


--------------------
Hyundai Elantra 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:30
Dacia