Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Starea drumurilor din tara

nasty
post 18 Oct 2005, 10:14
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




Va rog o informatie:
Cum se poate traversa Clujul, mai usor si repede, venind dinspre Turda catre Oradea?
Exista o centura sau numai prin oras?


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 18 Oct 2005, 11:02
Post #62


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




http://www.hartionline.ro/cluj/harta/judet.html

dar vezi ca esti offtopic aici!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 18 Oct 2005, 11:10
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Scuze, mesajul este mai jos un pic

This post has been edited by Slider: 18 Oct 2005, 12:24


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 18 Oct 2005, 11:38
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




scuze , dar tot de starea drumului vreau sa aflu, pt. ca de obicei, drumul de centura e numai pt. camioane si este intr-o stare jalnica, deci reformulez:
care este starea drumului de traversare ( ocolire ) a Clujului prin centru si pe "centura"?
Ce varianata e mai buna?


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 18 Oct 2005, 11:43
Post #65


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




@nasty
pe www.cluj4all.com gasesti o harta digitala a Clujului foarte buna
Cel mai rapid traseu e:
Dinspre Turda se intra pe Calea Turzii, o sa ai Service Feleac Dacia in dreapta si alti dealeri auto mai jos, ajungi la o intersectie in care Calea Turzii o ia la dreapta si se face mai abrupta (mai nou am inteles ca aici este un sens giratoriu). Aici faci la stinga si intri pe Strada Observatorului (sa ai doua cladiri mari in dreapta chiar cum intri pe ea, urmeaza o trecere de pietoni, statie de autobuz, camine pe dreapta, benzinarie MOL, etc) si te tot duci pe ea. La un moment dat aceasta se transforma in strada Frunzisului (dupa ce treci de o curba de 180 grade). Tot mergind pe ea ajungi la un semafor (in dreapta este o benzinarie), aici te incadrezi pt. inainte (Str. Izlazului) si o tot tii asa (treci de un sens giratoriu - intri pe Str. Primaverii) si in momentul cind in fata vezi un depou de tramvaie faci la dreapta(intri pe Str. Bucium). Mergi pe strada asta pina cind vezi ca sub tine trece un drum (acela este drumul spre Oradea), faci dreapta si intri pe Calea Floresti si de aici ii dai bice spre Oradea!

Edit: starea drumului e buna

This post has been edited by kaspersky: 18 Oct 2005, 11:47


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 18 Oct 2005, 11:55
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Trebuie sa ajung la Iasi prin Braila. de aici pina la Braila stiu drumul dar mai departe....(sa nu-mi spuneti sa ma uit pe harta...)...m-ar interesa daca stie cineva varianta cea mai buna in privinta starii drumului.
Multumesc


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 18 Oct 2005, 16:40
Post #67


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Portiunea Sebes-Deva: nu mai sunt pb. cu asfaltul...doar in Orastie, pe aprox. 300m, la o intersectie idiotii au spart, decopertat ca cica pun semafor; si acum o dau din colt in colt ca e gresit proiectul...supradimensionat blink.gif ...I Love U Romania ! radmasa.gif ...grija mare cand traversati, ca zilnic isi fac veacul gaborii de la judet si dau amenzi la greu...stau la panda ca bulgarii: trecere de pietoni, semafor, radar, linia continua...daca ai calcat-o ca ti s-a parut ca sare maidanezu' si da-i sa-l eviti, ai pus-o de 75 RON ( Stan patitu')
Acum vreau si io ceva: cine ma bombardeaza cu info despre starea drumului pe traseul: Reghin-CJ-Dej-Baia Mare-Sighet ?

This post has been edited by dacicuss: 18 Oct 2005, 16:41


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 18 Oct 2005, 17:14
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE(Slider @ 18 Oct 2005, 12:55)
Trebuie sa ajung la Iasi prin Braila. de aici pina la Braila stiu drumul dar mai departe....(sa nu-mi spuneti sa ma uit pe harta...)...m-ar interesa daca stie cineva varianta cea mai buna in privinta starii drumului.
Multumesc
*



Nu ai prea multe alternative. Cel mai scurt e Braila-Tecuci-Barlad-Vaslui-Iasi. Drumul e relativ ok, nu cunosc prea bine portiunea Braila-Tecuci dar dupa Tecuci te asigur ca nu sunt probleme.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
philyy
post 19 Oct 2005, 11:17
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 October 05




Mai este un drum mult mai scurt si destul de bun.La Braila te duci spre Galati iar de la Galati ai drum direct spre Barlad, deci nu mai ocolesti prin Tecuci.Drumul este in mare majoritate bun, foarte liber si cu maxim 2,3 localitati.Dupa care Vaslui si Iasi.
Si drumul prin Tecuci e bun dar cu foarte multe localitati si relativ destul de aglomerat


--------------------
Dacia Logan - xxxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 19 Oct 2005, 11:27
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




E intr-adevar mai scurt cu vreo 20 km dar cand am fost ultima data pe acolo erau sa-mi sara maselele din gura din cauza asfaltului. In plus, drumul este complet nemarcat, eu am venit noaptea si era sa ies de cateva ori in decor. mellow.gif


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 19 Oct 2005, 20:53
Post #71


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




unsure.gif nime'?!?...da' chiar nime"?!?... sad.gif


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 20 Oct 2005, 07:06
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




OK, deci ramin pe varianta Tecuci! Multumesc!


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 27 Oct 2005, 08:33
Post #73


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Ieri am dat o tura pana la Herculane. Buuuun!
Adica bun drumul pana la Calan...dupa ce treci de Kosovo-ul asta romanesc, incepe sa se-mputa treaba...dupa ce ca te hataia de numa' de la rosturile de dilatare ( beton...drum strategic) acum mai e si frezat pe portiuni pana la Hateg...sar plombele din gura...nici nu e prea semnalizat...la Caransebes am vazut ca s-a dat drumul la circulat pe podul ala de la iesire...acu' 3 saptamani nu se circula pe el...in rest, peisajul superb, culorile toamnei....n-am vazut nici o marmota! wink.gif


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 28 Oct 2005, 08:37
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(dacicuss @ 18 Oct 2005, 17:40)
Acum vreau si io ceva: cine ma bombardeaza cu info despre starea drumului pe traseul: Reghin-CJ-Dej-Baia Mare-Sighet ?
*


Vad ca nu prea ai reply... deci poate te ajuta macar asta, desi e partial:

1. Reghin-Cluj: drum bun, nu excelent dar fara gropi; doar 2 portiuni mici cu probleme, dupa Rreghin, o bucata de vreo 500 de m decopertata de tot (mergi incet si nu-s probleme); e posibil ca de atunci sa o fi reparat de tot (de vreo 4 luni smile.gif )

2. Cluj-Dej: asa si asa, cu cat te apropii de Dej simti deja pericolul (Dej cred ca e cel mai nenorocit asfalt din tara asta...)

Mai departe pe aici nu am mers, dar iti pot spune ca atat drumul dinspre Sighet inspre Borsa cat si inspre Satu Mare e bun, fara probleme... nu cred ca cel spre Baia Mare sa fie altfel


Bafta

PS: daca imi poate spune ceva RECENT despre traversarea Brezoi-Voineasa-Petrosani-Hateg-Caransebes, as fi recunoscator!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 28 Oct 2005, 09:10
Post #75


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Danke, Ursule! wink.gif ...m-am hotarat s-o iau pe ocolite Reghin-TgMS-CJ-Zalau-SM-BM...e mai lung dar mai sigur, nu rup masina.
Cat despre ce vrei tu: in Hateg, alaltaieri era deviat prin oras drumul spre Petrosani si din cate am auzit se lucreaza la drum intre petrosani si Hateg...deci se cam sta.
Intre Hateg si Caransebes e relativ ok drumul, pe o singura portiune mai scurta se asfalteaza, chiar intr-un sat cum intri in jud. Caras!
Drum bun!


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 31 Oct 2005, 12:12
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




Cluj-Oradea,
drumul e bun, dar la iesirea din Cluj, dupa sistemul nostru in loc de 2 benzi pe sens, mai bine 1 banda si jumate, toate camioanele merg pe banda 2,
sfat = depasiti pe banda 1


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 31 Oct 2005, 12:51
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




craiova-timisoara?

am o ruda care trebuie sa faca traseul asta. pe unde credeti ca e mai bine sa o ia? baile herculane, sau in sus, pe valea oltului?

multumesc.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 31 Oct 2005, 16:22
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(nasty @ 31 Oct 2005, 12:12)
Cluj-Oradea,
drumul e bun, dar la iesirea din Cluj, dupa sistemul nostru in loc de 2 benzi pe sens, mai bine  1 banda si jumate, toate camioanele merg pe banda 2,
sfat = depasiti pe banda 1
*


Nasty nu mai da sfaturi ca s-ar putea sa te asculte vreunul. Acea banda 1 este banda de urgenta nicidecum de depasiri, mai sunt isteti care ba merg pe acea banda, ba jumatate pe banda de urgenta jumatate pe banda 1. In acea zona pe aprx 10 km sunt 2 sate cu trafic de pitoni, animale, carute, tractoare pe banda de urgenta asa ca o "depasire" a la nasty se poate lasa cu accident destul de usor, circulati cum e legal nu cum va taie capul.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 22 Nov 2005, 15:28
Post #79


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Cine ma ajuta si pe mine cu niste informatii proaspete? Ma intereseaza traseul Oradea-Brasov, cum se circula? inzapeziri? polei? Merci mult!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 22 Nov 2005, 16:05
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Pentru ca mi-am pus mai sus o intrebare, poate e util sa afle si alti amatori cum e drumul;
1. pana la Avrig am mers pe obisnuitul Is-Bc-Oituz-Bv-Sibiu; de acolo am taiat (recomand intrarea in Avrig pe a doua intersectie, cea despre Sibiu, cam la 1 km de prima) scurtatura care ocoleste intersectia mare de la Colonia Talmaciu, drum bun pe scurtatura, cu o trecere destul de rustica peste Olt.
2. dupa intrarea pe DN7 drumul e arhicunoscut, pot spune doar ca n-am zarit nici o groapa iar asfaltul de bun.
3. la Brezoi am intrat pe DN 7A, asfalt ceva mai slabut, oricum , drum fara probleme si la fel, fara gropi; drum la fel de bun si dupa Voineasa, peisaje ireale (zone slab populata, putini turisti, se vede ca nu e prea batatorita).
4. pe malul lacului Vidra drum acceptabil (cu ceva zone afectate, dar scurte, mai ales in viraje unde au fost prabusiri de stanci) - drumul e pe pe malul SUDIC!! - peisaje la fel de superbe
5. la Obrsia Lotrului in schimb drumul e devenit brusc spart total si pe zona comuna cu DN 67C (Transalpina) e deplorabil; inca vreo 4-5-6 km interminabili spre Petrosani (max.25 kmh, muuulte santuri, asfalt maturat, praguri, pietre taioase...) si apoi, in apropiere de intrarea in HD drumul devine relativ bun, cu ceva gropi si asfalt nu f bun, dar se poate merge decent (evident, e o insiruire de serpentine - atentie!!! se formeaza f repede condens si polei, chiar daca afara batea soarele si erau vreo 15 grade...)
6. Petrosani-Hateg: drum reparat recent, inca se mai extinde, nu prea ai de ce sa te plangi; la fel, zona mirifica
7. Hateg-Caransebes drum obisnuit de Romania, nici prea prea nici foarte foarte (mai sunt gropicele, denivelari, dar se poate merge)
8. Caransebes-Lugoj-Buzias-Timiosoara (cred ca e cunoscut de destul de multi): bun pana in Lugoj (chiar f.bun), piatra cubica vreo 4 km in Lugoj spre Buzias (intortocheat orasel...), VALURI imense, destul zone denivelate pana la Buzias si apoi drum bun pana la Timisoara.

Drum bun


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GunX
post 28 Nov 2005, 18:29
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 September 05
From: Bucuresti




Avand in vedere ca este cel mai aglomerat si mai circulat drum din Ro, ma gandeam sa dedicam un thread drumului national Bucuresti-Ploiesti-Brasov.

Ma bate gandul sa ma duc in weekend pana la Sinaia si m-am tot jurat ca nu mai o iau pe DN1 nici mort. Din cauza celor 3 ore pierdute ultima data pana am iesit din Bucuresti, din cauza radarelor, a nebuniei generale a celor care nu rezista psihic la cozi de zeci de km si strapung bariera de plastic, pleaca pe trotuar, o iau pe contrasens cu suta sau incearca atat de mult sa depaseasca coloana pe dreapta ca se rastoarna in rapa.

Zilele trecute cica la prima ninsoare s-a stat toata noaptea acolo din cauza unor TIR-uri care au derapat si blocat drumul pe ambele sensuri. Zicea o cunostiinta ca nici nu stia cum au trecut cele 8 (OPT!) ore cat a facut pe ruta Bucuresti-Bran.

A fost deci cineva cat mai de curand si stie cum e zilele astea drumul pe DN1 ?
Se mai sta la Otopeni jumatate de zi la coada sau se circula cat de cat ok ? Mai sunt lucrari de gatuire a traficului ? Starea carosabilului, cum mai e, dpdv al gropilor si daca e uscata/curata chiar si in zonele unde a nins. Serpentinele de mai sus sunt "atacabile" si de cineva cu experienta sub 100.000km iarna, sau mai bine cu trenul ?

Multumesc


--------------------
Logan Laureate 1.4 - B-40-XXX
Never underestimate the power of human stupidity !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 28 Nov 2005, 18:38
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




de ce nu o iei pe targoviste-rucar-bran etc...e liber drumul e ok...cat despre dn1 e o chestie de sansa eu am venit duminica de la Brasov si a fost un pic aglomerat la Predeal iar in rest ok asta pe la ora 16 plecat din Brasov si pe deasupra si uscat dupa Predeal...in rest ningea cu spume...totul se rezuma de fapt la ninsoare si la drumari in rest eu zic ca e cel mai convenabil drum mai ales pt cei ale caror masini mai fac nazuri...

This post has been edited by asybo2002: 28 Nov 2005, 18:39


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 28 Nov 2005, 18:41
Post #83


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




traficul pe DN 1 difera foarte mult intre anumit intervale orare si intre zile lucratoare si w/e

la otopeni mai exista o mica gatuire, dar care nu se "simte" grav decat la orele de varf
carosabilul este OK, mai putin prin unele localitati (Sinaia, Comarnic, etc)
serpentinele pe DN 1 sunt "atacabile" si atacate si de incepatori, important este sa nu-i dai viteza si nu are ce sa se intample (vitezomanii au banda pe care sa te depaseasca) totusi un pic de atentie sporita la colegii ce vion din sens opus si nu rabadre si se baga in depasiri fara vizibilitate.

ideea cu trenul nu-i rea deloc, dar ... e cam scumpa fie si numai ptr 2 persoane.

parerea mea este ca-n w/e daca nu te grabesti prea tare sa mergi pe rute ocolitoare (prin targoviste si moroieni pana la sinaia) sau ... daca vrei sa ajungi la Brasov prin cheia

o variana ptr Buc - ploiesti ar fi pe drumul vechi DN 1A parca (prin mogosoaia) este mai ingust (are doar 1 banda pe sens) si-un carosabil mai nasol, dar ... nu exista radar si-n w/e este mult mai liber. la ploiesti da direct in centura de vest.


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 30 Nov 2005, 19:20
Post #84


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




radarele astea cum sunt?merg toti soferi cu 80-90km/h?


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 1 Dec 2005, 10:28
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




Salutare! As dori sa va intreb, pe cei care stiti, cum este drumul Timisoara Lugoj (prin Recas). Se mai lucreaza? Sunt gropi? Se poate circula in conditii decente? Stiu si de cealalta varianta, prin Buzias, dar informatia e pentru cineva care vine prima oara in Romania. Va multumesc mult


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 1 Dec 2005, 11:17
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(octa74 @ 1 Dec 2005, 11:28)
Salutare! As dori sa va intreb, pe cei care stiti, cum este drumul Timisoara Lugoj (prin Recas). Se mai lucreaza? Sunt gropi? Se poate circula in conditii decente?
*


Dupa cum scriu TOTI cei cre posteaza aici, fugi cat poti de tare de varianta Recas; daca finalul traseului este Lugoj, alege Buzias; daca mergi spre Deva, alege Arad sau Lipova (surprinzator de bun pentru mine ..., vezi totusi sa nu te ratacesti in Lipova, ca au niste indicatoare de la 1900 toamna).

PS: nu te speria totusi, daca mergi pana in 70 kmh si ai frane bune, merge si prin Recas. Nasol e ca sunt multe blocaje cu semafoare, si multe praguri NESEMNALIZATE!!
All the best!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vsebas
post 28 Dec 2005, 21:56
Post #87


spawn


Group: Members
Posts: 297
Joined: 29 July 05
From: Timisoara




Stie cineva cum este drumul si vremea pe ruta Timisoara-Arad-Chisineu Cris-Moneasa ?

(aglomeratie, gropi, zapada, ghetus, inundatii, radare, politie)


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci, / ex Logan 1.6 MPI 2005 Ambition / 2012, Laureate - TM
People are simply not predictable
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lazarini
post 30 Dec 2005, 23:37
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 30 December 05
From: Arad




QUOTE(vsebas @ 28 Dec 2005, 23:26)
Stie cineva cum este drumul si vremea pe ruta Timisoara-Arad-Chisineu Cris-Moneasa ?

(aglomeratie, gropi, zapada, ghetus, inundatii, radare, politie)
*



Daca vrei sa ajungi la Moneasa prin Arad, nu prea ai ce cauta pe traseul descris de tine (asta daca nu cumva sunt alte motive care te determina sa il alegi).
Eu iti recomand altceva: Timisoara - Arad - Ineu -Sebis - Dezna - Moneasa. Drumul e acceptabil, putin aglomerat, fara gheata sau zapada (asta daca nu ninge intre timp), politie si radare nu prea sunt (eventual in loc. Horea sau la intrare/iesire din Moneasa).
Cateva sfaturi (asta daca nu ai nici o idee despre traseu):
-iesirea din Arad se face spre Deva, iar la sensul giratoriu faci la stanga (pe soseaua de centura) si dupa 500 m vei sta minute bune la o bariera biggrin.gif ;
-la aprox.100 m dupa bariera faci la dreapta spre Ineu/Tarnova (ai indicator);
- in Siria, cand ajungi la baza dealului la o intersectie, faci stanga;
- in Misca (prima localitate dupa Siria - Galsa) cand ajungi la o bifurcatie (langa biserica) alegi varianta din stanga (drumul principal);
- in Ineu in centru "orasului" vei avea o noua bifurcatie unde alegi din nou varianta din stanga;
- in Sebis urmaresti indicatoarele care te scot din oras spre statiune.
In principiu, traseul e relativ usor, urmaresti drumul principal si nu prea ai cum gresi. Starea drumului e acceptabila, se poate merge constant cu peste 100, gropi nu prea sunt chiar daca astfaltul nu exceleaza in calitate. Atentie la intrare in Ineu, unde pe ultimii 4-500 m ai un astfalt valurit de te apuca raul de mare (pe tine, masina nu va pati nimic). In rest, ca la Romania: pietoni si biciclisti bezmetici, animale pe mijlocul drumului mai ales intre Sebis si Moneasa, mai un sofer cretin care iti sare in fata de pe un drum lateral de esti nevoit sa bagi in a doua si dupa 50 m parcheaza pe dreapta, etc... Adica Romania.

This post has been edited by lazarini: 30 Dec 2005, 23:40


--------------------
vw passat 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parintele
post 31 Dec 2005, 01:49
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 November 05




biggrin.gif Am trecut in octombrie pe aceeasi ruta(Arad-Ineu spre Deva).Drumul este asa cum l-a descris Lazarini;daca ai norocul si nu ploua(ninge)te poti duce destul de tare.

Ai grija,cand treci de Aldesti,Voivodeni,urmatoarea comuna(nu-i mai retin numele),mergi drept catre Sebis,nu faci dreapta spre Varfuri-Brad-Deva!!!


wink.gif Cat despre radare sau politie,pana la Deva,nu am vazut deloc,asa ca,nu cred sa ai surprize tocmai prin locurile alea(poate,de sarbatori,sa iasa si ei???!!! excl.gif )




--------------------
MB C class MB - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 10 Jan 2006, 13:37
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




Si Defileul Jiului este blocat
Circulatia rutiera a fost blocata marti 10 ian.2006 si pe Defileul Jiului, in urma desprinderii unor bolovani dintr-un versant in zona "Carligul intors", in timp ce pe Valea Oltului se incearca reluarea traficului usor incepand de maine.
Devierea traficului greu dinspre Valea Oltului spre Defileul Jiului, pentru tirurile care au ca destinatie Ardealul, a dus la formarea unor cozi mari in zona blocajului in Defileu, transmite Antena3.

sursa: http://www.hotnews.ro/articol_40234-Si-Def...este-blocat.htm

Pana acuma nu dadeam prea mare importanta indicatorului
sof_017.jpg
dar se vede treaba ca a devenit unul din cele mai serioase indicatoare de pe drumurile noastre!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:38
Dacia