Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

mers neuniform al motorului, oscilatii motor

pedro18
post 6 Mar 2011, 01:10
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 5 March 11




Salut. Logan 1.6 64kw Mers neuniform si oscilatii dupa decuplarea socului electronic si raspuns intarziat la acceleratie.
Am inceput cu test computerizat pt eventualele erori , dar spre surprinderea mea nu are erori. Am curatat motorasul pas cu pas , am inlocuit bobina , fise, tot gatul de la admisie, insa nici o schimbare. motorul raspunde tarziu la acceleratie si dupa ce se incalzeste se balbaie si trepideaza. Am facut si test de compresie si nici acolo nu s-a observat diferenta. daca stiti careva ceva sa ma ajutati . Mersi.


--------------------
opel vectra a 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 19 May 2011, 21:44
Post #2





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Reglaj culbutori .
Totusi o diagnoza buna ar fi vazut ca sonda lamda a intrat in inbogatire sau saracire de amestec(functie de natura jocurilor)


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nutzu313
post 20 May 2011, 07:23
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 13 October 09




Din ce stiu eu, poate fi de la supapa PCV pe care cred ca o are si Loganul. Ar trebui sa fie pe traseul de recirculare a gazelor carter. Nu cunosc prea bine motorul, dar cam toate motoarele de generatie mai noua ( 10-12 ani) au aceasta piesa.

This post has been edited by nutzu313: 20 May 2011, 07:27


--------------------
nissan primera hatch 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stejar
post 24 May 2011, 18:32
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 5 December 09




cand mai ai putin benzina du te si alimenteaza cu ceva benzina de la rompetrol(efix) vreo 10 litri si fugareshte o putin .sa zic 110 120 cu a 3 .apoi ii dai cu a 3 cat duce pana cand nu mai poate dar trb sa o tii putin sus in ture ,adica atunci cand itzi taie injectia si ar trebui sa si dea drumul la mers frumos si la fuga:>

This post has been edited by stejar: 24 May 2011, 18:33


--------------------
renault 25 TXi 2.0 r25 1987 - isxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user2000
post 2 Jan 2012, 00:07
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 1 January 12
From: BARLAD




eu am avut iarna trecuta apa in benzina sad.gif si nu vroia motorul sa scada sub 1500 rot/min la renalti sad.gif la inceput m-am speriat si apoi , dupa cateva telefoane , mi-au zis prietenii sa nu ma sperii si sa ma duc la service , dar sigur e apa in benzina si intre timp si-a revenit si motorul happy.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 PREFERANCE - VS-03-DHW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 10:36
Dacia