Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cazaturi, ... penibile si nu chiar

Tamango
post 22 Sep 2010, 21:41
Post #1


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Stiam ca o sa vina vremea sa mai cad si eu dar nu chiar asa. Rulam azi linistit pe bicicleta pe Emil Racovita, cred ca aveam vreo 15-20 km/h. Deodata sare de sub o masina parcata o pisica direct in roata fata. Eram cu pliabila cu roti de 20 asa ca m-am dat peste cap. Daca eram cu mtb-ul cred ca treceam lejer peste ea.
Mama ei de pisica, si acum ma doare cotul si genunchiul ... si nu, pisica nu a patit nimic, a tulit-o inapoi sub masini.

Voi cum ati cazut ?


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 22 Sep 2010, 22:02
Post #2


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Eu il las pe VladG si pe Lucman sa povesteasca cea mai spectaculoasa cazatura radmasa.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2xGI
post 22 Sep 2010, 22:24
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 993
Joined: 24 October 08
From: Bucuresti




he he ...... cazaturi!! cea mai urata am luat-o pe blvd. Regina Elisabeta (parca)(cum cobori de la universitate spre cismigiu), in dreptul la mc. donald's a traversat un barbat neregulamentar bulevardul!! ca doi berbeci ne-am ciocnit!! m-am intins pe jos de nu se poate wacko.gif . roata fata facuta 8, julituri, vanatai.......

This post has been edited by 2xGI: 22 Sep 2010, 22:25


--------------------
ex. Dacia 1300 1978 - momentan Treanta 2
niciodata sa nu spui niciodata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 22 Sep 2010, 22:27
Post #4


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Cea mai spectaculoasa cazatura a mea s-a intamplat intr-o intersectie unde o duba a ales sa ignore faptul ca eu veneam pe drum cu prioritate si el avea cedeaza trecerea. Eu aveam vreo 25Km/h cand am realizat ca duba nu are de gand sa incetineasca.
Urmatoarele secunde au fost cam asa:
- strans franele la maxim ... bicicleta a intepenit, mai ales roata fata
- eu, zburand prin aer, ceva de genul figura de wrestling, intins la orizontala, cu spatele spre duba
- lovit duba cu spatele, puternic, in lateral si sus, pe la vreo 1.5-1.6 metri inaltime (am vazut ulterior tabla infundata binisor)
- cazut pe burta langa duba
- vazut roata spate stanga a dubei cum trece la 10 cm de umarul meu
- simtit durere ascutita in genunchi si intr-un omoplat
- ridicat fulgerator de jos si alergat dupa duba care a catadicsit sa opreasca dupa intersectie ...

De aici mai departe totul devine rutina smile.gif ...

Eu: "Unde te uiti ?"
Sofer: "Nu te-am vazut .. de unde ai mai aparut si tu? .. esti intreg? ti-ai rupt ceva?"
Eu: "....."
O Tanti dintr-o masina care era undeva in spatele meu cand am intrat in intersectie: "(catre sofer) Nu ati acordat prioritate .. am vazut eu tot; (catre mine) poftiti cartea mea de vizita, daca aveti nevoie de martor, sunati-ma!"
......

Si acum daca inchid ochii si imi amintesc de eveniment ma trec niste fiori pe spate .....


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 23 Sep 2010, 10:01
Post #5


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(vis-a-vis @ 23 Sep 2010, 00:02)
Eu il las pe VladG si pe Lucman sa povesteasca cea mai spectaculoasa cazatura radmasa.gif
*

radmasa.gif
radmasa.gif
Pai da, ca ai talent la asa ceva si la volumul tau arata chiar spectaculos. tongue.gif
Da' nu stiu pe care s-o aleg drept cea mai spectaculoasa, pe aia cand stateam linistiti, opriti pe marginea drumului si deodata te-ai intins in fata masinii aleia, cu tot cu bicicleta, de belise soferul ochii si pe fata lui se citea: "A naibii bautura asta!", parca de la un carcel...
Sau aia cand ai disparut de langa mine, printr-un salt mortal direct in santul acoperit de buruieni de un metru inaltime si pret de doua secunde nu s-a mai vazut si auzit nimic, dupa care a aparut o mana fluturand a OK... Nici acum nu mi-e clar cum ai reusit saltul ala... radmasa.gif

Eu am reusit ca in ultimii 10 ani sa nu cad deloc (nu se pun trantele de la SPD, de pe loc tongue.gif ). Insa am fost foarte aproape anul asta de o tranta urata rau, pe asfalt/macadamul de pe marginea drumului, la peste 50km/h. Cu eforturi mari am reusit sa redresez bicla.

Liviu, pune si aici filmuletul cu "cazatura controlata" pe pata de ulei radmasa.gif

This post has been edited by VladG: 23 Sep 2010, 10:04


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 23 Sep 2010, 11:00
Post #6


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(VladG @ 23 Sep 2010, 11:01)
Da' nu stiu pe care s-o aleg drept cea mai spectaculoasa, pe aia cand stateam linistiti, opriti pe marginea drumului si deodata te-ai intins in fata masinii aleia, cu tot cu bicicleta, de belise soferul ochii si pe fata lui se citea: "A naibii bautura asta!", parca de la un carcel...
*


Aia a fost de la coloana, pur si simplu mi s-au taiat genunchii si parca si un carcel la gamba.

QUOTE(VladG @ 23 Sep 2010, 11:01)
Sau aia cand ai disparut de langa mine, printr-un salt mortal direct in santul acoperit de buruieni de un metru inaltime si pret de doua secunde nu s-a mai vazut si auzit nimic, dupa care a aparut o mana fluturand a OK...  Nici acum nu mi-e clar cum ai reusit saltul ala... radmasa.gif
*


Aia, aia radmasa.gif

Trecusem de la frana cleste de Pegas, cleste.jpg ( Size: 43.46k ) Number of downloads: 1126
direct la V-brake abia reglat si mergeam la plasa la 20 de cm maxim de roata ta din spate si cand n-ai mai pedalat, am strans putin frana... dar cu forta care apasam pe frana cleste, care tinea un pic doar cand o strangeai zdravan. V-brake-ul insa la strangerea asta a blocat roata, s-a innodat ghidonul si eu am sarit peste cap, in sant, direct pe iarba...

Si relatarea observatorului din spatele meu 04.gif

QUOTE(Lucman @ 26 May 2008, 10:07)
finalizand cu 2 caderi spectaculoase de pe bicicleta, protagonistul fiind Vis-a-Vis in ambele situatii. Prima data a incasat un carcel ce la trantit pe asfalt, iar a doua oara a incercat sa puna o frana, roata s-a blocat si tot ce am vazut cu coada ochiului a fost un Vis zburand in santul capitonat cu iarba grasa. Extragerea din buruieni s-a desfasurat fara probleme, singura rana a fost in orgoliul propriu.
*



This post has been edited by vis-a-vis: 23 Sep 2010, 11:01


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 23 Sep 2010, 11:33
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




QUOTE(Liviu @ 22 Sep 2010, 22:27)
- strans franele la maxim ... bicicleta a intepenit, mai ales roata fata
*



si eu am patit-o de 2 ori, tot din cauza ca frana pe fata prindea prea bine si bloca roata.
Am remediat problema- am schimbat frana pe spate, care prinde f bine, iar cea din fata reglata si acum chiar stransa bine nu mai blocheaza, are "ABS".


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 23 Sep 2010, 11:50
Post #8


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




Veneam de la Babele coborand in viteza pe drumul de vara spre cota 1400 si am cazut pe pietrisul ala. De fapt s-a infipt furca in pietris si am facut o tumba. Noroc cu rucsacul care a incasat in plin lovitura si mi-a protejat spatele.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 23 Sep 2010, 12:00
Post #9


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




hm...cazaturi..una nasoala atunci cand coboram cu destula viteza...eram intr o padure...si dintr o data a aparut un sant...poc...cadru rupt..roata 8..nas spart...genunchi si un umar cu putin sange...noaptea superba...nu am putut sa dorm de durere... faza cu vaselina pe jante?a patit cineva? bineee..cine a avut bicla normala cu frana pe janta..nu cu disc cu sunt acum astea mai pricopsite..


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 23 Sep 2010, 13:46
Post #10


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




1. Eram in generala, aveam un pegas de-ala pliabil.

Iau dreapta pe o strada laturalnica, si descopar ca se apucasera sa sape pentru canalizare.

"Cool, loc numai bun de sarituri" Sar de vreo doua ori, a treia oara, sar si vad cum ghidonul se apropie amenintator de mine. Fac o tumba de toata frumusetea , si ma intorc la bicicleta. se rupsese sudura de la mecanismul de pliere.

Ce poci sa zic, am venit acasa cu cate o jumatate de bicicleta in fiecare mana.

2. Eram in liceu, avansasem la semicursa. Ma iau la intrecere cu un prieten de-al meu printr-o zona pe unde de obicei nu era nici dracu'. Si dupa o curba, ce sa vezi... Erau vreo patru unul langa altul. Nu draci, doi tipi si doua tipe tongue.gif .

Eu dau sa-i ocolesc prin stanga, destul de la limita, ca mai in stanga incepea iarba, si o coborare de un metru pana la o alee ceva mai jos. Habar n-am... am prins o piatra, si-a bagat ala din stanga piciorul, ideea e ca m-am trezit ca mi se ridica fata, imediat dupa aia se ridica si mai tare spatele, si eu plonjez prin iarba, cu bicicleta urmandu-ma indeaproape. M-am rostogolit multidimensional, pana am ajuns pe aleea cealalta, ca facusem frumusete de geaca albastra sa fie predominant verde. Si eu si bicicleta am scapat relativ intregi. Cand m-am ridicat si am vazut printre ce resturi de beton m-am rostogolit fara sa ating vreunul, m-am crucit ce noroc am putut sa am.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex4u
post 23 Sep 2010, 13:56
Post #11


Ultima scursura' umana


Group: Members
Posts: 2.131
Joined: 19 March 10
From: Scursureștii de Campie




eu am cauzut de multe ori cu mtb...dar cea mai spectaculoasa a fost in ploiesti...eram vreo 4 in coloana pe partea dreapta...dintr-o data dupa o straduta secundara iese un mosneag cu o dacie 1300 rosie..si acum o vad..si direct in fata mea ..nu am mai reusit sa fac nimic am intrat cu roata fata in aripa+roata lui...bicicleta s-a dat peste cap si eu am fost aruncat pe capota lui si apoi jos....julit maini...brate..picior...si tot el facea gura la mn ca sa ii platesc aripa...pana la urma cand a vazut ca am si martori a imuiat-o dupa 3 zile am fost sa imi dea bani sa imi cumpar roata fata+furca....


--------------------
EX:DACIA BERLINA TX 1987
Ex Bmw e36 318i
Ex Opel Astra G 1.6 - Vand piese
Ex Audi A4 1.6 105 HP
Ex Peugeot 206
Ford Focus II 2009.
Opel Astra G 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 23 Sep 2010, 14:05
Post #12


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Mda...vale, vitejie maxima, 50 km/h, minte de cocos. S-a terminat tarlaua, in fata era prapastie, curba la stanga/dreapta de 90 de grade nu aveam cum s-o iau. Am blocat frana pe spate, logic ca la viteza aia nu s-a intamplat nimic, nici vorba sa reusesc sa opresc. Pentru a evita prapastia am ales un stalp, culmea, avea pe el un STOP mare si rosu. Urmari: ghidon facut franjuri, pana pe fata, janta praf si o dunga maaaaaareeee si vanata pe subsemnatul. Dunga era perfect dreapta si verticala, incepea undeva langa buric si se termina pe frunte. Cam in perioada aia m-am lasat de biciclete, am realizat ca-s cretin si ca nu-s de mine.


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 23 Sep 2010, 15:49
Post #13


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




te-a calcat stalpu' radmasa.gif


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 23 Sep 2010, 16:04
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Frumos afara, coloana de masini stationara, relaxare totala (20 si ceva km/h) dintr-un microbuz se satura unul de asteptata si deschide portiera, noroc ca a apucat sa o se traga la loc, eu am strinf frinele din reflex si am zburat efectiv peste ghidon, am aterizat pe burta cu bratele la piept.
Doar o contuzie la coaste (mi-a intrat cotul)), si la genunchi, noroc ca aveam pantaloni lungi si manusi cu degete (era prin primavara asta).

This post has been edited by zodrac: 23 Sep 2010, 16:05


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostake
post 23 Sep 2010, 21:16
Post #15


Membru relaxat


Group: Members
Posts: 187
Joined: 1 February 06




Prin '80 si ceva,aveam vre-o 14-15 ani.Coboram cu o bicicleta Pionier pe Serban Voda , prin fata pe la Adesgo , cat de tare puteam.
Pe atunci drumul acela era pavat cu piatra cubica. Nu prea stiu de ce, desi banuiesc ca din cauza pietrelor dar si a chinurilor anterioare la care fusese supusa , furca fata a binevoit sa se rupa chiar de la sudura cracilor.
Fara sa imi dau seama ce se intampla am fost aruncat peste ghidon ,am facut o tumba in aer de 360 grade...si m-am trezit in cur pe strada ,ca si cum as da la peste.
Singura urmare...probabil la inceputul zborului aripa fata mi s-a infipt deasupra gleznei vreo 5 cm ,dar a iesit fara sa smulga carnea.Doar sangerare abundenta oprita cu multa tarana...semnul il am si acum.


--------------------
dacia logan 1,4 2005 laureat - B 10 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 23 Sep 2010, 21:43
Post #16


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




La câte tâmpenii am făcut cu bicicleta sunt norocos că am doar un semn pe picior, de la o pedală care m-a julit destul de tare, în încercarea mea de a "drifta" pe o piatră. Eram maestru la așa ceva.. se dă o piatră destul de plată, o roată spate umflata destul de bine și o frână destul de bună... puneam frână pe piatră și făceam cerculețe pe asfalt până oboseam / cădeam, după caz smile.gif Cred că în felul ăsta am căzut de cele mai multe ori, dar numai o dată am pățit să-mi rămână piciorul sub bicicletă. Mi s-a părut destul de mișto să derapez cu roata spate fără să schimb o anvelopă pe lună biggrin.gif Și alunecă mult mai bine, zici că ești pe gheață, dar doar cu roata spate wacko.gif

Chiar dacă am avut MTB de când mă știu, nu prea ieșeam cu el pe offroad, oricum, când ieșeam se știe că făceam minim o pană... știu că am căzut o dată destul de nașpa când coboram o pantă, am trecut printre niște pomi și m-am agățat într-o creangă, m-am dezechilibrat și am făcut buf.

Reflexele m-au păzit totuși să cad pe spate când mai făceam wheelie-uri, și frâna față nu m-a ajutat niciodată atât de mult încât să fac frontflip smile.gif De câteva ori nu m-am mai putut opri și am plonjat în borduri, dar am reușit să sar de pe bicicletă și nu m-am ales decât cu niște pantaloni rupți, o pană și o jantă îndoită... Cu toate astea, bicicleta a rezistat de minune, în 2 ani am schimbat doar janta și câteva camere și o anvelopă.

Și am uitat să zic, când eram începător rău am vrut să urc o bordură, și nu prea le aveam așa cu fizica, și n-am intrat chiar perpendicular pe ea, și am avut surpriza să fac iar buf. rolleyes.gif

Cred că în ultimul an n-am mai căzut niciodată de pe bicicletă.. bine, nici n-am mai mers așa mult pentru că mai foloseam și mașina pentru deplasări în oraș.. În animale nu am intrat niciodată, pentru că m-a avertizat tata din vremea când "rulam" împreună că voi pica în bot dacă dau peste vreun câine sau pisică..

This post has been edited by S4b1n: 23 Sep 2010, 21:45


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 19 Nov 2010, 16:43
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Am avut si eu bicicleta "personala" cam pe la 14 ani. Pana atunci o imprumutam pe-a lu' bunica-miu sau pe-a unui prieten, vecin de bloc.
Cazaturile erau rare, dar cand se intamplau, se lasa cu panatloni noi rupti si cu julituri care treceau dupa o luna,foaia de la pedale se stramba, samd.
Biciclete, mountin bike, pe vremea aia nu aveau multi. La putere era bicicleta cu roti de 28(nici nu mai stiu cum se numea), cu frana cu parghie pe fata si cu butuc pe spate.
Cand am folosit, odata in viata, frana de la roata din fata, m-am trezit instant in fund cu o durere surda de posterior, care nu m-a slabit toata ziua.
Cu frana pe butuc intotdeauna m-am impacat. Mult mai bine decat m-as impaca cu cele v brake de pe biciclete actuale. Dezavantajul franei asteia e ca iei cazaturi meseriase daca pe jos e mizerie sau bicicleta nu e bine echilibrata.

Cele mai naspa cazaturi le-am luat cand cadea lantul. Atunci erai fara control, erai in culmea disperarii, daca in fata urma vreo intersectie sau vreun obstacol. De obicei preferam sa ma arunc de pe bicicleta in situatiile astea, si nu era o placere. Am cazut in fata masinilor, pe strada.
In multe randuri am evitat la mustata masini care ieseau de pe drumuri laterale cu botul cat mai in strada.
Am avut mult noroc si cand o "vaca" incuraja un copil de vreun an-doi, sa traverseze o strada, pe care veneam eu vijelios, cu pinion de 16 pe spate si lant de motoreta. La limita am franat, dar nu suficient, asa ca am atins copilul cu piciorul, in incercarea de a nu se lovi de ceva dur de la bicicleta. Din fericire copilul era imbracat gros si eu am avut suficienta prezenta de spirit + noroc. Insa un bou care era de fata, a simtit nevoia sa isi verse nervi pe ceva, si pe ce anume?! Pe bicicleta. De atunci bicicleta nu a mai functionat bine si eu m-am lasat de pedalat la scurt timp.

Totusi viata de biciclist era ok atunci!


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 19 Nov 2010, 17:40
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Cazaturi? Am vreo cinci la activ in ultimii sapte ani, cred ca stau destul de bine la capitolul asta. Sa v-o spun pe cea mai penibila. Se facea ca am fost mai multi prieteni in oras - toti pe biciclete - si sa mai facea ca patru dintre noi urma sa mergem in aceeasi directie, asa ca am decis sa mergem impreuna. Dar, ca in bancuri, fiecare si-a lasat bicla in alta parte asa ca am stabilit un punct comun de intalnire.
Introducerea fiind facuta, sa trecem la actiune: intamplarea a facut sa ajung primul la punctul fixat - evident pe bicicleta - si cum nu vedeam pe nimeni m-am apucat de facut urmatoarele lucruri simultan: franat bicicleta pana aproape de oprire, uitat imprejur dupa amici, cautat mobilul in buzunar.
Concluzia: pentru ca multitaskingul isi are si el limitele lui, datorita vitezei muuult prea mici si a lipsei de atentie pe mentinerea propriului echilibru, am picat ca un bolovan spre nedumerirea si amuzamentul unor trecatori.


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 19 Nov 2010, 18:24
Post #19


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(george_slz @ 19 Nov 2010, 16:43)
Cu frana pe butuc intotdeauna m-am impacat. Mult mai bine decat m-as impaca cu cele v brake de pe biciclete actuale. Dezavantajul franei asteia e ca iei cazaturi meseriase daca pe jos e mizerie sau bicicleta nu e bine echilibrata.

*



Corect, cele mai misto derapaje se faceau cu frana pe butuc, pentru ca dirijai bicla cu picioarele si puteai controla foarte misto presiunea si durata ei. Si acum am tendinta sa pun frana astfel ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 19 Nov 2010, 18:57
Post #20


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Aici va contrazic. Cele mai precise frane sunt cele controlate cu mana. Asta iti permite sa faci derapaje mult mai controlate caci cu picioarele iti controlezi centrul de greutate si modul cum aplici momentul asupra bicicletei (caci picioarele pot fi practic in cea mai convenabila pozitie, nu esti obligat la o pozitie statica anume) iar intensitatea franei o controlezi cu mana ...

Totul e doar o chestiune de a te adapta la un anume sistem mecanic. Unde mai pui ca frana spate (indiferent cum e actionata) nu e deloc eficienta in cazul in care ai nevoie de o oprire de urgenta.

19 Nov 2010, 18:58:
A .. si on-topic .. titlul de "cea mai spectaculoasa cazatura" a mea s-a mutat de la ce am descris pe la inceputul topicului prezent la intamplarea recenta in care am reusit sa ajung la spital.

This post has been edited by Liviu: 19 Nov 2010, 18:58


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 19 Nov 2010, 20:06
Post #21


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Liviu, atunci nu exista frana pe spate la mana, doar la semicursierele rusesti si alea pe baieuri. Cine avea din alea era seful cartierului si daca mai avea si ergopower-uri ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 19 Nov 2010, 20:07
Post #22


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Pai noi vorbim de "atunci" sau de "acum" ?

Ca eu am ramas cu impresia ca vorbim despre cazaturile "de atunci" si despre controlul bicicletei i general .. deci inclusiv "de acum".


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 19 Nov 2010, 20:15
Post #23


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




E ... faceam si eu o paralela intre cazaturile de atunci si cele de acum. Atunci nu era traficul asta si parca nici pericolele nu erau asa de evidente.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 19 Nov 2010, 21:28
Post #24


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Sacaramb, coborare, viteza undeva o mustata peste 70 kmh dupa care POK ph34r.gif

Rezultat ? Bike relativ ok, eu zero oase rupte, doar menisc drept intern rolleyes.gif

In rest, am mai fost lovit o data de masina, in vara asta am cazut ca idiotul peste bike, luand o bordura din plin, admirand o don'soara la volan, de pe contrasens, intr-o intersectie. Inca mai port urmele angrenajului fata care mi-a intrat in gamba icon_mrgreen.gif

Clip cu coborarea, fara cazatura, distractia incepe de pe la minutul 5 incolo tongue.gif


This post has been edited by dr_mKe: 19 Nov 2010, 21:30


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 19 Nov 2010, 21:57
Post #25


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Super !!! up.gif

Ce camera e si cum ai prins-o ? Ma intereseaza sistemul ...

This post has been edited by Tamango: 19 Nov 2010, 21:58


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 19 Nov 2010, 22:02
Post #26


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Camera e prinsa de cadru cu banda izolier.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 20 Nov 2010, 01:02
Post #27


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Iegzact ! Izolirband tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 21 Nov 2010, 15:18
Post #28


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Cic-o poteca p-undeva pe la tara, in coborare, flancata in stanga/dreapta de santuri, case, podete, etc, latime alee redusa tare.
Bicicleta Tohan d-aia de om gospodar si hotarat, viteza mare la vale.
De undeva din dreapta, o vaca iese tacticoasa pe poteca.
Frana spate la tohan, efect de reducere a vitezei zero.
Insa efect de zgomot, vaca cu atentia acaparata, rezulta vaca cu coarnele-ndreptate spre obiectul amenintator scapat se sub control.
Intrat in plin in coarnele vacii, zburat prin aer, etc, samd.

N-am fost eu fericitul, da' cand mi-a povestit omu' faza m-am cules de pe jos mai rau ca protagonistu' cu tohanu'.
__________________________________________________-

Pentru mine, cea mai rea cazatura a avut loc in liceu, la 16 ani. Noapte, pe trotuar cu golanii, sprint puternic. Eu unu' eram in foaie mare si pinion 4 si cu frecventa de pedalare la capat. Ala de pedala in dreapta mea, dintr-odata a facut brusc stanga, a intrat in mine si m-a aruncat in boschetii de pe marginea trotuarului. Doar ca acei boscheti ascundeau in ei un gard, o combinatie metal-ciment frumos sculptata. Inclestat bicicleta in gardul ala (s-a oprit instant, agatata-n el), eu pe jos cativa metri mai incolo, nestiind ce drac s-a-ntamplat. Pagube - o cotiera rupta, ceasul de la mana si sapca pierdute, vanatai (parca) si ameteala.

Cea mai faina cazatura a fost la un concurs pe un deal din Piatra Neamt, unde pe partea de coborare aveam in fata niste pusti cu pegasuri. Ca sa-i depasesc, am luat-o p-o "scurtatura", numai ca scurtatura prezenta un viraj al naibii de brusc (eu nu stiam) si am zburat in rapa. Dupa multe, prea multe secunde de rostogolire prin tufe, iarba si balarii, m-am ridicat nestiind unde-i sus si unde-i jos, nu-mi gaseam bicla, nici drumul, da' vroiam sa mai incerc o data icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 21 Nov 2010, 16:23
Post #29


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




QUOTE(dr_mKe @ 19 Nov 2010, 22:28)


Clip cu coborarea, fara cazatura, distractia incepe de pe la minutul 5 incolo  tongue.gif

*



mergea o melodie dasta pe acolo biggrin.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 10 Dec 2010, 17:11
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.258
Joined: 10 January 05




Eu am vrut sa sar folosind ca rampa o gramada de pietris nici prea mare nici prea mica.

Asa ca am prins ceva viteza, doar ca pe cand sa ridic roata fata ca sa sar cum trebuie roata spate s-a infundat in pietris, iar cea din fata a luat-o in jos....asa ca eu am zburat liber, tragand bicicleta peste mine, de am aterizat cu barbia pe asfalt si mi-am spart telefonul si ceasul, iar genunchii m-au durut ingrozitor cateva zile dupa. Noroc ca aveam pantaloni 3 sferturi cu buzunarele jos si in ele era telefonul si portmoneul, ca altfel ma loveam si mai bine la genunchi.

sad.gif

This post has been edited by eXtenSion: 10 Dec 2010, 17:12


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:57
Dacia