Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme R25, Se aprind becurile in bord....

adigeu
post 30 Oct 2006, 13:18
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 14 September 06




Am o problema cu masinuta mea , un R25 TX din 1989 , motor 2200 cmc , injectie multipunct . De cand am dat bordul jos sa repar kilometrajul , nu imi mai indica turatia la ralanti asa cum trebuie , adica sta la 500 rpm , desi motorul nu este subturat . Probabil ceva nu mai face contact prea bine . Dar nu asta ma doare cel mai rau . Cand scade turatia sub 500 rpm (asa cum indica ceasul ) mi se aprind becurile la bord , ca si cum n-as avea presiune la ulei , si asta se intampla cand motorul este incalzit , dupa un drum lung afara , sau dupa un drum "incins" prin oras. Eu banuiesc un senzor , sau ceva electric . N-as vrea sa ma gandesc ca nu mai baga pompa de ulei in ralanti , pentru ca se intampla doar dupa ce "incing" motorul . Daca ati mai intalnit asa ceva , astept semnalele voastre. Multumesc anticipat !


--------------------
renault megane II sedan 2007 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 30 Oct 2006, 13:45
Post #2


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Verifica si tu nivelul de ulei pe joja. Daca e ok, nu cumva ai schimbat de curind uleiul si ai pus Elf ? 04.gif

This post has been edited by Marty: 30 Oct 2006, 13:45


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R25_GTS
post 30 Oct 2006, 17:20
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 4 June 06




Salut

Ce e cu uleiul Elf? Am auzit si de la alte persoane ca cel din Romania este un pic contrafacut, nu stiu daca e adevarat. Care ar fi atunci recomandat?


--------------------
Old Romb Fan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 30 Oct 2006, 17:39
Post #4


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




De la R19le din '93 si pana acum, toate masinile din familia mea au vazut Elf si numai Elf si toate au rezistat eroic. E vreo problema cu elf, nene? blink.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Oct 2006, 20:40
Post #5


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Am avut pama acuma 4 Renault(turbo benzina, benzina aspirat si 2 turbodiesel) si toate au fost tratate cu ELF fara nici o problema din contra... multi multi km fara nici o problema la motor...

Acuma sa-l ajutam si pe prietenul nostru cu R25...

Daca nivelul de ulei pe joja este bun (apropo vezi ca asta iti arata si electronic) si problema a aparut numai dupa ce ai dat jos ceasurile de bord jos in mod sigur una din mufele din spate nu face bine contact si de aici poate fi problema ta...desfa din nou si apasa bine mufele...
Mare grija la pozitionarea firelor din spatele ceasurilor pentru ca daca nu circula putin aer pe acolo se incalzesc si se pot aprinde (boala de R25)...lucrul asta l-am constatat la ambele R25 ale mele + ceva prieteni cu R25...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R25_GTS
post 30 Oct 2006, 20:50
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 4 June 06




Aceasi problema o am si eu, desi nu i-am acordat mare importanta pana acum. Dupa ce se incalzeste motorul la turatia de relanti se aprinde pe bord becul de ulei respectiv si stop. Daca turez motorul la peste 1 200 de ture becurile se sting si totul e ok. Uleiul este Elf 15W40. Incep sa suspectez si eu uleiul, vad ca problema apare si la altii.


--------------------
Old Romb Fan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 30 Oct 2006, 21:58
Post #7


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




lipsa de presiune...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R25_GTS
post 31 Oct 2006, 14:51
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 4 June 06




E lipsa ... dar de la ce? De la segmenti in nici un caz, ca am compresie peste 10,5 pe fiecare. Si nivelul e ok in baie. Zic de ulei pentru ca am un prieten care are firma de piese auto si care mi-a zis ca Elf care se vinde in Romania e adus din Franta si ambalat la noi. Si ca au inceput sa mai si "produca" la noi si sa amestece. Prietenul ma tot bate la cap cu Liqui Moly , zice ca e nr.1 acum in SUA. O sa-l incerc pe cel aditivat cu bisulfura de molibden sa vad cum se comporta. Si cred ca ii dau si o doza de Metabond, ca e laudat aditivul asta si se pare ca face treaba buna.


--------------------
Old Romb Fan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 31 Oct 2006, 15:07
Post #9


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




ghidurile + semeringurile de la supape
pompa de ulei
trasee infundate
cuzineti
etc


sunt multe cauze probabile...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yknot
post 31 Oct 2006, 15:15
Post #10


just turbo


Group: Members
Posts: 226
Joined: 29 September 04
From: Braila




ca si r19 spun ca problema este de la cuzineti, canalizatii ulei infundate sau pompa ulei


--------------------
volvo 480 turbo 1990
ex. owner r5 GTT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprianR25TS
post 8 Nov 2006, 09:09
Post #11


ciprianR25TS


Group: Members
Posts: 63
Joined: 26 June 06




Nu cred ca e din cauza uleiului, oricum eu am observat la masina mea R25 TS din 1985 ca merge mai bine cu ulei 20 W 50 chiar si iarna decat cu 15 W 40. Am incercat si cateva exotice de genul 5 W 50 sau 10 w 50 merg bine dar sunt prea scumpe pentru mine si plus ca la mine pierde constant pe la garnitura de chiulasa.
Totusi becurile nu fac asa. Parerea mea e ca ar trebui sa verifici daca:
1. Ai o masa buna la baterie
2. Sonda de pe motor (manocontactul care declanseaza aprinderea becului de ulei la < 0.36 bari) este buna. La mine e situata pe o parte a motorului linga ventilator si are un singur fir. Daca sonda e buna vezi daca firul duce semnal la bord. E posibil sa mai ai inca 2 sonde, una cu 2 fire pe sub electromotor care arata nivelul de ulei cand pui contactul si alta pe partea cealalta mai in spatele motorului (eu nu am acolo).
3. Firele din bord mufele alea pacatoase (nici la mine nu le pot face sa faca contact ca lumea)
4. Cablajul preimprimat ( e pacatos cand incepe sa se rupa )
5. Mufa cu doua fire maro ptr indicatorul de ulei.
6. Alte diode bulite pe acolo...


--------------------
RENAULT Clio IV 0.9 Tce 2016 - CT 03 NHH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:39
Dacia