Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Erori clio 3

LaDorna
post 10 Dec 2019, 18:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 16 August 18




Salutare ,

Am un Renault Clio 3 din 2008 , motor de 1.5 Disel .
Astazi un coleg de birou si-a pus testeru pe masina , am zis ca daca tot a pus el testeru pe masina lui sa pun si eu din curiozitate pe a mea .
La tester mi-a dat 2 erori :

- DF221 -Clutch switch information
- Intermitent
- Necorelare
-DF025 - Conexiune unitate diagnostic preincalzire
- Prezent
- circuit intrerupt

Puteti sa ma ajutati cu aceste 2 erori , eventual sa imi spuneti ce trebuie sa schimb sau de la ce sunt .
Mentionez ca sunt total pe dinafara cu mecanica ( Lucrez in IT ) smile.gif .
As mai avea de mentionat inca 2 probleme . Incalzirea in scaunul din dreapta nu mai merge , cu toate ca la scaunul de la sofer merge fara probleme .
Si inca o mare problema , chiar foarte mare , nu pot circula noaptea cu masina , cred ca daca as aprinde blitu' de la telefon as avea vizibilitate mai mare radmasa.gif . Mai pe scurt , farurile nu imi vad aproape deloc , la faza scurta , la faza lunga nu exista probleme . Mentionez ca am schimbat becurile in speranta ca poate daca iau de la o firma mai buna ( mai scumpe ) poate sunt si mai bune , insa aceasi problema , am schimbat vreo 2/3 seturi de becuri insa tot "chioare" sunt . Plasticul de la far nu e uzat , adica nu cred ca necesita un polis , cred , dar nu vreau sa gresesc , sa nu fie ceva de la lupele de la becuri . Se poate face ceva in privinta asta ?
Va multumesc mult pentru timpu acordat , cat si pentru raspunsuri si imi cer mi de scuze pentru multitudinea de intrebari de NUB ce vi le-am adresat .
O zi/seara cat mai placuta va doresc !


--------------------
Renault Clio 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi R5
post 27 Jan 2020, 13:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 29 August 06
From: A R A D




salut,
ai dreptate cu farurile pe faza scurta...si eu daca stau la semafor ...sau si intrafic...si am o masina in spate care vine aproape de mine,am umbra in fata masinii...la viraje,noroc cu becurile laterale (culmea H7) care se aprind cand virez... Iar cand schimb masina cu tigaia clio 2...asta zici ca are reflectoare de nocturna in foc de faruri...in comparatie cu clio3.
o solutie ar fii montarea unui kit xenon (HID conversion---parca asa le zice) universal. 6000k si 35W...sau 55W. Acu vreo 10 ani am aplicat solutia pe o Laguna 1,ph2.


--------------------
Renault Espace 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:58
Dacia