Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bucuresti - Timisoara, si retur

alecsz99
post 11 May 2007, 18:28
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Miercuri 9 aprilie dimineata devreme hopa sus in masina si la drum spre Timisoara cu treaba. Drumul ales - Bucuresti, Pitesti, Rm. Valcea, Sibiu, Sebes, Orastie, Deva, Lugoj, Timisoara. La dus.

De la Bucuresti pana la Deva bun drumul in general. Criminale sunt orasele. In Orastie am avut si ghinionul sa dau peste lucrari de amploare la carosabil si am pierdut peste 30 de minute. Dar de unde coteste drumul la stanga dupa Deva spre Lugoj/Timisoara - dezastru! Drumul extrem de prost! Si acum inca erau astupate gropile...ma intreb cum arata inainte de asta!


La intoarcere am ales ruta Timisoara, Arad, Deva si de acolo prin Sibiu - Pitesti spre Bucuresti. Mai lung drumul dar net superior variantei mai scurte prin Lugoj.


P.S. Frumos oras, Timisoara! Am ramas incantat. Si cand te gandesti ca faci mai putin pana la Viena decat pana la Bucuresti...Oare cum s-or vinde casele pe acolo?! smile.gif


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 11 May 2007, 20:13
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Si eu tot miercuri am facut un drum de Timisoara in intres de serviciu, insa pe varianta: Buc. - Pitesti - Craiova - Dr. T. Severin - Caransebes - Lugoj - Timisoara.
Tronsonul Pitesti - Craiova - Dr. Tr. Severin, excelent
Tronsonul Orsova - Timisoara - jale(!) - f. multe interventii (lucrari) in carosabil si pe podurile existente (se lucreaza la extinderea lor), se circula pe 1/2 cale cu semaforizare. Exista chiar si portiuni unde se merge direct pe stratul de balast stabilizat. ( ca la tara, drumuri pietruite). Sunt si zone unde s-au terminat lucrarile si se circula bine, insa per ansamblu traseul asta ar fi bine de evitat daca tineti la masina. Noroc ca nu eram cu masina personala...
Da, intr-adevar, Timisoara e un oras superb....ma incanta de fiecare data...

This post has been edited by Kojak: 11 May 2007, 20:15


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 7 Jun 2007, 11:56
Post #3


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Eu am ales tot varianta

Bucuresti - Pitesti - Rm Valcea - Sibiu - Deva - Lugoj - Recas - Timisoara.

Pana la Deva drumul e OK. Apoi mai e bucata pana la Ilia, parca ii zice. acolo e intersectia unde trebuie sa faceti stanga sa o luati spre Lugoj. Atentie la indicatoare.

De la Ilia spre Lugoj sunt bucati unde mergi cam cu 70 km/h ca drumul e denivelat. Eu am facut drumul pe la miezul noptii asa ca era liber si puteam evita denivelarile nasoale.

Calculati-va timpul stiind ca sunt bucati de 60km/h si de 80 km/h destul de lungi, daca tineti la masina.

Dupa vreo 50 km lucrurile se mai imbunatatesc. Apar bucati mai lungi in care mergi cu 90km/h constant.

Spre Recas deja lucrurile stau mai bine ca au mai terminat de re-asfaltat unele bucati. Acolo deja se merge intins. Cu cat te apropii de Timisoara poti merge mai repede - 100, 110 pe unele bucati.

Inca mai sunt zone care nu au fost re-asfaltate si care sunt mai nasoale. Oricum, nu am vazut multe cratere mari - dar totusi atentie la ele. Eu am facut aproape 2 ore pe bucata asta de 140 km, cu tot cu intrarea in orasul TM.

Pe total sunt multumit ca am facut 8.5 ore pana la TM.
Am plecat din Bucuresti la 17.30 si am ajuns la 02.00.
Consumul mediu - 5.4 l / 100km cu Solenza - am folosit mult frana de motor. Nu mai zic de drumul aglomerat cu camioane pe Valea Oltului unde nu prea poti depasi. Asa ca stateam cuminte cu 80- 90 km/h.

Prin Recas am trecut noaptea - altfel voiam sa opresc la crama..... smile.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 8 Jun 2007, 21:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Revin cu "noutati":
tot in interes de serviciu, am fost din nou la Timisoara (Buc. - TM - Buc.), la plecare am fost fortuit sa aleg cea mai proasta varianta posibila, respectiv, Buc. - Pit. - Craiova - Orsova - Lugoj - TM. sad.gif
Motivul alegerii acestui traseu: oprire voluntara, bineinteles in interes de serviciu si in zona Dubova (pe DN57, la aprox. 30Km de Orsova).

Si acum patania:
La cca. 10-15Km inaite de intrarea in Lugoj, datorita starii "exceptionale" a carosabilului (DN6) si a intunericului, am luat din plin o groapa imensa nesemnalizata de nici o culoare, cu aprox. 100Km/h. Rezultatul: ambele roti din fata, mai exact jentile (de tabla) facute zob + pana la cauciucul de pe stanga, unde impactul a fost mai tare. Basca ca am lovit si cu lonjeroanele (cred), ptr. ca s-a auzit oribil...Noroc ca nu am facut pana si pe dreapta...S-a rezolvat, provizoriu cel putin, la o vulcanizare in Lugoj. Masina folosita a fost un new hyundai accent 1.5crdi.

Drept urmare, la intoarcere, am ales o alta varianta de traseu, care s-a dovedit a fii inspirata, atat d.p.d.v. al distantei (doar cu cca 30Km mai mult) dar mai ales al conditiilor de drum: Timisoara - Deta (DN59, drum foarte liber, calitate acceptabila asfaltului, se poate parcurge cu 100-140Km/h) si in continuare, pe DN57 Moldova Noua - Orsova.
Drumul este foarte lejer d.p.d.v al traficului, dar este in reparatie pe o zona de cca 10-12Km in apropiere de Moldova Noua, insa se circula f. bine pe stratul de balast stabilizat, compactat foarte bine, singurul inconvenient fiind praful. In rest, drumul e deosebit de frumos/spectaculos si d.p.d.v. al calitatii carosabilului este o.k. Viteza de parcurs este ceva mai mica (60-100Km/h), pentru ca drumul este foarte sinuos, insa totodata foarte relaxant. wink.gif

Ca recomandare personala, daca nu ati fost niciodata, faceti-va timp si mergeti pe traseul asta, zona e superba, merita vazuta! wub.gif

This post has been edited by Kojak: 8 Jun 2007, 21:50


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 9 Jun 2007, 00:38
Post #5


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




Tronsonul Orsova - Timisoara - jale, crima si pedeapsa.la
zona cheile bicazului la fel de preoaste


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 10 Jun 2007, 22:11
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Nu inteleg de ce daca tot va pierdeti cateva minute sa postati nu o faceti clar si explicit: Orsova-Ttimisoara are cel putin 4 variante de drum, unele mai lungi, altele mai scurte, unele mai proaste, altele aproape OK; chiar nu se intelege nimic din ce ai scris...

Ma surprinde sa-mi zica ca Moldova Noua-Orsova e cat de cat bun... peisajul e oricum fabulos da drumul ala dadea semne de cedare completa... sa nu te pomenesti ca or avea de gand sa-l asfalteze...

Asteptam noutati! cool.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 15 Jun 2007, 23:44
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




@ursul-alb:
De cand nu ai mai trecut pe DN57? (Orsova - Moldova Noua). Sa tot fie...

Intr-adevar, s-a trecut la reabilitarea drumului, dupa cum spuneam mai sus, aproape de Moldova Noua, restul drumului fiind acceptabil si SUPERIOR celeilalte variante Timisoara - Lugoj - Orsova
Drumul NU are gropi, doar ca este f. ingust (5-6m latime) si are ceva denivelari insa nu foarte accentuate, uneori bucati mici de stanca de pe versanti sunt prezente pe partea carosabila. Practic, viteza de circulatie e impusa de traseul drumului, respectiv sinuositatea lui, nu de calitatea asfaltului.
Pe o scara de la 1-10 (1=defavorabil; 10=excelent) drumul e cam de 6-7.

This post has been edited by Kojak: 15 Jun 2007, 23:45


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 16 Jun 2007, 18:31
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Nu inteleg ce importanta are de cand nu am mai fost; eu doar ti-am zis ca ma surprinde, la lipsa de interes a autoritatilor din RO fata de drumurile din tara asta, mai ales ca asta e mai mult turistic si fara prea mare trafic.

In caz ca nu am fost clar "Nu inteleg de ce daca tot va pierdeti cateva minute sa postati nu o faceti clar si explicit" era pentru postul lui kAndrei care e absolut neclar. Fiind mesajul anterior nu am dat citat.

Numai bine!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DeusX
post 26 Jul 2007, 22:24
Post #9


Pilsener


Group: Members
Posts: 241
Joined: 19 March 06




Bucata de 38 km intre Lugoj si Caransebes e buna. In rest, va dau dreptate.


--------------------
- - - - -
Qashqai 1.3 140 (2018)
Micra 1.0 100 (2018)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 11:15
Dacia