Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

rezistenta portocalie in bord si pierdere putere, ce poate fi?

dominy
post 31 Dec 2007, 11:05
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




hai sa va povestesc patania mea , in urma cu cateva zile hop se aprinde rezistenta si automat apare si lipsa de putere! un bun prieten mi-a sugerat ca este senzorul de presiune ! bun am luat frumos senzorul si l-am bagat in detergent cu apa fierbinte dupa care l-am clatit cu apa rece , na daca tot era stricat am zis ca daca merge merge daca nu altul nou, surpriza merge foarte bine ! astept pareri


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 31 Dec 2007, 13:35
Post #32


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- la fel de bine scoteai mufa lui si mergea ''mai''bine, nu la fel de bine cum e cu unul bun dar mergea... senzorul ala se infunda cu reziduri de pe tubulatura intercooler si asta patesti... daca scoti mufa isi ia in calculator valori prestabilite si merge dupa acele valori...

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 31 Dec 2007, 13:35


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renaultforever
post 31 Dec 2007, 13:58
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 3 November 07
From: IASI




ce interesanta chestia cu senzorul de presiune...si eu am patit odata asa,da era un fir rupt de la trepidatii..acum l-am legat bine.. m-am speriat putin cand am vazut ca nu mai trage deloc masina...daca mai patesc, ca sa nu ma chinui pana acasa cu masina o sa scot mufa de la senzor...mersi @laguna_2_interceptor...un sfat foarte util..


--------------------
nissan qashqai 1.6 dci x-tronic J11 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 31 Dec 2007, 15:31
Post #34


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- uitasem si de partea cu sensibilitatea la vibratii... 2 coliere de plastic mici puse pe capete si problema rezolvata...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdangabriel32
post 31 Dec 2007, 15:33
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 4 December 07
From: constanta




am primit o sugestie sa scot EGR si sa las pe "direct"...a mai facut careva chestia asta? ca ce am gasit in el e jale! cica ar da un mic avantaj de putere daca se elimina EGR....astept parerile voastre


--------------------
renault laguna 2 2004, dynamique, 1,9 dci...88 kw - ct xx xxx
[COLOR=blue]new boy in town
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 31 Dec 2007, 15:40
Post #36


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- pe perioada scurta e bine... problema e alta... daca EGR blocat pe deschis atunci degeaba scoti mufa...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 31 Dec 2007, 15:42
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




nu e mai bine sa cureti EGr-ul si sa mergi mufat cu el bine-mersi?Eu asa ma facut la mine si nici fum nu scoate si nici lipsa de putere nu am


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renaultforever
post 31 Dec 2007, 15:44
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 3 November 07
From: IASI




e, cand am avut problema cu senzorul de presiune, umbland pe la motor am avut surpriza sa vad mufa de la EGR deconectata. facusem vreo 20.000 km. de cand aveam masina. am pus mufa la loc dar n-am observat nimic deosebit in comportamentul masinii,afara de "efectul placebo"(adica mi se parea)ca ar merge mai bine, pe care l-am avut primii 2-3 km.
tehnic vorbind am inteles eu rolul EGR-ului si cred ca ar merge mai bine cu el conectat....dar si fara nu cred sa se intample ceva grav....poate stie alt Lagunist mai bine...


--------------------
nissan qashqai 1.6 dci x-tronic J11 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 31 Dec 2007, 15:44
Post #39


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- problema se pune daca e in stadiul in care poate fi recuperat doar prin curatare... daca e blocat/parlit degeaba... trebuie inlocuit.


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 31 Dec 2007, 15:46
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




daca e ars/blocat iti apare mesaj de eraore pe bord in maxim 2 km


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 31 Dec 2007, 15:49
Post #41


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- hm... poate difera treaba asta in functie de echipare... stiu pe cineva care pe nivelul slab de echipare mergea cu el blocat si scoatea fum negru la greu dar in bord nu i aparea nimic...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 31 Dec 2007, 15:51
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




posibil si asta, in general EGR-ul este bine controlat de UCE injectie si nu lasa functionarea lui la intamplare, dar nici cu el deconectat nu ai facut treaba.Mai bine dai 2 mil si iei unul de papuc si mergi linistit


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 31 Dec 2007, 15:56
Post #43


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- pana la urma e doar o chestie mecanica controlata electronic... faza e ca nici eu nu recomand sa se mearga mult cu el scos, mai mult pentru scopuri de verificare si autocuratare... se pare ca alternativa cu papucul merge chiar bine si e o solutie ieftina...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 31 Dec 2007, 15:58
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Am intamplator un cunoscut la ARR si mi-a spus ca verifica, daca li se pune pata, si mufa la EGR, si ei cunosc problemele/rezolvarile astea si se folosesc de ele ca sa mai ridice un talon, sa mai faca o spaga...


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdangabriel32
post 31 Dec 2007, 16:17
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 4 December 07
From: constanta




dar daca vreau sa il dezactivez (desi functioneaza)...cum procedez?


--------------------
renault laguna 2 2004, dynamique, 1,9 dci...88 kw - ct xx xxx
[COLOR=blue]new boy in town
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 31 Dec 2007, 16:19
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




e un echipament care nu e pus acolo ca sa fie activat/dezactivat la cerere, are un rol bine determinat in consum si gradul de depoluare..deci nu se poate.Scoate mufa si spera sa nu se aprinda ceva pe bord


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdangabriel32
post 31 Dec 2007, 16:21
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 4 December 07
From: constanta




in consum explica-mi, te rog,ce rol are? cit priveste poluarea....sa vad ca au scos camioanele de pe strada, care fac ceatza in spatele lor,si dupa aia ma gindesc si io la poluare
...


--------------------
renault laguna 2 2004, dynamique, 1,9 dci...88 kw - ct xx xxx
[COLOR=blue]new boy in town
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 31 Dec 2007, 16:30
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




la camioane, rabe si chestii de genul asta nu prea se pune problema de poluare, noi, astia micii facem sa se dezghete ghetaru'.Din ce stiu eu, un important factor in poluare il constituie radicalii NOx, acestia sunt cei mai cancerigeni si poluanti.Egr-ul are legatura directa cu evacuarea, la anumite momente clar stabilite de calculator se deschide si permite accesul gazelor arse inapoi in camera de ardere si se reduce astfel poluarea si scade automat si consumul.Sper ca ti-am raspuns, cat de cat..


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 1 Jan 2008, 12:45
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




eu am vazut un EGR de papuc si daca nu ma insel difera codul de pe el credeti ca e acelasi cu cel de pe laguna ? in cazul megane scenic 1.9 dci ?
poate are alte carcateristici ?? papaucul nu are turbo spre exemplu

am patit cu un amic dupa curatarea EGR-ului tot se mai aprinde in bord rezistenta portocalie din cand in cand pe perioade scurte.

This post has been edited by tuner: 1 Jan 2008, 12:49


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominy
post 2 Jan 2008, 15:01
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




tuner incearca sa cureti si senzorul de presiune ... eu asa am scapat de aprinderea rezistentei ! (e doar un sfat , nu aruncati cu pietre )


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flanjea
post 3 Jan 2008, 14:48
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 30 January 07




Acum o sapt. am vorbit cu unu in service la Euro Motor avea o laguna 2 si avea EGR rupt, cazuse pur si simplu corpul din exterior si omul mersese asa un an de zile si nu simtise nimic. Acum si la a mea se misca acel corp si cred ca e rupt. Noroc ca a ramas inchisa valva.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mucii_salbatici
post 7 Jan 2008, 13:27
Post #52


Membru marunt


Group: Members
Posts: 79
Joined: 28 September 07
From: Brasov




Salutare tuturor!
Asta e primul meu post pe aici, dar urmaresc forumul de ceva vreme, si mi-am si rezolvat cateva probleme gen iluminare climatronic si inca vreo 2 maruntisuri, ca urmare informatiilor utile culese de aici.Asa ca ma simt oarecum dator sa va impartasesc intamplarea mea.
Am avut si eu problema asta cu rezistenta portocalie care m-a secat si mi-a dat fiori vreo 2 saptamani, dar s-a rezolvat.
La inceput se aprindea foarte rar, si tinea cateva secunde, dupa care intr-o zi nu s-a mai stins.
Cat timp era becunu tragea deloc masina si se tura ingrozitor de greu.Fum nu am remarcat sa scoata.Am citit toate topicurile posibile din scoarta-n scoarta, dupa care am fugit repede la un test CLIP unde aparut ca electrovana regulatoare de presiune (TRS) are circuit deschis sau scurtcircuit.In prima faza, mecanicul a zis ca nu trebuie schimbata si a curtat contactele.Nu s-a mai aprins vreo 2 zile becul ala care ma facea sa transpir, dupa care se aprindea tot mai des, ca in final sa stea aprins permanent.Oricum , nici in cele 2 zile in care nu s-a aprins, masina tot nu tragea cum trebuie.
Am schimbat TRS-ul ala pana la urma ( 175 RON piesa la Renault Bv ) si s-a rezolvat.Aveam impresia dup-aia ca masina zboara. De schimbat se schimba foarte simplu, l-am schimbat in curte la ei.Probabil ca-l gaseam si mai ieftin pe altundeva, dar eram tare presat de timp si-am fugit direct la reprezentanta.

Numai bine si la multi kilometrii !


--------------------
. Ex Laguna II 2002 Expression 1.9 dCI 79 KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 7 Jan 2008, 20:44
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




E ok pretul. Eu am luat cu 2,5mil parca de la Augsburg. Nu e recomandat sa se curete cu solutii acel TRS, pt ca strange praful dupa curatare mai rau. Nu-mi dau seama ce se putea strica, eu am desfacut TRS-ul asa de curiozitate. E un electromagnet careia i se aplica niste curenti de catre calc. iar in celalalt capat se creeaza un fel de canal de aer cu niste gaurele care regleaza cantitatea de aer care circula prin cele 2 furtunase atasate. Nu are parti in miscare, in afara de acel electromagnet, doar canale de aer care se pot infunda. Ma gandesc ca poate doar o oxidare a zonei unde lucreaza electromagnetul?!


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 14 Jan 2008, 14:53
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




stai ca sunt in ceata care e senzorul ala de presiune ? sau TRS ?


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 14 Jan 2008, 16:21
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Una e senzorul de presiune pe admisie, care e pe furtunul din cauciuc lung si care de obicei vibreaza de la motor si altceva e TRS-ul regleaza presiunea in turbina si are si efect de variere a geometriei turbinei (iar ala se afla in stanga sus la baza capotei, cum te uiti la masina).


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicudraso
post 30 Jan 2008, 21:01
Post #56


Lagunist forever


Group: Members
Posts: 33
Joined: 1 March 07




Salut baietii !

Bineinteles ca mi-a venit si mie rindul cu probleme similare cu cele despre care se consuma "cerneala" aici.
Simptome:
1.-mers neregulat la 2000rpm , mai ales in faza de demaraj usor
2.-la aceeasi turatie si regim ,pierdere de cuplu si un nor de fum in spate.
3.-mai mult fum la regimuri semitranzitorii.
Incercari timide:
Step1.-Scos fisa de la EGR si masina merge super.
Am zis ca valva e de vina si am schimbat-o cu una noua. Din pacate masina tot asa de prost mergea.Apropos la asoaterea EGR am verificat galeria si e curata atit inainte cit si dupa EGR.
Step 2.-Scos fisa de la senzorul de presiune (turbocharging) -TRS a inceput sa biziie- am mers cu masin vreo 200 m , nu mai scotea fum , dar avea cuplu mic si mergea prost. In step-ul 2 am avut pe display mesaj "einspritzung defect"
Step 3. Pus fisa dela senzorul de presiuine la locul ei si scos fisa de la TRS. Acelas comportament - lipsa putere.In step-ul 3 am avut pe display mesaj "einspritzung defect"
Masuri luate.
1-demontat senzor presiune - parea curat , dar totusi am spalat in interior cu alcool tehnic si am suflat cu aer comprimat
2.-Demontat TRS de pe masina si facut bucati - si acesta era curat.Rezistenta bobina 15,4 ohm.Ce m-i s-a parut putin suspect la TRS este faptul ca cele doua gauri care fac corespondenta stututurilor de racord furtune in interiorul TRS au diametre diferite , si nu poti sa vezi in inetarior daca este mizerie acolo sau nu.Poate stie cineva sa ma lamureasca.
Dupa toata treaba asta masina merge bine ,dar nu stiu sa spun exact unde a fost hiba.Singurul lucru neverificat este mufa de la vana EGR, dar o sa o verific miine.
Poate am scapat ceva ? Astept opinii de la cine a mai servit reteta asta wink.gif

Cu bine!



--------------------
Renault Laguna II 1,9dCi 2001.12 INITIALE GPS Carminat - SB 87 ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 30 Jan 2008, 21:11
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




@nicudraso ..Pai totusi din ce spui tu se pare ca exista o legatura de cauzalitate directa intre problema si EGR din moment ce masina a mers "super" dupa ce ai scos fisa de la EGR.



--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renaultforever
post 30 Jan 2008, 21:45
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 3 November 07
From: IASI




cred ca problema era la dracia aia de senzor de presiune....uita-te atent sa vezi daca n-are vreun fir rupt...

30 Jan 2008, 21:47:
cred ca problema era la dracia aia de senzor de presiune....uita-te atent sa vezi daca n-are vreun fir rupt...

This post has been edited by renaultforever: 30 Jan 2008, 21:47


--------------------
nissan qashqai 1.6 dci x-tronic J11 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TreXeL
post 30 Jan 2008, 23:01
Post #59


Am laguna meaaaa, sunt meserias


Group: Members
Posts: 128
Joined: 20 June 07




OK, recunosc m-a fascinat la inceput treaba cu EGRu insa la mine desi au aparut oarecare probleme de cuplu la un mom dat in sensul ca masina facea un mic repaos de putere pe la 2100 de ture cam juma de secunda, scoaterea mufei de la EGR nu a ajutat prea tare. asa ca singura rezolvare a fost sa urmez sfatul unora si i-am "dat in gura" intr-a 4a pana pe la 4000ture cativa km si...adio probleme. de atunci fac treaba asta cam o data pe luna si totul e ok. acum ca am vazut faza cu senzoru de presiune...o sa-l leg sanatos ca intr-adevar se cam misca.
In rest...as avea alta problema smile.gif masina are deja 184000 ca merg destul de mult insa....n-am nici o treaba, n-am schimbat nimic, merge de rupe...smile.gif deja imi fac probleme smile.gif cred ca e singura tongue.gif

Off topic:

Interceptor promitea odata, demult, un mic tutorial despre cum scoatem catalizatorul sa mai adaugam un pic de putere la pedala. Ce zici frate? Te bagi? Hai sa facem un bine la toti lagunistii. Practic e vorba de ce punem in loc. Sa gasim o solutie universala (teava, furtun metalic gen cum se pune la teava de esapament), usor de manufacturat astfel incat la ITP sa putem pune catalizatoru la loc. Ca sincer...prefer sa plantez un pom sau chiar doi da in schimb sa mearga masina mai bine ca sunt situatii in care ai nevoie, si am patit cazuri, in care din instinct mai bine am calcat-o putin decat sa pun frana si asa am scapat cu bine. Numa sa ai ce calca.
La mai mare!


--------------------
Renault Laguna II 2003 / Initiale /300CP :D as vrea io - SM-05-MIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 10 Feb 2008, 16:18
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Mi s-a aprins si mie azi la o accelerare mai brusca rezistenta portocalie cu mesajul injection fault (parca).
Masina mergea normal, accelera bine, dar rezistenta era aprinsa. Dupa o repornire a motorului a disparut.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 16:55
Dacia