Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

124 Pages « < 43 44 45 46 47 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Garajul meu, -= jurnal =-

espacern
post 8 Dec 2017, 10:00
Post #1321


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(b06fcn @ 1 Dec 2017, 18:59)
Ce ma frapeaza e faptul ca vad ca nu e stransa, ci intra in bloc, fiind fixata doar de un surub. Mi se pare o solutie tehnica cel putin bizara, avand in vedere faptul ca acolo e ceva presiune...sau poate tocmai de aia e asa?

Conducta se fabrica din ebonita sau inox......si este fixata doar intr-un surub.
E bine ca ai luat o alta conducta ca de multe ori buza de langa garnitura se distruge la demontaj.....ebonita devine casanta in timp.
La remontaj nu uita sa ungi garnitura cu antigel/PUTIN sapun lichid ca la introducere in spatiul conic sa nu se degradeze/ciupeasca......ca trebuie fortata conducta sa intre bine.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 8 Dec 2017, 20:53
Post #1322


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Merci de hint @espacern.
Conducta noua este din ebonita. Cea de pe masina pare a fi tot din ebonita. M-am dumirit cum se desface, am dat jos filtrul de ulei ca tot trebuia sa fac si revizia de 10000 km, maine voi continua cu demontarea tevii, singura problema e ca nu prea e loc de manevra acolo, am dibuit un surub cu cap torx care tine teava de bloc, problema e ca respectivul surub e in spatele unui manunchi de fire, plus conducta de servodirectie. Trebuie sa vad maine, pe lumina zilei, cum am acces acolo fara sa trebuiasca sa desfac conducta in cauza sau cablajul respectiv.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 10 Dec 2017, 13:34
Post #1323


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




M-am chinuit ceva, dar i-am dat de cap...am scos teava de ebonita in bucati, cea noua a intrat relativ usor. Am inlocuit colierul original cu unul clasic, din cauza de lipsa de cleste pentru coliere si de pozitie imposibila...
Ca sa pot umbla la surubul de prindere am scos conducta de servo-directie din pompa si astfel am putut desface surubul si scoate teava...
Am terminat si revizia de 240000, acum mai am de mers la Ploiesti sa iau ulei de cutie automata ca sa completez la servo-directie si e gata.

10 Dec 2017, 20:53:
Am gasit doar ulei de servo-directie transparent, nu rosu. Zice pe ambalaj ca e miscibil cu toate lichidele de servo. Neavand alta solutie, l-am bagat in borcan, sa completez ce s-a scurs...La deget si la miros pare la fel, acum, Cel de Sus cu mila...sa ajung poimaine la Bucuresti si il schimb cu ce trebuie...
Am aerisit instalatia de racire, acum sta lichidul cum trebuie, m-am uitat pe sub masina in timp ce mergea si nu se vedea sa mai curga nimic...trebuie sa o duc la o spalare serioasa la motor si pe dedesubt, mai ales ca vreau sa vad daca mai are si alte piederi de fluide, dupa tot ce s-a facut si remediat la masina.

11 Dec 2017, 17:02:
Am ajuns dimineata la Gl, Megane-ul s-a comportat ireprosabil. Acul de temperatura a stat putin sub jumatate tot drumul, fara fluctuatii de nici un fel. Dupa-amiaza m-am uitat la vasul de lichid si scazuse spre minim, am completat cu 500 ml de lichid pregatit in acest sens, sper ca s-a terminat de aerisit in mod corespunzator, miercuri cand ajung la Bucuresti il verific din nou sa nu mai fie probleme.

This post has been edited by b06fcn: 11 Dec 2017, 17:02


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 13 Dec 2017, 13:26
Post #1324


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




M-au sunat azi de la service ca cei de la Uniqa vor sa valideze reconstatarea si m-au chemat cu Laguna acolo.
Am fost, a vazut omul ce si cum, a facut poze etc...
In alta ordine de idei, am verificat lichidul de racire la Megane, totul e Ok. E la nivel, nu mai curge nimic sub masina, merge corespunzator.

13 Dec 2017, 19:37:
SI pentru ca ma lasase pompa de la spalatorul de parbriz de la Megane, care abia mai stropea, am comandat alta. Mi-au adus una cu doua stuturi, desi le dadusem VIN -ul masinii si specifucasem ca e modelul sedan. Am constatat ca si cea de pe masina avea doua gauri de stut, cu un obturator bagat in gaura nefolosita. Cand sa desfac pompa noua sa ii bag obturatorul, constat ca nu se poate. Motivul, banal. Pompa OEM venea cu gauri, in care intrau stutul si obturatorul, asta noua avea stuturi circulare pe care stateau stuturile pentru furtune. Adica pe masina aveam “mama”, pompa noua era cu “tata”. Am rezolvat cu un surub bagat in superglue si infiletat in stutul nefolositor.
Sa-i fwta cainii pe aia care fac piese aiurea...macar acum am din nou spalator de parbriz...

This post has been edited by b06fcn: 13 Dec 2017, 19:37


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 15 Dec 2017, 14:57
Post #1325


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Ca tot am zis in alt topic ca pun o poza cu capacitatea porcbagajului de la MEgane, voila!

Pentru copii, de-ale gurii...
4BF1FFAC_42C8_4507_B9E9_B2EA9D96A12C.jpeg ( Size: 2.22mb ) Number of downloads: 815


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 15 Dec 2017, 15:01
Post #1326


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Scosesei 2 deja, nu se pune.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 15 Dec 2017, 15:05
Post #1327


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Zeciuiala...a trebuit sa vad ce am luat...stanga vin, dreapta pelin...alb si rosu...dupa socoteli volumetrice, pe tot planseul intra 60 de peturi de 5 litri, indesate bine. Daca pun un carton pe ele, mai intra vreo 20 si culcate...e clar, masina asta nu pleaca din casa...e de cursa lunga...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 15 Dec 2017, 15:43
Post #1328


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




up.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 18 Dec 2017, 18:05
Post #1329


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Am fost sunat azi de la service, Uniqa a validat reconstatarea, devizul final este de 26500 lei sau ceva pe acolo...deci nu e dauna totala, dar s-a apropiat periculos de mult...Practic, daca pocnea si farul de pe dreapta si era afectata si aripa stanga fata, aia era.
Acum asteptam sa vina piesele si sa vedem cand intra masina la facut, cel mai probabil prin februarie cred ca se va rezolva. Nu ma grabesc, am bagat iar Toyota in paine, se apropie de 140000 km.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 21 Dec 2017, 17:33
Post #1330


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Aseara, plecand spre casa de acasa (adica de la mama la mine), pe Natiunile Unite, in timp ce mergeam in coloana spre podul de la Opereta, o tanti cu un 5008 nu a avut loc sa faca dreapta pe Splai decat prin Opelul meu...dupa care tot ea era cu gura pe sus ca i-am luat fata...daca ea intelege a lua fata faptul ca am ocolit-o in extremis sa nu i-o trag din plin cand incerca sa-mi ia fata si am revenit pe axul benzii pe care circulam regulamentar, moment in care *roasta ma loveste in jumatatea din spate a masinii, intrata fiind pe banda mea peste linia continua, sa-i fie de bine.
Am facut amiabila, desi individa nu a fost convinsa ca a gresit, pentru ea se putea vira la dreapta si de pe banda aia, chiar daca erau sageti si linii continue...de desen, nu mai zic nimic despre modul in care l-a facut...
Am lasat-o sa se desfasoare, i-am facut poze dupa acte, i-am dat actele mele sa le pozeze, am deschis dosar de dauna la Groupama unde are RCA si asta e, ma duc dupa Anul Nou cu filmarea si la revedere...bine ca nu m-am preocupat sa ma apuc sa vopsesc masina, cum aveam in plan dupa schimbarea barilor, vedem la primavara...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreig1982
post 21 Dec 2017, 19:14
Post #1331


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.410
Joined: 15 January 06




nu ti-ai mai luat camera?
eu am reusit sa montez in sfarsit camera duala si pe vagon


--------------------
Dacia Logan Ambition 2005 - B-06-xxx
2012 VW Passat Variant Comfortline 2.0TDI DSG
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 21 Dec 2017, 19:32
Post #1332


bgd


Group: Members
Posts: 3.315
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Astia ti-au pus gand rau.Nici o masina nu vor sa ti-o lase virgina.

Programeaza-te la Groupama de pe acum.0374110110. ca dupa sarbatori va fi aglomerat. Suna acum si fixeaza ziua in care vrei sa mergi.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 21 Dec 2017, 22:12
Post #1333


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.064
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Saracu' Opel, acu' pupat si din fata... sad.gif
Ai avut un an plin de evenimente, poate urmatorul e mai linistit...








--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 21 Dec 2017, 23:32
Post #1334


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Am facut deja programare, pe 5 ianuarie.
@bicicleta hepatica - nu a fost pupat din fata, aia a fost cand l-a pupat corporatista cu Haudi. Acum e spate stanga.
Ma duc cu filmarea, se vede cand bovina incearca prima data sa-mi ia fata, eu o evit si dupa aia intra in mine. Usa spate stanga si bandoul de la aripa afectate. Pot sa spun ca a fost cu intentie, ca nu am lasat-o sa-mi ia fata?
Avand in vedere ca anul asta am pedalat spre 60000 km, e normal un numar de incidente, anul trecut nu au fost decat doua, acum doi ani tot asa, suntem in grafic. Mai nasol era daca imi buleau Toyota, ca la aia tin ca e de la Tata, restul nu ma afecteaza, chiar daca sunt tot de la el (Megane, Opel), de fapt alea au fost deja pocnite si nu ma mai deranjeaza atat de tare...problema e ca nu ai cum sa ai parte de liniste daca respecti legea si bunul simt...
In ultima vreme am inceput sa nu mai ies cu masina in momente de varf, tocmai din cauza asta...cred ca aduc si zecarul la copitala, in trei drumuri in aglomeratie il vopsesc moca pe RCA-ul unor idioti nesimtiti pentru care regulile nu exista...
Acuma vad, vinovata e nora unei mare tanti din justitie...de aia era ea atat de sigura ca nu a gresit...

This post has been edited by b06fcn: 21 Dec 2017, 23:38


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 23 Dec 2017, 23:10
Post #1335


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Si pentru ca anul asta am fost cuminti, Toyota a primit o statie doar pentru ea de la Mos! Cum deja avea antena proprie, dar lua cu imprumut statia, cand de la Megane, cand de la Opel, cand de la Leguma, acum nu mai e nevoie de imprumut.
Statie Storm Matrix, primita de la jumatatea mult mai buna...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 27 Dec 2017, 20:14
Post #1336


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Ca la fiecare final de an, trec aici spre vesnicie kilomerajele masinilor si operatiile necesare a fi facute lin perioada urmatoare :

Laguna - 155000 km, de unde rezulta cam 15000 km anul asta - are nevoie de reparatie dupa accident, se va revopsi integral cu aceasta ocazie. Are nevoie de un arc nou pe stanga spate, se va schimba toata partea de articulatii cu ocazia asta, urmand a se desfiinta pachetul de drumuri grele;
Avensis - 138500 km, de unde rezulta 15000 km anul asta mai are 1500 de km si primeste o bine meritata revizie, cel mai probabil in a doua jumatate a lui ianuarie. Cand voi avea vreme, ii montez senzorii de parcare pe spate si spalatoarele de faruri;
Megane - 242500 km, nu stiu cat avea anul trecut, a facut vreo 5000 km anul asta - are revizia proaspat facuta, mai are nevoie doar de o revopsire integrala, care va avea loc in primavara. Tot la anul mi-am propus sa ii schimb si lichidul de frana;
Cerato - 155800 km, de unde rezulta putin peste 5000 km anul asta, la fel ca si media anilor trecuti - in ianuarie va primi si ea revizia curenta, urmeaza sa dau comanda de ulei si consumabile, plus schimbul de fluide (lichid de frana si lichid de racire). Pentru ca a fost cuminte, desi a adunat zgaibe de-a lungul ultimilor ani, multumita corporatistilor elevati si educati din zona rurala Pipera, care nu stiu sa deschida usile la masina, nu stiu sa parcheze, nu lasa o carte de vizita cu scuze ca au lovit o masina care nu le apartine, bref, va fi si ea revopsita integral la anul, plus un detailing interior facut cu simt de raspundere;
Corsa - 137800 km, de unde rezulta putin peste 3000 km anul asta, mai are 2200 km pana la revizie, care va avea loc pana in aprilie 2018, cand se implinesc doi ani de la revizia anterioara. Stiu, am tratat-o cu indiferenta, de cand a ramas fara stapan nu a mers o perioada destul de lunga de timp. Are multe bube estetice de reparat, atat la exterior cat si la interior, dupa ce termin cu scandalul cu primaria sector 5 si restul de probleme, o bag la revopsit integral, plus fixat la loc ornamentele exterioare de plastic deteriorate acum doi ani de idiotii de la ADP si reparat fetele de usi. Am constatat ca una din mufele de la filtrul de motorina nu mai are siguranta si e cam umed pe acolo, trebuie sa remediez si problema asta. In plus, stergatoarele de parbriz merg intr-o logica doar de ele stiuta, pe temporizare se opresc la jumatatea parbrizului, pe viteza normala merg normal, deci nu e problema de gripare ci de comanda electrica...

Per total, anul asta a reprezentat un rulaj de aproape 40000 km, in conditiile in care nu am fost plecati in concediu si vreo doua deplasari mai lungi in tara le-am facut cu avionul.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 27 Dec 2017, 20:26
Post #1337


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




40000km sunt o gramada de km pe an , mai ales cu infrastructura noastra.
inseamna aproape 3luni pe an la volan; cam mult.
Poate gasesti o metoda sa le mai raresti. Eu as mai rari si parcul auto, adica si la 40k km, ajung 2masini.
Noi in familie facem cam 30-35 cu 2 masini.
Dar nu-s banii mei si timpul meu, asa ca -enjoy it!

This post has been edited by dizzy: 27 Dec 2017, 22:10


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 27 Dec 2017, 21:19
Post #1338


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Noi facem 20 de k cu 3 mașini.
Sincer, te înțeleg de ce nu vrei sa dai din ele, te atașezi emoțional de fier și găsești tot felul de motive sa nu îl vinzi. Cel puțin așa sunt eu. Dar privind din exterior, obiectiv, realizezi ca nu merită bătaia de cap.
Ușor de zis, mai greu de aplicat smile.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 27 Dec 2017, 21:22
Post #1339


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Mie unul sincer mi-ar placea daca as prinde una din masinile lui la vanzare. Chiar daca-s toate atinse icon_mrgreen.gif. La cat umbla... Ca banul rau.
Hai, sanatate sa fie, sa le birjaresti pe toate pe unde te duc drumurile!


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 27 Dec 2017, 21:39
Post #1340


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




Că tot e o retrospectivă a ceea ce s-a discutat pe aici, observația mea ar fi că mie îmi place faptul că ai cunoștințe în spate și probabil și un service bun unde îți duci mașinile.

De multe ori rămân surprins cu câtă lejeritate zici că revopsești mașinile, le adaugi senzori, spălătoare, câte și mai câte. Eu când căutasem să fac așa ceva la Kia din dotare mai mult m-a luat teama de câte trebuie realizate. Asta pentru că am avut parte tot de meșteri de doi bani. Așa că thumbs up pentru ceea ce faci! biggrin.gif


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 27 Dec 2017, 23:31
Post #1341


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Merci de urari si de aprecieri.
Problema cu datul din masini nu se pune, din motive pe care le-am mai expus pe aici. Cel putin unele din ele nu vor pleca din garaj, vor deveni istorice la mine in batatura...
Kilometrajul e rezultatul activitatii profesionale, stau in copitala si lucrez la Galati, sunt un fel de navetist invers daca se poate spune asa, in afara de perioadele cand studentii au vacanta, desi uneori ma duc si de doua ori pe saptamana la Galati, sunt cate doua sau trei zile pe saptamana la scoala, unde ma duc cu masina...adaugam la asta cate un drum la mosie pe saptamana, sau la doua saptamani, se aduna kilometri ca la balamuc, desi e langa Ploiesti. Daca mai am si doua sau trei conferinte pe an prin tara, la care trebuie sa ma duc, mai ies si de acolo. Drumurile in interes de scoala la Moldova se vad la Megane. Pe langa asta, concedii in strainatate, iesiri, alte alea...Oricum, fata de acum doi ani, cand nu aveam decat doua masini principale pentru acelasi kilometraj sau mai mult chiar, ca apucam sa ma duc si in concediu, anul asta s-a simtit dpdv costuri ceva mai reduse cu intretinerea, per total, desi am pedalat mai multe masini. Probabil la anul va fi mai mult nitel, ca se adauga revizia la Opel, insa la ce scoruri mici sunt pachetele de revizie la Opel, nu-mi fac griji...
Din pacate nu am un service predilect, am vreo doi amici care au service-uri, ma duc la ei pentru lucrari mai grele, pe care nu pot sau nu mai am timp sa le fac...in rest, marea majoritate a lucrarilor le fac singur, pentru ca imi place...sunt tipicar si perfectionist, lucratul la masini ma relaxeaza maxim...ca sa nu mai zic ca mesterii de doi bani m-au adus pe calea asta, pe langa pasiunea mostenita de la bunicul matern, care mi-a pus prima data cheia de 13 in mana...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 Dec 2017, 08:56
Post #1342


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Am mers in Moldova cu masina noua, nu avea nici 6 luni, n-am patit nimic, am fost si cu Octavia veche, la fel nici o problema, de ce preferi Meganele?

Pe langa intretinere si devalorizare, mai ai asigurari, viniete, anvelope, etc-uri, adica se cam aduna.
Am cam ajuns sa prefer 2 lei la umbra decat 5 lei la soare, mai bine cheltuiesc mai putin si muncesc mai putin dar oi fi imbatranit eu.

This post has been edited by dizzy: 28 Dec 2017, 09:43


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 28 Dec 2017, 09:51
Post #1343


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Drumul pana la Chisinau e destul de rupt, pe unde merg eu. Idem prin Chisinau si imprejurimi. Uneori mai am treaba si in Ucraina, pe la Ismail, unde cele mai bune drumuri sunt, uneori, mai proaste decat unele satesti de la noi. De la Ismail la Chisinau, tot asa, drum forestier cateodata...
Asigurari and co. nu ma afecteaza, unele din masini fiind pe numele mamei, care e pensionara, costa la jumate. Am mai zis, nu se mai pune problema de devalorizare, iar pentru restul, exista mastercard...anvelopele vin odata la cinci ani, la cat de putin mai merg cu Megane-ul, vinieta nu e un capat de tara, practic se pune problema a avea dublura doar la doua masini, asta de cand l-am pierdut pe Tata si mi-au ramas si ale lui, de afara si de oras, pe langa ale mele, Kia fiind masina sotiei de acum...Practic, pe langa Laguma si Megane care erau masinile mele de Galati si de oras/Moldova, mai am Toyota si Opelul, cu care tot asa merg, Toyota la Gl si Opelul in oras...
Ca si costuri fixe, obligatorii, cele doua ma duc la 1500 lei pe an, cu tot cu cate o revizie, asa ca nu se simte...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 30 Dec 2017, 19:37
Post #1344


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Am facut comanda de pachete de revizie pentru Toyota, Opel si Kia. Filtrele de aer si de ulei, plus uleiul, OE pentru fiecare marca. Filtrele de polen, fie OE, fie Jakoparts. Mai am de comandat antigelul, ca e timpul sa fie schimbat, atat la Toyota cat si la Kia, caut sa vad daca gasesc ceva compatibil cu ambele, sa iau un singur bidon de 20 de litri. Am constatat ca la Kia trebuie schimbat racordul flexibil de la esapament, e cam afumat si are un lejer zornait la rece, care se simte si cand lovesc usor in teava de esapament.
In alta ordine de idei, pentru ca am venit o fuga la mosie, am pus electromotoril reparat pe zecar si a pornit aproape la sfert. Am sa ma uit prin ograda colegilor cu Dacii cum fac sa nu ramana fara benzina in filtru, ca sa nu mai dau mult la cheie pana porneste, dupa o sedere mai lunga...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 30 Dec 2017, 21:13
Post #1345


bgd


Group: Members
Posts: 3.315
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




dai la cama pana se amorseaza filtrul. ca altfel tot se duce in timp.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 30 Dec 2017, 21:44
Post #1346


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Degeaba, ca dau de-mi vine acru pana vine benzina...ma gandesc sa o parchez invers, ca acum sta in panta, cu spatele. Daca o pun invers are sanse sa nu se duca toata benzina. Citsem undeva de o supapa de sens, nu stiu daca merge si aici asa ceva...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 30 Dec 2017, 23:06
Post #1347


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




Merge de minune supapa de sens.Sau,varianta mai complicata,alt corp superior bun de pompa... smile.gif


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 30 Dec 2017, 23:46
Post #1348


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Poti detalia te rog? Ce corp de pompa? Merci...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 31 Dec 2017, 03:00
Post #1349


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




Adica acesta(ma rog,e de pompa de 1.6 dar in mare e acelasi). 20171231_024928.jpg ( Size: 633.58k ) Number of downloads: 258


Corpul e de Pulsor Scornicesti,singurii care mai lucrau cat de cat ok...din asta trebuie cautat!Dar daca pompa,in functionare,are debit bun,o supapa de sens (chiar si ordinara ce se gaseste pe toate drumurile) will do the trick. smile.gif


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 31 Dec 2017, 08:46
Post #1350


bgd


Group: Members
Posts: 3.315
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Pai, Adrian, ce crezi tu ca e defect in pompa lui de benzina? Nu ii poate inlocui doar componentele, adica acea garnitura dubla cu plastic si cama , respectiv pastila cu arculetul acela?


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
124 Pages « < 43 44 45 46 47 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 12:32
Dacia