Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

37 Pages « < 19 20 21 22 23 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Misiunea Casa, despre constructii, amenajari, instalatii etc.

ProfiBv
post 18 Mar 2019, 22:41
Post #601


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




@Lampard , mai bine spune ce vrei sa faci in spatiul ala .Nu se vede poarta de acces auto si nici un garaj !

@Dantes , viteza medie a vantului din zona ?! Cred ca la cati bani ai bagat si mai bagi in panouri , iti prinde bine si o eoliana , sa-ti acopere macar curentul de " standby" peste noapte .


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 18 Mar 2019, 23:06
Post #602


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Habarnam...nu am masurat si momentan nu m-am interesat....inca smile.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 19 Mar 2019, 12:00
Post #603


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




Dantes esti boier,dar nu e prea cald ?
Deci vreau sa ies din casa direct pe terasa ca e mai practic ,ca sa nu mai construiesc un foisor.,garajul e in cealalta parte.
Am fost la proiectant sa imi arate in 3D dar a spus ca nu mai are TIMP pentru ca in urma cu 6 luni a aflat ca are cancer si ca sa fie setul complet l-a parasit si nevasta de cand a aflat de problema,dupa 3 ani de casatorie,el are 38 de ani,nu alcool,nu fumat ,nici nu mai stii cum sa te protejezi.


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 20 Mar 2019, 07:50
Post #604


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Nu exista garantie nicicum in cazul cancerului..Pacat ca.i tanar si la varsta asta se imprastie ca raia nenorocitul de cancer..


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 20 Mar 2019, 15:33
Post #605


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(dantes @ 18 Mar 2019, 23:14)
Ca uitasem de topic si ptr ca pot zice ca sezonul de iarna e finalizat...cat de cat, total incalzire + apa calda 1700 lei. Repet, 200mp, pompa de caldura, pardoseala integral, casa incadrata la casa pasiva (platit studiu nu din vorbe), 26gr in dormitoare, 25 in rest, 100% din timp, fara programe, la parter 3m inaltime, etaj cu 2.5.

Cand a fost freezing rain, a picat curentul timp de 25h. De la 25.4gr a scazut in acest interval la 24,8 deci 0.6 gr.

Izolatii...sub placa parter, 10cm extrudat, intre sapa si placa parter alti 5cm, pereti bca cu polistiren grafitat de 12cm echivalent a 15cm normal, acoperis cu spuma basf best of de 7cm (echivalent 25cm vata) si extra vata de 20cm, geamuri termopan tripan 4s.

Cf camerei de termoviziune mai am putine pierderi prin terasele fata si spate care nu sunt "rupte" de placa casei. In rest totul e stas.
Urmeaza panouri solare si sper usor usor spre independenta energetica.
*



Apropo de cancer, cu atata izolatie in casa presupun ca monitorizezi nivelul de radon .....


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 20 Mar 2019, 22:46
Post #606


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Aerisesti și iese și mama radonului.😂
Pana faci cancer de la radon, faci de la poluare, stres, alcool, tutun, whatever.
L. E. A, da, și de la mâncarea de supermarket. 🛒

This post has been edited by D-Ice: 20 Mar 2019, 22:47


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 22 Mar 2019, 08:38
Post #607


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Cu cat mai izolata casa cu atat mai putin aer proaspăt. Poti sa o aerisești si dezumidifici cat vrei. Ce a zis băiatul cu casa aia de mai sus e sinucidere. Unde isi închipuie ca se duce dioxidul fi camera? Afara sigur nu. Deja este paroxism.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 22 Mar 2019, 09:05
Post #608


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Si sistemul de ventilatie cu recuperare de caldura ce mama ciorilor o face? Nu l-am mentionat ptr ca vorbeam strict de incalzire si izloatie.
Nebun cu siguranta nu sunt. Cautati cam ce inseamna casa pasiva energetic si mai discutam.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 16 Jun 2019, 20:48
Post #609


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




As apela la intelepciunea celor mai bricolatori dintre voi:

1) la o baie de 8 mp. care nu are geam, doar o amarata de ventilatie pasiva, ce solutie de ventilatie as putea gasi? Merge ceva ventilator electric? "Gratarul" de aerisire arata cam asa:

IMG_20190616_204405.jpg ( Size: 2.67mb ) Number of downloads: 353


Inca n-am desfacut dracovenia din perete sa vad daca exista un loc pentru ceva fire de curent care ar putea alimenta un ventilator. N-am ruleta la indemana, insa estimez ca grilajul ala are cam 12x28 cm. In plus, nici nu cred c-a fost curatat vreodata de cand a foat montat...

2) cum as putea izola fonic o usa de intrare in apartament?
Usa e din ceva panouri de lemn si pare gol daca bati in ea (gen sandwich compartimentat).
Eu ma gandeam sa dau niste gauri in partea de sus, sa o umplu cu spuma poliuretanica, pe laterale sa ii pun un cheder de-ala autocolant, dedesubt o perie de-aia impotriva prafului iar pe interior, panouri de pluta de 1 cm. pe care sa le prind la colturi cu dibluri.
Alte idei mai bune sau mai eficiente?

This post has been edited by Bwwlan: 16 Jun 2019, 20:55


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Jun 2019, 21:36
Post #610


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Daca bagi spuma..sa fie daia care nu isi mareste volumul. Eu unu nu m as baga la spuma....

Euvas capitona usa cu burete si piele sintetica....pare comunist dar functioneaza.

Iar la baie schimba sita...in rest e ok.suficent.....daca nu e mucegai....

This post has been edited by wolfin: 16 Jun 2019, 21:39


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 16 Jun 2019, 21:59
Post #611


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Pai atunci ce fel de spuma sa bag in usa? Vreun exemplu? ...ca nu ma prea pricep la bricolaj. Adica mno, ma bag, da' e un proces de invatare continua smile.gif

La baie nu e mucegai, insa condensul de dupa dus sau deranjul olfactiv de dupa petrecerea nevoilor fiziologice se dizolva destul de incet sad.gif
Inainte deschideam geamul si in 5 minute era spectacol. Acum, pla...


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 16 Jun 2019, 22:06
Post #612


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Ca sa ai control asupra spumei ar trebui sa dai gauri din 10 in 10 cm. Nu îți recomand pentru ca nu știi dacă spuma a intrat peste tot sau au rămas goluri. Soluția cu capitonat ușa cu burete și peste piele sintetica mi se pare cea mai ok ca și costuri vs eficiență.
Cu un pic de îndemânare și ceva scule poți face și tu lucrarea.

This post has been edited by D-Ice: 16 Jun 2019, 22:07


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 16 Jun 2019, 22:09
Post #613


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Pai eu ma gandeam asa: dau sus, in partea orizontala, vreo 10 gauri egal distantate, masor lungimea usii, iau un furtun si il bag pana jos pe fiecare gaura, dupa care, pe masura ce umplu cu spuma, il scot gradual afara.
Nu m-am gandit insa ca ar putea deforma/crapa usa. sad.gif


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 16 Jun 2019, 22:16
Post #614


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Chiar și asa nu știi ca spuma umple toate golurile pentru ca se expandeaza pe măsură ce absoarbe umezeala, ceea ce în spațiu închis nu prea e. Expandarea îți poate deforma usa și sa ai surpriza sa nu se mai închidă.
Eu am încercat sa umplu dublul fund la o barca cu spuma și când în sfârșit am desfăcut fibra sa o repar temeinic, am văzut ca spuma aia s-a împrăștiat total neuniform.
Plus ca usa va avea și ceva greutate în plus și va forța balamalele și tocul.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 16 Jun 2019, 22:40
Post #615


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Hm, brusc nu mai pare o idee asa de buna...
Nisip ma gandesc ca iar nu-i o solutie, din cauza greutatii suplimentare si ar pune stres inutil pe balamale.
Capitonarea cu placa de pluta de 5 mm.?
Am mai gasit pe amazon o chestie de la foamforall (sau asa s-o fi numind materialul? huh.gif) e ceva placa autoadeziva din spuma poliuretanica. 2000x1000x20 mm. As putea lua doua de-alea si sa le lipesc pe usa. Oare ajuta la ceva chestia aia?
...ca daca ajuta, as lipi si pe doi pereti, sa nu-i mai aud (asa tare) pe vecini.

...sau asa ceva, tot de pe amazon: MLV100 Membrana acustica din vinyl, 2 m x 1,22 m x 4 mm, 10 kg/m2, tot auto-adeziva.

This post has been edited by Bwwlan: 16 Jun 2019, 22:41


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Jun 2019, 22:47
Post #616


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Auzi...mai bine te muti..pana nu vine mobila. tongue.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 16 Jun 2019, 23:14
Post #617


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Las-o dreq ca deja ne-am mutat...
Locuim pe/printre cutii, saci de haine, mobila ambalata in folie si covoare infarurate si lipite cu scoci...
M-am saturat sa ma mut.
La casa n-o fost bine ca era baba aia, proprietara, nebuna. Si-asa o sa vedem aia 1000 euri cautiune candva prin decembrie...
Aici la bloc nu-i bine ca-s peretii suptiri si ii plin de turci si arabi care urla si hahaie incredibil de tare si taraie mobila pe jos si care au boraci care schiauna toata ziua. Astia mananca usturoi si ceapa si put ca dracu, dupa care se dau cu parfum in loc sa se spele.
Plm, cred c-am devenit sociopat...


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 17 Jun 2019, 01:04
Post #618


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Came home.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 17 Jun 2019, 08:37
Post #619


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE(Bwwlan @ 16 Jun 2019, 23:40)
Hm, brusc nu mai pare o idee asa de buna...
Nisip ma gandesc ca iar nu-i o solutie, din cauza greutatii suplimentare si ar pune stres inutil pe balamale.
Capitonarea cu placa de pluta de 5 mm.?
Am mai gasit pe amazon o chestie de la foamforall (sau asa s-o fi numind materialul? huh.gif) e ceva placa autoadeziva din spuma poliuretanica. 2000x1000x20 mm. As putea lua doua de-alea si sa le lipesc pe usa. Oare ajuta la ceva chestia aia?
...ca daca ajuta, as lipi si pe doi pereti, sa nu-i mai aud (asa tare) pe vecini.

...sau asa ceva, tot de pe amazon: MLV100 Membrana acustica din vinyl, 2 m x 1,22 m x 4 mm, 10 kg/m2, tot auto-adeziva.
*


Buretele e cel mai bun izolator fonic. Membrana aia acustica la doar 4mm nu cred ca face vreun spanac.
Si eu am avut deasupra arabeti și doar cu scandal și amenintari am scăpat de ei. Acum am alții dar ăștia sunt infinit mai liniștiți.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 17 Jun 2019, 08:51
Post #620


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Iar la baie pune un ventilator.Vezi tu cum tragi firele si le maschezi cumva.Gaura din spatele faiantei are sigur dimensiuni mai mari si trebuie sa gasesti vreun ventilator.Macar unul de calculator sau de masina..Stiu ca-s la alte tensiuni dar poti folosi un trafo..

This post has been edited by iulia_boris: 17 Jun 2019, 08:54


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 28 Jun 2019, 07:52
Post #621


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Mi-am cumparat acest boiler cu 2 serpentine si am cateva nelamuriri.


1. In manual zice ca daca nu folosesc nicio serpentina (pentru ca momentat o sa merg doar pe rezistenta) trebuie sa bag glycol prin ele. Aveti idee de ce? In manual nu gasesc detalii.


2. Daca bag glycol in serpentine si obturez iesirea si intrarea fiecarei serpentine (pana o sa ma racordez la sursele auxiliare) stiu ca nu trebuie sa le umplu la maxim pentru ca glycolul se dilata si cumva trebuie sa calculez cantitatea cu care trebuie umpluta fiecare serpentina. De ex: daca volumul serpentinei este de 2l atunci ar trebui sa pun glycol astfel incat la dilatare sa nu se creeze o presiune prea mare care sa actioneze asupra dopurilor obturatoare... Probabil ca in loc de 2l , pun 1.5l biggrin.gif

This post has been edited by UXE: 28 Jun 2019, 07:53


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Jun 2019, 07:53
Post #622


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




da aia care ti l-au vandut nu au si aceste info?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 28 Jun 2019, 08:01
Post #623


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




E o babaciune intepata.. l-am luat de la utilul.ro... astia sunt intermediari .. nu cred ca stiu ei detalii d-astea.. o sa incerc sa vad daca au pe acolo o persoane mai tehnica...

This post has been edited by UXE: 28 Jun 2019, 08:02


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 28 Jun 2019, 08:21
Post #624


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Cu ce dreq pot da niste gauri in perete?
Am folosit o surubelnita electrica cu burghiu de 6 pentru beton, s-a rupt burghiul. L-am luat pe ala de 8, mi-a belit protuberantele din capatul burghiului si dupa o ora in care am folosit si o dalta mica si subtire, am reusit sa bag UN DIBLU! Mai am trei. Nu pot repeta experienta asta cu fiecare gaura ca ma iau dracii, mai ales ca e si greu ca nu pot pune forta pe burghiu (sunt gauri pentru galerie).
Zici ca e beton armat sau granit, mortii ma-sii...
Exista ceva burghie mai de Doamne-ajuta?
Am gasit ceva burghie acoperite cu nitrat de titan, dar daca e doar un strat superficial, e pipicaca.
Din titan-titan nu exista pentru uz domestic?


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Jun 2019, 08:44
Post #625


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Gaurile se dau cu masina de gaurit cu percutie si burghie pt. beton ... cu cap diamantat ... nu prea dai gres ... cu surubelnita electrica nu ai putere si nici percutie ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 28 Jun 2019, 08:45
Post #626


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Rotopercutor, sau ciocan rotopercutor. Altfel doar te chinui sa gauresti in beton.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 28 Jun 2019, 09:27
Post #627


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE(UXE @ 28 Jun 2019, 08:52)
Mi-am cumparat acest boiler  cu 2 serpentine si am cateva nelamuriri.
1.  In manual zice ca daca nu folosesc nicio serpentina (pentru ca momentat o sa merg doar pe rezistenta)  trebuie sa bag glycol prin ele.  Aveti idee de ce?  In manual nu gasesc detalii. 
2. Daca bag glycol in serpentine si obturez iesirea si intrarea fiecarei serpentine (pana o sa ma racordez la sursele auxiliare)  stiu ca nu trebuie sa le umplu la maxim pentru ca glycolul se dilata si cumva trebuie sa calculez cantitatea cu care trebuie umpluta fiecare serpentina.  De ex: daca volumul serpentinei este de 2l  atunci ar trebui sa pun glycol astfel incat la dilatare  sa nu se creeze o presiune prea mare care sa actioneze asupra dopurilor obturatoare...  Probabil ca in loc de 2l  , pun 1.5l biggrin.gif
*


Lasă o perna de aer de câțiva cm în fiecare țeavă. Dilatarile nu sunt atât de mari încât sa sara dopurile sau sa plesnească instalația pentru ca și serpentina metalica se dilata/contracta odată cu temperatura. Procesul invers se întâmplă doar sub 4grade, ceea ce nu e cazul vara, dar oricum perna de aer preia tot.


28 Jun 2019, 10:33:
QUOTE(Bwwlan @ 28 Jun 2019, 09:21)
Cu ce dreq pot da niste gauri in perete?
Am folosit o surubelnita electrica cu burghiu de 6 pentru beton, s-a rupt burghiul. L-am luat pe ala de 8, mi-a belit protuberantele din capatul burghiului si dupa o ora in care am folosit si o dalta mica si subtire, am reusit sa bag UN DIBLU! Mai am trei. Nu pot repeta experienta asta cu fiecare gaura ca ma iau dracii, mai ales ca e si greu ca nu pot pune forta pe burghiu (sunt gauri pentru galerie).
Zici ca e beton armat sau granit, mortii ma-sii...
Exista ceva burghie mai de Doamne-ajuta?
Am gasit ceva burghie acoperite cu nitrat de titan, dar daca e doar un strat superficial, e pipicaca.
Din titan-titan nu exista pentru uz domestic?
*


Eu am folosit cu succes burghie de la Bosch. Sunt ok ca preț și țin destul de mult. Dar le folosești numai cu percuție pentru ca plăcuta e făcută sa lovească betonul nu să-l așchieze.

This post has been edited by D-Ice: 28 Jun 2019, 09:33


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 28 Jun 2019, 09:59
Post #628


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Si daca merg doar pe rezistenta si nu ii pun glycol deloc ce se intampla?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Jun 2019, 10:37
Post #629


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(cj98czh @ 28 Jun 2019, 09:44)
Gaurile se dau cu masina de gaurit cu percutie si burghie pt. beton ... cu cap diamantat ... nu prea dai gres ... cu surubelnita electrica nu ai putere si nici percutie ..
*


nu e cap diamantat, e placuta de carbura metalica (vidia daca vrei). Diamantul se foloseste la taiat beton, nu spart/gaurit. Dar fara percuie viata e pustiu, si acolo trebuie peste 600W ca sa faci treaba

glycol pui ca sa nu rugineasca, dooh

28 Jun 2019, 11:58:
QUOTE(Bwwlan @ 16 Jun 2019, 21:48)
As apela la intelepciunea celor mai bricolatori dintre voi:

1) la o baie de 8 mp. care nu are geam, doar o amarata de ventilatie pasiva, ce solutie de ventilatie as putea gasi? Merge ceva ventilator electric? "Gratarul" de aerisire arata cam asa:

IMG_20190616_204405.jpg ( Size: 2.67mb ) Number of downloads: 353


Inca n-am desfacut dracovenia din perete sa vad daca exista un loc pentru ceva fire de curent care ar putea alimenta un ventilator. N-am ruleta la indemana, insa estimez ca grilajul ala are cam 12x28 cm. In plus, nici nu cred c-a fost curatat vreodata de cand a foat montat...

2) cum as putea izola fonic o usa de intrare in apartament?
Usa e din ceva panouri de lemn si pare gol daca bati in ea (gen sandwich compartimentat).
Eu ma gandeam sa dau niste gauri in partea de sus, sa o umplu cu spuma poliuretanica, pe laterale sa ii pun un cheder de-ala autocolant, dedesubt o perie de-aia impotriva prafului iar pe interior, panouri de pluta de 1 cm. pe care sa le prind la colturi cu dibluri.
Alte idei mai bune sau mai eficiente?
*


ventilator am avut la 2 bai,depinde d ecat de bune traseul in spate. Soller si pallau cu senzor de umliditate
usa are un fagure in interior, trebuie sa dai jde gauri ca sa umpli fiecare celula. Cauta intai un cheder soft de spuma, poate intra zgomoto pe langa usa.

This post has been edited by einstein1984: 28 Jun 2019, 10:58


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 28 Jun 2019, 11:00
Post #630


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE(UXE @ 28 Jun 2019, 10:59)
Si daca merg doar pe rezistenta si  nu ii pun glycol deloc  ce se intampla?
*


În principiu instalațiile se țin pline pentru a preîntâmpina coroziunea sau oxidarea pe interior. Nu e mare lucru de umplut țevile cu glicol.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
37 Pages « < 19 20 21 22 23 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 14:06
Dacia