Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema geam dreapta-fata

argon
post 18 Aug 2014, 09:52
Post #31


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Este vreo metoda sa ajung la mufa motorasului de la macaraua stanga fata fara sa demontez fata de usa cu totul?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Aug 2014, 09:53
Post #32


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Este una foarte simpla ... tai cu flexul usurel pe exterior .. astfel nu mai trebuie sa dai panoul jos ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 25 Aug 2014, 10:23
Post #33


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Deosebit de util sfat, asta e rolul moderatorilor pe forum?

Ontopic, am dat boxa jos, si am ajuns cu mana la mufa, dar nu-mi dau seama pe pipaite cum se elibereaza din locas, are cineva o poza cu mufa si sistemul de retinere in locas?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 25 Aug 2014, 12:09
Post #34


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Poze nu am insa este o limba de plastic cu o gaura patrata petrecuta peste peste un "carlig" la partea superioara a modulului de comanda.
Peste 1/2-1 ora am sa incerc sa fac o fotografie.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 25 Aug 2014, 12:10
Post #35


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Mersi, si daca se poate, dupa parerea ta daca as putea elibera mufa prin gaura de la boxa, cu mana se ajunge usor, dar nu se vede nimic, doar pe pipaite.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 25 Aug 2014, 20:13
Post #36


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Scuze, m-am luat cu treaba!
Daca stii exact de ce sa tragi, se poate!
Sageata rosie indica piedica ce trebuie ridicata. Cel mai bine poti s-o faci cu o sarma cu captul indoit (ca o andrea, sau chiar o andrea), ai sa o strecori prin ureghea aia iar cu "carligul" sa tragi de mufa in jos.
Ansamblul este demontat insa pozitia motorasului fixat in cele 3 suruburi este exact ca in foto.
Conector.JPG ( Size: 303.52k ) Number of downloads: 1124


Daca reusesti sa desfaci conectorul, iti sugerez sa verifici:
- cu alimentarea pusa - verifici +12, intre pinii 3 si 4 (pe mijloc, mai grosi decat restul). Daca nu ai +12V, verifica siguranta de 25A de sub volan;
- daca ai +12V, ia alimentarea si cu ohmetrul verifici intre pinii 1-3, apoi 2-3 contactele din butoane. Fara sa apesi SUS/JOS, trebuie sa ai 1-3 si 2-3 intrerupt. Daca apelsi pe buton SUS/JOS, vei vea scurt intre 1-3, respectiv 2-3.
Daca si asta funtioneaza corect (cum mi s-a intamplat mie astazi sad.gif ) demontezi modulul de pe motoras (poti si fara sa demontezi fata de usa dar te zdrelesti, asa ca eu am demontat-o) si verifici daca atunci cand apesi pe butoane (cu contactul pus), iti apare +12 V (si invers -12V) pe cele 2 borne care intra in motoras.

Cu conectorul si modulul scos, mai poti verifica motorasul (sau ridica geamul, dupa caz) ducand 2 fire de la bornele 3-4 (vezi mai sus) direct pe contactele motorasului - vezi sansul prin tatonare.
Atentie, daca faci scurt cu cele 2 fire, ti se va arde o siguranta de 25A, format mic, sub volan!

Succes!


25 Aug 2014, 20:27:
LE
Ce nu am specificat, dar poate te prindeai si fara indicatii, este ca fotografia este facuta din directia opusa gaurii difuzorului. Deci tot ce vezi aici este pe partea opusa decat bagi tu mana pe la difuzor!


This post has been edited by adi_ar: 25 Aug 2014, 20:27


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Aug 2014, 13:24
Post #37


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Multumesc de indrumari, am reusit..de pare ca nu mai facea mufa contact in soclu, si nu mai misca, noroc ca s-a blocat pe inchis, ca eram la 800 de km de casa. Am scos mufa am bagat-o inapoi, si merge.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 28 Aug 2014, 10:13
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




IMG_20140828_104605.jpg ( Size: 878.47k ) Number of downloads: 1152


Pentru cine intereseaza: buton de authentique 101 RON. Pentru Bucuresteni e util de stiut ca la Serus in Bd Timisoara au pe stoc asemenea piese. La Cobalcescu, si Meridian erau disponibile in 15 zile lucratoare.

This post has been edited by Diac: 28 Aug 2014, 10:14


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladL
post 4 Dec 2014, 11:29
Post #39


Bored at work


Group: Members
Posts: 292
Joined: 14 December 06
From: Bucuresti




Salutare,
Nu am mai postat de ceva vreme pe forum, dar l-am tot urmarit... sunt nevoit sa revin ca mi-a venit si mie randul se pare sa am probleme cu mecanismul de la macara la portiera dreapta-fata. Am comandat un kit de reparatii si intreb daca e cineva priceput care este prin Bucuresti si e dispus sa imi dea o mana de ajutor sa fac reparatia.
Dati un PM cu datele de contact cine crede ca are timp maine sau in weekend.
Multumesc,


--------------------
Renault Megane Sedan II.2 Luxe Privilege - 1.5 100CP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ada49
post 20 Feb 2015, 15:49
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 30 November 14




Am si eu o problema cu geamul dreapta fata .Se ridica si coboara normal doar din butonul de pe usa dreapta fata , din butonul de pe usa soferului pentru geamul din dreapta chiar daca apesi sa coboare sau sa urce geamul el doar coboara. Am schimbat comanda de pe usa soferului cu alta dar defectul persista . Ma puteti ajuta si pe mine cu ceva idei , sfaturi ,pentru rezolvarea defectului? Multumesc anticipat !


--------------------
renault megane 2004 hatch. - b 49 ada
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionycz
post 22 Feb 2015, 11:34
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 August 13




Salutare tuturor , si eu am probleme cu geamul din stanga al masini adica il ridic si se coboara singur cativa centimetri sau el chiar daca este inchis motorasul incearca sa ridice geamul sau daca il deschid el se ridica treptat singur si cea mai mare teama este ca atunci cand inchid masina geamul respectiv se coboara cea ce este nasol ca poate ramane masina cu geamul deschis . A scos mufa de la butoanele cele din fata si geamul din stanga tot se lasa singur parca ar fi posedat nush ce are si nici nu am avut timp de el ca sa demontez dar as vrea intai o parere de la cineva mai experimentat . Multumesc pentru atentie.


--------------------
renault megane 2005 - BV-14-SNK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Mat
post 2 Mar 2015, 19:04
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 February 15




Am avut zilele acestea aceeasi problema cu geamul stanga-nu mai misca. Un electrician a verificat si a tras concluzia ca modulul motorasului este defect. Am gasit la dezmembrari modulul respective(100 lei) si problema s-a rezolvat. De mentionat ca a mai luat o pauza mai demult si a revenit singur.


--------------------
Renault Megane 2007/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
igl1
post 5 Mar 2015, 09:02
Post #43


posesor multumit de megane


Group: Members
Posts: 228
Joined: 20 February 10
From: bucuresti




salutare,

o problema cu gemurile fata am si eu

geamul din dreapta nu mai coboara (a fost o perioada scurta de o zi cand dupa ce i-am dat cu spray de curatat a mers ) iar geamul de pe partea stanga mai nou indiferent daca apesi sau ridici de buton el doar coboara

am facut proba cu un alt buton cumparat de la un coleg cu de pe forum si face la fel

daca a mai patit cine va un sfat va rog sau un elctrician din Bucuresti care se pricepe si a mai reparat asa ceva

multumesc


--------------------
renault megane 2 2003 bicorp - b55wks
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
igl1
post 14 Mar 2015, 08:28
Post #44


posesor multumit de megane


Group: Members
Posts: 228
Joined: 20 February 10
From: bucuresti




Nimeni nimic?

Nici un sfat?

14 Mar 2015, 10:26:
Legat de mai noua mea pasarica pe creier cumparaturile pe ebay uk am gasit asta

http://www.ebay.co.uk/itm/RENAULT-Megane-S...=item2a2ae15170

Colegii cu mai multa pricepere in ale masinii ce parere aveti?


This post has been edited by igl1: 14 Mar 2015, 09:26


--------------------
renault megane 2 2003 bicorp - b55wks
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apate
post 8 Jun 2015, 18:00
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 27 May 09
From: Bucuresti




QUOTE(adi_ar @ 9 Apr 2014, 20:53)
Experiente si experiente!
Butoanele sunt relativ simplu de verificat, odata demontate.
Se pot verifica si fara demotare insa trebuie sa cunosti bine schema circuitelor. Altfel, concluziile pot fi derutante si aproape sigur eronate!

Eu, cand am avut probleme, m-am chinuit mult timp cu verificarea si re-verificarea butoanelor, din aproape in aproape, pana la motorasul de actionare (infuentat de experientele si afirmatiile altor colegi de forum). In final am rezolvat inlocuind modulul de comanda de pe motoras.
Dupa ce am rezolvat, am "decapsulat" modulul original si am constatat ca din cauza umezelii se coclisera circuitele si functiona anapoda. Dupa curatire si uscare si-a revenit (dar nu mai este "incapsulat ermetic")!

Revenind la butoane, microintrerupatoarele din butoane sunt duble iar circuitele de comanda sunt incrucisate stanga-dreapta (prin contactul normal inchis al butonului de pe partea opusa) pentru a nu se putea actiona simultan din ambele parti.
Deci, faptul ca actionat din dreapta functioneaza normal, nu implica neaparat defectiune la microintrerupatoarele din stanga!!! Poate fi defect si cel din dreapta, care aparent este ok. Este adevarat ca probabilitatea de a se defecta cel de la sofer este mai mare.
Pe de alta parte, in modulul de comanda al motorasului este un microcontroller - nu este un circuit simplu. Este bine de stiut! Odata primit impulsul de comanda (din butoane sau UCH - in cazul inchiderii prin dubla apasare pe telecomanda) circuitele isi fac treaba autonom, conform programarii.
Acelasi modul detecteaza si suprasarcina care face sa se opreasca ridicarea cand geamul intalneste un obstacol inaintea cursei maxime.

Evident, cea mai simpla si operativa metoda de verificare (pentru cei care dispun) este inlocuirea succesiva a blocurilor de butoane, apoi, daca mai este cazul, a modulului de comanda (de impuls, dupa unii).
*



Salut!

Cum ai rezolvat cu acel modul de comanda pana la urma? Cum arata acest modul de comanda/impuls?

L-ai inlocuit sau l-ai lasat asa? De unde as putea cumpara asa ceva?

This post has been edited by Apate: 8 Jun 2015, 18:02


--------------------
Dacia Logan 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 nepotu
post 29 Dec 2015, 19:37
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 21 June 12
From: bucuresti




Salut, sper sa nu fie luată în nume de rău postate mea, am un megane 3 din 2009 și astăzi când am închis geamul acesta a mers foarte greu pana când s.a ridicat de partea dîn spate și a intrat în ușă cam jumătate!
Am pățit așa ceva și la fosta mașină un megane 1 și era o piesă de ghidaj de pe marginea din spate a geamului!
Știe cineva ce este acum?
Geamul l.am ridicat cu greu și a rămas puțin spațiu lângă oglinda (un luat de 1 cm)
Speram sa se fi rezolvat aceste probleme cu geamurile!

Dacă mă poate ajuta cineva cu vreun sfat sau idee sau service as fi recunoscător !
Multumesc


--------------------
renault megane 2001 coupe, m3 2009 - B 12 NPT, B 391 NPT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 12 Mar 2016, 00:14
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Mai fratilor, este cel mai incomod sistem de prindere la panourile astea la portierele fata.
Am demontat panoul dreapta fata ca sa inlocuiesc macaraua fiindca se terminasera opritoarele care intra in melcul de la motoras.
Culmea, am demontat repede, iar acum nu mai pot monta cum trebuie panoul.
Cine imi poate da cateva idei cum si cu ce sa incep sa pot clipsa la loc panoul?
Am incercat sa incep de sus dinspre cheder si sa le potrivesc pe cele 4 zone de ghidaj si sa apas in jos asa cum am ridicat in sus la demontare, cum este marcat in pozele de la postarea 11.Degeaba, cand bag sus, ies de jos si invers.
Nu le nimeresc toate 4 deodata.Am urmarit si celelalte clipsuri si acum stau cu panoul jos fiindca nu mai reusesc sa-l pun la loc.
De ce dracu sunt indoite urechile alea de la cele 4 parti metalice de ghidaj ale macaralei?
Asa indoite nici nu trec prin cele 4 tuburi dreptunghiulare din plastic.
Unde tine de intra atat de dificil ?
Idei ceva?

This post has been edited by cosmin_69: 12 Mar 2016, 00:15


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 Mar 2016, 08:12
Post #48


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Eu nu am reusit fara sa indrept acele limbi.
In principiu, am inceput sa potrivesc incepand de jos, incepand cu ghidajele mobile ale macaralelor si urmarind permanent sa se aseze toate clipsurile si ghidajele. Nu trebuie fortat! Cand se aseaza bine, panoul intra relative usor, cu lovituri usoare cu podul pamei.
Trebuie doar rabdare.


12 Mar 2016, 08:15:
Si inca ceva:
Daca tot ai desfacut panoul, ti-as recomanda sa plasezi o folie prin spatele difuzorului si al motorasului, astfel incat sa se devieze apa care patrunde pe langa geam.



This post has been edited by adi_ar: 12 Mar 2016, 08:15


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
budspencer07
post 12 Mar 2016, 09:14
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 589
Joined: 11 December 14
From: Suceava




Incearca si prinde suruburile de la maner dupa care clipseaza.Bafta!!


--------------------
Land Rover Range Rover 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 12 Mar 2016, 16:31
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




adi_ar
Am vazut un videoclip strain si clipsurile metalice de ghidare de pe sine nu aveau nici o ureche indoita, de fapt nici nu existau acele urechi indoite.
Multumesc frumos pentru sugestia referitore la o folie de protectie, oricum am antifonat cu antifon cauciucat un loc unde se dezlipise o bucata dintr-o folie bituminata prinsa din fabrica undeva spre chederul exterior.
Am sa incerc sa caut folie bituminata cu lipire si sa o prind pe spatele difuzorului si motoras.

budspencer07
O sa mai incerc si asta, insa saptamana viitoare, fiindca la vremea de afara in garaj am intuneric, cu toata lumina neonului si becului, iar vremea este imprevizibila si trebuie mult rabdare.

This post has been edited by cosmin_69: 12 Mar 2016, 16:34


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
molduo
post 14 Mar 2016, 21:14
Post #51


cititor


Group: Members
Posts: 77
Joined: 25 November 15




Am si eu o problema cu geamul dreapta fata, nu mai functioneaza. Siguranta am verificat-o, nu este arsa. Nu se aude nimic la actionarea butonului de pe usa din dreapta, si nici la actionarea butonului de pe usa soferului. Ce sa mai verific? Sa fie ars motorasul?


--------------------
Renault Megane 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nutu01
post 16 Mar 2016, 03:34
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 443
Joined: 8 December 13
From: Brasov




verifica mufa dintre usa si caroserie, curata cu spray de contacte


--------------------
Renault Megane II Sedane 1,6 l /16V 83 kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
molduo
post 16 Mar 2016, 19:44
Post #53


cititor


Group: Members
Posts: 77
Joined: 25 November 15




Multumesc.


--------------------
Renault Megane 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 16 Mar 2016, 21:57
Post #54


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Problema poate fi:
- buton sofer;
- buton pasager;
- modul comanda motor (asa-zis-ul "modul de impuls");
- conector usa dreapta;
- cablaj intre cele de mai sus (mai putin probabil).

Verificarile si stabilirea cauzei sunt un process destul de laborious. Daca te pricepi si ai schemele electrice (potrivite) este ceva mai usor.
Daca nu, cauta un meserias cu multa rabdare sau, daca ai posibilitatea, incearca prin tatoanare sa inlocuiesti primele 3 din lista, cu unele verificate. Incepi cu butoanele si termini cu modului de comanda motor.




--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_tomaro
post 17 Mar 2016, 10:58
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 19 November 08




Am avut si eu probleme cu deschiderea geamurilor. guess what. am schimbat bateria,din alte cauze, bineinteles, dar de atunci n-am mai sesizat probleme. make sens? probabil ca nu.

This post has been edited by mihai_tomaro: 17 Mar 2016, 10:59


--------------------
Renault Megane 2008 2.2 Privilege 1.6 16V - PH 15 MTM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
molduo
post 17 Mar 2016, 18:54
Post #56


cititor


Group: Members
Posts: 77
Joined: 25 November 15




Adi, am achizitionat motorasul.
Modulul de comanda sau ,,modulul de impuls" este fixat de motoras?
In imagine motorasul achizitionat:
2kqb0w.jpg


--------------------
Renault Megane 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus_maryusss
post 17 Mar 2016, 20:04
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 28 July 13




de curind am rezolvat aceeasi problema la un megane 2 la macara geam dreapta si dupa ce am verificat tot ce a scris colegul adi_ar am gasit pina la urma buba la motoras ,l-am demondat curatat la pus la loc si merge super acuma, poate si la tine este la fel ,incearca sa bati putin in el sa vezi daca isi da drumul.


--------------------
renault megane si laguna 2 1997 hatchback si hatchback 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 17 Mar 2016, 21:32
Post #58


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Nu stiu daca era cazul sa achizitionezi motorasul inainte de a verifica circuitele si butoanele.
Modulul de comanda este cutiuta atasata pe motoras. Se elibereaza surubul din capat si are 2 clipsuri laterale.

@marius
Ma bucur daca am putut fi de folos.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
molduo
post 17 Mar 2016, 21:45
Post #59


cititor


Group: Members
Posts: 77
Joined: 25 November 15




Verificat butoanele, butonul pasager, conexiunea la usa, a ramas doar motorasul de actionare sau cablajul din interiorul usii.
Motorasul l-am achizitionat in ideea daca tot demontez usa, si sunt probleme cu el, sa nu stau cu panoul demontat pana il comand. Daca va fi asa cum a mentionat Marius, ramane de rezerva.


<span class='edit'>18 Mar 2016, 19:49:</span>
Revin cu rezolvarea: am inlocuit motorasul, totul este in regula.
Damage: 150 roni motorasul (sh), plus transportul 25 roni.
Va multumesc frumos pentru ajutor.

This post has been edited by molduo: 18 Mar 2016, 19:49


--------------------
Renault Megane 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Mar 2016, 05:14
Post #60


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Excelent!
Sfatul meu: pastreaza motorasul, nu cred sa fie defect.
Demonteaza modulul de impuls, decupeaza partea mai umflata din fata si scoate (lovind cu un dorn prin spate) cele 2 contacte (care duc spre motoras). Astfel, eliberezi placuta cu toate circuitele, care va iesi dupa ce declipsezi capacul de pe partea cu contactele (dinspre mufa).
Verifica totul cu atentie, curata urmele de oxid si eventuala umezeala apoi lasa la uscat.
Reasambleaza.
Este posibil ca ansamblul sa functioneze din nou.

LE: Foto

Modul_impuls.jpg ( Size: 162.09k ) Number of downloads: 579



Nota: Daca se intampla asa cum am scris mai sus, problema reala este ca se infiltreaza apa pe langa chederul geamului si ajunge pe modulul de impuls. Remediul consta in montarea unei folii de plastic care sa devieze apa prin spatele motorasului, spre evacuarile din partea de jos a usii.

This post has been edited by adi_ar: 20 Mar 2016, 09:31


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:42
Dacia