Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema geam dreapta-fata

andreiani
post 28 Apr 2011, 09:56
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 26 September 08




Salutare la toata lumea!
Revin cu inca o problema. Am vazut ca s-a mai discutat de multe ori, dar in nici una din discutii nu am gasit raspunsul la problema mea. Ieri, dupa vreo ora de condus cu geamul dreapta jos, ajung la destinatie, dau sa-l ridic de la butonul de pe partea soferului si...surpriza...s-a ridicat cativa centimetri si a murit. Incerc sa-l ridic de pe partea pasagerului, merge pana la capat dar, cand sa-l dau jos...pauza...nici de pe partea aia n-a mai mers. Bine macar ca s-a blocat pe inchis, ca incepea sa ploua biggrin.gif . Plec din nou la drum dupa vreo jumatate de ora, merg vreo cativa km, pe drum pietruit (daca are vreo importanta) si, din nou, surpriza...mergea...si de la butonul de la pasager si de la sofer. De atunci geamul merge normal. Tin sa mentionez ca am mai patit o singura data kestia asta, acum vreun an. Are cineva vreo idee ce poate fi? Multumesc.


--------------------
Renault Megane 2.2 2006 Estate 1.5dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ctlnext
post 28 Apr 2011, 10:23
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 13 December 08




Probabil nu face contact cum trebuie mufa sau este oxidata. Trebuie curatata.


--------------------
Renault Megane 2.1
Renault Megane II 2004 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgerusu
post 28 Apr 2011, 12:15
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 29 December 10
From: iasi




cu sigurana contact imperfect pe undeva. cel mai bine ar fi sa desfaci sa cureti si sa verifici ca s nu ramai cu gemul jos cand ti-e lumea mai draga


--------------------
renault megane II 2005 coupe 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiani
post 28 Apr 2011, 13:11
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 26 September 08




Multzam pt sugestii...o sa desfac mufele sa le curat. Dar totusi, de ce nu se intampla la fel si la geamul soferului? In nici un caz nu ma plang biggrin.gif , sper sa nu se strice niciodata, dar e curios cum doar butonul de la geamul dreapta face figuri...


--------------------
Renault Megane 2.2 2006 Estate 1.5dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgerusu
post 28 Apr 2011, 13:39
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 29 December 10
From: iasi




poate fi contact imperfect doar pe butonul ala sau poate sa fie ok butonul si un contact imperfect la motorasul ala din portiera


--------------------
renault megane II 2005 coupe 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiani
post 28 Apr 2011, 15:30
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 26 September 08




Am sa le desfac pe amandoua (si butonul de la sofer si panoul de la portiera pasagerului) sa verific toate locurile unde ar putea face contact imperfect. Ms

28 Apr 2011, 17:13:
Update: Iar nu mai merge sad.gif mad.gif Norocul meu ca a ramas blocat pe inchis....din nou. S-a intamplat exact la fel ca ieri...am deschis geamul, am dat sa-l inchid de pe partea shoferului, s-a blocat, l-am ridicat pana la capat de pe partea pasagerului si cam asta a fost. Nu mai coboara nici daca-l bat (am incercat biggrin.gif ). Am desfacut panoul, m-am uitat ca matza-n calendar, dar nu am vazut prea multe deoarece cred ca trebuie sa dau jos toata fata de la portiera. Acum trebuie doar sa gasesc tutorialul pentru 'ceasta operatiune...

This post has been edited by andreiani: 28 Apr 2011, 17:13


--------------------
Renault Megane 2.2 2006 Estate 1.5dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi A
post 28 Apr 2011, 17:30
Post #7


Impatimit


Group: Members
Posts: 410
Joined: 20 April 09




Si eu am patit la fel cu contactele lui peste prajit wacko.gif ... Doar ca la mine nu raspundea la comenzi si daca cumva din gresala apasam de 2 ori pe inchis sa blocheze si geamurile, geamul pasager fata pica pana jos.
Pana la urma s-a rezolvat de la sine situatia dupa ce am demontat tot si remontat (s-au curatat contactele) si de 1 an nu mai am probleme happy.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dyngo
post 28 Apr 2011, 21:54
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 7 August 09
From: Bucuresti




salutare. si eu am o problema asemanatoare..sau ma rog..pe aproape, dupa ce opresc motorul geamurile fata stanga ,dreapta o iau razna, in ideea ca se lasa jos..se ridica singure..inchid masina din cheie , la fel...le gasesc deschise, problema o am de ceva timp, k sa stopez lasatul lor aiurea jos am deconectat mufa de la butoane de pe panoul usii soferului. urmaresc topicul in speranta ca mai este cineva k mine si a gasit o rezolvare fara interventia service-ului.


--------------------
renault megane sedan 2005 1.6 16v - CL 85 GFO
bucuresti. renault megane sedane 1.6 16v , 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudy.ATV
post 30 Apr 2011, 11:26
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 26 December 09
From: Targu-Mures




Salut. Si eu am exact aceeasi problema ca si tine cu geamul dreapta fata si cand am pus-o pe tester mi s-a spus ca ar fii ars modul. Acum intrebarea mea este cum arata modulul acela si daca stie cineva un pret informativ?


--------------------
Renault Megane II 1.9 dci 120 cp 2005 MS-09-SXH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiani
post 19 May 2011, 19:54
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 26 September 08




Am revenit...am desfacut pana la urma tot panoul de la portiera dreapta. Foarte greu de desfacut...si mai greu de pus la loc...deh, cand desfaci tragi de aici, tragi de acolo, mai deconectezi o mufa si asa mai departe, dar cand tre sa pui la loc totul trebuie sa iti aduci aminte unde erau toate (mie personal mi-a cazut o bucata de cauciuc de undeva din portiera si nu i-am mai gasit locatia initiala). Oricum...am desfacut tot pe-acolo (cand o sa am putin timp o sa pun si cateva poze cu explicatii cu tot), m-am uitat ca matza-n calendar, apoi am inceput sa verific cablurile de curent, mufa care intra in motoras, cablurile de la macara s.a.m.d.,dar tot nu i-am dat de cap. Cablurile de curent par foarte ok, nu cred ca au cum sa fie impuscate pe undeva, mufa care intra in motoras e foarte ok, piciorusele fac contact, pe la motoras totul pare ok, cu o singura exceptie: daca apas butonul de comanda al geamurilor in sus, se simte cum "tremura" motorasul, ca si cum ar vrea sa miste geaml, dar binenteles nu mai are unde pentru ca geamul este deja ridicat pana sus. Pe de alta parte, daca apas butonul in jos...pauza. Nu schiteaza nici un gest. Am vrut sa desfac si partea de la motor care tine rotita pe care este infasurat cablul, am desfacut-o partial (mare prostie daca stau sa ma gandesc mai bine...sper ca nu am stricat nimic pe acolo) si pare foarte ok, toate plasticele sunt intregi, cu o singura exceptie (nu stiu daca face vreo diferenta)...unul din capetele de plastic, de care multa lume se plange ca se roade pana la urma si se incolatoceste cablul, este iesit in afara, cam un centimetru. Nu e ros deloc, dar este iesit si se vede arcul care il infasoara. Nu stiu ce sa ma verific, daca are cineva o idee ce poate fi stricat pe-acolo, e foarte bine venita. Daca nu, macar recomandati-mi un service bun in Iasi, care sa stie sa umble intr-un Renault (am vazut cum trag unii de piese si n-as vrea sa mai rupa vreo clema, asa cum am rupt eu in seara asta doua biggrin.gif ), eventual sa nu-mi ia mii de lei si binenteles care sa nu fie reprezentanta pentru ca aia de obicei au o singura rezolvare: "Trebuie schimbata jumatate de masina!"...
Multzam anticipat!


--------------------
Renault Megane 2.2 2006 Estate 1.5dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dyngo
post 25 May 2011, 20:09
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 7 August 09
From: Bucuresti




sal. revin...acum ceva timp am facut un test sa pot elimina cauza butoanelor., am lasat butoanele mele de pe usa soferului pentru geamurile fata unui prieten 1 saptamana. surpriza..nu a avut probleme cu ele, hmm. ciudat, lui ii merge mie nu. asa ca m-am riscat si am cumparat altele, culmea...de 1 saptamana nu mai am probleme cu geamurile. ciudata chestie. dificil tare meganu asta:)


--------------------
renault megane sedan 2005 1.6 16v - CL 85 GFO
bucuresti. renault megane sedane 1.6 16v , 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiani
post 25 May 2011, 23:12
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 26 September 08




Dupa cum am promis revin si cu cateva poze si ceva explicatii...

1.jpg

Pentru prima bucata de panou care trebuie desfacuta este deja un tutorial deci voi trece peste. Practic trebuie desfacute 3 suruburi (in chenar patrat) si apoi tras cu atentie pana ies toate clipsurile (in chenar rotund). Mai trebuie scoasa si bucata de plastic de la reglajul pentru oglinzi, care se scoate foarte usor tragand din fata spre spate.

2.jpg

Dupa ce am desfacut partea aia trebuiesc desfacute cateva suruburi. 3 dintre ele le-am marcat prin sageata, dar restul nu-mi mai aduc aminte exact unde erau. Oricum, sunt toate la vedere, deci nu aveti cum sa ratati vreo unul (cele 3 care tin macaraua eu le-am desfacut dupa ce am reusit sa scot fata de la portiera).

3.jpg

Mai trebuiesc deconectate toate mufele, partea care deschide portiera si binenteles motorasul.

4.jpg

In cerculet am evidentiat clemele de plastic in care se tine fata de portiera. Aceasta se scoate prin ridicare, dupa ce ati reusit sa scoateti partile metalice de la macara care intra in tuburile de plastic evidentiate in chenarele patrate. Parerea mea, este cel mai cretin sistem care l-am vazut vreodata. Practic trebuie aparat pe tuburile de plastic si apoi tras pana iese bucata metalica. Sistemul este totusi foarte intuitiv, deci cand vedeti cu ochii vostri va veti da seama cum se scoate. Oricum pentru toata operatiunea recomand sa fie 2 oameni pentru ca de unul singur e al naibii de greu.

Sper ca imaginile si explicatiile vor fi de ajutor cuiva si daca are cineva vreo intrebare, il ajut cu cea mai mare placere.

This post has been edited by andreiani: 25 May 2011, 23:17


--------------------
Renault Megane 2.2 2006 Estate 1.5dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soare_body
post 26 May 2011, 21:56
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 468
Joined: 10 July 10
From: Bucuresti




Geamul meu dreapta fata se misca mult mai greu din butonul de pe partea soferului, si putin mai usor (dar tot greoi fata de cel din stanga) controlat de la butonul din dreapta, acum a inceput sa si scartaie asa putin. A patit cineva aceasta anomalie? Multumesc!


--------------------
Renault Megane 2 2007 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiani
post 27 May 2011, 08:24
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 26 September 08




Si la mine facea exact la fel (pana cand nu a mai vrut deloc). Geamul de pe partea pasagerului mergea mai greu decat cel de pe partea soferulu. Am citit parca undeva pe-aici pe forum ca nu suntem singurii la care se manifesta "anomalia".


--------------------
Renault Megane 2.2 2006 Estate 1.5dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 27 May 2011, 12:20
Post #15


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Idem aici, doar că eu la șofer am impuls, la pasager nu. Nu știu cum e la ceilalți cu impuls pe ambele geamuri.

This post has been edited by VyRuZ: 27 May 2011, 12:21


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
freemanforever
post 30 May 2011, 08:05
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 25 May 11
From: bucuresti




problema este generata de comutatoarele geamuri,acestea pot fi reparate!.stima


--------------------
renault laguna 2004 initiale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alesistl
post 30 May 2011, 14:02
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 25 May 11




Eu am gasit macara noua,cu 40 de lei,si inainte s'a dat chiar si cu 35 lei,ptr megane 2! Maine o montez! Acum sa vad si cat o sa tina! Va tin la curent!


--------------------
renault megane2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiani
post 30 May 2011, 18:17
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 26 September 08




Doar 40 de lei?!?! doar partea metalica, sau cum?...eu peste tot pe unde ma uit gasesc doar de la 400-500 in sus.... da-mi si mie pontul daca e asa moca... biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 2006 Estate 1.5dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alesistl
post 30 May 2011, 18:52
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 25 May 11




Pai da,doar partea metalica! motorul il ia tot pe ala! Pai cu pontu nici eu nu prea stiu. Eu sunt din Tulcea si am ajuns la un service de care nici nu auzisem de el! Maine ma duc sa mi'o monteze! Lasa'mi un id sau un nr de telefon,dar intai sa ii cer omului de la service site'ul! Cica ar fii aduse de la Satu Mare!


--------------------
renault megane2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiani
post 2 Jun 2011, 09:32
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 26 September 08




Din fericire la mine nu e macaraua de vina. Am fost ieri la niste baieti care se pricep la partea electrica si l-au facut sa mearga sus-jos doar din butonul de pe partea pasagerului. Problema e ca de la sofer tot nu vrea sa mearga. Si aici vin cu o rugaminte...daca ma poate ajuta cineva din Iasi si sa-mi imprumute cateva minute butoanele de la masina lui, sa le pun la mine si sa vad daca acolo e buba, as fi mai mult decat recunoscator...si binenteles dau si o bere-doua-trei biggrin.gif ...


--------------------
Renault Megane 2.2 2006 Estate 1.5dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumus
post 8 Apr 2014, 20:49
Post #21


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




Salutare, la mine de aproape 2 ani de cand am masina geamul soferului facea figuri, functiona numai cand avea el chef, in general vara smile.gif

Acum am lasat geamul jos ca era cald, si cand sa il ridic, sa ridicat bine pana la jumate, dupa care parca murea motorasul, parca nu avea putere sa traga geamul sus... nici ajutat cu mana nu a vrut, pana la urma am reusit cumva sa il fac sa ramana sus, dar as vrea sa stiu daca ati mai patit asa ceva, sa stiu daca este mecanismul sau doar butonul. Multumesc.

Ps: pot face ceva sa culiseze in sus mai usor? sa gresez ceva anume ?

Butonul este cu impuls, si in general de la nefunctional la semifunctional(mai nou) merge doar dupa ce ai scot si bag mufa inapoi, adica pana acum cand scoteam de exemplu bateria de pe masina, si o puneam la loc, butonul incepea sa functioneze numai dupa ce scoteam si bagam mufa la loc de cateva ori.

This post has been edited by mumus: 8 Apr 2014, 21:43


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutCristian87
post 8 Apr 2014, 21:57
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 10 December 12
From: Bucuresti




Asa am patit si eu si am reusit sa il ridic cu mainile.Cand am desfacut fata de usa si am incercat sa dau de buton au sarit cablurile,se incurcasera si erau facute praf si cablurile si rola de pe motoras.

This post has been edited by IonutCristian87: 8 Apr 2014, 21:58


--------------------
Renault Megane III 2014 1.5 dCI - B-XXX-KRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumus
post 9 Apr 2014, 12:14
Post #23


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




Mai astept doua trei pareri, dupa care ma apuc de desfacut.

This post has been edited by mumus: 9 Apr 2014, 12:15


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STALEX2004
post 9 Apr 2014, 14:28
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 651
Joined: 5 June 08
From: Bucuresti




Trebuie neaparat desfacuta fata de usa si verificat cablurile de la macara.Daca ele sunt ok verifica sa nu ai un contact imperfect, dar la simptomele tale cel mai probabil s-a dus cablul acela otelit.Eu am reparat geamul dreapta fata la un coleg de pe forum...statea undeva pe str Masina de paine...imi facea exact cum ai spus si tu...


--------------------
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
Renault Clio Symbol Fidji 1.5 DCI 2006
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutCristian87
post 9 Apr 2014, 15:14
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 10 December 12
From: Bucuresti




Si la mine la fel a fost,dar a fost stricata si rola.Incearca sa nu il mai folosesti ca daca e de la cablu risti sa strici rola,daca o mai fi intreaga.Eu am luat kit-ul,cabluri cu tot cu camasi(ale mele erau varza si alea)+rola+suporturile de geam,de pe ebay,din Turcia, cu 18 dolari cu tot cu transport vara trecuta.Cum spune si colegul,da fata de usa jos si vezi exact.


--------------------
Renault Megane III 2014 1.5 dCI - B-XXX-KRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad12
post 9 Apr 2014, 16:09
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 22 August 12




Daca ai noroc nu s-au stricat rolele si camasile cand ai fortat inchiderea geamului, se poate repara cum spun colegii. La mine dupa o inchidere fortata de mai multe ori (nu se ducea pana sus si nici nu aveam unde sa o las ca era seara) cand am desfacut a2a zi rolele erau facute franjuri. Sugerez daca e sticat de tot sa nu il mai dai jos, risti sa ramai cu el acolo. Eu am schimbat cu tot cu motor din dezmembrari, rola de la motor fiind facuta praf.


--------------------
Renault Megane 2.2 1.5 dci 60 kw 82 cp Privilege/2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumus
post 9 Apr 2014, 18:24
Post #27


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




La mine coboara pana jos fara probleme, si urca un pic mai sus de jumate fara probleme, dupa aia, parca il opreste un obstacol, si da inapoi un pic, daca ai dau impulsuri mici de tot urca si de la jumate in sus, pana la 3 sferturi, si atat, nu l-am mai fortat, stiu ca si butonul e pa, deci mai intai caut un buton, si daca nu e butonul, vedem si restul.


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Apr 2014, 18:58
Post #28


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Nu este butonul!
Ai un obstacol mecanic iar circuitul de comanda "crede" ca geamul s-a inchis peste gatul cuiva, de aceea da inapoi!
sau ...
O varianta ar mai fi ca insusi circuitul de comanda are o problema, de exemplu a ajuns umezeala in interior si detecteaza eronat obstacolul.
Dupa descrierea ta cu bagat/scos mufa si deconectat bateria, as inclina sa spun ca aproape sigur circuitul de comanda este cel care iti face figuri.

Demonteaza-l si tine-l pe calorifer 2-3 zile. Este posibil sa-si revina!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 9 Apr 2014, 19:51
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Aceeasi problema si la mine, geamul fata dreapta coboara pana jos, de urcat urca cand vrea el, se opreste inainte sa ajunga sus si coboara un pic... sau cateodata coboara si pe comanda de urcare. Problema este la butonul de la sofer, de la butonul pasager functioneaza normal.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Apr 2014, 20:53
Post #30


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Experiente si experiente!
Butoanele sunt relativ simplu de verificat, odata demontate.
Se pot verifica si fara demotare insa trebuie sa cunosti bine schema circuitelor. Altfel, concluziile pot fi derutante si aproape sigur eronate!

Eu, cand am avut probleme, m-am chinuit mult timp cu verificarea si re-verificarea butoanelor, din aproape in aproape, pana la motorasul de actionare (infuentat de experientele si afirmatiile altor colegi de forum). In final am rezolvat inlocuind modulul de comanda de pe motoras.
Dupa ce am rezolvat, am "decapsulat" modulul original si am constatat ca din cauza umezelii se coclisera circuitele si functiona anapoda. Dupa curatire si uscare si-a revenit (dar nu mai este "incapsulat ermetic")!

Revenind la butoane, microintrerupatoarele din butoane sunt duble iar circuitele de comanda sunt incrucisate stanga-dreapta (prin contactul normal inchis al butonului de pe partea opusa) pentru a nu se putea actiona simultan din ambele parti.
Deci, faptul ca actionat din dreapta functioneaza normal, nu implica neaparat defectiune la microintrerupatoarele din stanga!!! Poate fi defect si cel din dreapta, care aparent este ok. Este adevarat ca probabilitatea de a se defecta cel de la sofer este mai mare.
Pe de alta parte, in modulul de comanda al motorasului este un microcontroller - nu este un circuit simplu. Este bine de stiut! Odata primit impulsul de comanda (din butoane sau UCH - in cazul inchiderii prin dubla apasare pe telecomanda) circuitele isi fac treaba autonom, conform programarii.
Acelasi modul detecteaza si suprasarcina care face sa se opreasca ridicarea cand geamul intalneste un obstacol inaintea cursei maxime.

Evident, cea mai simpla si operativa metoda de verificare (pentru cei care dispun) este inlocuirea succesiva a blocurilor de butoane, apoi, daca mai este cazul, a modulului de comanda (de impuls, dupa unii).


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 20:50
Dacia