Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare boxe Megane II, Pt. cei care s-au saturat de boxele stoc

Zack89
post 16 Nov 2017, 09:38
Post #211


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 16 December 16
From: București




Nu știu cum se aude sistemul audio la sedan dar la cc este groaznic!! Am cumpărat mașina cu Hu schimbat (alpine ute-72bt 4*50) și boxele fata schimbate cu alpine spg-13c2. Cele din spate tind sa cred ca sunt cele originale. Ma gândeam sa le schimb pe toate 4. As merge tot pe boxe originale. Boxele de velsatis/laguba/alt model?? se potrivesc? Cam ce boxe originale sunt cele mai bune la Renault? Cele din spate cred ca sunt tot de 13 cm. Greșesc? În momentul de fata dacă trec de volumul 20 încep sa bariaie aceste boxe...off ce ma enervează ca sunt limitat la 13 cm. Dacă puteam pune 16 cm cumpărăm de kevlar OEM volvo și rupeau... Am o stație axton cu 5 canale acasă care as putea sa o folosesc,...sunt deschis la sfaturi. Ma gândeam și la un mic subwoofer sub unul din scaune sau în portbagaj.(suficient de mic ca să o putem decapota). Asa mai am 2 boxe (cu care am luat stația, tot marca axton) ovale acasă dar nu cred ca am unde sa le pun...


--------------------
Renault megane II cc 2005 - B 44 ZUZ
Ce nu te omoară te face mai puternic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexB.
post 29 Nov 2017, 00:06
Post #212


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 May 17




Salutare.

M-am pricopsit cu o pereche noua de difuzoare JBL CS752. (http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/JBL/CS/CS-752/). Unde credeti ca ar fi mai indicat sa le montez? Pe fata sau pe spate? Nu vreau putere, nu vreau basi sa rupa, vreau un sunet normal si clar.

Multumesc anticipat pentru raspuns.


--------------------
Renault Megane II 2008 Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 29 Nov 2017, 08:38
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Atata timp cat ramane unitatea audio standard le poti pune oriunde, se vor auzi cel putin daca nu la fel cu cele originale.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petreb
post 24 Feb 2018, 14:01
Post #214


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 29 June 07




Buna ziua,

Am un Megane 2 Manager din 2007 ce nu are instalate din fabrica difuzoare in usile din spate. Am incercat sa vad daca au cablajul tras in usi ca sa instalez acele boxe, am desfacut acel maner/ adancitura prin care se trage/impinge usa si pare sa aiba suportul pentru ele dar nu am vazut niciun cablu. Am desfacut acel burduf care tine firele, ce face legatura dintre usa spate si stalp si am vazut ca sunt 4 fire care intra in usa care par de culoare inchisa. Intrebarea mea este cum imi pot da seama daca este cablajul tras pentru ca nu vreau sa desfac toata fata de usa.

Multumesc!

This post has been edited by petreb: 24 Feb 2018, 14:05


--------------------
Dacia Lodgy 2013 Laureate 1.2Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zack89
post 25 Mar 2021, 23:37
Post #215


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 16 December 16
From: București




Recent am montat 2 difuzoare cabasse pe față (model fără tweeter de pe laguna 2) tweetere fata cabasse de pe megane 2 si difuzoare spate cabasse cu tweeter tot de megane 2. Acum muzica chiar se aude bine, la unele melodii se aude bassul de parca ar fi un subwoofer în portbagaj. Playerul este același, un Alpine ute-72bt. Difuzoarele care le aveam pe masina erau niște alpine spg-13c2 care nu produceau bass mai deloc. Am un set de difuzoare Pioneer ts-q131c pe care l-am probat dar au bass mai slab...sunt între cabasse și alpine deși nesimțiții spuneau ca ajung pana la 40hz...mai mult de 60 bag mana în foc ca nu coboară în frecventa. Recomand tuturor aceasta configurație.


--------------------
Renault megane II cc 2005 - B 44 ZUZ
Ce nu te omoară te face mai puternic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Niky Radu
post 15 Apr 2021, 16:15
Post #216


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 13 July 11
From: Bucuresti,11 Iunie




Am schimbat difuzoarele originale de la Megane 2. Erau distruse de vreme, membranele erau disparute. Stiam de ceva vreme de acele Pioneer facute special cu 2 urechi sa intre in lacasul din usa dar pretul nu m-a convins. Am ales difuzoare Ground zero de 13cm pe doua cai, inaltele separat de woofer cu filtre. Firele de conectare au culori atipice, pe difuzoarele de inalte scrie mic de tot care e plusul . La usa de langa volan sunt culorile maro care e "-" si verde care e "+", iar la usa din dreapta sunt culorile alb "-" si roz/portocaliu "+".A trebuit sa "tund" din spatele lacasului pentru difuzor, pentru ca aceste Ground zero au magnetii mai mari. Pe langa magnetii mari mai aveau lipite si capace de plastic sa para uriasi. Am dezlipit capacele de plastic, am ciulit doua urechi din cele 4 ca sa intre fest pe locul celor vechi. Am renuntat la difuzoarele de inalte din bord ale masinii, iar de firele din usa m-am legat cu filtrele de la Ground zero. Tweeterele au doua variante de carcase, sa le ingropi in usa sau bord si sfere. Eu am ales sfera si am ales un loc apropiat incat sa nu dai frecvent cu mana peste ele, de exemplu cand stergi praful sau cand mergi la spalatorie. Le-am pus in coltul de la buzunarul de pe usa, sfera fiind reglabila, le-am pozitionat sa dea sunetul in sus. Trebuie sa va mai spun ca cd-ul original l-am scos, e o diaree, un cotet de cd. Cea mai ieftina varianta si cea mai proasta sonorizare, au ales sa puna pe masini, construite pe vapor. Am pus un radio casetofon Sony, cap de serie la vremea lui in 1996, am dat 800 DM pe el. Nu mi-a venit sa cred ce sonorizare am in masina cu caseta ! Inaltele sunt foarte fine iar wooferul tine spre maxim amplificarea fara sa distorsioneze. Probabil daca as pune un minidisc sau un cd mai performant ar fi peste caseta mea, dar momentan nu renunt la ea. Intentionez sa pun o statie pentru subwoofer si inca doua difuzoare mari pe care le voi pune pe spate. Nu ma folosesc de cele din usa de pe spate, pe acestea le pun in cutii si le pozitionez intre tetierele din spate si luneta. Exista niste cutii, gata facute, pentru difuzoare 16x9cm, intra la fix, am facut proba. Am 4v preout la casetofon, am iesire separata pentru subwoofer cu control de volum din casetofon, de abia astept sa-mi aduc aminte de tinerete. Incepand cu 1996 l-am folosit la sonorizare cu statie si woofer pe un Renault 18...rupea !

Attached thumbnail(s)
20210415_145046_HDR.jpg ( Size: 408.08k ) Number of downloads: 316
20210415_154009_HDR.jpg ( Size: 331.47k ) Number of downloads: 336


--------------------
Renault Megane II,1.9dci,120cp 2005 / sedan - B 67 NKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataT
post 7 Aug 2022, 12:15
Post #217


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.089
Joined: 19 April 07
From: C o n s t a n t a




Difuzoarele de pe laguna 2 cu cabasse se potrivesc pe megane 2 care nu are cabasse, fara a face alte modificari?
Se merita sau fac investitia degeaba?

This post has been edited by CataT: 7 Aug 2022, 12:15


--------------------
Renault Megane 2 2007 / 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataT
post 21 Jan 2023, 05:50
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.089
Joined: 19 April 07
From: C o n s t a n t a




Salutare! Stie cineva care este polaritatea la difuzoarele spate sau la mufa difuzoarelor?


--------------------
Renault Megane 2 2007 / 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 21 Jan 2023, 06:57
Post #219


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Vezi atasat pentru un MeganeII ex mufa difuzorului stanga spate (pinul #1 este semnal "+" de obicei de culoare verde si pinul #2 este semnal "-" de obicei fir maro) plus doua scheme electrice (neavand alte date despre masina le-am ales la intamplare).

This post has been edited by Gil26: 21 Jan 2023, 07:01

Attached thumbnail(s)
DifuzorSpateStanga.png ( Size: 309.36k ) Number of downloads: 95
SchemeElectrice.png ( Size: 147.39k ) Number of downloads: 95


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:30
Dacia