Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Rezolvare problema aeroterma Megane 1, Varianta cu Aer conditionat - toate motorizarile

cj98czh
post 10 Feb 2019, 13:58
Post #61


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




ai poze si explicatii detaliate, in rest te orientezi la fata locului ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 12 Feb 2019, 09:40
Post #62


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Eu am demontat parțial bara de protecție, să pot demonta farul stânga, apoi am tras ușor de conductele de climatizare, să între puțin în gaura lăsată de far. E o acțiune destul de riscanta, dar am reușit. Practic, trebuie sa tensionezi conductele de 2 ori.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
felixneagu
post 13 Feb 2019, 21:09
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 17 September 08
From: Galati




Se intampla ceva ciudat...nu a mers deloc aeroterma, am scos mufa de la ea si am masurat tensiunea pe mufa. Ajunge 12 v. Dupa ce am pus mufa inapoi, am mai facut o proba...tot nimic. Dupa vreo doua zile,si-a revenit. Functioneaza normal.


--------------------
Renault Megane Classic 1.6, 16v 2003 - Galati
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
felixneagu
post 12 May 2019, 20:44
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 17 September 08
From: Galati




Am reusit sa rezolv singur problema...Mufa mare care intra la modulul cu rezistente trepte ventilator, cu problema. La pinii(caci sunt 2) care dau la masa(-). Foarte oxidati, ca urmare cand faceau contact , cand nu. Am aproape o luna de cand am gasit si rezolvat problema. Merge ok.


--------------------
Renault Megane Classic 1.6, 16v 2003 - Galati
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Holistic
post 11 Dec 2020, 17:37
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 9 June 19




Cunoaste sau poate recomanda cineva un mecanic/service unde se efectueaza operatiunea asta? Din ce am dedus eu, pentru 1.6 16V, cel putin in cazul meu, ar fi doua operatiuni de facut. O data trebuiesc schimbate rotile dintate de la clapeta de recirculare interior-exterior, iar apoi trebuie schimbat alt mecanism, de sub bord, unde se face selectia intre recirculare catre geam, picioare etc.

Eu am desfacut 90% din ce am citit in topic-ul asta, inainte sa il vad, dar m-am lasat batut deoarece nu am reusit sa scot capacul de deasupra carcasei aerotermei sub nicio forma (toate suruburile de 6 scoase). Trebuie ridicat indeajuns de mult incat sa iasa de pe radiator, dar nu poate fi ridicat din cauza ansamblului de ghidare a stergatoarelor care sta deasupra. Am demontat pana si motorul stergatoarelor si am desfacut bratele stergatoarelor, dar acel ansamblu de ghidaj nu a vrut sa iasa nicidecum. Totul este pus foarte compact acolo; tipic frantuzesc, mentenanta aproape 0... mai bine te lasi de meserie decat sa repari ceva la masina asta. Vrei sa schimbi un cenzurat de motor si ajungi sa dai jos bara, farul, conductele si ce am mai auzit pe aici.

In fine.. as aprecia foarte mult daca mi-ar putea recomanda cineva un loc unde se pot schimba cele discutate; exclud reprezentanta... nu mai face masina cat mi-au cerut pentru lucrarea asta.

Mersi!



--------------------
Renault Megane 1 2002 Classic 1.6 107CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 12:23
Dacia