Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vajait la accelerare

myreno4me
post 11 Nov 2018, 19:32
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Vreti sa va convingeti ?
Urcati-va pe autostrada, bagati 170-180, lasati pe liber si mentineti turatia la valoarea unde va face in cruising zgomotul. O sa observati ca se aude fix...nimic, nici chedere, nici plastice, nici turbina . Deci zgomotul lipsa este de la piesa lipsa din ecuatie...cutia !
Daca ar fi de la turbina ar face si pe loc la turatia respectiva !
Ps: habar n-am mecanica dar imi place sa experimentez lucruri 😉

This post has been edited by myreno4me: 11 Nov 2018, 19:32


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 11 Nov 2018, 19:59
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Nu are legatura cu cutia. Se aude doar in sarcina, adica cand esti cu piciorul pe acceleratie, cum il ridici dispare. Accelerata pe loc nu face, am incercat si in mers cu ea scoasa din viteza dar cu piciorul pe acceleratie si nu mi se pare ca face.
Vine de undeva din spatele ceasurilor de bord, ori in habitaclu ori in compartimentul motor.

LE: in conditiile astea e si greu de depistat sursa de zgomot, singura idee care imi vine e pe banc dyno.

This post has been edited by papa_mulo: 11 Nov 2018, 20:42


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mnm
post 11 Nov 2018, 20:07
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 544
Joined: 21 April 18
From: Bucuresti




QUOTE(myreno4me @ 11 Nov 2018, 20:32)
Vreti sa va convingeti ?
.....
Ps: habar n-am mecanica dar imi place sa experimentez lucruri 😉
*


Off topic:
Asta se observa dar nu mai dati sfaturi sinucigase ......


--------------------
Renault Megane 2 sedan 2005 1,6l 16V Privilege
Megane 4 ZEN ENERGY TCE 132, 2018
Ex: Dacia 500, Supernova 1,4l, Sandero 1,6l MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionel Marcel
post 11 Nov 2018, 20:58
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 30 August 18




QUOTE(papa_mulo @ 11 Nov 2018, 20:59)
Nu are legatura cu cutia. Se aude doar in sarcina, adica cand esti cu piciorul pe acceleratie, cum il ridici dispare. Accelerata pe loc nu face, am incercat si in mers cu ea scoasa din viteza dar cu piciorul pe acceleratie si nu mi se pare ca face.
Vine de undeva din spatele ceasurilor de bord, ori in habitaclu ori in compartimentul motor.

LE: in conditiile astea e si greu de depistat sursa de zgomot, singura idee care imi vine e pe banc dyno.
*


Eu am coborat cu ea Copoul pe liber si zgomotul tot se aude. De aceea cred ce mi-a zis cel de la service, ca e de la dinamica masinii. sad.gif


--------------------
Renault Megane IV 2018 IV Business, 1.3 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 11 Nov 2018, 21:00
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Poate tu ai alt zgomot.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mnm
post 11 Nov 2018, 21:10
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 544
Joined: 21 April 18
From: Bucuresti




QUOTE(ionel Marcel @ 11 Nov 2018, 21:58)
Eu am coborat cu ea Copoul pe liber si zgomotul tot se aude. De aceea cred ce mi-a zis cel de la service, ca e de la dinamica masinii. sad.gif
*



Nu mai faceti gugumania asta...daca dintr-un defect motorul se opreste nu mai aveti servo nici la frana... nici la directie.

Cu contactul pus, directia deblocata, motorul oprit.... rugati 3 adulti sa va impinga masina cativa metri si vedeti cat de tare va fii directia sau frana cand o veti actiona !


--------------------
Renault Megane 2 sedan 2005 1,6l 16V Privilege
Megane 4 ZEN ENERGY TCE 132, 2018
Ex: Dacia 500, Supernova 1,4l, Sandero 1,6l MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionel Marcel
post 11 Nov 2018, 21:18
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 30 August 18




QUOTE(mnm @ 11 Nov 2018, 22:10)
Nu mai faceti gugumania asta...daca dintr-un defect motorul se opreste nu mai aveti servo nici la frana... nici la directie.

Cu contactul pus, directia deblocata, motorul oprit.... rugati 3 adulti sa va impinga masina cativa metri si vedeti cat de tare va fii directia sau frana cand o veti actiona !
*


Stai, ca pe liber inseamna sa nu fie bagata in viteza, nu sa opresc motorul.
Papa_mulo, intr-adevar, e un zgomot ce apare pe la 30-40 km/h si se aude in stanga jos la geamul din fata, ca si cum ar fi o eticheta ce falfaie frenetic, se aude destul de enervant cand mergi cu muzica sub volumul 3. In fine, cred ca nu va exista vreo rezolvare, ci doar randuri multe scrise de noi pe forum. smile.gif


--------------------
Renault Megane IV 2018 IV Business, 1.3 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lcc
post 11 Nov 2018, 21:19
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 10 March 18
From: Bucuresti




Directia este ,,servita" de electromotorul propriu. La M2 daca se opreste motorul in mers ai directie normala pana la oprirea le loc. Am incercat personal.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan Intense > 1.5 dci 110cp MT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionel Marcel
post 11 Nov 2018, 21:23
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 30 August 18




QUOTE(lcc @ 11 Nov 2018, 22:19)
Directia este ,,servita" de electromotorul propriu. La M2 daca se opreste motorul in mers ai directie normala pana la oprirea le loc. Am incercat personal.
*


Cum spunea mnm, este un real pericol sa opresti motorul in mers in trafic doar pentru a testa ceva.


--------------------
Renault Megane IV 2018 IV Business, 1.3 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blanarucristi
post 11 Nov 2018, 21:27
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 27 August 07




La mine nu se aude asa ceva, si eu chiar sunt sensibil rau...adica eu aud plafonul cum vibreaza la denivelari, deci....


--------------------
Renault Megane IV 2018 Intens 1.5 dci 110 CP Blue Cosmos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 11 Nov 2018, 21:41
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Ce e Sinucidere ? Sa mergi cu 170km/h ?
Daca zgomotul nu se aude decat cuplata in viteza inseamna ca e de la ceasurile de bord ?
Mda, ...spor la analizat !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lcc
post 11 Nov 2018, 23:00
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 10 March 18
From: Bucuresti




QUOTE(ionel Marcel @ 11 Nov 2018, 21:23)
Cum spunea mnm, este un real pericol sa opresti motorul in mers in trafic doar pentru a testa ceva.
*


radmasa.gif Cu atate masuri de siguranta daca apare o pana de motor.....atentie ....murim. Asa ca sa aveti un bilet de adio permanent in torpedou.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan Intense > 1.5 dci 110cp MT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 12 Nov 2018, 07:53
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(myreno4me @ 11 Nov 2018, 22:41)
Daca zgomotul nu se aude decat cuplata in viteza inseamna ca e de la ceasurile de bord ?
Mda, ...spor la analizat !
*



In frana de motor ti se pare ca nu e cuplata?


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cibserg
post 12 Nov 2018, 08:02
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 September 18
From: IASI




QUOTE(ionel Marcel @ 11 Nov 2018, 21:18)
.................intr-adevar, e un zgomot ce apare pe la 30-40 km/h si se aude in stanga jos la geamul din fata, ca si cum ar fi o eticheta ce falfaie frenetic, se  aude destul de enervant cand mergi cu muzica sub volumul 3. In fine, cred ca nu va exista vreo rezolvare, ci doar randuri multe scrise de noi pe forum. smile.gif
*




Exact acelasi zgomot ma deranjeaza si pe mine. La care se mai adauga zgomotul motorului in acceleratie. Dar asta, sa zicem ca e "normal".
Falfaitul din partea stanga ma deranjeaza mai mult si mi s-a parut ca se aude mai tare daca stai pe scaunul pasagerului.


--------------------
Renault Megane Sedan 2018 1.33 TCE 116 GPF 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 12 Nov 2018, 08:15
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




QUOTE(papa_mulo @ 12 Nov 2018, 07:53)
In frana de motor ti se pare ca nu e cuplata?
*


Frana de motor este o situatie atipica ! Zgomotul se aude la mers de croaziera la turatie constanta.
Daca as avea chef as ridica-o pe cric si as simula cu exactitate situatia.
Oricum eu il consider un sunet normal de cutie, sunet pe care l-am intalnit la toate masinile mele cat si la cele de serviciu...
Fiecare cu urechea lui !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BioHazarD
post 12 Nov 2018, 09:00
Post #46


Gold member


Group: Members
Posts: 1.408
Joined: 9 May 07




QUOTE(ionel Marcel @ 11 Nov 2018, 21:23)
Cum spunea mnm, este un real pericol sa opresti motorul in mers in trafic doar pentru a testa ceva.
*



Fara legatura cu topicul dar imi aduc aminte...
Stateam la coada in vama Giurgiu, in panta, cu motorul oprit (SS) si-o tineam din frana. Se mai elibera in fata, mai dadeam drumul la frana putin. O data, de 2 ori, de 3....pana s-a intarit pedala wacko.gif M-au trecut ceva transpiratii pana am tras frana de mana. biggrin.gif


--------------------
Renault ex-Clio Symbol 1.5 dci 2008
Megane 4 1.5 dci 2017
Austral mild-hybrid 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VioT
post 12 Nov 2018, 12:05
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 21 June 17




Daca nu gresesc, cred ca sunt printre primii care au semnalat ca sesizeaza un zgomot nefiresc sau neobisnuit (mie, cel putin). Am fost cu masina la service in 2 locuri (local si in capitala) si, evident, nimeni in afara de mine nu l-a sesizat (?). Concluzia fiind ca sunt eu cu randunele si vrabiute la mansarda. In weekend am avut un drum pana la Brasov. Pe asfaltul relativ nou si bun de pana in Campulung am avut ocazia perfecta sa ascult muzicuta asta facuta de nu stiu ce falfaitoare sau prindere sau ce o fi. Ceva frumos. Prin orasul meu, unde drumurile sunt cum sunt si cauzeaza alte zgomote, care pot acoperi sunetul asta, mai e cum e.
Vad ce se mai descopera pe aici, poate nimereste cineva un dealer care sa ofere un raspuns pertinent. Si probabil in primavara mai fac o incercare la reprezentanta.


--------------------
bmw f40 120i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata81
post 12 Nov 2018, 16:22
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 6 November 18
From: TG JIU




Astazi am fost chemat in service sa rezolve problema biggrin.gif . Inante sa merg am intrebat daca au intradevar solutie la aceasta problema? Raspuns: Bineinteles , altfel nu va mai chemam! Am ajuns in service si am cerut si eu sa vad raspunsul de la Renault! Nu putem sa vi-l dam! Este confidential , dar stim despre ce e vorba si se rezolva! Am fost de acord sa umble la masina cu conditia sa stau langa ei! Dupa o ora de astepta fara sa se intample nimic apare un "sef" care intreaba alt "sef' :Mai sti cumva ce i-am facut la aia dinainte sa-i facem si astia? blush.gif Oamenii habar nu aveau ce trebuie sa faca! In fine! Primesc raspunsul: Este de la conducta de la ambreiaj, de la lichidul de frana...nu mai inteleg nimic mad.gif Se apuca dau filtru de aer jos, bateria...ajung la un furtunel pe care incearca sa-l izoleze fonic cu niste improvizatii( cica s-ar auzi lichidul cand trece prin el) blink.gif Am asteptat sa termine de montat tot si am plecat in test...Surpriza? Pt mine nu! Se aude la fel! Frectie la piciorul de lemn! Raspuns final: Facem sesizare la Renault sa vedem ce mai zic...Ideea este sa nu mai mergeti cu ele la service degeaba ca inca nu au o solutie pt aceasta problema si daca au , ceea ce presupun eu, este foarte costisitoare pt producator asa ca nu renteaza sa o remedieze! Ce am dedus eu din ce am mai auzit prin service de la baieti ar fi ceva din cutia de viteze! Ceea ce cred si eu ca este deeaceea nu se repara! Costuri prea mari! Greseala de proiectare pt care platesc si sufera fraierii in cazul de fata ...noi mad.gif
Cert este ca o sa fac la sesizari incontinuu si va sfatuies sa faceti la fel poate,poate vreun miracol!


--------------------
renault megane 4 1.33 140 C.P. business 2018 - gj12
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 12 Nov 2018, 17:05
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Este zgomot normal , move on !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VioT
post 12 Nov 2018, 18:01
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 21 June 17




Cu riscul de a imi lua block, myreno - pe bune - pana sa iti vina masina postarile tale erau chiar ok. Poate mai au si altii curajul sa o recunoasca, nu stiu, dar pentru mine raspunsurile tale din ultima perioada sunt interpretabile rau. Am fost bland in exprimare.
No offence, move on.


--------------------
bmw f40 120i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kodiak23
post 12 Nov 2018, 18:44
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 6 April 15




Știu cât de deranjante pot fi anumite zgomote că eu mereu dacă aud ceva nu mă las până nu găesesc o soluție .
Cititind topicul mi-am adus aminte că diferă de la om la om și în funcție de vârstă cum auzim anumite sunete (frecvențe) , așa îmi explic de ce uni dintre voi spun că nu au nici o prolemă cu el , alți că nici nu îl aud chiar (cum era dat exemplu un mecanic) .
Eu de exemplu aud cum țiuie un încărcător când s-a terminat de încărcat telefonul (pierderile în fier) , am întrebat pe alții dacă aud și majoritatea au spus că nu , eu nu pot să dorm în cameră cu așa ceva .
Așa că poate uni dintre noi chiar nu îl aud , poate de asta nici nu a fost depistat la Renault cum trebuie .

This post has been edited by kodiak23: 12 Nov 2018, 18:45


--------------------
♢ Talisman Estate - 1.6 DCI EDC 160Hp
♢ Megane II - 1.6 112Hp Automatic / 1.6 113Hp / 1.5 dCi 86Hp
♢ Twingo - 1.2 58Hp

http://www.youtube.com/c/AlexandruCaramidariu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 12 Nov 2018, 19:27
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Eu v-am spus ca e zgomot normal de la cutie, fluierat mai pe romaneste, voi batman, batman pana ce hopa, ce sa vezi, ati realizat/auzit ca asa ar fi. Nu e bai, e treaba voastra, demontati jumatate de masina ca sa nu gasiti nimic si dupa ce montati la loc o sa constatati ca , ce sa vezi, clipsurile alea nu mai stau la fel...ghinion.
Am ascultat videoclipurile postate, este acelasi sunet/ fluierat de cutie pe care l-am avut si pe loganul din 2006, si pe oltcitul din 1994 si pe dacia din 1990 si pe meganul din 2018.
La tractoarele pe care le conduc e complicat sa imi dau seama fiindca alea huruie tot la ele insa si acolo se distinge putin .
Vio. nu te supara dar pana sa citesc aici nu stiam ca masina are o problema, pentru mine sunetul respectiv este unul normal. Acum, daca intensitatea lui este ridicata, atunci da, il trec la probleme, deocamdata se aude fin cu muzica pe off, deja de la 5 liniute , 15% volum, nu mai aud nimic..
Si da, pana sa va schimbe astia cutiile pentru faza asta or sa va demonteze masinile de zeci de ori.... vreti, nu vreti asta e adevarul.
Mai vedem pe parcurs....orice block devine unblock la un moment dat !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cibserg
post 12 Nov 2018, 20:13
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 September 18
From: IASI




In mod evident se vorbeste despre zgomote diferite. Daca acel fluierat, comun la mai multe vehicule mi se pare acceptabil intr-o gama de pret... nu si acel falfait ca de frunza prinsa in geam pe care il reclama unii dintre noi.


--------------------
Renault Megane Sedan 2018 1.33 TCE 116 GPF 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VioT
post 12 Nov 2018, 20:16
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 21 June 17




Daca experienta ta, personala, este flawless, nu inseamna ca ceilalti sunt neaparat idioti si trebuie trimisi la culcare. Eu unul aud zgomote wacko.gif si caut sa ma vindec.


--------------------
bmw f40 120i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 12 Nov 2018, 20:31
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




MyReno, nu este un zgomot normal, mai mulți l-am reclamat, zgomotul ăla de frunză vine undeva, așa cum au spus colegii, de sub volan, în special pe accelerație.


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 12 Nov 2018, 21:48
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Ok, mult noroc in identificare, chiar sunt curios de rezolutie !
Ca idee, dupa niste postari am inceput si eu sa aud diverse, daca vrei sa gasesti ceva sigur gasesti oriunde.
Repet, daca este exagerat atunci da, dar asa la cel mai mic sunet deja inseamna altceva.
Legat de "gama de pret" no comment, un duster costa mai mult decat un megane, sa vezi la ala zgomote, dar ma rog.... impresia asta ca nus ce limuzina este megane-ul e cel putin hilara...
Personal sunt multumit de masina si de calitatea materialelor , imbinarilor si comportamentului.
Bafta !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 12 Nov 2018, 22:44
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




Păi da, eu n-am zis altceva, mulți nu am zis ce spui tu acolo. Dacă mai știi, acum vreo lună lăudam Megane-ul și spuneam că e o mașină care își merită banii și că pentru chestii de genul să se apeleze la garanție.

Ce îți spuneam noi e că zgomotul acela chiar există (nu la toți, evident), dar tu îl tot negai. smile.gif

În fine, să revenim on topic.


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion007
post 13 Nov 2018, 06:27
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 20 October 17




Sal. Pana nu crapa ceva la cutie sau motor stati linistiti cu garantia....pt cei de la service toate problemele semnalate de noi sunt normalitati pt reno...eu am fost cu 4 probleme pana acum si sunt satul de carpeli.


--------------------
Renault Megane 4 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cibserg
post 13 Nov 2018, 07:02
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 September 18
From: IASI




QUOTE(myreno4me @ 12 Nov 2018, 21:48)
....
Legat de "gama de pret" no comment, un duster costa mai mult decat un megane, sa vezi la ala zgomote, dar ma rog.... impresia asta ca nus ce limuzina este megane-ul e cel putin hilara...
Personal sunt multumit de masina si de calitatea materialelor , imbinarilor si comportamentului.
Bafta !
*



Eu am facut upgrade de la Logan la Megane. Nu ma asteptam la masina perfecta. Nu o consider "limuzina" nici pe departe si nici nu caut vreun cusur. Sunt foarte multumit pana acum.
Cu Dusterul ai dreptate si de aceea am ales Megane si nu Duster.(initial Duster era in vizor)
Atata timp cat aceste zgomote nu se amplifica cu timpul sau nu se transforma in defectiuni...toate bune.


--------------------
Renault Megane Sedan 2018 1.33 TCE 116 GPF 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 13 Nov 2018, 07:21
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




@myreno: Zgomotul de cutie se propaga in toata masina, vine de peste tot. Asta de care vorbim noi aici e punctual...vine dintr-o anumita zona. Cum zic unii seamana cu ceva care falfaie sau cu un lichid care circula printr-o teava. Eu as paria ca e o conducta metalica prinsa in clipsuri de plastic tip litera "c" care intra in rezonanta pe accelerare si ca 2cm patrati de burete, laveta, ceva textil pus intre teava si clipsuri ar rezolva totul.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 12:26
Dacia