Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mi-am pus audio pe masina, ..nu prea sunt multumit.

drakool21
post 2 Aug 2005, 18:19
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




difuzoarele daca sunt de calitate nu distorsioneaza decat in cazul in care sunt montate gresit, este depasita puterea maxima care pot sa o suporte, sau semnalul provine dintr-o sursa de calitate proasta.
este absolut logic ca orice difuzor se aude mult mai bine cu un hu (sau amp) mai bun...dar am mai spus-o si ma repet...daca ai cel mai tare hu si boxe de 10000 din targ este acelasi lucru ca si cum ai avea boxe JL de 500$ bucata legate la un radio gloria din 1970! pentru un sunet bun trebuie toate componentele sa fie de calitate!


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau lcf
post 2 Aug 2005, 22:56
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 23 February 05
From: Constanta




QUOTE(drakool21 @ 30 Jul 2005, 11:17)
salut...eu am ceva experienta in domeniu asa ca daca vrei pot sa-ti dau cateva sfaturi, dar sa nu te superi pe mine de ce urmeaza sa zic smile.gif
in primul rand, daca vrei sa-ti pui sunet pe masina, uita de sony !!!
e adevarat, sunt o companie serioasa, care e in domeniu de foarte mult timp, super profesionisti, dar la sisteme audio de masina sunt slabi....iti recomant cu convingere pioneer !!! am avut placerea de a lucra cu multe din componentele lor si crede-ma ca sunt de foarte mare calitate...chiar mi-am pus si eu pe masina si in usi in fata si in spate (la luneta) de 17cm 170W max....si pot sa-ti spun ca la 50% din volum nu pot sa stau in masina si nu are nici un fel de distorsiuni...
nu o sa-ti zic ca conteaza fs si qt sau altele....dar o sa-ti spun ca puterea scrisa pe ele este puterea maxima, pe tine te intereseaza puterea nominala (RMS)...mp3 playerul tau 4X50W de fapt scoate 4X27W (aproximativ)...deci daca vrei sa scoti tot ce poti de la difuzoarele tale iti trebuie un amplificator (ceva de genu 4X200 cred ca ar fi suficient)
nu stiu ce marime de difuri iti incap in usile din fata la nova dar sunt aproape sigur ca incap si mai mari de 10cm...la fel si in portierele spate...nu te poti astepta de la niste difuzoare coaxiale de 10cm sa aibe performante...alea le iei eventual ca tweetere ceva mai serioase smile.gif eu zic sa incerci sa dai un fade pe boxele din spate (cam  75%)...sigur se va auzi mai puternic...dar intentia ta de a le schimba este foarte buna...schimba si playerul...
iti recomand asa ceva
http://www.pioneer-eur.com/eur/product_det...onomy_id=25-121
http://www.pioneer-eur.com/eur/product_det...xonomy_id=25-29
http://www.pioneer-eur.com/eur/product_det...onomy_id=25-131
http://www.pioneer-eur.com/eur/product_det...onomy_id=25-131
*






Mi-ai gicit gandurile. mp3 player-ul l-am luat deh 4700 mp .Si deacum sa vad de restul. Si intradevar Sony distorsioneaza si parca si Kenwood-ul. O intrebare diferenta dintre deh 4700mp si deh 4700 mpb e doar de aspect la fatza nu? pentru ca m-am uitat la caracteristici si sant la fel, mai putin la aspect. Si inca ceva. eu mereu am preferat 4 boxe in spate, daca sant si 2 in fata bine. daca nu nu. vreau sa pun(pt ca asa am taiat acum in spate)alea 4 puse de tine.2 rotunde 2 ovale pe plansa de 1 cm grosime de pal. ce zici drakool21 ?



Asta e al meu wub.gif wub.gif

This post has been edited by clau lcf: 2 Aug 2005, 23:06

Attached thumbnail(s)
fotocamera_086.jpg ( Size: 131.2k ) Number of downloads: 163
fotocamera_085.jpg ( Size: 210.45k ) Number of downloads: 141


--------------------
Volskwagen Corrado 1995 - CT 29 VRG
VW Corrado VR6 2.9 & Opel Astra G caravan 2.0 DTL.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 2 Aug 2005, 23:03
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




sunt identice...doar ca al tau are displayul verde iar celelalt are albastru cu rosu...e un hu fff bun si chiar nu cred ca poti gasi ceva mai bun la banii astia...apropo, cat ai dat pe el si de unde l-ai luat? asa din curiozitate smile.gif


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau lcf
post 2 Aug 2005, 23:08
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 23 February 05
From: Constanta




din italia si pretul e de 150 euro.si am editat un pic mai sus. daca imi spui si acolo cu boxele. merci

This post has been edited by clau lcf: 2 Aug 2005, 23:08


--------------------
Volskwagen Corrado 1995 - CT 29 VRG
VW Corrado VR6 2.9 & Opel Astra G caravan 2.0 DTL.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 2 Aug 2005, 23:14
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




vrei sa le pui pe toate cele 4 in spate?!! la luneta?!!! man, nu cred ca e o idee foarte buna...in primul rand ii omori pe cei din spate, in al doilea rand s-ar putea sa ai probleme cu rezonanta (pt ca dand 4 gauri maricele in tabla din spate ii slabesti rezistenta, si o sa vibreze mult mai tare, chiar daca folosesti distantiere din pal) oricum nu vad sensul, trust me, iti ajung cele 2 ovale in spate ultrasuficient!!! sfatul meu e sa le pui pe cele rotunde in usile din fata...obtii astfel si un efect super misto, se aude superb in toata masina...


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 3 Aug 2005, 12:31
Post #36


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(drakool21 @ 2 Aug 2005, 18:01)
stai linistit, nu se supara nimeni smile.gif
fierastrau pendular am, dar l-am uitat la tara si n-aveam chef sa merg 250 km doar pt un fierastrau...si sa iau altu nici atat...asa ca m-am descurcat si eu cum am putut
ai foarte mare dreptate la chestia cu "papucii" in sus! la asta nu ma gandisem...desi se pare ca am avut noroc ca exact asa i-am pus pt ca altfel nu-mi placea cum stateau...se atingeau de tabla biggrin.gif
dar...
mie mi se pare ca tu ti-ai pus niste difuzoare mai mici, caz in care intr-adevar poti sa folosesti cu putina imaginatie buzunarul fara sa-l tai...dar eu in usi mi-am pus difuri de 17 cm diametru si iti zic sigur ca nu ai cum sa pui buzunarul fara sa-l tai...vezi poza...
[attachmentid=12411]
*




pe masina mea este adevarat ca-m pus difuzoare mai mici (alea de pe Logan) dar pe parcusul vietii mele tumultoase cred ca-m pus difuzoare pe cateva sute de dacii.

varianta facuta de tine nu-i rea deloc, dar ... se poate si mai bine, o sa incerc sa imortalizez si eu sistemul meu


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 3 Aug 2005, 13:12
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Foarte important este firul de alimentare si masa. E recomandat sa se traga un fir gros direct de la baterie, iar masa sa se lege si ea cu un fir gros pe caroserie. La mine a avut efect. Palpaia afisajul si distorsiona la volum mare. Dupa schimbare firelor s-a auzit mult mai bine.
Si eu am ales pioneer 4700mp. Mi s-a parut cel mai bun model la pretul lui. Mi-a placut pentru ca e ergonomic, butoanele se apasa usor si fara tzac, si sunetul e mai placut decat la alte marci (Sony, Panasonic). Am butonat mai mute modele inainte sa imi cumpar si asta m-a convins.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sociopatul Tandru
post 6 Aug 2005, 12:13
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 23 June 05
From: Braila




Mai, am revenit, am fost la Busteni.
Cineva ma sfatuia de Pioneer. Sa va spun o chestie, toate sunt cam la fel. Am auzit Pioneer si player si difuzoare si tot un drac sunt! Ce mi-e sony ce mi-e pioneer. Am auzit multe Pioneer si Kenwood si altele..chiar si Alpine cu pretentii. Sunt la fel. Difuzoarele sunt cheia unei sonorizari.

Distorsiunile pot aparea (m-am gandit eu) din faptul ca nu se face izolatia complet fata de undele sonore din fata. Cartonul din portiere si cel din spate zbarnaie.

O alta chestiune importanta este faptul ca volumul "cutiei de rezonanta" formata nu este musai cu cel recomandat de producator (mai mult ca sigur).

Difuzoarele pe fata sunt f mici si le voi schimba curand. Cele pe spate merita si ele schimbate dar trebuie pusa o placa cum trebuie sa nu mai intre in rezonanta.

Nu ar strica si o antifonare. (Ce-i drept... pe la anu' vreau sa-mi iau un A4 sau Passat asa ca nu stiu cat se merita).

Polaritatea nu este inversata.

...multumesc tuturor ..si ca sa inchei nu va mai lasati pacaliti de eticheta aia Pioneer sau Sony..toate sunt facute in sistem lohn prin asia cum zicea cineva si sunt produse similare calitativ si ca functii...

..si in Eu de v daca va duceti tot singapore sau altele..gasiti scrise pe ele..dar la un pret mai piperat asa..ca...

O sa schimb totul pe ea..si o sa va spun ce a iesit..
salutare


--------------------
DACIA Nova GT 1998 Septembrie - BR 69 CGF
Nu sunt un nationalist dar ma mandresc cu Dacia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedy82
post 6 Aug 2005, 19:12
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 623
Joined: 13 July 05




Salutare! Vad ca din toate marcile recomandate in acest topic lipseste cu desavarsire Alpine! Despre ei pot sa va spun numai de bine, pentru ca am lucrat cu asa ceva. Probabil ca acum marea majoritate o sa spuneti ca e normal sa le laud daca am lucrat cu ele. Dati-mi voie sa va contrazic. Eu nu laud ceva doar de dragul de a o face si mai ales in materie de sisteme audio, fie ele de masina sau pentru casa. Dar ce au baietii astia de la Alpine este cu adevarat bun. Pot sa va spun ca toate aparatele pe care le au contin un integrat foarte bun ce permite o auditie optima fara distorsiuni chiar si la volum maxim. Insa trebuie facuta o precizare: aparatele de la Alpine suna bine pe oice boxa (acum nu va ganditi sa va luati un cass sau un cd player pe care sa puneti niste boxe Zgomotec), in schim difuzoarele de la Alpine nu suna bine decat pe aparatele de la Alpine.


--------------------
Dacia 1300 - B 19 XXX
„Aspiratorul meu magic, magnet pe patru roti, scoate orice fufa din cizme si chiloti”
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 6 Aug 2005, 19:40
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




da...e adevarat ce spui tu...hu-urile alpine redau sunetul folosind o curba de egalizare mai mult dreapta decat curba (vorbim de egalizarea implicita, atunci cand toate setarile sunt "pe 0")...cu alte cuvinte...scot aproximativ aceeasi "cantitate" de joase, medii si inalte, astfel fiind mai usor compatibile cu majoritatea difuzoarelor, in timp ce alti producatori de hu (pioneer, clarion, kenwood etc) folosesc curbe de egalizare optimizate pentru difuzoarele produse de ei...
astfel niste difuzoare se vor auzi cel mai bine pe un hu produs de acelasi producator, in timp ce este de preferat sa folosesti un hu alpine in cazul in care nu ai la dispozitie un hu de aceeasi productie ca si difuzoarele...
eu am tot respectul pentru alpine...fac niste hu foarte bune...in schimb calitatea difuzoarelor nu e cea mai buna...


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrec
post 6 Aug 2005, 23:20
Post #41


membru drept


Group: Members
Posts: 330
Joined: 30 March 04
From: Galati




Mai fratilor... Voi stiti ce vreti? Pai ori vorbiti de un sistem audio de calitate ori vorbiti despre .. un sistem audio. Ati inceput sa isirati prostii ca Alpine are nu stiu ce "circit integrat" mai bun... Pai mai, la un sistem audio adevarat nu se foloseste la nimic acea amplificare cu acel "integrat" care se alimenteaza la 12v si nu are puterea mai mare de 17 wati pe canal.Pentru auditii de calitate luati orice cd-player vreti voi la care nu folositi decat alimentarea lui si RCA-urile cu care "atacati" amplificatoarele (care au surse ridicatoare de tensiune, mosfet-uri). Cate difuzoare aveti in masina atatea canale pe amplificatoare trebuie sa aveti. Apoi faceti toate reglajele din amplificator. Si nu uitati: ca cat aveti mai putine difuzoare cu atat calitatea sunetului v-a fi mai buna...


--------------------
Dacia 1310 1990, 1994 - GL03WWT & GL07NAT
bau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 6 Aug 2005, 23:27
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




corect...sunt in totalitate de acord cu tine...dar chestia e ca se vorbea de un sistem audio, sa zic "clasic"...1 player, 4 boxe si atat....nada ampuri, filtre, egalizatoare etc...si adevarul e ca daca ai un sistem de genu asta iti trebuie hu bun...
si n-am zis ca alpine are un circuit mai bun sau ceva de genu asta...eu m-am legat doar de cum se aude...ca putere sunt toate aproape la fel...


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrec
post 6 Aug 2005, 23:58
Post #43


membru drept


Group: Members
Posts: 330
Joined: 30 March 04
From: Galati




QUOTE(drakool21 @ 7 Aug 2005, 01:27)
corect...sunt in totalitate de acord cu tine...dar chestia e ca se vorbea de un sistem audio, sa zic "clasic"...1 player, 4 boxe si atat....nada ampuri, filtre, egalizatoare etc...si adevarul e ca daca ai un sistem de genu asta iti trebuie hu bun...
si n-am zis ca alpine are un circuit mai bun sau ceva de genu asta...eu m-am legat doar de cum se aude...ca putere sunt toate aproape la fel...
*




Eu spun totusi ca este din setarile egalizatorului. Probabil esti obisnuit cu Alpine..
Drept este ca nu prea am lucrat cu alpine nou dar pe toate celelalte marci care s-au enumerat in topicul asta le am si acum pe stand la servici si stiu ce pot..


--------------------
Dacia 1310 1990, 1994 - GL03WWT & GL07NAT
bau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 7 Aug 2005, 00:02
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




ma eu nu sunt obisnuit cu alpine...eu sunt obisnuit cu pioneer, ca na...asta am si d'astea am testat cel mai mult...dar am auzit si multe alpine si sunt chiar ok...
oricum...orice s-ar zice, la mine in masina nu e loc decat pentru pioneer...bine...asta daca nu cumva apare vreun Kicker...dar nu cred ca se va intampla asta candva curand smile.gif

This post has been edited by drakool21: 7 Aug 2005, 00:08


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrec
post 7 Aug 2005, 00:16
Post #45


membru drept


Group: Members
Posts: 330
Joined: 30 March 04
From: Galati




E posibil sa ai dreptate dar eu sustin totusi ideea unui cd oarecare cu un amplificator legat la 2 boxe (asa am la masina), eventual si un "tun de bas".
Oricum eu am sony la machina, dar am ales marca asta pt ca am gasit un joystic pe coloana volanului si nu ma mai ating de butoanele cd-ului..
Si oricum nu prea are sens sa ne contrazicem la nesfarsit...


--------------------
Dacia 1310 1990, 1994 - GL03WWT & GL07NAT
bau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 7 Aug 2005, 00:20
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




lol....stai linistit ca mie mi se pare ca zicem cam aceeasi chestie biggrin.gif si anume ca daca vrei sa scoti tot ce poti de la boxe, ia-ti nene ampuri...si punct smile.gif
apropo...misto chestia cu joysticku...


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 8 Aug 2005, 10:10
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




QUOTE(marianrec @ 7 Aug 2005, 02:16)
E posibil sa ai dreptate dar eu sustin totusi ideea unui cd oarecare cu un amplificator legat la 2 boxe (asa am la masina), eventual si un "tun de bas".
Oricum eu am sony la machina, dar am ales marca asta pt ca am gasit un joystic pe coloana volanului si nu ma mai ating de butoanele cd-ului..
  Si oricum nu prea are sens sa ne contrazicem la nesfarsit...
*


Cum poti sa spui ca 2 boxe se aud mai bine decat 4. Minimul necesar intr-o masina sunt 4 boxe. Altfel sunetul nu vine din toate partile.
Evident ca pentru sunet puternic trebuie amplificator,eventual subwoofer, dar pentru majoritatea oamenilor 4x50W din HU (4x27W RMS) e suficient.
Diferenta nu e mare intre HU de la diferite marci, atat timp cat sunt de firma nu futaky, dar sigur nu suna la fel. La fel e si cu difuzoarele, cu mentiunea ca depinde foarte tare sunetul de masina pe care sunt montate. Fiecare alege in functie de preferinte.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrec
post 8 Aug 2005, 20:45
Post #48


membru drept


Group: Members
Posts: 330
Joined: 30 March 04
From: Galati




QUOTE(cristidb @ 8 Aug 2005, 12:10)
Cum poti sa spui ca 2 boxe se aud mai bine decat 4. Minimul necesar intr-o masina sunt 4 boxe. Altfel sunetul nu vine din toate partile.
Evident ca pentru sunet puternic trebuie amplificator,eventual subwoofer, dar pentru majoritatea oamenilor 4x50W din HU (4x27W RMS) e suficient.
Diferenta nu e mare intre HU de la diferite marci, atat timp cat sunt de firma nu futaky, dar sigur nu suna la fel. La fel e si cu difuzoarele, cu mentiunea ca depinde foarte tare sunetul de masina pe care sunt montate. Fiecare alege in functie de preferinte.
*




Bine asa este cum vrei tu... Dar incearca sa reglezi tu oriunde vrei in Romania un sistem cu 4 boxe pe componente (bas, medii, inalte). Se pare ca nu prea intelegi ce discutam cu drakool21.

This post has been edited by marianrec: 8 Aug 2005, 21:30


--------------------
Dacia 1310 1990, 1994 - GL03WWT & GL07NAT
bau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sociopatul Tandru
post 10 Aug 2005, 13:12
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 23 June 05
From: Braila




Ia mai fratilor, nu vrea nimeni sa cumpere difuzoarele mele sony?... Sunt in garantie ce naiba... smile.gif

Am sa pun topicul pe Bazar sau Targ cum se numeste...


--------------------
DACIA Nova GT 1998 Septembrie - BR 69 CGF
Nu sunt un nationalist dar ma mandresc cu Dacia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 10 Aug 2005, 14:09
Post #50


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




@sociopatul tandru - verifica bine polaritatile la difuzoare - sa fie toate legate cu + la + ul casetofonului - altceva nu are ce sa fie! - dif-urile sunt decente, hu-ul la fel - e problema de legaturi la tine - oricum de zdranganit tot va zdrangani masina oleaca la basi, dar distorsiuni nu vei avea daca sunt legate corect boxele

deci in concluzie (inainte de a te gandi sa vinzi boxele):
1 - verifica atent polaritatile la boxe
2 - alimentarea casului verifica sa fie facuta printr-un fir gros si siguranta de min. 10A
3 - daca tot slab se aude leaga cassul cu un fir gros direct la plusul baterie si vezi cum suna



--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 24 Aug 2005, 19:12
Post #51


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




unde as putea pune niste boxe in break!as vrea 4boxe!pe placajul de la portbagaj nu pot ptr ca-l scot foarte des!unde leas putea pune in spate in usi dar nu in locul scrumierelor?a?


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 24 Aug 2005, 19:33
Post #52


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(sonykel @ 24 Aug 2005, 19:12)
unde as putea pune niste boxe in break!as vrea 4boxe!pe placajul de la portbagaj nu pot ptr ca-l scot foarte des!unde leas putea pune in spate in usi dar nu in locul scrumierelor?a?
*




scoate definitiv placa si pune-le in haionul spate..uita-te in tot topicul ca era unu care si lea pus asa..cu poze


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 24 Aug 2005, 19:36
Post #53


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




QUOTE(tragedy @ 24 Aug 2005, 19:33)
scoate definitiv placa si pune-le in haionul spate..uita-te in tot topicul ca era unu care si lea pus asa..cu poze
*


ce topic?


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 24 Aug 2005, 19:40
Post #54


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05






--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muad'Dib
post 24 Aug 2005, 20:41
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 7 August 05




salut, am decupat capacul spate si am aplasat 2 boxe ovale acolo. cablarea s-a facut cu cablu gros 4*1 mmp cu manta pvc. evident, 2 cabluri. pentru a ușura extragerea capacului, cablurile au fost secționate și s-au folosit mufe pentru microfoanele profi... niște mufe mari, dure rezistente, cu îmbinare cu "clic". cine vrea poze să anunțe.


--------------------
Dacia Break 1.4 CLI - MM 78 MTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 24 Aug 2005, 20:44
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




pai baga poze ca oricum n-am inteles nimic din ce ai scris ! sa vedem si noi despre ce e vorba...


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fiorossu
post 24 Aug 2005, 21:36
Post #57


Membru iritant


Group: Members
Posts: 97
Joined: 19 August 05
From: Bucuresti-Berceni




QUOTE(drakool21 @ 2 Aug 2005, 16:42)
chiar iti ia o zi...mie mi-a luat un weekend intreg, si am lucrat cate aproximativ 6 ore in fiecare zi, seara ca e mai racoare biggrin.gif
procedura este urmatoarea:
1.dat jos fata de la portiera (simplu, dureaza 2 minute)
2.pozitionat difuzorul (sau un sablon din carton cu dimensiunile exacte) in gaura din usa si marcat locurile pentru gauri si zonele de tabla ce trebuie indepartate (destul de simplu, depinde de disuzor, tipul de usa...etc)
3.taiat din tabla (destul de dificil daca nu ai fierastrau pendular pentru ca tabla din usa e groasa si felxibila in acelasi timp si te enerveaza la culme...poate dura oricat intre 10 minute si 1 ora, depinde de cat de bine te descurci cu foarfeca si cat de mult ai de taiat)
4.slefuit cu o pila mai serioasa taieturile din tabla facute anterior, pentru ca pot ramane bucatele de tabla pe margini, si se agata difuzorul (dureaza cam 10 minute daca ai taiat destul de frumos...daca ai taiat cu picioarele ca mine iti ia cam 30 de minute biggrin.gif)
5.taiat gaura in fata portierei...atentie sa luati masuratori inainte, sa nu va treziti ca nu se aliniaza cu gaura din portiera...(dureaza mai mult fara fierastrau pendular...cam 5 minute cu panza de bomfaier)
6.pus fata de protiera inapoi, dar fara a pune inapoi toate plasticele pt ca s-ar putea sa fie nevoie s-o dati jos din nou...
7.dat gauri prin fata de usa si prin tabla in acelasi timp pt ca altfel exista posibilitatea ca gaurile sa nu se alinieze...e mai simplu asa...(asta e destul de simplu daca ai putine gauri de dat...cam 5 minute dureaza...eu, pt siguranta am dat cate 10 si a durat ceva mai mult)
8.tras firele de la difuzor prin portiera si stalpul masinii (a mea a avut gaurile gata facute si astupate cu niste dopuri de cauciuc cu o gaurica la mijloc si am tras firele prin ele...daca nu aveti gaurile facute trebuie sa le faceti)
9.prins difuzorul in suruburi cu autoinfiletare pe usa (depinzand de numarul de suruburi, intre 2 si 5 minute)
10.pus inapoi toate plasticele in afara de buzunar, care daca vreti sa-l puneti inapoi trebuie sa taiati din el...caz in care dureaza cam 5 minute taiatul cu bomfaierul si inca 5 minute de dat o gaura in el si in usa si prins cu un surub...
11.legat difuzorul la HU (atentie la +/- si L/R...eventual si F/B daca e cazul)

toate operatiunile si timpii de efectuare  sunt pentru o singura usa!!
la timpi se adauga si pauzele de bere si alergatul dupa diferite scule biggrin.gif
*




Sal.

Acu nu stiu dak merita sa pierzi o zi pt montajul boxelor pt ca cu 150.000 te rezolva un meserias care are toate sculele necesar si e gata in 10-15 min.
Eu asa am facut si totul e bene.


--------------------
Peugeot 406 2000 Hdi full options
Dacia 1310 TLS ... de maritat
Peugeot 406 din 2000 Hdi 138CP (Obdtuning) ... masina de zi cu zi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 24 Aug 2005, 22:18
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




QUOTE
Sal.

Acu nu stiu dak merita sa pierzi o zi pt montajul boxelor pt ca cu 150.000 te rezolva un meserias care are toate sculele necesar si e gata in 10-15 min.
Eu asa am facut si totul e bene.


ok...SI?! eu am vrut sa mi le pun singur tongue.gif de ce sa dau 150.000 (adica 10% din cat au costat DIFUZOARELE, nu boxele ca nu sunt cu tot cu incinta, da?!), cand pot sa mi le pun eu singurel?


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 25 Aug 2005, 07:04
Post #59


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(Fiorossu @ 24 Aug 2005, 21:36)
Sal.

Acu nu stiu dak merita sa pierzi o zi pt montajul boxelor pt ca cu 150.000 te rezolva un meserias care are toate sculele necesar si e gata in 10-15 min.
Eu asa am facut si totul e bene.
*




Merita pentru satisfactia de dupa..cai ai facut cu propriile maini ceva la masina ta...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 25 Aug 2005, 09:16
Post #60


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




apropo de montare dif spate break - tin minte ca spre spate break-ul are niste gauri in contraaripa (intre roata si stop) - gauri care la modelele mai vechi le vazusem acoperite cu carton negru - ma gandesc ca ar incapea acolo niste dif-uri rezonabile...


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 15:23
Dacia