Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mi-am pus audio pe masina, ..nu prea sunt multumit.

Sociopatul Tandru
post 30 Jul 2005, 10:46
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 23 June 05
From: Braila




Mi-am cumparat de curand un mp3 player SONY pt masina super, cu telecomanda tot ce vrei de la viata!
Difuzoarele sunt tot SONY! Puterea mp3 player este de 50W pe canal, 4 canale din 4 ohm.
Ei... toate bune si frumoase dar ..difuzoarele cam lasa de dorit!
Pe fata (portiere) am difuzoare de 10cm pe doua cai, ca mai mari nu intra (asa am inteles eu) pe spate difuzoare ovale pe 3 cai 24 cm x 16 cm.
Toate sunt Xplode.
Modelele sunt urmatoarele:

mp3 player: CDX R 3350
difuzoare fata: XS F1024
difruzare spate: XS F693R

Pe spate am facut decupaturi.

Problema este ca la peste 50% din volum apar distorsiunile obisnuite, pe fata nu mai vb, am dat cu mult volumul mai mic. Am redus frecventele joase dar tot degeaba. Pe fata puterea difuzoarelor e f mica, nu am gasit difuzoare de 10cm sa suporte puteri de 50W, pe spate desi au 45W deasemenea apar acele distorsiuni.

..si acum nota despre mine, am fost ocupat oricum in proiecatarea incintelor acustice, stiu destule despre sunet ..asa ca va rog mult sa nu-mi dati sfaturi de genul ..mai baiere oricum puterea aia scrisa pe ele e zero, de fapt conteza Fs si Qt si... deci, sincer... nu are sens.

Idea este ca as dorii sa le schimb si as dorii niste sfaturi de la cei care au pus mai mult pe masina lor in domeniu audio. Masina este o Nova.
Pot monta difuzoare mai mari in portiere fata?..dar in portiere spate?..cine a facut asa ceva?
Va multumesc anticipat!


Attached thumbnail(s)
cdx_r3350.jpg ( Size: 13.37k ) Number of downloads: 245
XS_F693R_1.jpg ( Size: 17.65k ) Number of downloads: 209
xs_f1024.jpg ( Size: 30.81k ) Number of downloads: 197


--------------------
DACIA Nova GT 1998 Septembrie - BR 69 CGF
Nu sunt un nationalist dar ma mandresc cu Dacia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 30 Jul 2005, 11:17
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




salut...eu am ceva experienta in domeniu asa ca daca vrei pot sa-ti dau cateva sfaturi, dar sa nu te superi pe mine de ce urmeaza sa zic smile.gif
in primul rand, daca vrei sa-ti pui sunet pe masina, uita de sony !!!
e adevarat, sunt o companie serioasa, care e in domeniu de foarte mult timp, super profesionisti, dar la sisteme audio de masina sunt slabi....iti recomant cu convingere pioneer !!! am avut placerea de a lucra cu multe din componentele lor si crede-ma ca sunt de foarte mare calitate...chiar mi-am pus si eu pe masina si in usi in fata si in spate (la luneta) de 17cm 170W max....si pot sa-ti spun ca la 50% din volum nu pot sa stau in masina si nu are nici un fel de distorsiuni...
nu o sa-ti zic ca conteaza fs si qt sau altele....dar o sa-ti spun ca puterea scrisa pe ele este puterea maxima, pe tine te intereseaza puterea nominala (RMS)...mp3 playerul tau 4X50W de fapt scoate 4X27W (aproximativ)...deci daca vrei sa scoti tot ce poti de la difuzoarele tale iti trebuie un amplificator (ceva de genu 4X200 cred ca ar fi suficient)
nu stiu ce marime de difuri iti incap in usile din fata la nova dar sunt aproape sigur ca incap si mai mari de 10cm...la fel si in portierele spate...nu te poti astepta de la niste difuzoare coaxiale de 10cm sa aibe performante...alea le iei eventual ca tweetere ceva mai serioase smile.gif eu zic sa incerci sa dai un fade pe boxele din spate (cam 75%)...sigur se va auzi mai puternic...dar intentia ta de a le schimba este foarte buna...schimba si playerul...
iti recomand asa ceva
http://www.pioneer-eur.com/eur/product_det...onomy_id=25-121
http://www.pioneer-eur.com/eur/product_det...xonomy_id=25-29
http://www.pioneer-eur.com/eur/product_det...onomy_id=25-131
http://www.pioneer-eur.com/eur/product_det...onomy_id=25-131


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 30 Jul 2005, 13:37
Post #3


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Omul a cerut idei, nu alternative.
Azi am discutat cu cineva de meserie. Antifonarea usilor si includerea unor insertii de fibra de sticla, sau chiar panouri de fibra, mai rigide in usile din fata , spune omul, un profesionist - aduce un plus de 60% la orice tip de difuzor...mai zicea ca nu exista difuzoare proaste...
Iar placa de pe spate trebuie inlocuite (tot pentru rigiditate si rezonanta) cu o alta placa de lemn.
Astea ar trebui sa le ai in vedere.
Cat despre HU Sony, sunt foarte ok, middle-end-user.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 30 Jul 2005, 13:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




ma omu a zis ca vrea sa le schimbe...
ma rog...ideea cu antifonarea e super ok...si imbunatateste mult calitatea sunetului...si corect, nu exista difuzoare proaste in general...dar depinde ce vrei sa faci cu ele. daca vrei doar sa-ti zornaie ceva acolo atunci si unele sh de 10000 din targ sunt bune smile.gif
si hu sony sunt intr-adevar middle-end dar la preturi de high-end...si difurile la fel...de asta am si zis ca sunt slabi...nu ofera ce ar trebui la banii care ii dai pe ele...stiu multi care au chiar si cele mai tari xplodeuri si nu sunt deloc multumiti...la banii respectivi poti sa-ti iei ceva mult mai tare


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 30 Jul 2005, 14:00
Post #5


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Asa mai vii de acasa; sony are si design ok, mie imi place, iar cine vrea si corectii, pune filtre si egalizatoare + amplif...


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 30 Jul 2005, 14:11
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Buna, ma bag si eu cu un comentariu
Am si pe fata si pe spate boxe cum ai tu pe fata, pe 2 cai de 35 de W, Sony Xplod
Nu am casetofon Sony, am Alta marca considerata de multi mai putin buna ca Sony, tot cu Mp3, si tot 4X50w
Nu am observat nici un fel de distorsiune la volum peste jumate, se aude chiar bine, si basul e super.
Parerea mea e ca casul e cauza..am auzit si eu multe lucruri nu chiar bune despre Sony, si oricum e made in China , cat de Sony e el.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrec
post 30 Jul 2005, 15:44
Post #7


membru drept


Group: Members
Posts: 330
Joined: 30 March 04
From: Galati




Pe nova poti pune si 16.5 in portiere. Eu nu stiu la ce se asteapta Sociopatul Tandru de la un sistem audio auto, dar este posibil sa fie prost montat. Trebuie verificat daca nu cumva sunt inversate plusul cu minusul la vreo boxa. Eu lucrez la reprezentanta(gl) sony si va pot spune ca daca montajul este facut corect boxele suna f bine(cel putin alea ovale).

This post has been edited by marianrec: 30 Jul 2005, 15:45


--------------------
Dacia 1310 1990, 1994 - GL03WWT & GL07NAT
bau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 30 Jul 2005, 16:40
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




"si oricum e made in China , cat de Sony e el"
n-are importanta!!! aproape toate componentele audio din lume sunt facute in asia, pt ca au mana de lucru foarte ieftina...iti garantez ca daca cumperi difuri de la o companie din cele mari calitatea este aceeasi indiferent unde sunt facute...
sociopatul tandru...verifica contactele cum a zis si marianrec si incearca sa dai fade mai mult pe boxele din spate...la volum mare e firesc ca cele ovale de pe spate sa tina dar cele mici sa nu mai faca fata...daca nici cele de pe spate nu se aud bine atunci inseamna ca ai o problema cu HU sau nu le-ai pus cum trebuie...


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 30 Jul 2005, 19:19
Post #9


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Hai sa iti dau un sfat.La Sony stiu cam tot ce se poate (am zis cam tot,nu tot biggrin.gif) . Player-ul e bun,dar,boxele sorry... sad.gif Daca vrei ceva bun,cauta de la Sony modelul Explode,dar cu membrana rosie.Este modelul 2002 si gasesti toate modelele.Ala a fost cel mai bun.Nu prea se mai gaseste,dar , poate ai bafta si gasesti.Ia si incearca sa montezi boxe de 17 pe fata,pt ca iti merg fara probleme. Si ca totul sa fie ok,ia-ti un set de twetere Sony.Ai sa vezi atunci ce inseamna intr-adevar inalte(ti-o zic din experienta)


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 30 Jul 2005, 19:45
Post #10


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Ne tot dam cu parerea despre Sony... e ca si polemica dintre LGN si altele, nu are rost...fiecare alege ce i se potriveste sau in functie de raport calitate/pret, in fine, dupa nevoi.
Astept ca deschizatorul topicului sa isi dea cu parerea.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 30 Jul 2005, 21:04
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




mai ma bag o data in seama.
Distorsiunile pe fata pot apare si de la caliatea "deosebita" a fetelor de usi cu care sunt dotate autoturismele Dacia, fost cu o Dacie care avea boxe de calitate si distorsionau.
Sunt de toata P.... fetele de usi ale Daciei(vb de alea de carton tapitate vu plastic Negru)
Eu le-am schimbat de mult pe alea si am pus dintr-un material plastic mult mai rezistente(asa am gasit la vremea respectica la magazin).
E doar o ideee...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 30 Jul 2005, 21:07
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




RIon...tot respectu pt tine din partea mea...super inteligent postu smile.gif


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 30 Jul 2005, 22:28
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




hai sa ma bag si eu in seama ca omul care nu are de lucru...distorsiunile nu apar din cauza boxelor ci din cauza "sculei" aleia de inalta performanta care se numeste sony...din cata electronica stiu eu asta e regula generala....difurile merg clar chiar daca se depaseste rms pana in momentul in care se ard


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrec
post 30 Jul 2005, 22:40
Post #14


membru drept


Group: Members
Posts: 330
Joined: 30 March 04
From: Galati




QUOTE(dadoshel @ 31 Jul 2005, 00:28)
hai sa ma bag si eu in seama ca omul care nu are de lucru...distorsiunile nu apar din cauza boxelor ci din cauza "sculei" aleia de inalta performanta care se numeste sony...din cata electronica stiu eu asta e regula generala....difurile merg clar chiar daca se depaseste rms pana in momentul in care se ard
*




Gresit!!! Boxele sunt cea mai importanta componenta a unui sistem audio.


This post has been edited by marianrec: 30 Jul 2005, 22:41


--------------------
Dacia 1310 1990, 1994 - GL03WWT & GL07NAT
bau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EvilOne
post 30 Jul 2005, 22:50
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti/Alexandria




1.da mai putin bass din HU.
2.incearca cu o statie 2x50/75w pentru boxele spate.
3.nu fa teste cu mp3, numai cu CDAudio.


--------------------
Reno Megan Sedan (coaja) 1.6 2008
156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 31 Jul 2005, 07:44
Post #16


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




QUOTE(drakool21 @ 30 Jul 2005, 22:07)
RIon...tot respectu pt tine din partea mea...super inteligent postu smile.gif
*



Detaliaza, sa nu il interpretez ca un atac la persoana...


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 31 Jul 2005, 09:54
Post #17


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Am mai spus si ma repet, nu faceti aici o polemica inutila, v-am dat un exemplu practic.
Si eu am exact aceleasi boxe ca si initiatorul, dar casetofon diferit, si se aude super din toate punctele de vedere, merge lejer volumul pana la 90 % fara distorsiuni, nu e un exemplu concludent??
Mai am cativa prieteni tot cu boxe mode deasta si sunt super multumiti de ele.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 31 Jul 2005, 11:00
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




QUOTE(marianrec @ 30 Jul 2005, 21:40)
Gresit!!!  Boxele sunt cea mai importanta componenta a unui sistem audio.
*


esti total convins de lucrul asta?asa ca experiment ia un jalnic de domotec de la cineva si un pioneer si incearca-le la aceleasi boxe pe rand...vei fi surprins


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 31 Jul 2005, 11:16
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




RIon, man, n-o lua ca pe atac...vorbeam chiar serios...toata lumea isi dadea cu parerea despre sony, ce poate, cat costa blabla...total off-topic...omu vroia sa stie cum sa faca sa i se auda mai bine si punct

dadoshel, omu n-a zis ca nu conteaza deloc HU...a zis doar ca boxele sunt cele mai importante...eu zic altfel, totul e relativ, daca ai hu bun si boxe proaste se aude naspa, la fel si daca ai hu prost si boxe bune...pt o calitate buna a sunetului iti trebuie atat hu cat si difuri bune (eventual si amp, eq, crossover etc)


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 31 Jul 2005, 11:16
Post #20


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




"esti total convins de lucrul asta?asa ca experiment ia un jalnic de domotec de la cineva si un pioneer si incearca-le la aceleasi boxe pe rand...vei fi surprins"

That's my point too:)


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrec
post 31 Jul 2005, 11:21
Post #21


membru drept


Group: Members
Posts: 330
Joined: 30 March 04
From: Galati




QUOTE(dadoshel @ 31 Jul 2005, 13:00)
esti total convins de lucrul asta?asa ca experiment ia un jalnic de domotec de la cineva si un pioneer si incearca-le la aceleasi boxe pe rand...vei fi surprins
*




Eu nu ti-am zis sa compari o boxa de hartie de 10cm cu niste boxe ovale sony...
Cred ca ai fi mult mai surprins tu, daca la un cd "no name" ai monta un amplificator si ai face acelasi lucru la un cd "de firma". Ai sa vezi ca rezultatele sunt apropiate.
Pai tu compari un pioneer de 25 wati cu un domotec de 5 wati...?
Si inca ceva: lucrand in domeniu, am experimentat cam orice in materie de sisteme audio auto.

This post has been edited by marianrec: 31 Jul 2005, 11:23


--------------------
Dacia 1310 1990, 1994 - GL03WWT & GL07NAT
bau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
My Berlina
post 1 Aug 2005, 16:36
Post #22


Membru American


Group: Members
Posts: 509
Joined: 29 November 04
From: Romania/United States




Da si eu am montat un Sony Casset player pe masina mea si merge super fain. este un "Sony 45W x 4 Model: XR-CA350X". Cu niste boxe "Sony 6-1/2" 4-Way cu HOP Woofer Cones". Boxele costain jur de 100 de dolari perechia si am cumparat doua perechi fata spate dar in fata nu am folosit fata aceia gri pentru boxe. si casetofonul merge beton la maxim findca am luat boxe care "Handle up to 250 watts peak power (65 watts RMS)" am cumparat boxele si cassetofonul din America la un pret foarte bun. Persoana de la magazin din america a zis ca el are acelasi cassetofon si ar recomanda niste boxe mai mari si asa cred ca este si situatia ta poate trebuie niste boxe "mai" mari.



Attached thumbnail(s)
5274124_sa.jpg ( Size: 29.63k ) Number of downloads: 206
6986924_sa.jpg ( Size: 29.63k ) Number of downloads: 182


--------------------
- - - - Sibiu/North Carolina
Volkswagen Passat GLS V6 2.8L
4x4 Jeep Cherokee 4.0L 6-cylinder
Dacia Berlina L A/C
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Aug 2005, 16:52
Post #23


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Boxele sunt super misto, dar tu ai casetofon, initiatorul zice ca are Cd-mp3 player. rolleyes.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 1 Aug 2005, 19:49
Post #24


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Sandman, fiind vorba tot de SONY, crezi ca e diferenta mare la filtre si etaj de amplificare?
Probleme pot fi de la mp3-uri codate sub 192kbps. La 128 se aude susurul de izvor...


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
X-taz
post 2 Aug 2005, 12:11
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 26 July 05




QUOTE(Sociopatul Tandru @ 30 Jul 2005, 10:46)
Mi-am cumparat de curand un mp3 player SONY pt masina super, cu telecomanda tot ce vrei de la viata!
Difuzoarele sunt tot SONY! Puterea mp3 player este de 50W pe canal, 4 canale din 4 ohm.
Ei... toate bune si frumoase dar ..difuzoarele cam lasa de dorit!
Pe fata (portiere) am difuzoare de 10cm pe doua cai, ca mai mari nu intra (asa am inteles eu) pe spate difuzoare ovale pe 3 cai 24 cm x 16 cm.
Toate sunt Xplode.
Modelele sunt urmatoarele:

mp3 player: CDX R 3350
difuzoare fata: XS F1024
difruzare spate: XS F693R

Pe spate am facut decupaturi.

Problema este ca la peste 50% din volum apar distorsiunile obisnuite, pe fata nu mai vb, am dat cu mult volumul mai mic. Am redus frecventele joase dar tot degeaba. Pe fata puterea difuzoarelor e f mica, nu am gasit difuzoare de 10cm sa suporte puteri de 50W, pe spate desi au 45W deasemenea apar acele distorsiuni.

..si acum nota despre mine, am fost ocupat oricum in proiecatarea incintelor acustice, stiu destule despre sunet ..asa ca va rog mult sa nu-mi dati sfaturi de genul ..mai baiere oricum puterea aia scrisa pe ele e zero, de fapt conteza Fs si Qt si... deci, sincer... nu are sens.

Idea este ca as dorii sa le schimb si as dorii niste sfaturi de la cei care au pus mai mult pe masina lor in domeniu audio. Masina este o Nova.
Pot monta difuzoare mai mari in portiere fata?..dar in portiere spate?..cine a facut asa ceva?
Va multumesc anticipat!
*

poti sa bagi boxe si mai mari pe fata.....decupand buzunaru' ala stresant si marind gaura din portiera.....cu o foarfeca de tabla...toata operatiunea iti ia cam o zi.....si iese bene..


--------------------
dacia 1310 break - CT-05-SUM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 2 Aug 2005, 12:13
Post #26


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(X-taz @ 2 Aug 2005, 13:11)
...toata operatiunea iti ia cam o zi...
*


Chiar o zii? Vrei sa sperii lumea? Explica exact ce ti-a luat o zii.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 2 Aug 2005, 16:42
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




chiar iti ia o zi...mie mi-a luat un weekend intreg, si am lucrat cate aproximativ 6 ore in fiecare zi, seara ca e mai racoare biggrin.gif
procedura este urmatoarea:
1.dat jos fata de la portiera (simplu, dureaza 2 minute)
2.pozitionat difuzorul (sau un sablon din carton cu dimensiunile exacte) in gaura din usa si marcat locurile pentru gauri si zonele de tabla ce trebuie indepartate (destul de simplu, depinde de disuzor, tipul de usa...etc)
3.taiat din tabla (destul de dificil daca nu ai fierastrau pendular pentru ca tabla din usa e groasa si felxibila in acelasi timp si te enerveaza la culme...poate dura oricat intre 10 minute si 1 ora, depinde de cat de bine te descurci cu foarfeca si cat de mult ai de taiat)
4.slefuit cu o pila mai serioasa taieturile din tabla facute anterior, pentru ca pot ramane bucatele de tabla pe margini, si se agata difuzorul (dureaza cam 10 minute daca ai taiat destul de frumos...daca ai taiat cu picioarele ca mine iti ia cam 30 de minute biggrin.gif)
5.taiat gaura in fata portierei...atentie sa luati masuratori inainte, sa nu va treziti ca nu se aliniaza cu gaura din portiera...(dureaza mai mult fara fierastrau pendular...cam 5 minute cu panza de bomfaier)
6.pus fata de protiera inapoi, dar fara a pune inapoi toate plasticele pt ca s-ar putea sa fie nevoie s-o dati jos din nou...
7.dat gauri prin fata de usa si prin tabla in acelasi timp pt ca altfel exista posibilitatea ca gaurile sa nu se alinieze...e mai simplu asa...(asta e destul de simplu daca ai putine gauri de dat...cam 5 minute dureaza...eu, pt siguranta am dat cate 10 si a durat ceva mai mult)
8.tras firele de la difuzor prin portiera si stalpul masinii (a mea a avut gaurile gata facute si astupate cu niste dopuri de cauciuc cu o gaurica la mijloc si am tras firele prin ele...daca nu aveti gaurile facute trebuie sa le faceti)
9.prins difuzorul in suruburi cu autoinfiletare pe usa (depinzand de numarul de suruburi, intre 2 si 5 minute)
10.pus inapoi toate plasticele in afara de buzunar, care daca vreti sa-l puneti inapoi trebuie sa taiati din el...caz in care dureaza cam 5 minute taiatul cu bomfaierul si inca 5 minute de dat o gaura in el si in usa si prins cu un surub...
11.legat difuzorul la HU (atentie la +/- si L/R...eventual si F/B daca e cazul)

toate operatiunile si timpii de efectuare sunt pentru o singura usa!!
la timpi se adauga si pauzele de bere si alergatul dupa diferite scule biggrin.gif


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 2 Aug 2005, 17:47
Post #28


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




hai mha ca nu-i chiar asa, se poate mult mai simplu

QUOTE
1.dat jos fata de la portiera (simplu, dureaza 2 minute)


nu-i obligatoriu, ba din contra este contraindicat


QUOTE
2.pozitionat difuzorul (sau un sablon din carton cu dimensiunile exacte) in gaura din usa si marcat locurile pentru gauri si zonele de tabla ce trebuie indepartate (destul de simplu, depinde de disuzor, tipul de usa...etc)
*



asa-i


QUOTE
3.taiat din tabla (destul de dificil daca nu ai fierastrau pendular pentru ca tabla din usa e groasa si felxibila in acelasi timp si te enerveaza la culme...poate dura oricat intre 10 minute si 1 ora, depinde de cat de bine te descurci cu foarfeca si cat de mult ai de taiat)
4.slefuit cu o pila mai serioasa taieturile din tabla facute anterior, pentru ca pot ramane bucatele de tabla pe margini, si se agata difuzorul (dureaza cam 10 minute daca ai taiat destul de frumos...daca ai taiat cu picioarele ca mine iti ia cam 30 de minute biggrin.gif)
5.taiat gaura in fata portierei...atentie sa luati masuratori inainte, sa nu va treziti ca nu se aliniaza cu gaura din portiera...(dureaza mai mult fara fierastrau pendular...cam 5 minute cu panza de bomfaier)


daca nu ai pendular, dai fuga sa-ti cumperi sau sa imprumuti
ptr toti bani din lume nu merita sa te chinuiesti altfel(foarfeci, gauri una langa alta cu bormasina, etc), la pendular nu prea mai ai nevoie de finisaje si cel mai important se poate taia direct atat tabla cat si fata de usa fara sa mai scoti fata - asa o sa cada la fix si-n plus merge mult mai repede.

QUOTE
6.pus fata de protiera inapoi, dar fara a pune inapoi toate plasticele pt ca s-ar putea sa fie nevoie s-o dati jos din nou...


nu mai este nevoie


QUOTE
7.dat gauri prin fata de usa si prin tabla in acelasi timp pt ca altfel exista posibilitatea ca gaurile sa nu se alinieze...e mai simplu asa...(asta e destul de simplu daca ai putine gauri de dat...cam 5 minute dureaza...eu, pt siguranta am dat cate 10 si a durat ceva mai mult)


e bine asa, totusi nu are rost sa exagerati cu gaurile, important este ca minim 3 sa fie si prin tabla, daca totusi boxa are diametrul mic si gaurile de prindere nu prinde in tabla este bine sa folositi "sigurantele" care vin cu kitul de boxe, este obligatoriu ca taierea gaurii ptr difuzoare sa fie facuta dupa sablon ptr ca-n acest fel "sigurantele" vin la fix

QUOTE
8.tras firele de la difuzor prin portiera si stalpul masinii (a mea a avut gaurile gata facute si astupate cu niste dopuri de cauciuc cu o gaurica la mijloc si am tras firele prin ele...daca nu aveti gaurile facute trebuie sa le faceti)


asta se face .... inainte de a prinde difuzorul. tin sa adaug inca un sfat, este bine ca difuzorul sa fie fixat cu ... papuci-n sus ptr ca nu cumva sa se prelinga apa pe langa ei (in usile de berlina apa nu este deloc o aparitie rara) si-n plus asa (la CLT) sigur bnu exista pericolul ca papucii sa atinga tabla ptr ca-n sus nu exista tabla

QUOTE
9.prins difuzorul in suruburi cu autoinfiletare pe usa (depinzand de numarul de suruburi, intre 2 si 5 minute)


da, vezi si replica la 7


QUOTE
10.pus inapoi toate plasticele in afara de buzunar, care daca vreti sa-l puneti inapoi trebuie sa taiati din el...caz in care dureaza cam 5 minute taiatul cu bomfaierul si inca 5 minute de dat o gaura in el si in usa si prins cu un surub...


nu trebuie desprins si prins decat "buzunarul" care nu-i obligatoriu sa fie si taiat, eu de exemplu am preferat sa dai un pic din marginile superioare si inferioare de langa difuzor, asa difuzorul are parte de ceva protectie suplimentara si-n plus arata foarte bine - nu se pune pba sa taiati cu altceva decat cu fierastrau pendular (atentie la turatie ptr ca daca-i mare plasticul se topeste si apoi se lipeste in urma lamei). aici trebuie ceva finisaje (pila sau sminger)

QUOTE
11.legat difuzorul la HU (atentie la +/- si L/R...eventual si F/B daca e cazul)



corect,



PS sper sa nu se supere nimeni, dar ... erau cateva chestii care zic eu au fost optimizate



--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 2 Aug 2005, 18:01
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




stai linistit, nu se supara nimeni smile.gif
fierastrau pendular am, dar l-am uitat la tara si n-aveam chef sa merg 250 km doar pt un fierastrau...si sa iau altu nici atat...asa ca m-am descurcat si eu cum am putut
ai foarte mare dreptate la chestia cu "papucii" in sus! la asta nu ma gandisem...desi se pare ca am avut noroc ca exact asa i-am pus pt ca altfel nu-mi placea cum stateau...se atingeau de tabla biggrin.gif
dar...
mie mi se pare ca tu ti-ai pus niste difuzoare mai mici, caz in care intr-adevar poti sa folosesti cu putina imaginatie buzunarul fara sa-l tai...dar eu in usi mi-am pus difuri de 17 cm diametru si iti zic sigur ca nu ai cum sa pui buzunarul fara sa-l tai...vezi poza...



HPIM0353.JPG ( Size: 1.57mb ) Number of downloads: 219


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitache
post 2 Aug 2005, 18:11
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 1 July 05




QUOTE(marianrec @ 30 Jul 2005, 22:40)
Gresit!!!  Boxele sunt cea mai importanta componenta a unui sistem audio.
*



hehe.. nu e asa.
Player-ul este tot timpul cea mai importanta componenta.
Semnalul pleaca din HU si toate celelalte componente (cabluri, amplificatoare, difuzoare, woofer etc etc) nu pot decat sa incerce sa isi faca treaba fara a degrada semnalul. Daca din player iese naspa, poti sa ai super difuzoare ca tot degeaba.

Subscriu si eu la parerea ca SONY e slab in domeniul audio de masina. Si la playere si la difuzoare. Televizoare fac bine....

Este foarte greu pentru o ureche neantrenata sa faca diferenta intre :
-distorsiuni cauzate de amplificator
-distorsiuni cauzate de difuzoare
-distorsiuni cauzate de un montaj gresit (vibratii, polaritate, membrana loveste ceva etc)

Eu am trecut prin toate situatiile de mai sus si pot sa spun ca odata cu schimbarea player-ului de la un JVC la un Clarion DXZ658RMP, toate difuzoarele s-au auzit MULT mai bine, inclusiv la bass. Distorsiunile care eram convins ca apar din cauza difuzoarelor erau din amplificatorul player-ului...


--------------------
Dacia Solenza - b33dsj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 16:44
Dacia