Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme compresor AC

iceglro
post 16 Mar 2018, 19:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 12 March 11




Salutare. Am o problema ciudata legata de compresorul AC. Am schimbat pana acum 4 compresoare si niciunul nu a tinut mai mult de 1 an, unele chiar sub 3 luni. Toate compresoarele schimbate le-am luat de la dezmembrari si nu imi dau seama daca chiar erau semidefecte sau daca se strica din auza masinii.

Ati mai intalnit astfel de probleme? Ce ar putea fi? Mi se pare ciudat sa se strice toate dupa doar cateva luni de folosire.

Merci.


--------------------
Renault Laguna II 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
garc3a2000
post 17 Mar 2018, 14:26
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 659
Joined: 1 November 09
From: Slatina




Cum l-as defectat??
Spune mai mult.


--------------------
renault laguna ll 2.2/110KW 2002 privilege - es/4197-BVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 18 Mar 2018, 00:16
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Cel mai probabil ca alea luate din dezmembrari nu au fost golite complet de fluide si/sau adaugat ulei la cantitatea corecta.
Pe langa asta e posibil sa nimeresti unele "coapte". Eu am nimerit asa, dupa ce am luat masina, in prima vara, m-a lasat cel de pe masina. Primavara urmatoare am luat altul, m-a tinut pana in toamna. Primavara trecuta am mai luat unul ... astept sa vad daca mai merge anul asta smile.gif
Eu am facut operatiile corect... bine, in masura in care vorbim de compresoare second.
Am vrut sa pun nou dar cei de la service au zis ca daca vreau garantie pe el trebuie sa verifice ei toata instalatia si ca automat se mai schimba niste componente. Cu manopera cu tot ajungeam la un pret de peste 2000 de lei, asa ca am ramas ca tot schimb compresoare pana prind unul bun. Al treilea, cel pe care il am acum pe masina pare a fi bun, sper sa o tina tot asa.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iceglro
post 19 Mar 2018, 10:47
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 12 March 11




Ce inseamna ca ai facut operatiile corect? E ceva mai mult decat inlocuirea celui vechi cu altul? La service-ul unde am fost doar au inlocuit compresorul si apoi au bagat ulei si freon cu o masinarie de aia speciala. Merci.


--------------------
Renault Laguna II 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 19 Mar 2018, 11:12
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Pai am scris mai sus, trebuie golite lichidele din ele. Are un buson de golire. Daca la golire vezi ca are pilitura in el nu o sa te tina multa vreme.
Apoi se completeaza o cantitate anume de ulei si un tip anume, in functie de compresor. Se inchide busonul si se pune pe masina. Dupa ce e montat pe masina se pune freon, fara ulei.
Asta e pe scurt.
Vezi ca mai sunt ceva topicuri pe forum cu si despre compresor. Gasesti si cantitatea exacta de ulei.
La al meu era asa, citez din logul personal cu ce am lucrat la masina: "- am golit tot uleiul din compresor si am pus ~230-240ml; problema e ca pe el scrie 265ml, pe net am gasit ba 220ml, ba 220-240ml; am mers la risc sperand ca a curs tot din el si am pus ulei nou".

19 Mar 2018, 12:14:
vezi aici
https://www.reno.ro/index.php?showtopic=147481st=60

si aici
https://www.reno.ro/index.php?showtopic=735...%20clima%20ulei

This post has been edited by DApophis17: 19 Mar 2018, 12:14


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 17:51
Dacia