Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Diverse Asigurare CASCO

ady85btz
post 23 Feb 2009, 23:14
Post #181


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




Pana acum n-am intampinat probleme cu cele 2 dosare: cererile de reconstatare cu suplimentelel au fost aprobate fara probleme iar de la registratura mi-au zis sa vin cu facturile si plata se va efectua catre service.Sper sa nu am probleme pana la final.Va tin la curent si va multumesc pentru sfaturi


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 3 Mar 2009, 11:45
Post #182


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




Revin cu problema mea;masina e gata de saptamana trecut,numai ca eu nu o pot ridica pentru ca prea-minunatul asirom nu a facut plata.
Am 2 dosare: unu de 4400 ron,altu de 8300 ron. Primul nu s-a analizat deci nici accept de plata nu s-a facut.Al 2-lea s-a analizat,s-a facut un accept de plata dar este o suma mai mica decat cea de pe factura si anume 7.661 ron. Inginerul de la service care se ocupa de masina le-a transmis un mail in care justifica fiecare leu din deviz,inclusiv suma pe care ei nu vor sa o plateasca in valoare de 646 lei. Daca nici dupa reanalizarea dosarului impreuna cu justificarile serviceului nu vor sa plateasca ce e de facut? Si chiar atat de mult dureaza pana fac o plata?Duduia de la registratura mi-a dat o foaie de intrare unde scrie ca plata se face pana la maxim 18 martie 2009


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bibiciu
post 11 Mar 2009, 23:30
Post #183


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 November 07
From: Alexandria // Bucuresti




la ce service le ai facut ?


--------------------
Dacia Logan L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 23 Mar 2009, 20:08
Post #184


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




Acum aproximativ 4 luni (Noiembrie 2008) am platit un pret pe masina ... sa zicem aproximativ 20.000 euro.
Acum aceasi masina are un pret mult mai mic (noua la reprezentanta ... exact cum am cumparat-o si eu) - aproximativ 17.000 euro - datorita crizei, reduceri dealer etc.
Evident am incheiat o polita casco cand am luat masina ... full casco pt valoarea de 20.000 euro.
Intrebare: cum fac ca la implinirea unui an, cand trebuie sa refac polita casco, sa platesc si eu mai putin pt. acest casco ? ... pt. ca sincer ma omoara suma asta / anual. Sunt aproximatv 4000 RON ... Stiu - este foarte util si nici nu ma gandesc sa nu am casco ... dar cum sa fac sa platesc mai putin ?
Pentru ca in primul rand valoarea masinii a scazut drastic - de noua ... dar cei de la asigurari precis nu vor tine seama de acest aspect CI vor tine seama doar de pretul de achizitie minus devalorizarea pe un an de zile.
Si doi la mana, inafara de acest full casco nu mai exista si alt tip de casco ? stiu si eu ... o varianta mai ieftina ? din care sa scot anumite clauze de care, sa zicem ... ca nu as avea nevoie ?
Deci, in concluzie, cum se poate micsora semnificativ cota anuala de plata pentru o asigurare casco ? pareri, opinii ...
(Stau la casa, am garaj, circul aproximativ 12.000 km /an ... nu frecventez zone rau famate, vandalism etc ...)

This post has been edited by Obscuru: 23 Mar 2009, 20:11


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 23 Mar 2009, 20:49
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




In general nu e rau sa ai masina asigurata la un pret bun! Doamne fereste de dauna totala! Sunt inspector de daune si am vazut multe cazuri de masini subasigurate care au intrat in dauna totala si proprietarii au regretat ca au gandit ca tine.
Caz concret:
Un tip si-a asigurat un Megane nou la 12000 euro in toamna.El daduse 14000, dar la asigurari nu a mai prezentat si factura de 2000 care fusese avansul.Nu stiu daca a facut chestia asta intentionat sau a aranjat cu cel care i-a incheiat polita ca sa plateasca o prima mai mica.Dupa 1000 km, a incercat sa evite un caine, a lovit un scuar de fori mai inalt si s-a rasturnat.Airbaguri sarite, caroserie stramba din toate incheieturile, cutia si tot trenul de rulare varza. Omul a tot sperat sa nu ii iasa dauna toala, cei de la service au tot incercat sa ii gaseasca omului piese mai ieftine, unele aftermarket, altele sh dar tot nu s-au incadrat in 10.000 euro.Apoi a urmat saltul cursului valutar si nu a mai avut nicio sansa. A incasat de la asigurari 9.000 de euro (cursul de la data evenimentului era aprox 3.7) si a ramas cu o epava pe care a vandut-o cu 3000 la cursul de acum.Una peste alta, a pierdut o gramada de bani pt 1000 km de plimbare cu un Megane.
Ca sa nu intre in dauna totala masina trebuia sa fie asigurata la minim 13500. Daca ar fi bagat si factura de 2000 cand a facut asigurarea acum se plimba cu aceeasi masina.

PS Cel care a cumparat epava sigur o va baga in cateva luni in targ cu o fata super comerciala. Vai de ala care s-o intepa cu ea!

This post has been edited by kosfunny: 23 Mar 2009, 20:50


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 24 Mar 2009, 12:40
Post #186


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




@obscuru, fransiza 10-20-30%?

This post has been edited by St: 24 Mar 2009, 12:41


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 24 Apr 2009, 15:36
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




QUOTE(Obscuru @ 23 Mar 2009, 20:08)
Pentru ca in primul rand valoarea masinii a scazut drastic - de noua ... dar cei de la asigurari precis nu vor tine seama de acest aspect CI vor tine seama doar de pretul de achizitie minus devalorizarea pe un an de zile.
*


radmasa.gif
Si cand ma gandesc cat am insistat/argumentat/contrazis s.a.m.d. la reinnoirea politei: Eu vroiam la valoarea de achizitie + devalorizarea in 2 ani (iesea la 22500 EUR), agentul de asigurari imi arata pe www.masini.ro ca ia in calcul valoarea "de piata" + devalorizarea in doi ani( adica 16-17.000).

Dar, vorba lui kosfunny: fereasca D-zeu de dauna totala unsure.gif E mai confortabil acum smile.gif.


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 3 May 2009, 10:41
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




QUOTE(kosfunny @ 23 Mar 2009, 20:49)
Sunt inspector de daune


Salut. Ajuta-ma si pe mine cu o informatie te rog. Am un prieten care are o astra destul de noua (2007) si vrea sa-i faca asigurare casco. Problema este ca masina a fost lovita in trecut si nu vrea sa declare acest lucru la asigurare spunand ca i-o devalorizeaza foarte mult. Eu i-am spus ca asa risca sa nu vada nici un ban in caz de un accident. E adevarat? Masina a fost reparata foarte bine dar au ramas anumite sechele de la accidentul vechi care se pot observa daca se ajunge sa i se demonteze botul- gen contraaripa 5/5 cm indreptata, o usoara cuta in lonjeron pana in suportul de amortizor...
Cum se procedeaza corect astfel incat sa nu ai probleme?
Merci


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 4 May 2009, 11:14
Post #189


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Iti raspund eu, desi ai spus-o corect chiar tu: se declara accidentul vechi la asigurator, la incheierea politei noi. Daca noul asigurator accepta masina in asigurare, atunci asigurata e.
Nu vrea sa declare vechiul accident, isi asuma riscul de a nu fi despagubit in caz de dauna si de a capata un dosar penal pentru fals in declaratii. Alta varianta nu exista. Alegerea ii apartine lui.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 15 May 2009, 16:16
Post #190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




sal, daca pe 23 expira CASCO, iar eu reusesc pana in 23 sa merg sa-mi fac constatarea,si sa-mi dea ok pt reparatie, pot aparea probleme sa nu-mi faca plata dupa data de 23? chiar presupunand ca nu imi mai prelungesc CASCO tot la ei?
adica trebuie pana in 23 sa scot masina gata?sau rezolv cu hartiile pana in 23 si apoi am timp sa o fac? merci


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 16 May 2009, 13:59
Post #191


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




ai timp 2 ani sa o faci.. ei vor plati


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 16 May 2009, 15:21
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(semit @ 16 May 2009, 13:59)
ai timp 2 ani sa o faci.. ei vor plati
*



merci


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 17 May 2009, 23:25
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




QUOTE(Tudor @ 4 May 2009, 11:14)
Iti raspund eu, desi ai spus-o corect chiar tu: se declara accidentul vechi la asigurator, la incheierea politei noi. Daca noul asigurator accepta masina in asigurare, atunci asigurata e.
Nu vrea sa declare vechiul accident, isi asuma riscul de a nu fi despagubit in caz de dauna si de a capata un dosar penal pentru fals in declaratii. Alta varianta nu exista. Alegerea ii apartine lui.
*



Ms mult pt raspuns. Dosar penal de fals in declaratii in nici un caz pt ca nu declari la asigurare ca masina a mai fost sau nu avariata. Cel putin la contractul meu nu este asa.
Oricum, s-a rezolvat, prietenul meu a fost la asigurare, le-a spus cum sta treaba si au acceptat cu conditia ca piesele care au urme de avarii nu vor fi despagubite, nici manopera, etc.


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 18 May 2009, 08:56
Post #194


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




"Dosar penal de fals in declaratii in nici un caz pt ca nu declari la asigurare ca masina a mai fost sau nu avariata"

La marea majoritate a politelor,ai pe spate o declaratie,in care te intreaba nr. daunelor,iar acolo daca minti si semnezi,este grav. Ajungi la ce a spus Tudor smile.gif

Bafta!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gamezcdr
post 19 May 2009, 19:43
Post #195


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 5 June 04




Problema:masina noua, factura masina pe tata, CASCO la masina inca neinmatriculata facut pe tata dar vreau s-o inmatriculez pe mine, se poate sau daca am vreo dauna adio CASCO ?

This post has been edited by gamezcdr: 19 May 2009, 19:44


--------------------
Reanault Kadjar 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 20 May 2009, 09:26
Post #196


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




gamezcdr:
Daca te razgandit, este foarte indicatsa reglementezi situatia politei la asigurator (sau unde ai incheiat-o). Exista sanse reale (depinde si de ce asigurator este vorba) sa poti trece si polita pe numele tau. Tot reale sunt si sansele sa fii pus sa platesti o diferenta, pentru ca tu fiind mai tanar decat tatal tau ( evident smile.gif ) si cu mai putina vechime de sofer, prezinti risc mai mare pentru asigurator, asa ca pentru tine polita poate costa mai mult.
Totul depinde de politica asiguratorului, dar situatia trebuie comunicata asiguratorului, pentru ca astfel exista riscul real sa iti refuze despagubirea in caz de dauna. In toate contractele scrie negru pe alb ca asigurarea inceteaza la vanzarea masinii, iar ca sa o inmatriculezi pe numele tau veti face un act de vanzare-cumparare intre tatal tau si tine.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikyb
post 9 Jun 2009, 22:04
Post #197


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 13 February 07




acum 2 ani am avut un accident, iar CASCO s-a dublat atunci (de la 300 la 599 euro); n-am mai avut nici un "eveniment" si am facut CASCO in continuare in acelasi loc; acum imi zice agentu' ca, desi nu am mai folosit CASCO in ultimii 2 ani, deoarece rata de dauna este 206%, imi mareste anul asta rata la cca 635 euro (anul trecut a fost 590); sunt curios dupa ce formula calculeaza baiatu' asta de la BCR asig., daca ma poate lamuri cineva.
mersi dry.gif


L.E. masina e din 2006, suma asigurata e aprox. 7100 euro; daca as baga fransiza de 20% la furt total si dauna totala, cam cu cat as iesi mai ieftin?

This post has been edited by mikyb: 9 Jun 2009, 22:09


--------------------
Dacia Logan 2006 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 10 Jun 2009, 13:13
Post #198


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




sincer, singurul care te poate lamuri e chiar el, nu inteleg de ce nu l-ai intrebat cum a ajuns la malus 206%.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikyb
post 10 Jun 2009, 20:39
Post #199


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 13 February 07




QUOTE(Tudor @ 10 Jun 2009, 14:13)
...nu inteleg de ce nu l-ai intrebat cum a ajuns la malus 206%.
*


pai se referea la "dauna pe client", adica am platit pana acum in 3 ani cam 5100RON, iar daunele din primul an au fost vreo 10500RON; eu nu pricep de ce zice ca mareste rata anul asta, daca in ultimii 2 ani nu am avut evenimente? de ce nu a marit-o si anul trecut, ca atunci era malusul si mai mare? cred ca e o problema de logica aici, sau vrea sa realizeze vreo depasire de plan biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2006 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 11 Jun 2009, 13:27
Post #200


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Multi asiguratori si-au schimbat modalitatile de evaluare a malusului. Au inceput sa faca evaluari pe mai multi ani (cazul de fata), pe CNP (nu mai conteaza ce sau cate masini ai/ ai avut asigurate), pe firma. e dreptul lor sa isi faca propria politica de preturi. E o piata libera, exista concurenta pe piata si produsul oferit nu este obligatoriu.
Toate acest scumpiri putin justificate sunt rezultatul a 3-5 ani consecutivi cu pierderi mari pe segmentul asigurarilor auto. Acum toti urmaresc cum sa piarda cat mai putina cota de piata, dar sa devina profitabili. Nu exista o reteta sigura, toti cauta solutii. Eu cred ca abia peste 2 ani vom reveni la o situatie cu preturi de casco predictibile de la an la an.

This post has been edited by Tudor: 11 Jun 2009, 13:27


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikyb
post 13 Jun 2009, 18:32
Post #201


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 13 February 07




mda, se pare ca unii asiguratori vor sa-si scoata pirleala apeland la tot felul de tricks, si formule de calcul scoase din burta care duc automat la scumpiri, mizand pe faptul ca asiguratul e prost si nu se pricepe la aritmetica; vorba lui tudor, piata e libera... si castiga mai mult acela care e mai flexibil si mai amabil cu clientii.
ca fapt divers, am platit de fiecare data intr-o singura transa prima CASCO, probabil de aceea respectivul agent considera acum ca imi poate baga pe gat orice suma, fara sa detalieze formula aceea de calcul (o fi numai pentru initiati)


--------------------
Dacia Logan 2006 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolverine
post 13 Jun 2009, 19:40
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.085
Joined: 6 September 07
From: Galati




Salutare,

Am si eu o intrebare masina are 2 ani si am CASCO de atunci la o firma de asig, am si avut incident, dar si daca nu ai prima de asigurare creste de la an la an.
Masina ca suma asigurata scade de la an la an.
Ei imi calculeaza suma asigurata la valoarea masinii de nou minus nu stiu cat %, ptr 2 ani vechime.

De ce creste prima de agigurare cand suma asigurata scade?

Multumesc!


--------------------
Renault MB II.2 2006/1.6 16V 110CP/Expresion Audio Conenction Box/Folie/ va urma....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nca
post 15 Jun 2009, 16:36
Post #203


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 29 July 08




Un CASCO ma intereseaza. Vad ca astia de la Generali la care am CASCO acum sunt FOARTE indolenti. M-am inscris pe site la ei ca sa fiu contactat pentru reinnoirea politei si de ~ o luna nimic. Azi am fost la ei la sediu si mi s-a spus ca numai tipa care mi-a facut asigurarea anul trecut poate sa-mi dea relatii si sa-mi reinnoiasca polita. Bineinteles ca nu era de gasit. Nici curent nu mai aveau dar cred ca nici nu se gandesc sa-si caute alt sediu sau sa-si construiasca unul nou. Ca sa nu mai spun ca pe site la ei apare franciza desi nu se mai fac asigurari CASCO cu franciza obligatorie. OK, deci, am un Fiat Bravo, luat in primire pe 25.06.2008 si inmatriculat in 07.07.2008, benzina, 1368cmc, 88kw, 5 usi, 1260kg, uz personal, ~15000km/an, carnet din 1995, conduc eu si sotia, alarma. Ma intereseaza FULL CASCO pentru Romania si UE.


--------------------
FIAT BRAVO 2008 Emotion 1,4 T-Jet 120CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 16 Jun 2009, 12:39
Post #204


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Aici nu vindem asigurari. Adresati-va cuiva care vinde asigurari.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Jun 2009, 13:39
Post #205


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




In cazul unei polite casco cu fransiza la dauna, aceasta se plateste la service in momentul ridicarii masinii reparate dupa dauna, sau ei isi iau banii de la asigurari si si fransiza se plateste la acestiia inaintea formularii acceptului de plata catre service? Reparatia se efectueaza intr-un service care are conventie de plata cu respectiva societate de asigurari.

This post has been edited by einstein1984: 16 Jun 2009, 13:39


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.paul
post 16 Jun 2009, 14:10
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




In cazul meu, pe foaia primita de la asigurari cu care am fost trimis la service scria de fransiza. Cand a fost gata masina am platit fransiza si am ridicat-o. Service-ul avea de asemenea decontare directa cu respectiva societate de asigurari.


--------------------
Logan Prestige 2008 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 16 Jun 2009, 14:13
Post #207


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




De regula se practica achitarea fransizei la asigurator dar pot fi si variante, indiferent de existenta decontarii directe.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.paul
post 16 Jun 2009, 15:32
Post #208


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




Dupa cum ziceam, eu am achitat la service. Am primit si factura pentru fransiza.
Oricum cel mai bine se intreaba direct la asigurator.

This post has been edited by adrian.paul: 16 Jun 2009, 15:33


--------------------
Logan Prestige 2008 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 27 Jun 2009, 21:34
Post #209


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Se apropie momentul sa-mi reinnoiesc Casco si Rca. In ultimul an le-am avut pe ambele la Bcr si nu am avut nicio dauna, nici pe Rca nici pe Casco.
As vrea sa continui tot la ei, dar agentul mi-a spus ca imi va fi impusa o fransiza la fiecare eveniment. Exista vreo modalitate de negociere astfel incat sa pastrez exact aceleasi clauze ca si in anul precedent ?
Mai exact, agentii au voie sa incheie astfel de contracte ? In ce situatii ? sa stiu sa nu-mi racesc gura de pomana incercand sa-l conving happy.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 29 Jun 2009, 12:28
Post #210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Agentul poate sa ceara, ca doar nu-l doare gura smile.gif. Impune-ti parerea ca, la reinnoirea unei polite neafectate, nu poti accepta fransiza, la fel ca la incheierea unei polite noi. Cere oferta cu si fara fransiza. Pregateste-ti cateva oferte "avantajoase" de la alte firme de asigurari si da-i de inteles ca, daca insista in introducerea fransizei, vei renunta la respectiva reinnoire si vei face polita la o firma de asigurari "serioasa" unde un client fidel, fara incidente, beneficieaza de reduceri avantajoase si de eliminarea fransizei dupa primul an.

This post has been edited by Madriann: 29 Jun 2009, 12:30


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 15:32
Dacia