Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ABS ESP SERV, Probleme abs esp

sima.nch
post 15 Dec 2018, 19:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 December 18




Va salut pe toti, sunt nou pe forum ,posesor de un Megane si o Laguna. Am o problema cu Megane-ul, mentionez ca este varianta 1.6 16v, 2004, 113hp..momentan lucrez in Franta si am cumparat aceasta masina pentru a ma deplasa la serviciu si nimic mai mult. De cand am cumparat masina are aprinse in bord erorile ESP, ABS si SERV, in "itp-ul " francez avea trecut faptul ca are lichidul de frana contaminat, fapt pentru care nu a trecut controlul. Am decis sa o cumpar asa pentru ca aveam nevoie f rapid de o masina si am fost la service pentru a afla ce are, pe tester imi arata eroare roata fata pe partea dreaprta, senzorul abs era rupt. am schimbat senzorul de 3 ori, rulmentul, amortizoarele ,lichidul de frana, sters erori si in 20-30 de m se aprind iar. Am citit pe mai multe forum-uri dar nu gasesc o rezolvare concreta..Posibil sa fie blocul Abs Esp din cauza ca persoana de la care am cumparat masina a mers cu lichidul de frana vechi? Chiar nu stiu ce sa mai fac cu aceasta masina, pentru ca mecanicii de aici imi par foarte slabi.Multumesc


--------------------
Renault Megane 2, Laguna 3 2004 ,2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mannick
post 15 Dec 2018, 23:49
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 270
Joined: 30 April 07




Acum doua zile, s-a obraznicit si masina mea si a inceput show-ul beculetelor si mesajelor de eroare. Intai check ABS, apoi check ESP, dupa care mi-a trantit un Electronic fault si o cheie mare si portocalie pe bord. Singurul lucru cu care ma simteam in culpa era amanarea schimbarii placutelor de frana, care ar fi trebuit facuta, conform baietilor de la service, acu' vreo 15000 km. Nu prea avea sens, da macar mi-am facut curaj de le-am schimbat, sperietura sa traiasca. Intre timp citisem si pe aici despre contactu de la pedala de frana, asa ca l-am desfacut, am sters toate contactele cu alcool (chiar toate, l-am facut bucati, dupa cum am vazut pe aici). Apoi am impins tija un pic mai sus si l-am montat. Nici pis nu mai zice masina acum. Multumesc pentru sfaturile utile si pentru poze Hack, 19vik si Catalinmodena

Am cautat in postarile mele, pentru ca, acum multi ani, am avut aceeasi problema. Incearca, nu ai ce pierde.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, Clio E-Tech / 2007 Privilege, 2021 Intens
1.9 Dci / 130 CP + ESP, 8 airbag-uri, MP3, scaune incalzite
1.6 Hibrid / 140 CP + Pak Iarna, Pak NAV, Pak Confort, Amb Gris Vision
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 11:50
Dacia