Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfaturi conectare MP3 player la casetofon, Fara casete adaptoare sau alte prostii

bogdan_o
post 2 Apr 2005, 13:19
Post #31


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Poti sa-ti pui. Cel mai simplu e via o caseta adaptoare. Prin legarea pinilor nu este posbil. Ieri am incercat pe casetofonul lui Florin si dupa vreo doua flame am ajuns la concluzia ca nu merge pacalirea lui prin legarea a doi pini. Nu merge si basta. Nu are rost sa va chinuiti ca riscati sa ardeti casetofoanele. Cel mai mult am reusit ca dupa unirea pinilor 6 si 7 sa se opreasca sonorul si sa apara pe ecran speech. Pentru pacalirea lui e necesara o interfata gen unilink.

Chipset-ul din cass e, asa cum a spus si Liviu, SAA706H, produs de Philips. Am citit documentatia si ideea e ca acest chip cunoaste intrare auxiliara. Ideea e ca daca se va putea pacali atunci treaba asta se va face numai prin demontarea cass-ului. Prin pinii din mufa de la spate e mult prea muta bataie de cap. Analizez problema si daca mai aflu ceva scriu aici, ca banuiesc ca sunt destul persoane care vor sa activeze functia.

Later edit. Am descoperit ca se poate conecta un player la casetofon si altfel. Adica prin intermediul unui modulator fm (stereo bineinteles). Se cupleaza la mufa de antena si merge. Acest modulator are rolul de a emite pe anumite frecvente (citite de cass) semnalul primit de la un player portabil. Asa, il conectati la intarea de antena si stocati in memoria casetofonului frecventa pe care va emite player-ul. E ca si cum ati da pe un alt post de radio. De auzit cica se aude bine. Nu stiu, ca nu am incercat.

Uitati si un link
http://www.sonicelectronix.com/item_2299.html

Scheme nu am gasit si ce am gasit erau destul de mari intrand in niste cutii animalice carora nu stiu daca li se poate gasi un loc prin bord.

Si mai later edit. Am pus si schema. daca cineva vrea sa se bage la asa ceva.

Alt later edit. Ufff Am mai incercat sa unesc pinii dar degeaba. Macar acum nu a mai facut flama. Insa am observat o chestie tare interesanta. Daca nu exista caseta, in meniul src nu apar decat cele doua game de unde radio. Daca exista caseta, atunci in meniul src apare si caseta. Cand am facut probele cu unirea pinilor eu nu i-am pus semnal pe 3, 5 si 8 (deci intrarile pentru left/masa/right) si ma gandesc ca poate de-aia nici nu apare nimic in meniul src.

Si acum o intrebare pt AlexMirica sau pentru cei care au facut treaba asta pe alte casetofoane. Tie iti pare meniul changer imediat dupa ce ai facut legatura intre pinii aia sau iti apare tot timpul, indiferent daca e sau nu conectat mp3 player-ul.

inca un later edit. Deh, cand iti vin idei....
Mufa de la cass de SLZ este identica cu cea descrisa de AlexMirica. Adica ceva in genul
1 2 3
4 5
6 7 8
Eu am scurtcircuitat pinii 1 si 6 (adica serial out-ul si serial in-ul). Nu s-a intamplat nimic. Nu a facut flama dar nici nu am vazut vreo schimbare in meniul src. Pe de alta parte, eu nu am alimentat pinii 3, 5 si 8 cu semnalul de la discman. Este foarte probabil ca meniul changer din src sa se activeze numai daca primeste semnal si pe acesti pini, ca nici meniul caseta din src nu este activ daca nu este o caseta bagata in unitate. Am mai studiat documentatia microcontroller-ului si, surpriza, activarea functiilor auxiliare nu se face decat daca exista si semnal audio pe linia respectiva, adica semnal pe pinii 7 si 8 ai microcontroller-ului Asta ar insemna sa mai incerc luni (ca maine nu am timp) faza cu legarea pinilor 1 si 6 dar sa ii dau semnal si pe 3.5 si 8. Semnalul il iau de la un player portabil, nimic sofisticat. Sa vad daca merge. Va tin la curent.

scuze pt lungime post-ului dar am preferat sa fie mai lung decat sa postez consecutiv


This post has been edited by bogdan_o: 2 Apr 2005, 21:03


Attached thumbnail(s)
modulator.jpg ( Size: 167.25k ) Number of downloads: 11622


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 4 Apr 2005, 13:03
Post #32


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Din pacate nu mai merge editat mesajul de sus, ca au trecut cele 24 de ore si ma vad nevoit sa postez consecutiv.

In concluzie. Am incercat azi sa ii dau semnal si pe pinii de audio in, respectiv 3, 5 si 8 concomitent cu legarea pinilor 1 si 6. Rezultatul: nu merge. Am incercat si prin unirea altor pini dar acelasi rezultat. Nu vrea sa apara meniul aux din src. Deci asta e. Nu se poate. Trebuie construita o interfata.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 4 Apr 2005, 13:14
Post #33


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




@bogdan_o: ceea ce a facut AlexMirica e pentru casetofoane Blaupunkt. Ideea e ca Renault a schimbat producatorul casurilor si cdplayerelor sale de la Blaupunkt (pana in 2000, daca imi aduc bine aminte) la Philips (din 2000).
Dupa ce am scos cass-ul din bord si am vazut ca pe laterala scrie Philips, am lasat-o moarta cu ideea de a face scurtcircuit intre pini, asa cum zicea AlexMirica, intrucat Philips foloseste protocolul DB(2 ?), iar Blaupunkt nu stiu ce variatie a unui alt protocol (nu cred ca e Unilink, dar nu mai stiu unde sa caut).
Asa ca acum ma descurc cu o caseta adaptoare care merge destul de bine. Ideal ar fi un MP3 player, dar cum eu am si multe casete, la care tin, si nu mai am muzica respectiva in alt format, inca nu renunt la cas.

Ar mai fi o solutie: sa incerc sa caut o modalitate de a "pacali" protocolul Philips. (goooooooogle !!!)


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 4 Apr 2005, 14:01
Post #34


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Unilink e folosit de Sony si mufa nu seamana cu ce avem noi pe SLZ. Casetofonul e Philips 22DC229/62. Controller-ul e SAA7706H facut de (evident) Philips.

Magaziile VDO (compatibile cu cass-ul de pa SLZ) au iesi audio analogice, deci pinii 3, 5 si 8 se pastreaza. Discutia se poarta in jurul pinilor 1 si 6 si pe astia trebuie dat semnal ca sa poata fi pacalit casetofonul.

Insa pana la urma conteaza si nu prea protocolul. Interfata care trebuie facuta pentru a pacali casetofonul nu cred ca trebui sa aibe musai un controller, si asta pentru ca (,) casetofonul nu trebuie sa comunice in nici un fel cu mp3-playerul, cum ar face-o in cazul unei magazii de cd-uri. Practic el ar trebui sa deschida intrarea aux care este oricum analogica. Atat. Dar e destul de greu din cate vad, ca eu am in fata schema controller-ului de la Philips. dar schema casetofonului nu o am si nu stiu cum ajunge semnalul de la mufa pt magazia de cd-uri la microcontroller.

Pana la urma fie ma limitez la caseta adaptoare (solutie ce imi dispace din cauza cablurilor care imi atarna prin masina plus calitatea care nu este chiar atat de buna) fie renunt la cass si iau unul cu cd/mp3 si scap de toata bataia de cap. Si cred ca ma voi opri asupra ultimei variante.

This post has been edited by bogdan_o: 4 Apr 2005, 17:20


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 5 Apr 2005, 13:08
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Fie dai diferenta si faci upgrade la un CD Player DSN/Solenza/Logan. Parca exista in Vitan optiunea asta cu ceva timp in urma . Si chiar daca nu e mp3 ai CD.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuS
post 5 Apr 2005, 13:35
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 10 October 03




Cred ca pina la urma cea mai buna solutie este de a utiliza un fm transmiter (sau convertor) pentru conectare mp3 player sau altceva.
In Romania am gasit la http://www.itmag.ro/convertoare.html


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 5 Apr 2005, 15:00
Post #37


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Cam scump. Afara gasesti asa ceva cu 30-35 USD. Oricum, ideea e ca la banii astia mai bine mergi in targ, dai cass-ul original si diferenta si iei unul cu cd.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanSeracu
post 27 Apr 2005, 15:21
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 8 December 04
From: Oradea




Salutare

Am si eu un cas Daewoo AKR1010, numai ca a treia mufa din spate nu este chiar la fel cu cele postate aici. Are o mufa de CD - changer de genul DIN (cu 5 pini) numai ca nu ii scrie niciunde configuratia..

Aveti vreo idee?


--------------------
Dacia SuperNova - BH30TGO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuS
post 8 Jun 2005, 10:20
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 10 October 03






--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balaur
post 13 Jun 2005, 21:09
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 March 05




salutare,
dupa tot ce am citit am cateva nelamuriri :

1. este adevarat un RCAS standard, sa zicem de pe loganul meu (Laureat 4 boxe), suporta montare unei magazii de CD-uri ?
2. daca da, atunci ideea mea ar fi, NU sa pacalesc casetofonul ca si cand as avea aceasta magazie de cd-uri, ci chiar sa leg intrarea de date de laptopul din care sa scot muzica.Deci legaturile ar fi : partea analogica de la jack-ul laptopului la intrarea cassului, iar partea digitala intre seriala sau usb-ul calc-ului in pinii de date ai cass-ului.Intrebarea se pune... daca s-a mai gandit cineva la asa ceva.Sa faca laptopul sa se comporte exact ca un cd-changer, comandabil chiar din butoanele casetofon-ului.Asta presupune cel putin un plug-in de winamp care sa preia comenzile casetofonului de la seriala sau de la usb (cu un adaptor ... ceva).

Din pacate nu prea am avut timp sa caut pe net, dar daca mai intereseaza pe cineva subiectul asta, as fi foarte curios sa aflu ca a gasit ceva asemanator.





--------------------
Dacia LOGAN Laureate 1.4 - B-XX-ZML
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 14 Jun 2005, 07:30
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




QUOTE(LiviuS @ 8 Jun 2005, 10:20)


Nu prea ii practic. Pentru a putea "receptiona" semnalul trebuie conectat la mufa de antena a RCD sau RC-ului. Sunt si alte dispozitive care asigura transferul semnalului prin unde radio. Vezi chiar la producatorul acelui dispozitiv ca au asa ceva.


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuS
post 14 Jun 2005, 10:27
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 10 October 03




QUOTE(Slider @ 14 Jun 2005, 09:30)
Nu prea ii practic. Pentru a putea "receptiona" semnalul trebuie conectat la mufa de antena a RCD sau RC-ului. Sunt si alte dispozitive care asigura transferul semnalului prin unde radio. Vezi chiar la producatorul acelui dispozitiv ca au asa ceva.
*



Crezi ca merita?
Ai utilizat asa ceva?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 14 Jun 2005, 23:59
Post #43


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




As dori sa imi raspundeti si mie la problema ridicata in poza atasata !!!

Attached thumbnail(s)
schema.JPG ( Size: 61.51k ) Number of downloads: 12515


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 15 Jun 2005, 06:52
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




N-am folosit asa ceva Liviu pentru ca nu am avut nevoie. Singurul avantaj al unei astfel de solutii wireless (asa se scrie corect ???) este ca poti asculta muzica - sau orice altceva vrei - de pe un CD player (eventual mp3) fara a te mai complica sa il cuplezi la RC-ul sau RCD-ul de pe masina.


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milu
post 15 Jun 2005, 07:30
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 23 April 04
From: Timisoara




QUOTE(musicall @ 15 Jun 2005, 01:59)
As dori sa imi raspundeti si mie la problema ridicata in poza atasata !!!



DA, se pune o mufa ISO:
iso.JPG ( Size: 55.74k ) Number of downloads: 13314


--------------------
Duster 1.5 dCi & Logan 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SJ-03-WEN
post 16 Jun 2005, 11:23
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 13 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(LiviuS @ 8 Jun 2005, 10:20)



U zic ca un modulator dintr-asta ar fi ok. Intrebarea mea e insa: se poate conecta si antena masini in acelasi timp? sau trebuie sa ma bag pe sub bord sa schimb cablurile cand vreau sa ascult si ceva radio....?
Eu am un Blaupunkt essen cr sau asa ceva e de prin 91 casu.
Nu prea am reusit sa leg mp3-playeru decat prin caseta de adaptare, da nu prea imi place cum se aude.
Ar mai fi o idee, si anume sa scot oarecum o iesire de pe etajul de preamplificare si sa leg pe direct, dar atunci mai intervin si ceva comutatoare, si nu ma pricep chiar foarte bine.
A facut cineva treaba asta vreodata. Paote sa-mi spuna si mie cum, si daca a dat rezultate....?


--------------------
Dacia 1410 Break 5 usi 1998 - SJ-03-WEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 16 Jun 2005, 11:29
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Cred ca trebuie montat acolo un spliter din ala de antena. Ca acelea de la televizor. Asta sa nu stai toata ziulica sa cuplezi la mufe de antena.


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuS
post 16 Jun 2005, 11:37
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 10 October 03




Vedeti ca la adresa indicata de mine mai sus sunt doua modele:
unul care se intercaleaza intre antena radio existenta si RCS
unul care este practic emitator FM.
Mai multe informatii pe site la producator.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 16 Jun 2005, 21:40
Post #49


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




QUOTE(milu @ 15 Jun 2005, 08:30)
DA, se pune o mufa ISO:
iso.JPG ( Size: 55.74k ) Number of downloads: 13314

*



Si cam cat costa o atfel de mufa ?? Io nu am vazut pana acum... *asa intamplator*


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 21 Jun 2005, 13:17
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(musicall @ 16 Jun 2005, 21:40)
Si cam cat costa o atfel de mufa ?? Io nu am vazut pana acum... *asa intamplator*
*


Am cumparat eu o pereche (sint doua mufe de fapt). M-au costat 120.000, in Rm.Vilcea.
Posibil in alte parti mai ieftin. Cauta prin magazinele cu profil electronic, cele care vind boxe, difuzoare, articole audio auto, etc.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik1965
post 21 Jun 2005, 14:39
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 17 June 05




Si totusi nu exista posibilitatea pentru conectarea unei alte surse audio la CAS-ul de pe DSN/LGN, alta decit CD changer?


--------------------
dacia logan , duster 2005, 2017 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m_ionut
post 22 Jun 2005, 01:05
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 22 June 05




Salut! cool.gif
Detin un Logan Laureate 1.4 si are casetofon din standard. As dori sa-i anexez un mp3 player . As avea cateva intrebari punctuale: ce modele de mp3 playere externe imi poti recomanda (ceva scule bune) si eventual de unde as putea sa gasesc un mp3 player din acesta extern bun; ce imi recomanzi: ca profan in electronica sa ma apuc sa demontez eu casetofonul si sa fac conectarile sau pretul de montaj este destul de mic incat se merita sa ma duc la un service DACIA pentru montaj?
Deocamdata acestea ar fi intrebarile. Sper sa tinem legatura ?

Ionut


--------------------
dacia dacia logan laureate - provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 22 Jun 2005, 23:58
Post #53


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




nik1965, deocamdata raspunsul e nu. Singura optiune ramane in continuare o magazie de CD-uri. Ori asta ori caseta adaptoare. Intrarile exista, sunt analogice dar casetofonul refuza sa activeze acele intrari doar prin simplaunirea unor pini. Trebuie o interfata ceva.

m_ionut. MP3 ca player portabil eu zic sa te indrepti spre ceva cu memorie interna, nu spre cd-player-e. Sunt mai mici, au memorii mari, consuma mai putin, etc. Daca esti profan in electronica mai bine il lasi asa si iei o caseta adaptoare. Service Dacia ?!? Aia habar nu au de asa ceva. La ciocan si ranga poate se pricep, dar chestii din astea de finete n-o sa-ti faca nimeni. daca ai avut rabdarea sa citesti tot thread-ul (ceea ce iti recomand) o sa vezi ca intrarile analogice exista, numai ca trebuie pacalit cumva RCS-ul sa activeze acele intrari. Iar ca sa-l pacalesti prin scurtcircuitarea unor pini nu se poate, ca am incercat eu. O solutie ar fi fost sa desfac RCS-ul si sa vad schema live (ca pe net nu am gasit asa ceva) dar am renuntat din lipsa de timp.In plus, mi-am schimbat RCS-ul cu un RCD si am renuntat la idee.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik1965
post 23 Jun 2005, 09:37
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 17 June 05




Am inteles. Eu am pe masina RCD (LGN. AMB) dar sunt interesat de conectarea si a altor surse , asa ca daca cineva "pacaleste" RCS/RCD sa activeze intrarile respective si posteaza informatia va primii mii de multumiri si recunostinta vesnica di partea multora de pe forum.


--------------------
dacia logan , duster 2005, 2017 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 3 Jul 2005, 19:26
Post #55


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila





Instalatia audio - cealalta voce a masini !!!i

Pe langa muzica motorului, sunt convins ca va intereseaza si sunetul instalatiei audio, care de cele mai multe ori depaseste in intensitate mormaitul grupului propulsor sau urletul esapamentului.

O instalatie audio de calitate va poate face sa iesiti din anonimat, pe langa propria delectare a auzului dumneavoastra.

In alegerea instalatiei audio trebuie luate in calcul mai multe criterii, care sa va ajute sa nu cadeti prada unor hoti amatori de casetofoane auto sau sa va arate lumea cu degetul pe strada ca va zornaie toata masina din cauza izolarii fonice slabe.

Un sistem audio auto este compus din deck (casetofon, CD/MP3/DVD-player), cabluri de racord, incinte acustice si eventual statie de amplificare cu sau fara subwoofer.

Sa le luam pe rand:

Deck-ul este esential sa aiba panoul frontal detasabil, altfel trebuie sa va faceti din start un calcul de genul "geam lateral vs. CD-player". Hotii nu vor ezita sa atace masina pentru a fura un deck de 4-500 de euro, care se poate valorifica instant. Nu va amagiti cu asa-zisa codare electronica a deck-ului, este buna sa sperie copiii. Hotii nostri au devenit experti in decodat telefoane mobile, casetofoane, ca sa nu mai vorbim ca internetul este plin de "sfaturi practice" mai mult sau mai putin legale.

Situatia se intristeaza in cazul masinilor foarte recente, care au CD-playere din fabrica sau casetofoane standard cu forme bizare, trpaezoidale, colturi rotunjite sau format mult prea mare, care nu permite schimbarea lor si nu au fata detasabila. Aceasta decizie a fost luata de unele marci auto aparent pentru protectia consumatorului, care nu mai risca sa ii fie furat aparatul, insa mai ales pentru protejarea pietei, clientul fiind obligat sa cumpere accesorii originale de la producator (magazii de CD-uri, telecomenzi, cabluri de racord). Practic este un monopol mascat sub teoria anti-furtului. De de spun asta? Foarte usor teoria antifurt poate fi demontata. Acel CD-player poate fi furat si cumparat de un client cu acelasi tip de CD-player, caruia i s-a stricat sau poate fi cumparat de "cetateni" care nu tin sa il foloseasca tot pe masina, sau il pot pune pe ORICE masina, in torpedou sau sub consola centrala.

In concluize, nu recomand achizitionarea unui deck prea scump, la care nu se scoate panoul frontal sau model nu foarte popular, fabricat pentru alte piete (Asia, America), pentru ca la service cei de acolo s-ar putea uita ca la tablou, nestiind sa il repare sau sa va dea vreun sfat util.

Afisajul trebuie sa fie lizibil, rezistent la zgarieturi (feriti-va de culori tipatoare care se sterg de la uzura), cu un meniu intuitiv, preferabil cu telecomanda cu infrarosu nu cu joystick (se monteaza mai greu si nu poate fi folosit decat de catre sofer).

In rest, marca, pretul, facilitatile raman la latiutdinea posesorului.

Racordurile (cablurile audio) - de calitate, suficient de lungi, bine izolate. Exista inclusiv cabluri cu mufe aurite, sau din cupru de o calitate superioara, etc.

Incintele acustice (boxe) trebuie sa fie de calitate, cu membrana din material plastic sau tratat, intrucat cele din celuloza (hartie) nu rezista prea mult la socuri, accidente, umezeala, etc. Boxele trebuie sa respecte impedanta (ohmi) pe care o produce deck-ul si sa aiba o putere reala mai mare decat cea generata de deck. La fel, marca, culoarea, forma, pretul raman o problema de gust si de buzunar.

La multe automobile, exista deja 4 boxe de sunete joase si 4 tweetere (inalte) din fabrica, corelate cu un deck cu forma trapezoidala, asadar posesorul se poate multumi si cu acestea.

Sistemul de amplificare (statie) se foloseste in cazul in care se doreste o putere suplimentara sau pentru alimentarea unui subwoofer pasiv. In cazul folosirii unei statii va trebuie cel putin o pereche de boxe "capabile", preferabil ovale, cu putere mare. Sistemul de amplificare trebuie montat in service (se fac legaturi la instalatia electrica a masinii) de catre personal calificat.

Subwoofer-ul. Aici aveti doua variante: fie cumparati un subwoofer activ (cu sistem de amplificare incorporat) pe care il legati la alimentarea deck-ului si la iesirile audio RCA ale acestuia, fie cumparati un subwoofer pasiv (care de obicei are o putere mult mai mare decat cel activ) pe care il legati la sistemul de amplificare prezentat mai sus. Avantajul subwoofer-ului activ il constituie faptul ca este mai robust, mai compact, poate fi decuplat usor si transportat in casa sau mutat pe bancheta, in portbagaj, afara, etc. Subwoofer-ul pasiv este foarte voluminos, de cele mai mult ori prins in holz-suruburi sau "armat" bine in portbagaj, dar este cel care da tonul muzicii, mai precis bass-ul.

Sfaturi:

- Nu montati instalatii prea puternice, care intra in contradictie cu valoarea masinii, cu caroseria (veche, torsionata, ruginita). De asemenea, se vor evita masinile cu instalatie electrica invechita, baterie cu amperaj insuficient sau alternator defectuos.
- Evitati sa va laudati la toata lumea cu insatalatia audio, care este o prada foarte cautata de hoti. Nu uitati panoul detasabil montat sau sa il puneti in torpedo sau sub scaun. Hotii s-au desteptat si dau spargerea si la risc.
- Nu faceti singur montajele componentelor. Puteti uita vreun fir neizolat sau sa confundati legaturile electrice.
-Cereti-le celor care va monteaza incintele acustice sa asigura si izolarea fonica a componentelor auto, pentru a nu avea zgomote parazite, vibratii ale portierelor, zdranganeli ale fetelor de usi sau ale numarului de inmatriculare.


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 8 Jul 2005, 09:50
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Un post foarte bun, dar eu cred ca trebuia sa il postezi intr - un topic pe la tutoriale. In topicul acesta principala doleanta era conectarea la cass - ul de pe DSN/SLZ/LGN a unui mp3 player.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianC
post 12 Jul 2005, 06:47
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 3 May 05
From: Sibiu




Stie cineva ce fel de interfata pt CDC are casetofonul DSN/SLZ/LGN ?
M-BUS ?
AI-NET ?
RS232 ?

Ati gasit ceva documentatie despre protocolul de comunicatie?


--------------------
Renault Fluence Expresion 1.6 Euro 5 2010 - CRI
Experienta este ceea ce dobandim cand de fapt umblam dupa alte lucruri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusP
post 19 Jul 2005, 22:04
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 July 05




Cautand pe net date despre modulatoare FM am dat peste discutia de pe forum si am constatat cu stupoare ca sunt multi in situatia mea. Dupa mine cea mai profi solutie este cea a unui modulator FM pt. alternativa unui RCD MP3.
Am un Renault Megane si dupa multe cautari am constatat ca RCS-ul din dotare este defapt un Philips OEM Renault Model 22DC259/62T seria Tuner List. Dupa unele site-uri producatorul ar putea fi VDO cu acelasi nr. model. Cert este ca magazia de CD-uri recomandata este VDO care o recomanda chiar Renault.
Pe DSN respectiv SLZ sunt aceleasi RCS/RCD dar modele diferite (cu display integrat).
Totusi nu m-am dumirit cum este cu conexiunile. Imi vine greu sa cred ca este chiar asa de simplu sa conectezi un CD player MP3 la RCS daca nu este prevazut cu o mufa AUX.


--------------------
Renault Megane Clasic - TM-22-RSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianC
post 20 Jul 2005, 06:09
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 3 May 05
From: Sibiu




Attached File  carkit_MP3.pdf ( 618.92k ) Number of downloads: 1828
Ce parere aveti despre acest modulator? Se gaseste la www.vitacom.ro .

This post has been edited by CristianC: 20 Jul 2005, 06:11


--------------------
Renault Fluence Expresion 1.6 Euro 5 2010 - CRI
Experienta este ceea ce dobandim cand de fapt umblam dupa alte lucruri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 22 Jul 2005, 17:13
Post #60


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




da...RCS/RCD de pe Logan sunt VDO (Siemens) insa are piese piese Philips...asta ne-a pus pe multi pe drumuri sa gasim corespondenti la Philips...insa geaba...avem inside info ca sunt VDO!!!

Problema care se pune de 2 pagini e cum sa folosim intrarea deja creata...care trebuie e comandata de magazia de CD-uri (VDO...) care stii pe ce protocol functioneaza ....Bravo!

in principiu nu cred sa fie un cod complicat ca la Banca Angliei, sa deschida aux-ul...dar uite ca nu ne-am dumirita inca...


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:22
Dacia